
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" листопада 2017 р.Справа № 916/2306/17
За позовом: Приватного підприємства "Фрог Агросервіс"
до відповідача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Державного підприємства «Одеський науково-дослідний інститут зв`язку»
- Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України
- Одесько-Сімферопольської дієцезії римсько-католицької церкви
про зобовязання вчинити певні дії
Суддя Петренко Н.Д.
при секретарі Бачур А.В.
За участю представників:
від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2, довіреності у матеріалах справи;
від відповідача: ОСОБА_1, довіреність у матеріалах справи;
від третіх осіб:
- ДП «Одеський науково-дослідний інститут зв`язку»: ОСОБА_3, довіреність у матеріалах справи;
- Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України: ОСОБА_4, довіреність у матеріалах справи;
- Одесько - Сімферопольської дієцезії римсько-католицької церкви: ОСОБА_5, за договором про надання правової допомоги.
СУТЬ СПОРУ: позивачем у справі приватним підприємством «ОСОБА_6 агросервіс» (ПП «ОСОБА_6 агросервіс») заявлені вимоги до відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області (РВ ФДМУ по Одеській області) про зобовязання провести конкурс на право оренди щодо нерухомого майна, а саме: частини нежитлових приміщень першого корпусу №№ 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, загальною площею 304,80 кв.м. за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 23, що обліковується на балансі Державного підприємства «Одеський науково-дослідний інститут звязку» (ДП «ОНДІЗ»), згідно до Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого наказом Фонду державного майна від 13.10.2004 № 2149.
18.10.2017 через канцелярію суду від позивача надійшла заява про зміну підстав позову (вх. № 2-5489/17).
Ухвалами суду від 18.10.2017 та 22.10.2017 до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучені в порядку ст. 27 Господарського процесуального кодексу України залучені: ДП «Одеський науково-дослідний інститут зв`язку», Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, релігійної організація Одесько-Сімферопольської дієцезії римсько-католицької церкви.
29.11.2017 через канцелярію суду позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивача, керуючись положеннями ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст.ст. 13, 215, 216 Цивільного кодексу України просить суд визнати недійсним договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Релігійної організацією Одесько-Сімферопольська дієцезія римсько-католицької церкви від 21.09.2017 та залучити Релігійну організацію Одесько-Сімферопольська дієцезія римсько-католицької церкви до участі у справі у якості відповідача.
В судовому засіданні 30.11.2017 суд відмовив позивачеві у прийнятті вищевказаної заяви про уточнення позовних вимог, оскільки положеннями ст. 22 Господарського процесуального кодексу не допускається одночасна зміна предмету і підстав позову.
Позовні вимоги розглядались в редакції позовної заяви з урахуванням заяви про зміну підстав позову від 18.10.2017 (вх. № 2-5489/17).
Ухвалою суду від 18.10.2017 строк розгляду справи продовжувався на 15 днів в порядку ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні оголошувалась перерва до 30.11.2017 о 16:00.
Представник позивача по справі підтримував заявлені позовні вимоги і просив їх задовольнити.
Представник відповідача по справі проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов.
Представник залученої у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України просив заявлені позовні вимоги задовольнити з урахуванням наданих суду пояснень (а.с. 99-100).
Представник залученого у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державного підприємство «Одеський науково-дослідний інститут зв`язку» просив заявлені позовні вимоги задовольнити.
Представник залученої у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - релігійної організації Одесько-Сімферопольської дієцезії римсько-католицької церкви просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги ПП «ОСОБА_6 агросервіс» посилається на відмову у 2017 році РВ ФДМУ по Одеській області провести конкурс на право оренди приміщення за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 23, що, на думку позивача, є порушенням положень ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» і потребує захисту в судовому порядку.
08.08.2017 РВ ФДМУ по Одеській області на лист ПП «ОСОБА_6 агросервіс» від 11.07.2017 № ЗО/03868 повернуло пакет документів ПП «Фрог Агросервіс» у звязку з надходженням до регіонального відділення листа дозволу органу управління Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України на передачу в оренду державного нерухомого саме: частини нежитлових приміщень першого корпусу №№ 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, загальною площею 304,80 кв.м. за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 23, що обліковується на балансі Державного підприємства «Одеський науково-дослідний інститут звязку», для розміщення релігійної організації без права провадження підприємницької діяльності.
Вказуючи на результати журналістського розслідування Головного редактора Антикорупційного Вісника ОСОБА_6 щодо відмови РВ ФДМУ по Одеській області в укладенні договору оренди нерухомого державного майна, а саме: частини нежитлових приміщень першого корпусу №№ 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, загальною площею 304,80 кв.м. за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 23, що обліковується на балансі Державного підприємства «Одеський науково-дослідний інститут звязку», згідно до Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого наказом Фонду державного майна від 13.10.2004 № 2149 вважає не проведення такого конкурсу незаконним.
19.09.2017 РВ ФДМУ по Одеській області надав відповідь на запит головного редактора Антикорупційного вісника ОСОБА_6 від 12.09.2017: чи розміщувалось РВ ФДМУ по Одеській області оголошення про намір передати майно в оренду в офіційних друкованих засобах масової інформації (якщо так, то в яких) та на веб-сайті; чи видався наказ про вивчення попиту на даний обєкт оренди; з якою метою Адміністрація Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України надавала дозвіл РВ ФДМУ по Одеській області для використання майна; з якою метою Одесько-Сімферопольська дієцезія римсько-католицької церкви в Україні має намір брати вищезазначені приміщення в оренду; чому ТОВ «Фрог Агросервіс» не може брати участь у конкурсі на право оренди на приміщення, що знаходяться за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 23.
З даної відповіді від 19.09.2017 № 17-15-04559 РВ ФДМУ по Одеській області вбачається, що відповідно до положень абз. 4 ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» переважне право на укладання договору оренди надано релігійним організаціям з метою забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній без опублікування в засобах масової інформації оголошення про намір передавати майно в оренду та без проведення конкурсу, у звязку з чим наказ про вивчення попиту на даний обєкт не видавався.
Неопублікування в засобах масової інформації оголошення про намір передавати майно в ореду на думку позивач є порушенням встановленого положеннями ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» порядку передачі державного майна в оренду.
Позивач наголошує, що в своїй заяві від 11.04.2017 до РВ ФДМУ по Одеській області релігійна організація Одесько-Сімферопольської дієцезії римсько-католицької церкви не зазначила такої мети оренди майна як забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній і на момент погодження умов договору з Державною службою спеціального звязку та захисту інформації не мала переважного права на оренду майна і процедура передачі майна повинна була проходити на загальних підставах, що свідчить про порушення РВ ФДМУ по Одеській області положень Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
13.07.2017 у заяві релігійної організації Одесько-Сімферопольської дієцезії римсько-католицької церкви конкретизувала цільове використання нерухомого майна: забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній, що, на думку позивача, суперечить дозволу Державної служби спеціального звязку, яка надавала дозвіл на передачу майна «для розміщення релігійної організації без права провадження підприємницької діяльності».
У відзиві на позов РВ ФДМУ по Одеській області просить у його задоволенні відмовити. Зазначає, що 11.04.2017 до РВ ФДМУ по Одеській області звернулась релігійна організація Одесько-Сімферопольської дієцезії римсько-католицької церкви з заявою № 49/17 від 04.07.2017 щодо укладення договору оренди. Листом від 24.05.2017 № 08-0502447 РВ ФДМУ по Одеській області звернулось до органу, уповноваженого управляти державним майном Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України щодо отримання дозволу на передачу майна релігійній організації. Листом від 20.06.2017 № 61/03/02-1494 надала дозвіл на передачу в оренду для розміщення релігійної організації.
21.09.2017 між РВ ФДМУ по Одеській області та Одесько-Сімферопольською дієцезією римсько-католицької церкви був укладений договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності.
Оскільки договір оренди державного майна уже укладений, підстав для задоволення позовних вимог РВ ФДМУ по Одеській області не вбачає.
Державна служба спеціального звязку та захисту інформації України в наданих суду поясненнях вказувала, що відповідно до статуту ДП «ОНДІЗ», майно підприємства є державною власністю і належить йому на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджаєть майном, закріпленим за ним за погодженням з уповноваженим органом управління (Адміністрацією Держспецзвязку) (а.с. 99-100). Відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про управління обєктами державної власності», Адміністрація Держспецзвязку здійснює управління державним майном та, зокрема, погоджує його передачу в оренду.
