Рішення № 70762359, 28.11.2017, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
922/3396/17
Номер документу
70762359
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" листопада 2017 р.Справа № 922/3396/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Шатернікова М.І.

при секретарі судового засідання Цірук О.М.

розглянувши справу

за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Харківський маєток", м. Харків

до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Меркурій-Прогрес 2014", м. Харків;

2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Меркурій-Прогрес", м. Харків

про зобов'язання передачі документів

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1 (договір про надання правової допомоги № 85/17-ц від 02.08.2017 року)

першого відповідача - не з’явився

другого відповідача - ОСОБА_2 (дов. від 23.10.2017)

ВСТАНОВИВ:

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Харківський маєток" 05.10.17 звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд зобов'язати ТОВ "Меркурій-Прогрес" та ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014", передати шляхом підписання акту приймання-передачі, до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Харківський Маєток", відповідну правовстановлюючу та технічну документацію на підставі якої багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію і яка необхідна для експлуатації житлового комплексу та забезпечення побутових потреб мешканців будинку № 9 по вул. Гольдбергівська, м. Харкова, а саме: Державні акти на земельні ділянки; План земельної ділянки об'єкта з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 9 квітня 1998 р. № 56; Паспорт об'єкта та земельної ділянки; Інвентарну справу, акт прийняття в експлуатацію; Плани зовнішніх мереж; Проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об'єкта; Акт оцінки технічного стану об'єкта на момент приймання-передачі; Схеми внутрішньо будинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення; Схеми інших внутрішньо будинкових мереж; Паспорти котельного господарства, ОСОБА_3 документацію на дахову котельню, акти прийняття її в експлуатацію, котлові книги; Паспорти ліфтового господарства; Виконавчі креслення контурів заземлення; Кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту; Акти оцінки технічного стану об'єкта; Журнали заявок мешканців об'єкта, а також власників (співвласників) окремих приміщень об'єкта, які в ньому не проживають; Протоколи вимірювання сили опору ізоляції електромережі; Протоколи огляду систем вентиляції; Документи щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об'єктом, обліку мешканців об'єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об'єкта, які у ньому не мешкають; правовідносини попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними, або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об'єкта; планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об'єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівлі елементів, конструкцій та мереж об’єкта.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 09 жовтня 2017 року було прийнято вказану позовну заяву, порушено провадження у справі № 922/3396/17 та призначено її розгляд у судовому засіданні.

Розгляд справи неодноразово відкладався, з метою надання сторонами документів, необхідних для розгляду справи по суті

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі, обґрунтовуючи свої вимоги невиконанням відповідачами обов'язку, передбаченого частиною 5 ст. 5 ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" з передачі позивачу як об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку за адресою м. Харків, вул. Гольдбергівська, 9 технічної документації на будинок, перелік яких визначений Правилами утримання жилих будинків та прибудикових територій, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 №76, з огляду на те, що наведений у "Правилах" перелік технічної документації є документацією постійного зберігання, тому саме цей перелік повинен передаватися на виконання ч. 5 ст. 5 вищезазначеного Закону, про що Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства надані 22.01.2016 р. відповідні Роз’яснення. Крім того, представником позивача надано до суду з супровідним листом (вх. 39576) документи, що підтверджують необхідність передачі ОСББ технічної документації, які досліджені судом та долучені до матеріалів справи.

Перший відповідач правом на участь свого представника у судовому засіданні не скористався, відзив на позов суду не надав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник другого відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує у повному обсязі, зазначаючи, що ТОВ "Меркурій-Прогрес" не є ні управителем, ні балансоутримувачем, ні управителем житлового будинку, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Гольдбергівська, 9, відповідно, не несе встановленого законодавством обов'язку передати позивачу витребувану ним документацію. Крім того, представник вказує, що позивачем не зазначене рішення центрального органу виконавчої влади, яким би визначався перелік документів, які необхідно передати співвласникам в особі їх об’єднання, в порядку приписів п. 5 ст. 5 ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", а також не доведено що саме дії/або бездіяльність відповідача порушують права позивача та унеможливлюють здійснення ним у подальшому управління будинком.

