Постанова № 70759968, 05.12.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
815/5087/17
Номер документу
70759968
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5087/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Бутенко А.В., за участю секретаря - Філімоненко А.О. сторін: представник позивача - ОСОБА_1 (по довіреності), представник відповідача - ОСОБА_2 (по довіреності), розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з додатковою відповідальністю «Чорноморгідробуд» до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними дії, скасування наказу № 236П від 05.09.2017р. та направлення № 1206 від 05.09.2017р., припису від 27.09.2017р. та постанови №168/1015-05/1-9427 від 12.10.2017р.,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось товариство з додатковою відповідальністю «Чорноморгідробуд» до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить суд:

- Визнати протиправними дії заступника директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_3, щодо видачі Наказу №236П від 05.09.2017р., про проведення позапланової перевірки на обєкті будівництва: Будівництво секцій № 1 та № 2 громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІV-4 Таїрова, на розі вул. 25-ї Чапаївської дивізії та проспекту Маршала Жукова (замовник ТДВ «Чорноморгідробуд», код ЄДРПОУ - 01385539) та направлення № 1206 від 08.09.2017р., для проведення позапланової перевірки на обєкті будівництва: Будівництво секцій № 1 та № 2 громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІV-4 Таїрова, на розі вул. 25-ї Чапаївської дивізії та проспекту Маршала Жукова (замовник ТДВ «Чорноморгідробуд», код ЄДРПОУ - 01385539).

- Скасувати Наказ №236П від 05.09.2017р. про проведення позапланової перевірки на обєкті будівництва: Будівництво секцій № 1 та № 2 громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІV-4 Таїрова, на розі вул. 25-ї Чапаївської дивізії та проспекту Маршала Жукова (замовник ТДВ «Чорноморгідробуд», код ЄДРПОУ - 01385539).

- Скасувати Направлення №1206 від 05.09.2017р., для проведення позапланової перевірки на обєкті: Будівництво секцій №1 та №2 Громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІУ-4 Таїрова, на розі вул. 25 Чапаївської дивізії та просп.. Маршала Жукова (замовник - ТДВ «Чорноморгідробуд», ЄДРПОУ - 01385539), виданий заступником директора Департаменту ДАБІ в Одеській області ОСОБА_3

- Визнати протиправним та скасувати Припис від 27.09.2017 року про усунення правопорушення містобудівного законодавства.

- Визнати протиправною та скасувати Постанову № 168/1015-05/1-9427 від 12.10.2017р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

В судовому засіданні 30.11.2017 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав викладених в адміністративному позові та заяві про збільшення позовних вимог (а.с. 3-10, 79-81). В обґрунтування позовних вимог пояснив, що дії по проведенню перевірки та складанню документів перевірки є протиправними, а постанова винесена з порушеннями норм чинного законодавства.

Представник відповідача заперечувала проти задоволення адміністративного позову та просила суд відмовити в задовленні позовних вимог з підстав, зазначених у письмових запереченнях на позов (а.с. 112-115).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 22.09.2017р. ТДВ «Чорноморгідробуд», на офіційний запит направлений в ДДАБІ в Одеській області, отримало Наказ №236П від 05.09.2017р. про проведення позапланової перевірки на обєкті будівництва: Будівництво секцій № 1 та № 2 громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІV-4 Таїрова, на розі вул. 25-ї Чапаївської дивізії та проспекту Маршала Жукова (замовник ТДВ «Чорноморгідробуд», код ЄДРПОУ - 01385539) та направлення № 1206 від 08.09.2017р., для проведення позапланової перевірки на обєкті будівництва: Будівництво секцій № 1 та № 2 громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІV-4 Таїрова, на розі вул. 25-ї Чапаївської дивізії та проспекту Маршала Жукова (замовник ТДВ «Чорноморгідробуд», код ЄДРПОУ - 01385539), ОСОБА_4 захисту економіки у м. Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 10.08.2017р. №7730/125/0217, адресований ДАБІ України, Лист ДП «УКРДЕЖБУДЕКСПЕРТИЗА» від 01.08.2017р. №1014, адресований ОСОБА_4 захисту економіки у м. Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України (а.с. 29-31, 36-37).

Також, 12.10.2017р. ТДВ «Чорноморгідробуд» отримало Постанову №168/1015-05/1-9427 від 12.10.2017р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, складену головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ДДАБІ в Одеській області (а.с. 83-85).

Зазначеною Постановою, за результатами позапланової перевірки на обєкті будівництва, ТДВ «Черноморгідробуд» притягнуто до відповідальності, передбаченої п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» за порушення п. 1, ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у звязку з недопущенням посадових осіб Відповідача на обєкт будівництва та накладено штраф у сумі 50 520,00 грн.

Позивач вважає що прийняті ДДАБІ в Одеській області Наказ №236П від 05.09.2017р. та Направлення №1206 від 05.09.2017р про проведення позапланової перевірки, Припис від 27.09.2017 року про усунення правопорушення містобудівного законодавства та Постанова № 168/1015-05/1-9427 від 12.10.2017р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, є неправомірними та підлягають скасуванню, а тому звернувся до суду із даним позовом.

Оцінюючи дії та рішення суб`єктів владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України та доходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо підстав для проведення ДДАБІ в Одеській області позапланової перевірки на обєкті будівництва: Будівництва №1 та №2 секцій Громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІУ-4 Таїрова. на розі вул. 25 Чапаївської дивізії та просп. Маршала Жукова, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 захисту економіки у м. Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України звернулось до ДАБІ України з проханням визначити фактичну категорію складності на обєкті будівництва: Будівництва №1 та №2 секцій Громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІУ-4 Таїрова, на розі вул. 25 Чапаївської дивізії та просп.. Маршала Жукова (замовник - ТДВ «Чорноморгідробуд», ЄДРПОУ - 01385539).

Так, як зазначено в самому ОСОБА_4, ОСОБА_4 захисту економіки: «Під час здійснення організаційних та практичних заходів, спрямованих на декриміналізацію сфер та галузей економіки столиці, встановлено що органами державного архітектурно-будівельного контролю зареєстровано декларації про початок виконання будівельних робіт та готовність обєкта до експлуатації по обєкту будівництва: Будівництва №1 та №2 секцій Громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІУ-4 Таїрова, на розі вул. 25 Чапаївської дивізії та просп. Маршала Жукова. Відповідно до наведених у деклараціях даних - категорія складності обєктів будівництва - III. При цьому, за наслідками вивчення вказаних декларацій, проведеного ДП «УКРДЕЖБУДЕКСПЕРТИЗА». встановлено що категорія складності обєктів будівництва могла бути не меньш ніж V» (а.с. 31).

В свою чергу, у Листі ДП «УКРДЕЖБУДЕКСПЕРТИЗА» зазначено: «виходячи з наданих ОСОБА_4 захисту економіки даних, даний обєкт будівництва міг бути віднесений до категорії складності не менш ніж V…. Одночасно слід зазначити, в даній декларації зазначено, що експертиза вказаного обєкта будівництва проводилася філією ТОВ «Українська будівельна експертиза» в Одеській області. В звязку з чим, для отримання більш детальної інформації з приводу питань, викладених у листі. ОСОБА_4 доцільно звернутися до експертної організації, яка власне проводила експертизу» (а.с. 36-37).

З пояснень представника вбачається, що підставою для прийняття ДДАБІ в Одеській області, Наказу №236П від 05.09.2017р. та Направлення №1206 від 05.09.2017р про проведення позапланової перевірки, є лист ОСОБА_4 захисту економіки у м. Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України про ймовірне віднесення зазначеного обєкту будівництва до V категорії складності з урахуванням листа ДП «УКРДЕЖБУДЕКСПЕРТИЗА».

Суд зазначає, що на даному обєкті будівництва, на підставі Наказу ДАБІ України від 08.09.2015р. №976Ю, ДДАБІ в Одеській області, вже була проведена позапланова перевірка щодо дотримання ТДВ «Чорноморгідробуд» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час здійснення будівництва.

Так, за результатами позапланової перевірки, були складені постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності ТДВ «Чорноморгідробуд», а саме: Постанова №218, 219, 220, 221, 222 від 23.09.2016р., якими було встановлено заниження ТДВ «Чорноморгідробуд» категорії складності на зазначеному обєкті будівництва з V категорії складності до III.

Судом встановлено, що Позивачем були оскаржені зазначені постанови ДДАБІ в Одеській області до Одеського окружного адміністративного суду.

За результатами розгляду справи, ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2017р. (справа №815/5203/16) Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 березня 2017 року, якою позовні вимоги ТДВ «Чорноморгідробуд» були задоволені у повному обсязі, залишено без змін.

Суд зазначає, що рішенням суду, яке набрало законної сили, було встановлено на підставі висновку судової будівельно-технічної експертизи від 16.02.2017 року, що житлові будинки №3-А, корп. 1, №3-А, корп. 2, розташовані, на проспекті Маршала Жукова в м. Одесі, згідно розробленої у 2014р. проектної документації - «Коректировка проекту секції №1 та №2 (пята черга будівництва) Громадського житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІУ-4 Таїрова, на розі вул. 25-ї Чапаївської дивізії та проспекту Маршала Жукова в м. Одесі» відносяться до класу наслідків (відповідальності) СС2, за критеріями таблиці А.1 належить до III категорії складності.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, судовим рішенням, яке набрало законної сили, було встановлено, що обєкти будівництва відносяться до III категорії складності, а Відповідач вже здійснював перевірку з цих питань, та був відповідачем у суді, тому, маючи повноваження щодо здійснення позапланової перевірки на обєкті будівництва за дорученням, при вирішенні питання про призначення перевірки мав врахувати обовязковість судового рішення в силу ст. 14 КАС України, але не зробив цього.

Виходячи із встановлених судом обставин щодо віднесення обєкта будівництва до класу наслідків (відповідальності) СС2, за критеріями таблиці А.1 до III категорії складності, у Відповідача були відсутні повноваження щодо здійснення позапланової перевірки на обєкті будівництва, виходячи з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на стадії проектування, розміщення та будівництва архітектурних об'єктів суб'єктами архітектурної діяльності.

Відповідно до п. 9-1 Перехідних положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що, зокрема, на період до утворення (визначення) місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування органів державного архітектурно-будівельного контролю повноваження, визначені цим Законом, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю починає здійснювати повноваження, визначені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства", на наступний день після затвердження акта спільної комісії.

03.10.2016 року в рамках децентралізації системи держархбудконтролю, повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів по об'єктах І-ІV категорії складності, розташованих в межах міста Одеси, а також щодо складання протоколів про вчинення правопорушень і актів перевірок, накладення штрафів відповідно до законодавства ДДАБІ в Одеській області передані ОСОБА_4 державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.

Таким чином, починаючи з 04.10.2016 року та станом на дату прийняття оскаржуваних наказу №236П від 05.09.2017р. про проведення позапланової перевірки на обєкті будівництва: Будівництва №1 та №2 секцій Громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІУ-4 Таїрова, на розі вул. 25 Чапаївської дивізії та просп. Маршала Жукова (замовник - ТДВ «Чорноморгідробуд», ЄДРПОУ - 01385539), у ДДАБІ в Одеській області були відсутні повноваження щодо здійснення архітектурно-будівельного контролю за обєктами будівництва, розташованими на території міста Одеси, оскільки такі повноваження були передані ОСОБА_4 державного архітектурно- будівельного контролю Одеської міської ради.

Таким чином, призначення Відповідачем проведення позапланової перевірки об'єкта будівництва, розташованого за адресою: комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІУ-4 Таїрова, на розі вул. 25 Чапаївської дивізії та просп. Маршала Жукова, виходить за межи його повноважень, є втручанням у владну компетенцію ОСОБА_4 державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, а тому дії заступника директора ДДАБІ в Одеській області ОСОБА_3, щодо видачі Наказу №236П від 05.09.2017р., про проведення позапланової перевірки на обєкті будівництва: Будівництво секцій № 1 та № 2 громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІV-4 Таїрова, на розі вул. 25-ї Чапаївської дивізії та проспекту Маршала Жукова (замовник ТДВ «Чорноморгідробуд», код ЄДРПОУ - 01385539) та направлення № 1206 від 08.09.2017р., для проведення позапланової перевірки на цьому обєкті будівництва є протиправними.

Враховуючи протиправність дій щодо видачі Наказу №236П від 05.09.2017р. про проведення позапланової перевірки та направлення № 1206 від 08.09.2017р., позовні вимоги про скасування Наказу №236П від 05.09.2017р. про проведення позапланової перевірки, визнання протиправними та скасування Припису від 27.09.2017 року про усунення правопорушення містобудівного законодавства та Постанови № 168/1015-05/1-9427 від 12.10.2017р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, також слід задовольнити, оскільки судом визнано, що у Відповідача не було законних підстав, та повноважень для її проведення, у звязку з чим, сама позапланова перевірка та всі рішення (Наказ, Припис, Постанова), які складені для проведення та за її результатами, є протиправними, а тому підлягають скасуванню.

Щодо позовної вимоги про скасування направлення № 1206 від 08.09.2017р. для проведення позапланової перевірки, суд вважає відмовити в цій частині виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Суд зазначає, що направлення № 1206 від 08.09.2017р. для проведення позапланової перевірки видане на підставі відповідного наказу та за своєю суттю є дорученням посадовій особі на виконання наказу, тому не є рішенням в розумінні ст. 17 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, оцінивши докази, які є у справі, з урахуванням вимог встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 3 статті 2 КАС України, не виходячи за межи позовних вимог, суд дійшов висновку, що адміністративний позов товариства з додатковою відповідальністю «Чорноморгідробуд» до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - належить задовольнити частково.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов товариства з додатковою відповідальністю «Чорноморгідробуд» до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії заступника директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_3, щодо видачі Наказу №236П від 05.09.2017р., про проведення позапланової перевірки на обєкті будівництва: Будівництво секцій № 1 та № 2 громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІV-4 Таїрова, на розі вул. 25-ї Чапаївської дивізії та проспекту Маршала Жукова (замовник ТДВ «Чорноморгідробуд», код ЄДРПОУ - 01385539) та направлення № 1206 від 08.09.2017р., для проведення позапланової перевірки на обєкті будівництва: Будівництво секцій № 1 та № 2 громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІV-4 Таїрова, на розі вул. 25-ї Чапаївської дивізії та проспекту Маршала Жукова (замовник ТДВ «Чорноморгідробуд», код ЄДРПОУ - 01385539).

3. Скасувати Наказ №236П від 05.09.2017р. про проведення позапланової перевірки на обєкті будівництва: Будівництво секцій № 1 та № 2 громадсько-житлового комплексу в мкр. «А-Б» житлового району ІV-4 Таїрова, на розі вул. 25-ї Чапаївської дивізії та проспекту Маршала Жукова (замовник ТДВ «Чорноморгідробуд», код ЄДРПОУ - 01385539).

4. Визнати протиправним та скасувати Припис від 27.09.2017 року про усунення правопорушення містобудівного законодавства.

5. Визнати протиправною та скасувати Постанову № 168/1015-05/1-9427 від 12.10.2017р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь товариства з додатковою відповідальністю «Чорноморгідробуд» (код платника 01385539, адреса - пл. Катерининська 7-А, м. Одеса, 65026) з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області судовий збір у розмірі 6400 (шість тисяч чотириста) гривень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 05.12.2017 року.

Суддя Бутенко А.В.