У порядку, передбаченому Законом України «Про оренду державного та комунального майна», РВ ФДМУ по Одеській області як орендодавець звернулось до Адміністрації Держспецзвязку (як органу управління майном) листом від 24.05.2017 № 08-05-02447 стосовно отримання від Адміністрації Держспецзвязку висновку щодо можливості передання в оренду Одесько-Сімферопольський дієцезії римсько-католицької церкви спірного держаного майна.
Адміністрація Держспецзвязку розглянула подані РВ ФДМУ по Одеській області матеріали і надіслала відповідь від 20.06.2017 № 61/03/02-1494 про умови договору оренди а також запропонувала кандидатуру представника Адміністрації Держспецзвязку до складу комісії з проведення конкурсу на право оренди згаданого обєкта державної власності.
Адміністрацією Держспецзвязку було розглянуто можливість передання майна в оренду Одесько-Сімферопольська дієцезія римсько-католицької церкви як єдиному на той час потенційному орендарю, та запропоновано внести зміни і доповнення у надісланий Фондом проект договору оренди, де орендарем значилась дієцезія. Адміністрація Держспецзвязку у своєму листі надала дозвіл на передачу майна в оренду, проте не конкретизувала мету використання цього майна та жодним чином не обмежувала права інших потенційних орендарів, оскільки Адміністрація Держспецзвязку не уповноважена надавати переважне право на укладання договору окремим організаціям (релігійним тощо).
Релігійна організація Одесько-Сімферопольська дієцезія римсько-католицької церкви у наданому суду відзиві зазначала, що 21.09.2017 між РВ ФДМУ по Одеській області та Одесько-Сімферопольською дієцезією римсько-католицької церкви був укладений договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, згідно умов якого в оренду передані частини нежитлових приміщень першого корпусу №№30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, загальною площею 304,80 кв.м. за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 23, що обліковується на балансі Державного підприємства «Одеський науково-дослідний інститут звязку». Вказаний договір укладено на підставі та в порядку, передбаченому п. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», яка не передбачає проведення конкурсу. Дані приміщення отримані в оренду з метою розміщення релігійної організації без права проведення підприємницької діяльності для проведення релігійних обрядів та церемоній, у відповідності зі статутом дієцезії та положеннями ст. 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійних організацій».
Положеннями п. 3 ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено, що у разі надходження заяви про оренду майна на короткий строк (не більше п'яти днів та без права продовження строку дії договору оренди) або заяви від бюджетної установи, музею, підприємства чи громадської організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національної творчої спілки або її члена під творчі майстерні), релігійної організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній, громадської організації ветеранів або інвалідів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, державних та комунальних спеціалізованих підприємств, установ та закладів соціального обслуговування, що надають соціальні послуги відповідно до Закону України "Про соціальні послуги", Пенсійного фонду України та його органів, державних видавництв і підприємств книгорозповсюдження, вітчизняних видавництв та підприємств книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру), оголошення про намір передати майно в оренду не розміщується і договір оренди укладається з таким заявником без проведення конкурсу. Законами України можуть бути визначені інші випадки передачі державного та комунального майна в оренду без проведення конкурсу.
Таким чином, договір оренди із релігійною організацією Одесько-Сімферопольська дієцезія римсько-католицької церкви правомірно було укладено без проведення конкурсу.
Крім того суд зазначає, що в Україні встановлена та діє презумпція правомірності правочину. Відповідно до статті 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом, або якщо він не визнаний судом недійсним.
Договір оренди нерухомого майна, що був укладений 21.09.2017 між РВ ФДМУ по Одеській області та Одесько-Сімферопольською дієцезією римсько-католицької церкви, є чинним станом на момент ухвалення судом рішення у цій справі, він не є нікчемним правочином, тобто його недійсність прямо не встановлена законом, не розірваний сторонами, не визнаний судом недійсним.
За таких обставин позовні вимоги ПП «ОСОБА_6 агросервіс» про зобовязання РВ ФДМУ по Одеській області провести конкурс на право оренди щодо нерухомого майна, яке вже є предметом вищевказаного договору оренди від 21.09.2017 року, задоволенню не підлягають.
В порядку ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд - ВИРІШИВ:
У позові відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 05 грудня 2017 року.
Суддя Н.Д. Петренко