Постанова № 70755183, 25.10.2017, Барвінківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
25.10.2017
Номер справи
611/907/17
Номер документу
70755183
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 611/907/17

Провадження № 2-а/611/49/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2017 року суддя Барвінківського районного суду Харківської області Андросов О.М., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання рішення та бездіяльності протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

10 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання рішення та бездіяльності протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовної заяви зазначила, що вона є пенсіонером і перебуває на обліку у відповідача з 2015 року. У травні 2015 року вона взята на облік УПСЗН Барвінківського району, але з травня 2017 року відповідач припинив їй виплату пенсію. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною та такою, що порушує її конституційні права. В зв’язку з чим просила визнати бездіяльність Ізюмського об'єднаного УПФУ щодо невиплати їй пенсії та зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії за вислугою років та сплатити заборгованість з 01 травня 2017 року, а також звернути постанову до негайного виконання у межах платежу за один місяць.

Позивач також прохає стягнути з відповідача компенсацію втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати з 01 травня 2017 року по день стягнення компенсації.

Ухвалою Барвінківського районного суду Харківської області від 11 жовтня 2017 року відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позову направлена судом відповідачу з наданням строку для письмових заперечень на позов або заяви про визнання позову. У встановлений строк від представника відповідача надійшли до суду заперечення. Відповідач вважає вимоги позивача безпідставними та такими, що суперечать чинному законодавству, просить відмовити у їх задоволенні у повному обсязі. Свою позицію обґрунтовує тим, що припиняючи виплату пенсії позивачу, управління діяло в межах чинного законодавства, а саме у відповідності до постанови КМУ № 365 від 08.06.2016 року «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». Рішенням управління соціального захисту населення Барвінківської РДА Харківської області від 29.03.2017 року № 03/90 скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № НОМЕР_1 від 21.01.2015 року та внесено про це відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб згідно ст. 12 закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» і на теперішній час нову довідку позивач не отримувала.

У відповідності до ч. 4 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття законного рішення у скороченому провадженні, згідно абзацу 2 ч. 1 ст. 1832 КАС України, та не бачить підстав для виклику осіб та проведенні судового засідання за загальними правилами КАС України.

Суд, перевіривши викладені в позовній заяві та письмових запереченнях доводи, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності та взаємозв’язку, дійшов такого.

Статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706) передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно ч. 1 ст. 4 Закону № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Частинами 1-2 ст. 7 Закону № 1706 для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Частиною 1 статтею 41 Закону № 1706 передбачено, що єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб.

Згідно ч. 1 статті 5 Закону № 1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Пунктом 2 ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено, що виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, ст. 10 Закону визначено повноваження Кабінету Міністрів України з питань забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб:

1) координує і контролює діяльність органів виконавчої влади щодо вжиття ними необхідних заходів із забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб відповідно до цього закону;

2) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами.

Частиною 6 пункту 4 статті 20 Закону Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо розроблення та внесення змін до нормативно-правових актів стосовно спрощення процедури переоформлення документів і отримання соціальних виплат для цієї категорії громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (в редакції на момент призупинення виплати пенсії позивачу) встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року № 509 затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

Згідно п. 9 Порядку № 509 у разі зміни місця проживання/перебування (крім зміни місця проживання в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці: району, міста без поділу на райони, району в місті, селища, села) заявник звертається за видачею довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам» передбачено, що:

12. Соціальні виплати припиняються у разі:

1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;

2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї;

3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;

4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб";

5) отримання інформації від Держнрикордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінснекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" встановлено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:

дані, отримані з відповідних державних реєстрів;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об’єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач на даний час не є внутрішньо переміщеною особою, так як рішенням управління соціального захисту населення Барвінківської РДА Харківської області від 29.03.2017 року № 03/90 скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № НОМЕР_1 від 21.01.2015 року, оскільки ОСОБА_1 більш ніж 60 днів поспіль відсутня за місцем тимчасового перебування, та відомості про це внесено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб згідно ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». На теперішній час нову довідку позивач не отримувала.

Поновлення виплати пенсій здійснюється у Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та у Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365.

На підставі вищевикладеного суд доходить висновку, що, Ізюмське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області діяло на підставі чинного законодавства, не порушуючи норм права, що діють в системі пенсійного забезпечення, та не мало правових підстав для виплати пенсії ОСОБА_1

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", ст. ст. 17, 18, 69, 71, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

п о с т а н о в и в:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ізюмського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання рішення та бездіяльності протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10-ти днів з дня отримання її копії шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Барвінківський районний суд Харківської області.

Суддя О.М.Андросов