
Справа № 640/4922/17
н/п 2-а/640/204/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.10.2017 рокуКиївський районний суд м. Харкова у складі головуючої – судді Шмадченко С.І., за участю секретаря Черниш О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у якому просив: визнати протиправним рішення відповідача щодо обчислення розміру та виплати йому пенсії без урахування одноразової грошової допомоги при звільненні виплачену у квітні 2016 року у сумі 53668,13 грн., з якої справлявся внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування; зобов’язати відповідача призначити та виплачувати йому пенсію починаючи з 01.02.2017 року в розмірі, який обчислюється з грошового забезпечення до складу якого включена одноразова грошова допомога при звільненні.
На обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що при підрахуванні суми його пенсії було допущено помилку, а саме не включено розмір одноразової грошової допомоги при звільненні виплаченої у квітні 2016 року у сумі 53668 грн.13 коп. з якої справлявся внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
02 лютого 2017 року він звернувся з заявою до відповідача в якій просив зарахувати до суми призначеної пенсії одноразову грошову допомогу при звільненні виплачену у квітні 2016 року. 10 лютого 2017 року листом № 205/11-14 відповідач відмовив йому зарахувати до пенсії одноразову грошову допомогу.
Свою відмову у перерахунку пенсії відповідач пояснював тим, що Конституційний Суд України у рішенні №4-рп/2015 дав офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Згідно з цим рішенням усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
В аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законом України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Дане тлумачення стосується іншої категорії додаткових видів грошового забезпечення і таке посилання відповідача не може бути підставою для відмови у зарахуванні до суми з якої обчислюється пенсія одноразову грошову допомогу при звільненні.
Отже, відповідач зобов’язаний був за його заявою врахувати вказані суми при визначенні розміру пенсії позивачу та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески відповідно до ч.3 ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 підтримала позовні вимоги позивача та просила їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 проти позову заперечувала, зазначила, що позивачем пропущений шестимісячний строк для звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивачу пенсія призначена з 16.11.2015 року то саме з цього моменту позивач був обізнаний про порушення свого права при обчисленні пенсії.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив, що з 16.11.2015 року позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі – Закон № 2262-XII), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011-ХІІ).
Частиною 2 ст.9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
02.02.2017 р. позивач звернувся до відповідача з заявою у якій просив зарахувати до суми призначеної йому пенсії одноразову грошову допомогу при звільненні виплачену у квітні 2016 р. При цьому також надав відповідачу довідку №595 від 20.12.2016 р. у якій зазначено, що з одноразової грошової допомоги при звільненні виплаченої у квітні 2016 року позивачу у сумі 53668,13 грн. був нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. (а.с.12)
Одноразова грошова допомога при звільнені передбачена ст.15 Закону № 2011-ХП.
Отже відповідно до ч.2 ст.9 Закону № 2011-ХП одноразова грошова допомога при звільненні, з якої сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення з розміру якого обчислюється пенсія. Така правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 р. (справа №21-70а15).
Щодо посилання відповідача про пропуск строку звернення позивача з позовом до адміністративного суду суд зазначає, що позивач про порушення свого права дізнався 10.02.2017 року після того, коли отримав відмову в перерахунку пенсії. До суду з позовом звернувся 30.03.2017 р., тобто у шестимісячний строк передбачений ч.2 ст.99 КАС України.
Виходячи з наведеного, суд задовольняє позовні вимоги позивача, вважає за необхідне визнати протиправним рішення Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення розміру та виплати пенсії ОСОБА_1 без урахування одноразової грошової допомоги при звільненні виплачену в квітні 2016 року у сумі 53668,13 грн. з якої справлявся внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та зобов’язати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію з 01.02.2017 року в розмірі, який обчислюється з грошового забезпечення до складу якого включена одноразова грошова допомога при звільненні.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 12, 159-163 КАС України, ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення розміру та виплати пенсії ОСОБА_1 без урахування одноразової грошової допомоги при звільненні виплачену в квітні 2016 року у сумі 53668,13 грн. з якої справлявся внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.02.2017 року в розмірі, який обчислюється з грошового забезпечення до складу якого включена одноразова грошова допомога при звільненні.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом 10-ти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя