
Справа № 640/10504/17
н/п 2/640/2672/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2017 року Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого-судді - Сенаторова В.М.,
при секретарі - Явнюк К.Р.,
представника - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Національного аерокосмічнго університету ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут", третя особа: Міністерство освіти і науки України про стягнення заборгованості з виплати соціальної стипендії,-
ВСТАНОВИВ:
10.07.2017 року ОСОБА_2 звернувся до Київського районного суду м. Харкова із позовною заявою до Національного аерокосмічнго університету ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут", у якому просить стягнути з відповідача не нараховану і не виплачену соціальну стипендію за прріод з січня 2015 року по червень 2016 року, включно, та з вересня по грудень 2016 року, включно, з урахуванням компенсації втрати її частини у зв'язку з поруенням встановлених строків виплати, в сумі 21856,21 грн. та судового збору у розмірі 640 грн.
В обгрунтування позовних вимог, ОСОБА_2 вказав, що він у серпні 2012 року був зарахований до факультету радіотехнічних систем літальних апаратів вищого навчального закладу IV рівня акредитації Національного аерокосмічнго університету ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" на денну форму навчання, за рахунок коштів державного бюджету, поза конкурсом, на підставі статті 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», як особа, батько якої має стаж роботи в підземних умовах більше 15 років. У червні 2016 року позивач закінчив курс навчання за освітнім ступенем «бакалавр». З вересня 2016 року продовжив навчання на 5 курсі цього навчального закладу для отримання освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст». Навчальний заклад, усупереч вимогам законодавства, стипендію в зазначеному розмірі виплачував лише до січня 2015 року. У липні 2015 року - травні 2016 року, включно, та вересні - грудні 2016 року виплачував ОСОБА_3 лише академічну стипендію за успішне навчання, значно меншу за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб. У період з січня 2015 року по червень 2015 року, включно, а у червні 2016 року не виплачував стипендію взагалі, не зважаючи на те, що стипендія, на яку позивач мав право у відповідності до ст. 5 в редакції Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 05.07.2012 р. № 5082-У1, є соціальною, на час спірних правовідносин була гарантована державою і не залежала від успішності навчання студента. Враховуючи вище викладене, позивач вважає, що до стягнення з університету на його користь пред'являється заборгована соціальна стипендія за період з січня 2015 року по червень 2016 року, включно, та з вересня по грудень 2016 року, з урахуванням компенсації втрати її частини у зв'язку з порушенням встановлених строків виплати. За цей період навчальним закладом була нарахована та виплачена академічна стипендія за успішне навчання на загальну суму 12185,00 гривень. Загальна сума гарантованої державою соціальної стипендії, яку відповідач, на думку позивача, повинен був виплатити за цей період - 29618,00 гривень. Сума заборгованої соціальної стипендії, що складає різницю між сумою соціальної стипендії відповідно до статті 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (29618,00 гривень) та сумою виплаченої стипендії (12185,00 гривень), - 17433,00 гривень. Компенсація втрати частини стипендії у зв'язку з порушенням встановлених строків її виплати складає - 4423,21 гривень. Загальна сума заборгованості по виплаті соціальної стипендії, що підлягає стягненню з університету, з січня 2015 року по червень 2016 року, включно, та з вересня по грудень 2016 року, з урахуванням компенсації втрати її частини у зв'язку з порушенням встановлених строків виплати, складає, на думку позивача, - 21856,21 гривень.
У судове засіданні позивач не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, натомість просив проводити розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судовому засіданні просив у задоволенні позовних вимог відмовити, на підтвердження чого надав письмові заперечення.
Представни третьої особи у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, направив до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд, заслухавши представника відповідача, дослідиви матеріали цивільної справи, приходить до висновку, що вимоги не обгрунтовані та задоволенню не підлягаєть з наступних підстав.
Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що у серпні 2012 року ОСОБА_2 був зарахований до факультету радіотехнічних систем літальних апаратів вищого навчального закладу IV рівня акредитації Національного аерокосмічнго університету ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" на денну форму навчання, за рахунок коштів державного бюджету, поза конкурсом, на підставі статті 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», як особа, батько якої має стаж роботи в підземних умовах більше 15 років.
З вересня 2016 року продовжив навчання на 5 курсі цього навчального закладу для отримання освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст», згідно довідки від 16.06.2017 року №5р-д/302:17. / а.с. 19/
Згідно довідки, виданої директором ВП ахта 1/3 "Новогродівська" ДП "Сели діввугілля" ОСОБА_4. має стаж роботи у вугільній промисловості на підземних роботах з повним робочим днем у шахті 24 роки та 6 місяців.
/ а.с. 18/
Відповідно до статті 62 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 передбачено, що особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мають право на отримання академічних та соціальних стипендій у встановленому законодавством порядку.
Соціальні стипендії призначаються студентам (курсантам) вищого навчального закладу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Розмір академічної та соціальної стипендій, порядок їх призначення і виплати встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Положення про гарантовану виплату за рахунок коштів державного бюджету стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, вилучено згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-УІІІ від 06.12.2016 року із статті 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-УІ.
Натомість у абзаці першому частини 1 ст. 5 цього Закону було передбачено, що шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менше як три роки, а також протягом трьох років після здобуття середньої освіти особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менше 15 років або у інших випадках, зазначених у цьому ж абзаці, зараховуються поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для навчання за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів з наданням місць у гуртожитках на час навчання та виплатою за рахунок бюджетних коштів соціальної стипендії в порядку та розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із матеріалів справи, Кабінетом Міністрів України 28.12.2016 р. було прийнято ряд нормативно-правових актів у сфері стипендіального забезпечення, які набрали чинності 01.01.2017 р., а саме: Порядок призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2004 року № 882 "Питання стипендіального забезпечення" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1050, постанову Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1045 "Деякі питання виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів", постанову Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1047 "Про розміри стипендій у державних та комунальних навчальних закладах, наукових установах".
Соціальні стипендії у вищих навчальних закладах призначаються кожного семестру. Згідно з Порядком призначення і виплати стипендій, що затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 року за № 882 «Питання стипендіального забезпечення», відповідно до Положення про порядок призначення і виплати стипендій студентам ХАІ, що затверджено вченою радою ХАІ від 21.05.2014 року, стипендії призначалися один раз на семестр і виплачувалися раз на місяць.
У п. 8.5 зазначеного Положення ХАІ були деталізовані порядок, підстави і перелік документів, що підтверджує право студента на отримання даної стипендії, у тому числі зазначено, що студенти університету мають право на отримання соціальної стипендії як діти шахтарів до моменту досягнення ними 23-річного віку.
У п. 8.5.2 зазначеного Положення ХАІ вказано, що студент повинен був надавати до ХАІ відповідну довідку відділу кадрів підприємства (шахтоуправління), де працює батько, ця довідка повинна подаватися студентом двічі на рік: при призначенні стипендії за результатами семестрового контролю.
Орган соціального захисту населення в п'ятиденний строк вносить відомості про студента, який має право на отримання соціальної стипендії, що містяться в особовій справі, до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, шляхом формування персональної облікової картки.
Пунктом 3.9. Положення передбачено, що університет щомісяця до 05 числа подає до органів соціального захисту населення на паперових та електронних носіях списки студентів, яким призначено соціальну стипендію, за формою згідно з додатком до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р.№ 1045.
Згідно з п. 10 Порядку № 1045 органи соціального захисту населення щомісяця до 10 числа подають заявки щодо потреби в коштах для виплати соціальної стипендії студентам (курсантам), інформація про яких пройшла звіряння з відомостями про таких осіб, що містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення. Структурні підрозділи соціального захисту населення щомісяця до 15 числа подають до Мінсоцполітики узагальнену заявку в розрізі адміністративно - територіальних одиниць.
