Постанова № 70727709, 15.11.2017, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
15.11.2017
Номер справи
646/6462/17
Номер документу
70727709
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 646/6462/17

№ провадження 2-а/646/174/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.11.17 року м. Харків

Червонозаводський районний суд міста Харкова Сорока О.П., за участі секретаря судових засідань - Безсонної Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії з перерахуванням неправильно призначеної пенсії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, яким просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови від здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно з довідкою Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Харківській області від 26.06.2017 № 620 та довідкою Головного управління МВС України в Харківській області про нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні, а саме з урахуванням фактично отриманих нею протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України індексації в сумі 1367,07 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки в сумі 4968,75 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань в сумі 4968,75 грн., разових премій (грошових винагород) в сумі 1800,00 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС в сумі 30953,34 грн. та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити і виплачувати пенсію ОСОБА_3 згідно з вказаними довідками.

Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію. У серпні 2017 року вона звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії, надавши довідку УДАІ ГУМВС України в Харківській області та довідку ГУМВС України в Харківській області, в яких зазначені додаткові види грошового забезпечення. В той же час, Управліннямпозивачеві було відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням вищевказаних виплат, посилаючись на те, що вони є одноразові та не мають постійного характеру.

В судовому засіданні позивач та її представник підтримали позов та просили його задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача заперечувала проти задоволення позову. Крім того, в матеріалах справи містяться заперечення проти вищевказаного позову, в яких зазначено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію. Позивачеві було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, разових премій та одноразової грошової допомоги при звільненні у зв'язку з тим, що вказані види виплат не можуть вважатися складовими грошового забезпечення військовослужбовців при звільненні, оскільки вони є тимчасовими, нефіксованими та не мають систематичний характер. Також представником відповідача було заявлено клопотання про закриття провадження у справі.

Вислухавши думку позивача, її представника та представника відповідача, дослідивши доводи позовної заяви та заперечень на позов, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Згідно зі ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Частиною 1 ст. 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Відповідно до ч. 2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Судом встановлено, що наказом Головного управління МВС України в Харківській області від 29.12.2010 № 196о/с ОСОБА_3 з 30.12.2010 було звільнено зі служби в органах внутрішніх справ України за п. 65 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.

ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУПФУ в Харківській області та з 31.12.2010 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» .

05 липня 2017 року ОСОБА_3 звернулась до ГУПФУ в Харківській області із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії на підставі довідки Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Харківській області від 26.06.2017 № 620 та довідки Головного управління МВС України в Харківській області про нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні.

Листом начальника ГУПФУ від 19.07.2017 №1328/є-14 ОСОБА_3 було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на те, що підстав для відповідного перерахунку немає.

01.08.2017 року ОСОБА_3 звернулася до Червонозаводського районного суду міста Харкова з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови від здійснення перерахунку неправильно призначеної пенсії та зобов'язання відповідача призначити і виплачувати пенсію згідно з довідкою Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Харківській області від 26.06.2017 № 620 та довідкою Головного управління МВС України в Харківській області про нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні, а саме з урахуванням фактично отриманих мною протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України індексації в сумі 1367,07 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки в сумі 4968,75 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань в сумі 4968,75 грн., разових премій (грошових винагород) в сумі 1800,00 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС в сумі 30953,34 грн., починаючи з 01.02.2017 року.

Постановою Червонозаводського районного суду міста Харкова від 14.08.2017 у справі № 646/5401/17 у задоволенні вказаного адміністративного позову було відмовлено у повному обсязі, у зв'язку з тим, що подана на адресу відповідача заява від 05.07.2017 про проведення перерахунку призначеної пенсії була складена у довільній формі та не відповідає зразку заяви, встановленого додатком № 1 до постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, а відповідач не приймав рішення про відмову у перерахунку моєї пенсії згідно з постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.

У зв'язку з вищевикладеним, позивач повторно звернулась до Управління з заявою від 23.08.2017 про здійснення перерахунку своєї пенсії (складену згідно з додатком № 1 до постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1). До вказаної заяви позивачем також було надано заяву від 23.08.2017 року з проханням прийняти відповідне рішення про перерахунок пенсії за результатами розгляду її заяви.

В той же час, листом від 07.09.2017 № 1675/Є14 Управління зазначило про те, що пенсія призначена і виплачується ОСОБА_3 правильно і підстав для її перерахунку у бік збільшення суми пенсії на підставі наданих нею документів немає.

В судовому засідання представником відповідача не було повідомлено суду причини невинесення відповідного рішення, прийнятого за результатами розгляду заяви позивача, поданої відповідно до вимог діючого законодавства.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС 31.12.2007 № 499 (зареєстровано в Мінюсті 12.03.2008 р. за №205/14896; далі Інструкція) яка була чинною на момент спірних правовідносин.

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 р. № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст.1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Такого ж висновку дійшов Верховний суд України у постанові від 10.03.2015 року у справі №21-70а15.

У зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Що стосується заявленого відповідачем клопотання про закриття провадження у справі, то слід зазначити, що воно задоволенню не підлягає, у зв'язку з тим, що при зверненні до суду з вказаним позовом ОСОБА_3 зазначає підставу для такого звернення - лист Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 07.09.2017 року. В той же час, при зверненні до суду з позовом у справі № 646/5401/17, на яку посилається відповідач, ОСОБА_3 зазначала інший лист Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Крім того, вищевказані позовні заяви містили різні позовні вимоги, хоча і випливали з одних і тих самих правовідносин.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 158,160-163,167,171-2 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 р. №1294,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_3 - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови від здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно з довідкою Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Харківській області від 26.06.2017 № 620 та довідкою Головного управління МВС України в Харківській області про нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні, а саме з урахуванням фактично отриманих нею протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України індексації в сумі 1367,07 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки в сумі 4968,75 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань в сумі 4968,75 грн., разових премій (грошових винагород) в сумі 1800,00 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС в сумі 30953,34 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити і виплачувати пенсію ОСОБА_3 згідно з довідкою Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Харківській області від 26.06.2017 № 620 та довідкою Головного управління МВС України в Харківській області про нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні, а саме з урахуванням фактично отриманих нею протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України індексації в сумі 1367,07 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки в сумі 4968,75 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань в сумі 4968,75 грн., разових премій (грошових винагород) в сумі 1800,00 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС в сумі 30953,34 грн., починаючи з 16.03.2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Суддя О.П.Сорока