
Провадження № 2-а/235/245/17
Справа № 235/5699/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2017 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі головуючої судді Величко О.В.,
при секретарі Долгопольської А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Покровськ
адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління ПФУ в Донецькій області, третя особа: Управління соціального захисту населення Покровської міської ради про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що вона одержує пенсію за віком як внутрішньо переміщена особа, перебуває на обліку у ОСОБА_2 ОУПФУ в Донецькій області. З квітня 2017 року по теперішній час відповідач протиправно припини їй виплату пенсії у зв’язку зі скасуванням довідки внутрішньо-переміщеної особи. Позивачка просить визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 ОУПФУ щодо невиплати їй пенсії з 01.04.2017 року; визнати неправомірним та скасувати рішення ОСОБА_2 ОУПФУ про припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1; зобов’язати Красноармійське ОУПФУ поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1, починаючи з 01.04.2017 року на рахунок, відкритий ОСОБА_1 у Публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України»; допустити негайне виконання постанови суду в частині присудження виплати ОСОБА_1 пенсії у межах суми стягнення за один місяць. Також позивачка просила поновити пропущений з поважних причин строк для звернення до суду за захистом порушених прав, оскільки про порушення своїх прав вона дізналась лише у жовтні 2017 року, коли отримала відповідь від відповідача за своєю заявою .
В судове засідання позивачка не з’явилась, просила справу слухати без її участі ( а. с. 8).
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, просив справу слухати без участі представника. ( а. с. 35). В наданих до суду запереченнях вказали, що відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 17.07.2016 року № НОМЕР_1 позивачку було взято на облік як внутрішньо переміщену особу з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, яка проживає за адресою: Донецька область, мкр-н Шахтарський, 29/9. Згідно відповіді СУЗН Покровської міської ради від 14.11.2017 року дію довідки ВПО на ім’я ОСОБА_1. скасовано 24.03.2017 року відповідно до ст. 12 Закону України « Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб» на підставі п. 3- повернення на покинуте місце проживання. Просили відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи Управління соціального захисту населення Покровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії в судове засідання не з’явився, просив справу слухати без участі представника ( а. с. 33-34).
Суд, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивачка має статус пенсіонера та з січня 2015 року перебуває на обліку у ОСОБА_2 ОУПФУ в Донецькій області ( а.с. 8, 19).
18.09.2017 року позивачка подала до ОСОБА_2 ОУПФУ заяву, в якій просила перерахувати належні їй суми на її поточний рахунок, який відкрито у ТБВ № 10004/0219 АТ Ощадбанк ( а. с. 9).
ОСОБА_2 ОУПФУ від 17.10.2017 року відповідачці повідомлено про призупинення виплати пенсії з квітня 2017 року на підставі інформації з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, отриманої від Управління соціального захисту населення Покровської міської ради та запропоновано особисто звернутись до управління з паспортом та довідкою ВПО. ( а. с. 19).
Постановою КМУ від 05.11.2014 року № 637 « Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій ( щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам,здійснюється в установах публічного акціонерного товариства Державний ощадний банк України та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому.
Пунктом 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою КМУ від 07.11.2014 року № 595 визначено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів ( установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Постановою КМУ від 01.10.2015 року № 509 затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. До того ж пунктом 2 наведеного порядку встановлена процедера отримання такої довідки, згідно з якою повнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік , форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Постановою КМУ № 715 від 12.12.2014 року абзац другий пункт 1 Постанови № 637 змінено та зазначено, що зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 01 лютого 2015 року такої довідки. В наступному зазначений абзац було змінено відповідно до Постанови КМУ № 636 від 26.08.2015 року та зазначено, що зазначені виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії цієї довідки. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок), відповідно до пункту 8 якого встановлено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Отже, особа, яка не перемістилась з непідконтрольної Україні території, але бажає й надалі отримувати пенсію, повинна у відповідності до вищенаведених Порядків № 595 та № 637 переміститись на контрольовану українською владою територію для вирішення питання отримання соціальної виплати (пенсії), за місцем фактичного проживання звернутись до управління ПФУ та надати заяву про переведення пенсійної справи (призначення пенсії, виплату допомоги на поховання, виплату недоотриманої пенсії), а також довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
26.08.2015 року постановою КМУ № 636 внесено зміни до Постанови № 509, якими, зокрема встановлено строк дії такої довідки у шість місяців з дати її видачі.
Постановою Кабінету Міністрів від 08.06.2016 року № 352 було також внесено зміни до Постанови № 509, згідно яких встановлено, що довідка діє безстроково; довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно відповіді Управління соціального захисту населення Покровської міської ради станом на 14.11.2017 року ОСОБА_1 не зареєстрована в управлінні як внутрішньо переміщена особа. Дію довідки ВПО № НОМЕР_1 від 17.07.2016 року на ім’я ОСОБА_1 скасовано 24.03.2017 року відповідно до ст. 12 Закону України « Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб» на підставі п. 3 – повернення на покинуте постійне місце проживання та внесені відомості про скасування в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб ( а. с. 26).
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначеній цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Статтею 49 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. Так, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості, у разі смерті пенсіонера, у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, в інших випадках, передбачених законом.
Отже, припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення та лише з підстав, визначених ст. 49 Закону № 1058.
В порушення вищезазначених норм пенсійним органом рішення щодо припинення виплати пенсії позивачу з квітня 2017 року не приймалось.
Питання виплати пенсії врегульовано ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Суд також звертає увагу на положення ст. 1 Конвенції, ст. 1 додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ( Париж 20.111.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення ст. 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Оцінюючи спірні правовідносини суд застосовує положення Конституції України, за якими, в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров»я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов»язковими соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Суд застосовує при розгляді справи практику Європейського Суду з прав людини як джерело права відповідно до статті 17 Закону України « Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини від 23.02.2006 року № 3477-1У.
Як зазначив Європейський Суд з прав людини в рішенні у справі «Пічку проти України», яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке, стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, попрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України. У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами і свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору, шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Таким чином, не приймаючи відповідного рішення про припинення виплати пенсії відповідно до ст. 49 Закону № 1058, припиняючи виплату пенсію позивачці з квітня 2017 року, відповідач діяв не у спосіб, що визначений Конституцією України та законами України, тому вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню в частині визнання бездіяльності відповідача у припинення виплати пенсії з 01.04.2017 року протиправним та зобов’язання поновити нарахування та виплату пенсії з 01.04.2017 року.
В частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 ОУПФУ необхідно відмовити у зв»язку з його неприйняттям.
Суд вважає, що позивачкою не було порушено строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, оскільки про порушення свого права остання дізналася з відповіді відповідача від 17.10.2017 року.
На підставі викладеного, керуючись Законом України « Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 5, 11,17-20, 69-72, 86, 94, 158-163,167, 181, 185,186,254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати протиправним бездіяльність ОСОБА_2 об»єднаного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2017 року.
Зобов»язати Красноармійське об»єднане управління Пенсійного фонду України Донецьбкої області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2017 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн. з Державного бюджету Україна.
Відповідно до ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду в частині присудження виплати ОСОБА_1 пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги на постанову суду, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб"єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 КАС України було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п"ятиденного строку з моменту отримання суб"єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: