
Справа № 405/6018/17
2-а/405/248/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2017 року Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючої судді: Шевченко І. М.
при секретарі: Фришко А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про перерахунок раніше призначеного розміру пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась в суд з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, в якому просить суд визнати рішення ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про відмову в перерахунку пенсії протиправним, зобов'язати Кропивницьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців.
Вказала, що з 20.03.2007 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 об’єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу». Загальний страховий стаж складає 36 років, державної служби становить 19 років. Зазначила, що вона звернулась до ОСОБА_2 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державних службовців та отримала відмову у проведенні перерахунку пенсії.
На думку відповідача для перерахунку пенсії за віком, призначеної у відповідності до Закону «Про державну службу», немає законних підстав, оскільки відповідно до статті 37-1 Закону України № 3723-ХІІ (в редакції до 01.05.2016р.) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Оскільки на разі не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця, то у позивача не виникає права на проведення перерахунку пенсії. Також відповідач послався і на те, що із 01.05.2016р. норма статті 37-1 Закону України «Про державну службу» 1993 р. втратила чинність. Статтею 90 Закону України «Про державну службу» №889 (2015р.) передбачені умови призначення пенсії державним службовцям за нормами «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Окрім того, у рішенні від 20.09.2017 року № 164306 відповідач, як на підставу відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії, посилається і на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, згідно, якого передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тобто у зв'язку із викладеним із 1 червня 2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених даним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач вважає зазначені дії та рішення відповідача протиправними, необґрунтованими та такими, що не грунтуються на вимогах Конституції та законів України.
Позивач у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, разом з позовною заявою подала до суду заяву про розгляд справи без її участі за наявними матеріалами справи.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, а також заперечення проти позову, в якому просить відмовити у задоволенні позову та вказує, що відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу (в редакції Закону України №76 від 28 грудня 2014 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Управління відмовило у перерахунку пенсії оскільки діють положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, згідно, якого передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тобто у зв'язку із викладеним із 1 червня 2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених даним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. В зв’язку з чим спеціальні пенсії з 01.06.2015 року не призначаються, призначені не перераховуються.
На час звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця, діє ЗУ «Про державну службу» №889 і регулює питання пенсійного забезпечення і вказує, що пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до норм ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тому з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 20.03.2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, а згодом – ОСОБА_2 об’єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII в розмірі 89 % від суми заробітку. Загальний страховий стаж становить 36 років, 4 місяці, 19 днів, з них державної служби становить 19 років 4 місяці 1 день. Працювала на посаді начальника управління Головного управління статистики у Кіровоградській області.
Позивач 20.09.2017 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців на підставі Закону України «Про державну службу» та отримала відмову у проведенні перерахунку пенсії.
Рішенням відповідача від 20.09.2017 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, згідно, якого передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тобто у зв'язку із викладеним із 1 червня 2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених даним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Для перерахунку пенсії за віком, призначеної у відповідності до Закону «Про державну службу», не законних підстав, оскільки відповідно до статті 37-1 Закону України № 3723-ХІІ (в редакції до 01.05.2016р.) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Оскільки на разі не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця, то у позивача не виникає права на проведення перерахунку пенсії. Також відповідач послався і на те, що із 01.05.2016р. норма статті 37-1 Закону України «Про державну службу» 1993 р. втратила чинність. Статтею 90 Закону України «Про державну службу» №889 (2015р.) передбачені умови призначення пенсії державним службовцям за нормами «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернулася до суду з даним позовом.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.
Відповідно до статей 22 та 64 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження і обмеження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, тобто право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють у державних органах та їх апараті визначаються Законом України від 16 грудня 1993 № 3723-XII «Про державну службу» (з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон №3723-XII).
Так, статтею 37 Закону №3723-XII урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно зі ст. 37-1 Закону №3723-XII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31 травня 2000 року (далі - Порядок №865).
Відповідно до п.4 Постанови №865 (у редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п.5 Постанови №865 (у редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п.23 рішення «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Згідно з довідкою Головного управління статистики у Кіровоградській області № 10-2649 від 02.08.2017 року, відповідно до Постанови КМУ №292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року, складові заробітної плати за посадою начальника управління, з якої призначено пенсію, за травень 2016 року, становлять: посадовий оклад – 4997,00 грн.; надбавка за ранг – 500,00 грн.; надбавка за вислугу років – 2498,00 грн. Згідно іншої довідки Головного управління статистики у Кіровоградській області № 10-2650 від 02.08.2017 року, складові заробітної плати за посадою начальника управління, відповідно до Постанови КМУ № 15 від 18.01.2017 року, з якої призначено пенсію, за січень 2017 року, становлять: посадовий оклад – 5300, 00 грн.; надбавка за ранг – 500,00 грн.; надбавка за вислугу років – 2650,00 грн.; премія -2595,09 грн.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу працюючим працівникам управління статистики, є протиправними.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу була призначена з 20.03.2007 року, а із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернулася 20.09.2017 року.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.10.2017 року.
Водночас, посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 №213-VIII, відповідно до якого у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, як на підставу для відмови у перерахунку позивачу пенсії суд вважає безпідставним, оскільки вказана норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд приходить до переконання, що оскільки ОСОБА_2 об’єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області неправомірно відмовлено позивачу в проведенні перерахунку її пенсії, тому позовні вимоги слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення шляхом визнання протиправними дій ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», згідно з довідками Головного управління статистики у Кіровоградській області № 10-2649 та № 10-2650 від 02.08.2017 року, починаючи з 01.10.2017 року.
Керуючись ст.ст.163-165 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про перерахунок раніше призначеного розміру пенсії – задовольнити.
Визнати протиправним рішення ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії.
Зобов'язати Кропивницьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (вул. Соборна, 4, м. Кіровоград, код ЄДРПОУ 40385148) перерахувати та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ( м. Кропивницький, вул. Д. Придатка, 2/15) пенсію згідно довідок Головного управління статистики у Кіровоградській області від 02.08.2017 року № № 10-2649 та № 10-2650 з урахуванням складових заробітної плати за посадою начальника управління, з якої призначено пенсію, відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 20.09.2017 року.
Судові витрати по справі - віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суду м. Кіровограда. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Суддя Ленінського районного
суду м. Кіровограда ОСОБА_3