Присутні в судовому засіданні представники сторін пояснили, що ними надані всі документи, які необхідні для розгляду справи по суті.

Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України, кожній особі гарантовано право на справедливий і відкритий розгляд при визначенні її громадських прав і обов'язків впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для підготовки до судового засідання та підготовки витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами в порядку приписів ст. 75 ГПК України.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та другого відповідача, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

08.12.2009 актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, був введений в експлуатацію житловий комплекс з об'єктами соціально-побутового, торгівельного призначення, офісами, відділенням банку та з розміщенням дахової котельні, який розташований за адресою: м. Харків, вулиця Першої Кінної Армії, 13 (будівельна адреса) 03.02.2010.

Як вбачається з матеріалів справи ТОВ "Меркурій-Прогрес" є забудовником житлового комплексу, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Гольдбергівська, буд. 9, що не заперечується представником другого відповідача.

При цьому сторонами не заперечується, що рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради № 30, цьому житловому комплексу присвоєно поштову адресу: м. Харків, вул. Першої Кінної Армії, будинок № 9 (в подальшому, 20.11.2015, згідно з Додатком № 2 до рішення 1 сесії Харківської міської ради 7-го скликання №12/15, назву вулиці Першої Кінної Армії у м. Харкові, перейменували на вулицю Гольдбергівська.

З копії довідки ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014" вбачається, що ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014" утворене у 2014 році шляхом виділення зі складу ТОВ "Меркурій-Прогрес", яке стало правонаступником прав та обов'язків ТОВ "ОСОБА_4 – Прогрес", згідно з розподільчим балансом, відповідно до якого у власність ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014" отримано обладнання дахової котельні житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Гольдбергівська, 9, вартість якого станом на 23.07.2014 р. становила 994 383,50 грн.

Одночасно, судом встановлено, що 25.06.2015 рішенням установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Гольдбергівська, буд. 9, вирішено створити відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" ОСББ "Харківський маєток", який зареєстровано в ЄДРПОУ за № 39866021.

Згідно з пунктом 1 розділу 1 статуту ОСББ "Харківський маєток", дане об'єднання створене власниками квартир та нежитлових приміщень (далі співвласники) багатоквартирного будинку № 9, що розташований за адресою: Харківська область, м. Харків, вул. Гольтбергівська.

Пунктом 1 розділу 2 статуту передбачено, що метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов’язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.

Згідно з пунктом 3 Статуту, завданням та предметом діяльності об'єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкових територій; сприяння співвласником в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов’язань, пов'язаних з діяльністю об’єднання.

30.09.2015 на загальних зборах співвласників ОСББ "Харківський маєток" відповідно до вимог законодавства України, ухвалено рішення, згідно ст. 12 ЗУ "Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку", про здійснення управління багатоквартирним будинком шляхом самоуправління через статутні органи ОСББ, а також про повідомлення ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014" про здійснення відповідних заходів щодо передачі в управління багатоквартирного будинку. Цим же рішенням створено комісію по прийманню - передачі житлового комплексу, визначений склад та обрано голову комісії.

Крім того, судом встановлено, що відповідно до листа від 09.07.2015 №24/001, адресованого ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014", позивач просив, з посиланням на приписи ч. 5 ст. 5 ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та ч. 18 ст. 6 ЗУ "Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку", надати позивачу ОСОБА_3 паспорт на будинок, план інженерних мереж будинку та прибудинкової території, документи на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято до експлуатації.

У відповіді на лист ОСББ "Харківський маєток", ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014" листом від 14.07.2015 року, зазначила, що як особа, що здійснює управління багатоквартирним будинком та є йог балансоутримувачем, у разі набуття статусу колишнього балансоутримувача або колишнього управителя має передати відповідну документацію іншій особі, визначеній співвласниками такого будинку.

В свою чергу, з листа від 15.10.2015 р. № 33-1 вбачається, що позивач, надав ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014" протокол загальних зборів ОСББ "Харківський маєток" від 30.09.2015 р. та нагадав, що 30 вересня 2015 року витік термін передбачений законодавством на передачу ОСББ "Харківський маєток" примірника технічної документації, а також документа, на підставі якого було прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.

Проте, як зазначає позивач, відповідачі відмовляються дотримуватись вимог чинного законодавства та станом на час звернення з позовом не надали позивачу відповідну правовстановлюючу та технічну документацію на житловий комплекс розташованого за адресою: м. Харків, вул. Гольдбергівська, буд № 9, як є необхідною для експлуатації житлового комплексу та забезпечення побутових, потреб мешканців будинку, що є порушенням прав позивача та що стало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Надаючи правову кваліфікацію доказам, які надані сторонами та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Так, згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Частинами 1, 4 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання (ч. ч. 1, 3 ст.12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Згідно з ч. 18 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.

Здійснення процедури передачі житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, а також житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, з балансу колишнього балансоутримувача встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1521 «Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", якою затверджено Порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс (далі - Порядок).

При цьому, суд наголошує, що у даному судовому засіданні не розглядається питання щодо передачі житлового комплексу на баланс ОСББ для виконання останнім функцій з управління багатоквартирним будинком, скільки данні обставини досліджувались судом під час розгляду господарської справи № 922/3454/16, за результатами розгляду якої Вищий господарський суд України в своїй постанові від 01.05.2017 р., відмовив у задоволенні позову ОСББ "Харківський маєток" про передачу будинку чи іншого майна на баланс ОСББ, у зв'язку з тим, що стаття 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", яка передбачала утримання багатоквартирного будинку на балансі ОСББ станом на теперішній час виключено із Закону, та з урахуванням того, що Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та чинна редакція Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" не передбачає необхідності прийняття багатоквартирного будинку на баланс ОСББ, відповідно до статті 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" прийняття співвласниками багатоквартирного будинку рішення щодо передання управителю усіх або частини функцій з управління багатоквартирним будинком або всіх функцій – ОСББ є достатньою підставою для здійснення ОСББ функцій управителя будинку.

Разом з тим, спір у справі виник з підстав невиконання відповідачами зобов'язання з передачі документації на будинок у зв'язку з обранням співвласниками багатоквартирного будинку по вул. Гольдбергівській, 9 в місті Харкові, способу управління будинком шляхом створення ОСББ, яке за фактом свого створення отримує будинок в управління.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", співвласник має право вільного доступу до технічної документації на багатоквартирний будинок. Замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, примірник технічної документації на будинок передається управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.

При цьому, наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 2 лютого 2009 р. N 13 затверджено Правила управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які встановлюють порядок здійснення управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком), порядок передачі будинку в управління у разі укладення договору.

Пунктом 2 Правил встановлено, що для приймання-передачі об'єкта в управління утворюється відповідна комісія у складі представників попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, власників, співвласників та особи, що буде здійснювати управління будинком. Комісію очолює представник сторони, яка приймає. Комісія визначає технічний стан об'єкта відповідно до вимог законодавства та складає акт приймання-передачі об'єкта в управління (з управління) (далі - акт приймання-передачі об'єкта). Кожній із сторін, що бере участь у прийманні-передачі об'єкта, надається примірник акта приймання-передачі, підписаний членами комісії та затверджений керівництвом кожної сторони - юридичної особи. При передачі об'єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів (у разі зберігання оригіналів документів у місцевих архівах): щодо технічного стану об'єкта, у тому числі: план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 N 56, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за N 393/2833; паспорт об'єкта та земельної ділянки; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об'єкта; акт технічного стану об'єкта на момент приймання-передачі; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення); паспорти котельного господарства, котлові книги; паспорти ліфтового господарства; кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремконодавством звітності за об'єктом, обліку мешканців об'єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об'єкта, які у ньому не мешкають; правовідносини попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними, або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об'єкта; планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об'єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівлі елементів, конструкцій та мереж об’єкта.

У разі відсутності документів, передбачених цим пунктом, відмітка про це робиться у акті приймання-передачі об'єкта. Відсутні документи виготовляються чи відновлюються за рахунок попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, протягом одного місяця з моменту складення акта приймання-передачі об'єкта та передаються ним особі, що буде здійснювати управління будинком, з оформленням додатка до акта приймання-передачі (п. 2.3. Порядку).

Оскільки спір у справі виник з підстав невиконання відповідачами зобов'язання з передачі документації на будинок у зв'язку з обранням співвласниками багатоквартирного будинку способу управління будинком шляхом створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Харківський маєток", а не у зв'язку з укладанням договору з управителем, Правила управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які встановлюють порядок здійснення управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 2 лютого 2009 р. N 13 не можуть встановлювати порядок передачі будинку новому управителю (балансоутримувачу - позивачу) за відповідним актом приймання-передачі об'єкта, оскільки об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за фактом свого створення отримує будинок в управління.

Суд наголошує на тому, що згідно зі ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку.

В той же час, оскільки жодними іншими, окрім Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 2 лютого 2009 р. N 13 та які встановлюють порядок здійснення управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, - законодавчими актами не визначено перелік документації на будинок, яка повинна бути передана балансоутримувачу чи управителеві, враховуючи подібність правовідносин, що врегульовані вказаним нормативним актом та тими, що виникли між сторонами, суд застосовує дані Правила в цій частині (пункт 2) за аналогією до подібних правовідносин, що виникли між сторонами (аналогія закону).

Таким чином, за приписами статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" саме на замовника будівництва або попереднього власника будинку прокладено обов’язок передати один примірник технічної документації на будинок співвласникам в особі їх об'єднання та саме за фактом реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку у ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань виникає обов’язок колишнього управителя передати об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок.

Відповідно до статті 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу (ст. 33 ГПК України).

Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

При цьому, суд бере до уваги, що в п. 2.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12. 2011 року, зазначено, що якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.

Позивач, заявляючи свої вимоги, наполягає, що обов’язок по переданню зазначених у позові документів, виник на підставі ст. 5 ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" у відповідачів, разом з тим ним до суду не надано жодного належного документу на підтвердження того, що ТОВ "Меркурій-Прогрес" був замовником будівництва, а не забудовником, як це вбачається з матеріалів справи, або попереднім власником будинку; а ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014" отримало у законному порядку статус управителя багатоквартирного будинку, оскільки єдиним документом, залученим до матеріалів справи, в якому є посилання на ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014" як на законного управителя житлового будинку по вул. Гольдбергівській, 9 в місті Харкові, є лист від 14.07.2015 р. самого ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014", який не може бути визнаний судом належним доказом набуття ТОВ "Меркурій-Прогрес 2014" вищезазначеного статусу. При цьому позивачем не було реалізоване право на надання відповідних доказів суду, як і право на звернення з клопотанням про витребування відповідних документів у судовому порядку, у разі неможливості надання цих документів самостійно.

Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що позивачем в установленому ст.ст. 32, 33 ГПК України порядку обставини на які він посилається щодо виникнення саме у відповідачів обов’язку передати документи не доведені, як і не надано доказів звернення до першого відповідача, як до забудовника щодо надання документів необхідних для здійснення управління ОСББ, доказів відмови останнього надати такі документи та доказів того, що витребувані документи знаходяться саме у відповідачів, суд приходить до висновку, що позовна вимога про зобов'язання відповідачів передати позивачу документацію з питань утримання та обслуговування будинку по вул. Гольдбергівській, 9, є необґрунтованого та задоволенню не підлягає, тому у задоволенні позову суд відмовляє.

Згідно статті 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача у разі відмови у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 32-34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Повне рішення складено 04.12.2017 р.

Суддя ОСОБА_4