Постанова № 70757356, 04.12.2017, Малинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
04.12.2017
Номер справи
283/1987/17
Номер документу
70757356
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 283/1987/17

Провадження № 2-а/283/108/2017

П О С Т А Н ОВ А

І м е н е м У к р а ї н и

04 грудня 2017 року м. Малин

Малинський районний суд Житомирської області у складі судді Тимошенка А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 24.10.2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив:

Визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні йому, ОСОБА_1, пенсії за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на п'ять років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіологічного контролю і станом на 01 січня 1993 року проживала у цій зоні не менше чотирьох років.

Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути подану ним, ОСОБА_1, заяву про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років, згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що ОСОБА_1 належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та має право на користування пільгами (в тому рахунку і правом на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років з 03.10.2017 року), встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про наступне:

Позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що 30.08.2017 року він звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років на підставі ст. 55 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особі, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках та є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи.

30.08.2017 року листом № 3779/03.2 відповідач відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку у зв'язку із відсутністю посвідчення громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1991 роках.

Встановлено, що позивач з 01.01.1986 року по 24.10.1989 року та з 02.11.1990 року по даний час проживає по АДРЕСА_1 (а. с. 8). Факт його роботи у вищевказаний період у зоні посиленого радіологічного контролю підтверджується: архівною довідкою № 406 від 31.07.2017 року (а. с. 9) та копією трудової книжки (а. с. 10). Даний населений пункт, згідно Переліку населених пунктів, віднесений до зони посиленого радіоекологічного контролю забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року.

Крім того, позивач, відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Малинської РДА № 17/10-12/104 від 09.08.2017 року ( а. с. 7) отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю НОМЕР_1 (категорія 4) від 26.04.1993 року, яке в подальшому було втрачено. Проте, вматеріалах справи відсутні будь-які докази того, що позивач звертався до відповідного органу стосовно оформлення та видачі йому дублікату посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

За змістом ст. 55 Закону особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, згідно п. п. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Верховний Суд України у постановах від 21.11.2006 року, 04.09.2015 року (справи № 21-1048во06, № 690/23/15-а) висловлював правовий висновок щодо застосування положень статі 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зокрема, вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Документи, які підтверджують факт видачі посвідчення, а також різноманітні довідки, які підтверджують факт проживання чи праці особи на території, яка відносилася до зони посиленого радіоекологічного забруднення, очевидно, не є достатніми для призначення особі пенсії зі зниженням пенсійного віку за відсутності такого посвідчення, оскільки чинним законодавством не передбачено альтернативи за відсутності посвідчення, надавати інші документи.

Згідно п. 10 постанови Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року «Про затвердження порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача посвідчень потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою проводиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка.

Як зазначено у п. 11 даної постанови у разі втрати або псування посвідчення замість нього видається дублікат на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, а також особистої заяви (з поясненням обставин втрати або псування посвідчення і зазначенням його номера і дати видачі) та публікації в пресі повідомлення про визнання втраченого посвідчення недійсним.

Дублікат видається органом, який видав посвідчення, або органом, який видає такі посвідчення за новим місцем проживання громадянина, на підставі завірених в установленому порядку копій документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку. Угорі у лівому кутку посвідчення ставиться штамп або робиться чорним чорнилом надпис: «Дублікат. Видано замість посвідчення серії».

Зазначені вище норми спеціального закону та порядок отримання посвідчень, затверджений відповідною постановою Кабінету Міністрів України за № 51 від 20.01.1997 року, по даний час є діючими та не скасовувалися.

Відповідно до ст. 70 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси та інтереси своїх дітей.

Тобто, у разі, якщо втрачене позивачем посвідчення є чинним, не вилучалося та не скасовувалося уповноваженим органом, позивач, перш ніж ставити перед пенсійним органом та судом питання про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону № 796-XII, повинен отримати дублікат такого посвідчення та надати його або, у разі відмови у його видачі, має можливість захищати свої права щодо отримання дублікату втраченого посвідчення у судовому порядку.

Враховуючи вищевказані обставини суд доходить до висновку, що рішення відповідача не можна вважати неправомірним та відмовляє в задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 71, 94, 161, 162, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання розглянути заяву про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: А. О. Тимошенко