ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
06 грудня 2017 року м. Київ № 826/17583/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., в письмовому провадженні розглянув адміністративну справу
за позовомПравобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві доТовариство з додатковою відповідальністю "Укренергопром" про стягнення заборгованостіВ С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла заява ТДВ «Укренергопром» про перегляд постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15 за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києві до ТДВ «Укренергопром» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком 2 в розмірі 2969,66 грн. за період з 01.06.2015р. по 31.07.2015р. за нововиявленими обставинами.
В обґрунтування поданої заяви зазначає, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15 задоволено позовні вимоги Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києві про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком 2 в розмірі 2969,66 грн. за період з 01.06.2015р. по 31.07.2015р. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2015р. апеляційна скарга ТДВ «Укренергопром» залишена без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. без змін. Підставою для прийняття вищезазначених рішень стала наявність постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2014р. по справі № 2-а-342/12, відповідно до якого Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києві зобов'язано призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням пільгового стажу роботи з 21.10.1986р. по 31.07.2006р. за Списком № 2.
Однак, 22.02.2017р. Вищим адміністративним судом України прийнято ухвалу по справі № 2-а-342/12, якою постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2014р. скасовано, а постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 14.03.2012р. залишено в силі. Таким чином, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням пільгового стажу роботи з 21.10.1986р. по 31.07.2006р. за Списком № 2.
Враховуючи вищевикладене, заявник вважає, що наявні підстави для перегляду постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15.
Справу розглянуто судом у порядку письмового провадження згідно вимог ст. 128 КАС України.
Розглянувши заяву про перегляд постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15 та додані до неї матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви, Окружний адміністративний суд міста Києва, зазначає наступне.
Згідностатті 246 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які брали участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.
Відповідно до статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або завідомо необґрунтованого рішення;
3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення;
4) скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути;
5) встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано.
Виходячи із системного аналізу наведеної норми, суд зазначає, що до нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного вирішення спору.
Нововиявлені обставини - це факти, від яких залежить виникнення, зміна чи припинення прав і обов'язків осіб, що беруть участь у справі, тобто юридичні факти.
Нововиявлені обставини за своєю юридичною сутністю є фактичними даними, що спростовують факти, які покладено в основу рішення. Іншими словами, якби нововиявлена обставина була відома суду під час винесення судового рішення, то вона б обов'язково вплинула на остаточні висновки суду.
Не вважаються нововиявленими обставинами нові докази, які виявлені після постановлення рішення суду, а також зміна правової позиції суду в інших подібних справах. Не можуть вважатись нововиявленими обставини, що встановлюються на підставі доказів, які не були своєчасно подані сторонами чи іншими особами, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 253 Кодексу адміністративного судочинства України суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення. При ухваленні нового судового рішення суд користується повноваженнями суду відповідної інстанції.
Суд скасовує постанову чи ухвалу, якщо дійде висновку, що обставини, на які посилається заявник, дійсно є нововиявленими і їх неврахування призвело до неправильного вирішення справи.
Згідно ч. 4 ст. 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд може не досліджувати докази стосовно обставин, що встановлені у судовому рішенні, яке переглядається за нововиявленими обставинами, якщо вони не оспорюються.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15 стала наявність постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2014р. по справі № 2-а-342/12, якою Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києві зобов'язано призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням пільгового стажу роботи з 21.10.1986р. по 31.07.2006р. за Списком № 2, тобто визнано правомірним призначення йому пенсії за віком.
Однак, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.02.2017р. по справі № 2-а-342/12 постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2014р. скасовано, а постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 14.03.2012р. залишено в силі. Отже, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням пільгового стажу роботи з 21.10.1986р. по 31.07.2006р. за Списком № 2.
Враховуючи той факт, що рішення, яке стало підставою для прийняття постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15 скасовано, то суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви про перегляд постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15.
Вирішуючи питання про перегляд постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15 суд зазначає таке.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач ТДВ «Укренергопром» є юридичною особою та перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Києва.
Згідно направлених позивачем розрахунків відповідачу визначено до сплати розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з червня 2015р. по липень 2015р. в загальному розмірі 2969, 66 грн.
Відповідно до п. 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІV передбачено, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п. 16 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно п. б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-XII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1), встановлено розміри витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підлягають відшкодуванню витрати.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно п. 6.7 Інструкції № 21-1, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
В силу п. 6.8. Інструкції № 21-1, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Згідно розрахунків Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ТДВ «Укренергопром» повинно відшкодувати за період з червня по липень 2015 року суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком 2 в розмірі 2969,66 грн.
Однак, суд зазначає, що ТДВ «Укренергопром» оскаржило до суду законність призначення пільгової пенсії працівнику ОСОБА_1, витрати на виплату та доставку пільгової пенсії якого стали підставою для звернення до суду Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Києва.
22.02.2017р. Вищим адміністративним судом України прийнято ухвалу по справі № 2-а-342/12, якою постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2014р. скасовано, а постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 14.03.2012р. залишено в силі. Таким чином, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням пільгового стажу роботи з 21.10.1986р. по 31.07.2006р. за Списком № 2.
Враховуючи той факт, що підставою для прийняття постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15 стала ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2014р. по справі № 2-а-342/12, яка в подальшому скасована ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.02.2017р., суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Згідно з ч. 1 ст 71 КАС України,
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви ТДВ «Укренергопром» про перегляд постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15 за нововиявленими обставинами, а відтак і про відсутність підстав для задовлення позовних вимог Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва та стянення з ТДВ «Укренергопром» заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах ОСОБА_1 за Списком 2 в розмірі 2969,66 грн. за період з 01.06.2015р. по 31.07.2015р., оскільки призначення такої пенсії ОСОБА_1 визнано в судовому у порядку незаконним.
Керуючись ст. 9, 71, 72, 159, 163, 245,250, 253 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Заяву ТДВ «Укренергопром» про перегляд постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15 - задовольнити.
2. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.11.2015р. по справі № 826/17583/15 скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва до ТДВ «Укренергопром» - відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Я.І. Добрянська