Постанова № 70739411, 29.11.2017, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
29.11.2017
Номер справи
366/3609/17
Номер документу
70739411
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 366/3609/17

Провадження № 2-а/366/136/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2017 року суддя Іванківського районного суду Київської області Тетервак Н.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної аудиторської служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернулась з адміністративним позовом до Державної аудиторської служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач посилається на те, що 21 серпня 2013 року в зв'язку з виходом на пенсію державного службовця по інвалідності була звільнена з Державної аудиторської служби України за власним бажанням згідно ст.38 КЗпП України. У відповідності до Закону України «Про державну службу» їй було призначено пенсії державного службовця.

15 вересня 2017 року позивач звернулась до Державної аудиторської служби із заявою про видачу їй довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії в зв'язку із введенням в дію з 01 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, якою підвищено посадові оклади державних службовців.

Листом від 25.09.2017 року № 11-16/455 позивач отримала відмову у видачі довідки про заробітну плату, посилаючись на відсутність підстав для її надання.

Позивач вважає, що дії відповідача є протиправними, тому для захисту своїх прав та законних інтересів звернулась до суду із адміністративним позовом та просить суд визнати дії Державної аудиторської служби України щодо відмови у видачі їй довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, згідно з постановою КМУ від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати» неправомірними та зобов'язати Державну аудиторську службу України видати їй вищевказану довідку зі всіма складовими заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

28 листопада 2017 року на адресу суду від відповідача надійшло заперечення на позовну заяву ОСОБА_1, з якого слідує, що листом від 15.09.2017 року Позивач звернулась до Державної аудиторської служби України з проханням видати їй довідку встановленого зразка про заробітну плату для пред'явлення до Пенсійного фонду для перерахунку пенсії.

У відповідь на цей лист Держаудитслужба листом від 25.09.2017 року № 11-16/455 надала інформацію про те, що на момент звернення згідно із штатним розписом, посадовий оклад головного спеціаліста-юрисконсульта становить 5900 грн., а також про те, що Пенсійний фонд України та Міністерство соціальної політики України у своїх роз'ясненнях наголошують на відсутності відповідно до норм законодавства підстав для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії.

ОСОБА_1 вказану інформацію оцінила лише як відмову в отриманні довідки встановленого зразка та просить суд зобов'язати Держаудитслужбу надати їй відповідну довідку.

Позовні вимоги позивача в частині зобов'язання вчинення дій, а саме, щодо видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовця, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 не можуть бути використаними оскільки й сама Позивач стверджує, що скасувавши п.4 Постанови № 865 КМУ не визначив порядок та механізм перерахунку пенсії.

Крім того, Постановою № 1013 внесено зміни до абзацу 1 пункту 5 Постанови 865, який викладено в такій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям затверджується правління Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Разом з тим, Законом України від 10 грудня 2015 року № 889 «Про державну службу» перерахунків раніше призначених пенсій не передбачено.

Також, Позивач у позовній заяві зазначає, що скасування форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, не виключає можливості видачі такої довідки у довільній формі. Оскільки на момент звернення Позивача до Держаудитслужби за наданням довідки про заробітну плату її форму було виключено із постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, тому і Держаудитслужба надала відповідь Позивачу про посадовий оклад у довільній формі.

Враховуючи те, що Держаудитслужба, надаючи інформацію про розмір заробітної плати, діяла в межах своєї компетенції, враховуючи всі положення чинного законодавства, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими, а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Згідно зі статтею 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади.

Відповідно до частин першої та третьої статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо гарантується на підставі Конституції України.

Згідно з частиною четвертою статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу, а Закон та інші нормативно-правові акти повинні прийматися на підставі Конституції України та повинні відповідати їй. Водночас із цим, наведеною нормою Конституції України передбачено, що норми Конституції України є нормами прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантовано.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 21.08.2013 року і по теперішній час перебуває на обліку в Вишгородському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області як пенсіонер, що отримує пенсію державного службовця (а.с.19).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» позивачу призначено пенсію державного службовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 15 грудня 2015 року і застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268 підвищуються на 25 %.

Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії державного службовця) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із ст.37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії державного службовця) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

П.5 Постанови № 865 визначено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

15 вересня 2017 року позивач звернулась до Державної аудиторської служби України із заявою про видачу їй довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Але Державна аудиторська служба України у видачі позивачу довідки відмовила, мотивуючи це тим, що підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», та видачі довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1 відсутні, про що позивачку було повідомлено листом від 25.09.2017 року № 11-16/455 (а.с.18).

Оскільки Держаудитслужба є органом державної влади, діяльність якої не припинена, тому відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.49 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Відповідач не є суб'єктом владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат. Зазначені повноваження здійснює Пенсійний Фонд України. А форма довідки для перерахунку пенсії, яку повинен надати відповідач, передбачена Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670».

Відповідно до ст. 18 ч.1 п.4 Кодексу адміністративного судочинства України «місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг».

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з п.6 «Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України 03.12.2003 №319/144 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2003 року за №1134/8455, якщо посада, з якої державний службовець вийшов на пенсію, на час перерахунку відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного державного органу: а) посада прирівнюється за посадовим окладом до посади керівних працівників чи спеціалістів у межах відповідної категорії у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію.

На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність своєї відмови в наданні довідки про розмір заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а тому позовні вимоги про зобов'язання Держаудитслужби України щодо надання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, підлягають задоволенню.

Адміністративний позов був поданий особою, що звільнена від сплати судового збору, відтак положення статті 94 КАС України щодо розподілу судових витрат в даному випадку застосуванню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», суддя, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Позов ОСОБА_1 до Державної аудиторської служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії Державної аудиторської служби України щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати» - неправомірними.

Зобов'язати Державну аудиторську службу України видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2013 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати» зі всіма складовими заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судовий збір в сумі 640 гривень віднести на рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Суддя: Н.А. Тетервак