
Справа №687/1509/17
№2-а/687/39/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2017 року Чемеровецький районнийсуд
Хмельницької області в складі:
головуючого - судді - Борсука В.О.,
з участю секретаря - Цугель Т.В.,
з участю позивача- Хоптяна В.А.,
з участю представника відповідача -
ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
У листопаді 2017 року ОСОБА_2, звернувся в суд з позовом до Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області в якому просить визнання дій відповідача протиправними та зарахувати до стажу роботи на державній службі періоди роботи з 05.09.1978 року по 12.10.1987 року та з 28.09.1988 року по 15.03.1990 року та призначити з 09.10.2017 року для позивача пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (3723-ХІІ) з врахуванням довідок Тернопільської обласної державної адміністрації № 90 та 91 від 06.10.2017 року.
Так, позивач вказує, що протоколом №1104 від 03.12.2015 року управлінням ПФУ в Чемеровецькому районі Хмельницької області йому призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ».
Відповідно до указу Президента України від 02.03.2014 року № 221/2014 та розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 03.03.2014 року № 46-К, ОСОБА_2 припинив роботу на посаді голови Тернопільської обласної державної адміністрації відповідно до статті 9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
09.10.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою та пакетом документів про переведення його з пенсії за віком призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком державного службовця у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року № 3723 XII.
Однак, відповідач листом № 5436/03 від 10.10.2017 року відмовив йому в призначенні пенсії державного службовця мотивуючи тим, що з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 899-УІІІ у відповідності до п. п. 10,12 Прикінцевих положень пенсія державного службовця у відповідності до ст. 37 Закону України « Про державну службу» призначається двом категоріям осіб:
Державному службовцю, який на день набрання чинності Закону України № 899-УІІІ (1 травня 2016 року ) обіймав посаду державного службовця та має не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначений статтею 125 Закону України № 3723-ХІ та актами Кабінету Міністрів України та
особам, які на день набуття чинності Закону України № 899-УІІІ мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України. Періоди роботи ОСОБА_2 з 05.09.1978 року по 12.10.1987 року у ВЛКСМ України та 28.09.1988 року по 15.03.1990 року на посаді секретаря Теофіпільського райкому партії, а тому до стажу державної служби врахувати немає можливості, загальний стаж державної служби становить 10 р, 6 м., і 7 д., ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії через перехід з виду на вид згідно Закону України «Про державну службу».
В судове засідання позивач з'явився, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача - Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області проти позову заперечила посилаючись на заперечення, які містяться в матеріалах справи.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в силу наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Городоцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області як пенсіонер за віком на загальних підставах згідно протоколу № 1104 від 03.12.2015 року..
Як вбачається з трудової книжки НОМЕР_1 від 24.04.1977 року ОСОБА_2, в період часу з 05.09.1978 року по 12.10.1987 року працював на посадах інструктора, першого та другого секретаря Хмельницького обласного комітету Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України, з 28.09.1988 року по 15.03.1990 року на посаді секретаря Теофіпольського районного комітету партії.
Абзацем 11 п. 3 Порядку № 283, передбачено, що до стажу державної служби включається також: час роботи в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049( 1049-93-п ).
Відповідно до абз. 4 п. 3 ПОЛОЖЕННЯ про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049, до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується - стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.
За вимогами ст. 118 КЗоТ України, працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Згідно з роз'ясненнями Міністерства юстиції України від 3 червня 1994 року № 4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії cт. 6 Конституції УРСР і внесення змін до cт. 7 КонституціїУРСР (до 24 жовтня 1990 року). Цими статтями за партійними, профспілковими і комсомольськими органами закріплювалося право на участь у здійсненні управлінських функцій. Відповідальною вважають посаду, на яку приймають колегіальним органом (постановою конференції, зборів, комітету, бюро) партійних, комсомольських та профспілкових організацій.
Згідно з пунктом 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах, зокрема, керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
У зазначеному додатку міститься перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, періоди роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, до яких віднесено серед іншого, виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.
Ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначає, що основним документом, що підтверджує трудовий стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній, наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленого КМ України. Відповідно до п.1.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого КМ України № 637 від 12 серпня 1993 року, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Для підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у тих випадках, коли в трудовій книжці відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установленні для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймається уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх представників.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII. 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VII.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІна одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889- VIII.
Відповідно до статті 90 зазначеного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 2 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення визнано такими, що втратили чинність, зокрема,Закон України «Про державну службу»(№ 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону визначено право державних службовців у випадках визначених цими пунктами на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», зокрема:
- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначенихстаттею 25 Закону України «Про державну службу»(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону України «Про державну службу»(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;
- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначенихстаттею 25 Закону України «Про державну службу»(Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону України «Про державну службу»(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, періоди роботи позивача на посаді в період часу з 05.09.1978 року по 12.10.1987 року інструктора, першого та другого секретаря Хмельницького обласного комітету Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України, з 28.09.1988 року по 15.03.1990 року на посаді секретаря Теофіпольського районного комітету партії зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст.2, 9, 10, 11, 69-71, 94, 158-163, 167, 186 КАС України, суд,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області в зарахуванні до стажу роботи на державній службі періодів роботи з 05.09.1978 року по 12.10.1987 року та 28.09.1988 року по 15.03.1990 року та в призначенні пенсії за віком ОСОБА_2 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (3723-XII) на підставі довідок Тернопільської обласної державної адміністрації № 90 та 91 від 06.10.2017 року.
Зобов'язати Городоцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області зарахувати до стажу роботи на державній службі періодів роботи з 05.09.1978 року по 12.10.1987 року та 28.09.1988 року по 15.03.1990 року та призначити з 09.10.2017 року ОСОБА_2 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (3723-ХІІ) з врахуванням довідок Тернопільської обласної державної адміністрації № 90 та 91 від 06.10.2017 року. На постанову може бути подано апеляційну скаргу на протязі десяти днів з дня її винесення.
Суддя /підпис/ Борсук В.О.
З оригіналом згідно:
Суддя Борсук В.О.