Відповідно до п. 11 Порядку № 1045 Мінсоцполітики після надходження зазначених у пункті 10 Порядку № 1045 заявок щодо потреби в коштах на виплату соціальної стипендії не пізніше трьох робочих днів перераховує відповідні кошти структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій. Структурні підрозділи соціального захисту населення протягом двох робочих днів перераховують кошти на рахунки органів соціального захисту населення, а органи соціального захисту населення протягом двох робочих днів перераховують кошти на рахунки відповідних вищих навчальних закладів або їх структурних підрозділів, що мають статус юридичної особи.
У позові та доданих до нього додатках відсутня інформація, що протягом 2015-2016 років позивач звертався до ХАІ із довідкою про те, що його батько на даний час працює повний робочий день на підземних роботах, тобто був шахтарем станом на 2015-2016 роки.
Таким чином, позивач не виконав обов'язку надати до ХАІ документальне підтвердження факту продовження праці його батька на повний робочий день на підземних роботах за Списком № 1. За таких обставин, суд вважає, що у стипендіальної комісії факультету (ХАІ) не було підстав призначати та виплачувати соціальну стипендію позивачу.
Відповідно до пункту 11 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» передбачено, що норми і положення статті 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та бюджету Фонду соціального страхування України.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» та Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» виплата стипендій у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, батьки яких мають підземний стаж понад 15 років не передбачена, а тому дії адміністрації Університету в частині нарахування стипендії у відповідності до Порядку призначення та виплати стипендій, затвердженого Постановою КМУ від 14 липня 2004 № 882 є правомірними.
За змістом статей 23, 47, 51 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. МОН, як розпорядник бюджетних коштів може розпорядитися лише тими коштами, що надійшли йому з Державного бюджету України на цілі за кодами бюджетної класифікації. МОН України не має повноважень щодо управління виконанням Державним бюджетом України, це є виключною компетенцією Кабінету Міністрів України. МОН України як розпорядник бюджетних коштів бере бюджетні зобов'язання та провадить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Відповідно до статті 119 Бюджетного кодексу України нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет); напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми (у разі застосування програмно- цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів; бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).
Зважаючи на відсутність у попередніх роках та у 2016 році бюджетного призначення на виконання вимог статті 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» університет не мав правових підстав для нарахування та виплати стипендії позивачу у розмірі прожиткового мінімуму.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 року передбачено, що особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мають право на отримання академічних та соціальних стипендій у встановленому законодавством порядку.
Як зазначено у листах Міністерства освіти і науки та підтримано представником у поясненнях на позовні вимоги. як третьої особи соціальні стипендії призначаються студентам (курсантам) вищого навчального закладу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Розмір академічної та соціальної стипендій, порядок їх призначення і виплати встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статями 214, 215 ЦПК України суд під час ухвалення рішення з'ясовує чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, яка правова норма підлягає до застосування. Зобов'язання відповідача на майбутнє виплачувати кошти відповідно до встановлених в законі виплат не відповідає змісту чинного законодавства, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання.
Таким чином, позовні вимоги позивача до відповідача пред'явлені з недотриманням норм Бюджетного кодексу України та інших положень законодавства, які передбачають порядок використання бюджетних асигнувань, лише після отримання яких виникає у Міністерства та університету обов'язок їх сплатити позивачу.
З огляду на обставини, що були встановлені судом при дослідженні матеріалів справи вимоги позивача не можуть бути задоволені.
Керуючись положеннями ст. 19 Конституції України, ст. 51 Закону України «Про освіту», ст. 62 Закону України «Про вищу освіту», та ст.ст. 3, 4, 10, 11, 56-61, 64, 88, 179, 208, 209, 212-215, 218, 223, 294, 296 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Національного аерокосмічнго університету ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут", третя особа: Міністерство освіти і науки України про стягнення заборгованості з виплати соціальної стипендії- відмовити
Рішення може бути оскаржене до судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області через Київський районний суд м. Харкова шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя -