
Справа №: 343/1112/17
Провадження №: 2-а/0343/141/17
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2017 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого суддi - Андрусіва І. М.,
за участю секретаря судового засідання - Височанської О.З.,
представника відповідача- Остафійчук М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні та зобов"язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом в якому просить визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку належної йому пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату належної йому пенсії з включенням до заробітної плати для обчислення пенсії суми індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні ,починаючи з 30.09.2016 року та виплачувати її в подальшому до втрати права на таку пенсію.
Свої вимоги мотивує тим, що він був зареєстрований як отримувач пенсійних виплат в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з жовтня 2016 року отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, при нарахуванні розміру пенсії, Пенсійним фондом не були враховані фактично отримані ним в складі грошового забезпечення суми індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування.01 червні 2017 року він звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії та включити до розрахунку грошового забезпечення всі фактично отримані ним суми в складі грошового забезпечення. Однак, у задоволені його заяви відповідачем було відмовлено, про що свідчить відповідь від 12.06.2017 року №425/С-15. У своїй відповіді відповідач зазначає, що дані види виплат не входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Вважає, що такі дії ГУПФ України у Івано-Франківській області є такими, що не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України №1294від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців ,осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб."
ОСОБА_2.в судове засідання не з"явився,однак подав заяву в якій просить справу слухати у його відсутності позов підтримав повністю, покликаючись на викладені в ньому обставини, просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у запереченні
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що адміністративний позов пдлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як отримувач пенсійних виплат в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» . З приводу вказаного від відповідача будь-яких заперечень не поступало.
Однак, як встановлено в судовому засіданні позивачу при нарахуванні розміру пенсії не були враховані фактично отримані ним в складі грошового забезпечення суми індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні.
01 червня 2017 року він звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії та включити до розрахунку грошового забезпечення всі фактично отримані ним суми в складі грошового забезпечення.
У своїй відповіді №425/с-15 від 12.06.2017 року Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області зазначило, що для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено ОСОБА_2 пенсію, таких видів грошового забезпечення, як матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань,індексація та одноразова грошова допомога при звільненні не має правових підстав (а.с. 11).
При вирішенні даного питання суд враховує наступне:
Згідно вимог ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути рішення ПФУ, прийняте з цього питання.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 р. пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишенні за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Частиною 1 ст. 9 вказаного Закону встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, і надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Пунктом 5 даної Постанови надано право керівникам здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як : 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення та надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до вищевказаної Постанови) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені вищеописаною постановою Кабінету Міністрів України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 р. та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою Наказом Міністра оборони України № 260 від 11.06.2008 р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.11.2008 р. за № 638/15329.
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (п.п. 3 п. 5 Постанови № 1294, п.п. 30.4 п. 30 розділу XXX Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, преміювання військовослужбовців.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (п.п. 3 п. 5 постанови № 1294, п.п. 33.1, 33.3 п. 33 розділу XXXIII Інструкції).
Отже, зазначені допомоги та одноразові премії є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів населення, одноразові премії та доплата за роботу у святкові дні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Такого ж висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 р. у справі № 21-70а15.
У відповідності до копій довідки № с-120 /108/29-2017 від 08.11.2017 року отримане грошове забезпечення ОСОБА_2 до сум нарахованого грошового забезпечення за період з 01.06.2014 року по 31.05.2016 року входили: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань,матеріальна допомога на оздоровлення,індексація ,при звільненні виплачена одноразова грошова допомога .
Таким чином, до складу грошового забезпечення позивача при нарахуванні йому розміру пенсії, входять суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань,матеріальної допомоги на оздоровлення,індексація , з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак не підлягає до задоволення вимога щодо перерахунку пенсії позивача з врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні ,оскільки згідно частини третьої статті 43 Закону ,пенсія військовослужбовців обчислюється з розміру грошового забезпечення ,враховуючи відповідні оклади за посадою ,військовим званням ,процентну надбавку за вислугу років ,щомісячні додаткові види грошового забезпеченнята премії.
Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати ,як одноразова грошова допомога при звільненні.
Таким чином ,хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги ,але має інше правове призначення.
Тобто одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення,яка повинна враховуватись при нарахуванні пенсії ,оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян ,зокрема військовослужбовців.
Зазначена правова позиція викладена ,зокрема і в рішенні Верховного Суду україни від 12.09.2017 року ,прийняту у справі №21-1115а16.
Враховуючи вищевказане, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неврахування при обчисленні ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань,матеріальної допомоги на оздоровлення,індексації слід визнати протиправними .
При цьому суд враховує, що збільшення розміру пенсії позивачу при його перерахунку не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", а є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому законодавством, не є таким, що збільшився внаслідок дії загальних чинників, тому не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця. Тому місяць перерахунку пенсії не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України № 4рп/2015 від 13.05.2015 р., згідно якого "положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими „усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення", оскільки вказане рішення Конституційного Суду України стосується порядку перерахунку пенсій у зв'язку з встановленням Кабінетом Міністрів України нової щомісячної додаткової грошової винагороди, а не видів грошового забезпечення, з яких має бути визначений розмір пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єктом владних повноважень, в порушення зазначених вище вимог Закону, щодо обв'язку доказування з приводу посилання на твердження про те, що з грошового забезпечення ОСОБА_2 не були сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування в суді жодним чином не були доведені.
Беручи до уваги те, що представником відповідача, всупереч вимог ч. 2 ст. 71 КАС України не надано суду достатніх та належних доказів на підтвердження несплати позивачем страхових внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, з цих підстав дані доводи слід вважати недоведеними.
Зі змісту ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" вбачається, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Оскільки позивач звернувся до суду з даним позовом 29.06.2017 року,позовні вимоги за період з 30.09.2016 року по 28.12.2016 року слід залишити без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Згідно ст. 45 ч.4 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії проводиться в такі строки:у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся із заявою до відповідача 01.06.2017 року, то пенсія підлягає перерахунку з вказаної дати.
Відтак, з 29.12.2016 року позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки, звертаючись із заявою 01.06.2017 року, позивач не набув права на перерахунок пенсії, відтак його права не були порушені.
На підставі викладеного, ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії, ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст.ст. 9, 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 р., постанови Кабінету Міністрів України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 р., Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої Наказом Міністра оборони України № 260 від 11.06.2008 р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 р. за № 638/15329, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 99, 100, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з включенням до заробітної плати для обчислення пенсії суми індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при вирішенні соціально-побутових питань, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.06.2017 року.
Позовні вимоги за період з 30.09.2016 року по 28.12.2016 року включно залишити без розгляду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Суддя:
Постанова в повному обсязі виготовлена 04.12.2017 року.