
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 184/1858/17
Номер провадження 2-а/184/94/17
04 грудня 2017 рокум. Покров
Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Томаш В.І.,
при секретарі Михайловій Т.В.,
розглянувши у скороченому провадженні в м. Покров справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «про визнання незаконними дій щодо не проведення перерахунку пенсії», -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Орджонікідзевського міського суду із вищевказаним позовом та просить суд визнати незаконними дії (бездіяльність) ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення йому перерахунку пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Дніпропетровській області № 83/26005 від 29.06.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року»; зобовязати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області провести (здійснити) перерахунок йому пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року»,згідно довідки № 83/26005 від 29.06.2017 року виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області та без обмеження граничного розміру; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на його користь сплачений судовий збір в сумі 640,00 грн..
Справа розглядається у скороченому провадженні на підставі ст. 183 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачем згідно до вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України надано до суду письмове заперечення проти позовних вимог позивача, в якому він просить суд в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити. Посилається на, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45).
Відповідно до п. 1. Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Враховуючи викладене, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення.
Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головними управліннями Пенсійного фонду України.
Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Листом № 4019/02/22-2017 від 22.03.2017 року Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01.01.2016 року. Також, Міністерством внутрішніх справ України повідомлено, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та в м. Києві.
29.03.2017 року головним управлінням було отримано лист Пенсійного фонду України №9493/02-23 від 28.03.2017 року щодо підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Водночас, зазначеним листом було повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій необхідно забезпечити лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
За супровідним листом № 8395/03/04 від 03.04.2017 року головним управлінням до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області були надані відповідні списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, як це передбачено Порядком № 45.
Нормами чинного законодавства не передбачено проведення перерахунку за відсутності процедури, яка передбачена п. 2 та 3 Порядку № 45.
На запит головного управління ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області надана відповідна довідка на ім'я заявника.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до ст. 8 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з ч. 7 ст. 20 Бюджетного кодексу України за бюджетними програмами, здійснення заходів за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету та забезпечують їх затвердження у терміни, визначені Кабінетом Міністрів України. За рішенням Кабінету Міністрів України порядки використання коштів державного бюджету затверджуються Кабінетом Міністрів України або головним розпорядником коштів державного бюджету за погодженням з Міністерством фінансів України.
Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України.
Перерахунок пенсій та їх виплата у перерахованому розмірі буде забезпечена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Дана ситуація склалась через несвоєчасне повідомлення Міністерством внутрішніх справ України про підстави перерахунку пенсій, оскільки як вже зазначалось згідно з п. 2 Порядку № 45 МВС України повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, тоді як повідомлення про підстави перерахунку пенсій було викладено в листі МВС лише 22.03.2017 року, тобто більш ніж через один рік від встановленої дати.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26.12.2011 року № 20-рп/2011, розміри соціальних виплат залежать від фінансово-економічних можливостей держави. Так, згідно висновку Конституційного Суду України зробленого у своєму рішенні від 25.01.2012 року №3рп/2012, соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей. Конституційний Суд України також зазначив, що передбачені законами соціально - економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
За таких обставин Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не має можливості провести перерахунок пенсії позивачу, оскільки головне управління діє в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 в період з 01.11.1978 року по 19.12.1980 року перебував на строковій військовій службі. З 10 березня 1981 року по 25 грудня 2002 року ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України. Згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВД України на підставі наказу УМВС України в Дніпропетровській області № 184 о/с від 24 грудня 2002 року підполковник міліції ОСОБА_1 (М-917131), заступник начальника-начальник слідчого відділення Орджонікідзевського міського відділу ГУ МВС України в Дніпропетровській області звільнений у відставку по п. 65 «а» (за віком). Вислуга років на день звільнення складала 23 роки 11 місяців 03 дні, що відповідало 69% від загального грошового забезпечення з розрахунку 20 років = 50% і за кожний рік по 3 %.
З 26 грудня 2002 року позивач ОСОБА_1 є отримувачем пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишній працівник органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.ОСОБА_1 отримує пенсію, яка нарахована з грошового забезпечення станом на день звільнення.
У звязку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» в подальшому були ліквідовані УМВС та ГУМВС України в тому числі і Дніпропетровської області, де позивач працював під час служби в органах внутрішніх справах.
Так як ГУ НП України в Дніпропетровській області у звязку зі зміною грошового забезпечення не направляла довідку до ГУПФУ для перерахунку ОСОБА_1 пенсії, то 20.12.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Дніпропетровській області, третя особа - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання неправомірними дії ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Дніпропетровській області щодо ненадання (не надіслання) довідки (інформації) ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року та зобов`язання ОСОБА_2 управління Національної поліції в Дніпропетровській області надати оновлену довідку (інформацію) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зміну складових розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 з врахуванням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. 23.12.2017 року суд відкрив провадження по позовом ОСОБА_1 (справа № 184/2243/16-а, провадження 2-а/184/65/16).
В кінці грудня 2016 року позивач повторно звернувся до ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області з заявою про направлення оновленої довідки з грошового забезпечення до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку йому пенсії. Після 29.12.2016 року від ГУ НП в Дніпропетровській області він отримав відповідь, що МВС України, в склад якого входить ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, тільки планує щось робити з цього питання. Постановою Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 31.03.2017 року по справі №184/2243/16-а був задоволений позов ОСОБА_1 і суд визнав неправомірними дії ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Дніпропетровській області щодо ненадання (не надіслання) довідки (інформації) ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року та зобовязав надати оновлену довідку (інформацію) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зміну складових розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Під час розгляду апеляційної скарги відповідача представником відповідача ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Дніпропетровській області було заявлено, що згідно вказівки МВС України, довідки про зміну складових розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії стосовно всіх пенсіонерів планують направлятись до ПФУ ліквідаційною комісією УМВС Дніпропетровської області.
Своєю ухвалою від 21 червня 2017 року Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд по справі № 184/2243/16-а (2а/184/65/16) витребував у третьої особи по справі ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отриману від ліквідаційної комісії УМВС України в Дніпропетровській області довідку про зміну складових розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії та відомості щодо здійснення перерахунку пенсії стосовно пенсіонера МВС України ОСОБА_1.
Крім цього, 26.06.2017 року ОСОБА_1 письмово звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про надання інформації стосовно отримання довідки від ліквідаційної комісії для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та про результати перерахунку пенсії.
Своїм листом від 11.07.2017 року (вихідний номер 19286/08/30) на ім'я судової колегії Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду по справі № 184/2243/16-а - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, який був оголошений в апеляційному суду 17.07.2017 року, підтвердило, що від ліквідаційної комісії УМВС України в Дніпропетровської області отримали довідку для перерахування пенсії ОСОБА_1, однак перерахунок пенсії не здійснили у звязку з відсутністю бюджетних коштів. Також ГУ ПФУ в області надало суду: - довідку № 83/26005 від 20.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1; - уточнену довідку № 83/26005 від 29.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1; - довідку ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області про направлення довідки № 83/26005 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1
На звернення ОСОБА_1 від 26.06.2017 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 13.07.2017 року повідомило, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Також ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надало мені разом з відповіддю копію довідки № 83/26005 від 29.06.2017 року отриманою від ліквідаційної комісії УМВС України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Цей простий лист з довідкою ОСОБА_1 отримав 25.07.2017 року.
В цій довідці № 83/26005 від 29.06.2017 року вказано, що вона видана ОСОБА_1 про те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ПКМ від 11.11.2005 року № 988, Наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою заступник начальника відділу-начальника слідчого відділення Орджонікідзевського МВ УМВС України в Дніпропетровській області яку він (Позивач) займав на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад 3250 грн.; оклад за звання підполковник міліції 2200 грн.; надбавка за стаж служби (45 відс. п/оклад, зв.) 2452.50грн.; премія (3.11 відс. п/ оклад, зв., % в/р, надбавки) 245. 77 грн., усього 8148.27 грн.
Так як довідки стосовно ОСОБА_1 по адміністративному провадженню були направлені ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області до ГУ ПФУ в області для перерахунку пенсії ОСОБА_1, то судова колегія апеляційного суду своєю постановою від 17.07.2017 року (справа № 184/2243/16-а, провадження 2-а/184/65/16) скасувала постанову суду першої інстанції від 31.03.2017 року (була проголошена вступна та резолютивна частина). Повну ухвалу апеляційного суду по справі № 184/2243/16-а, провадження 2-а/184/65/16 отримана ОСОБА_1 25.07.2017 року.
Про порушення прав позивача ГУ ПФУ в Дніпропетровській області ОСОБА_1 взнав тільки після 25.07.2017 року, коли отримав офіційну відмову відповідача від 11.07.2017 року з копією довідки № 83/26005 від 29.06.2017 року.
До сьогоднішнього часу позивач чекав, що відповідач здійснить перерахунок ОСОБА_1 пенсії з врахуванням змін грошового забезпечення зазначених в довідці № 83/26005 від 29.06.2017 року, однак і по цей день перерахунок так здійснений і не був.
06.11.2017 року ОСОБА_1 отримав в Орджонікідзевському міському суді з матеріалів справи № 184/2243/16-а наступні документи в копіях: - лист відповідь ГУПФ України від 11.07.2017 року на ухвалу Дніпропетровського апеляційного суду від 21.06.2017 року; - довідку № 83/26005 від 20.05. 2017 року; - довідку № 83/26005 від 29.07. 2017 року; - довідку ліквідаційної комісії ГУ МВС України в області.
Суд вважає, що відповідач безпідставно не здійснює перерахунок пенсії позивачу, про що свідчить наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Законувід 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських. Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».Виходячи з наведених правових норм, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015року. У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Тобто, на день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року діяла і є чинною на день звернення до суду по суті, так як вказана постанова не вичерпала свою дію.
При цьому слід врахувати, що Конституційний Суд України в Рішенні від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний, захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після, звільнення у запас або у відставку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIIІ статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Не є спірним питанням, що станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України.
Згідно з п. 1 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно доп. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд повідомляє в пятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають в десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішенням керівників державних органіввидавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 цього Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно із додатком 2 та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Міністерством внутрішніх справ України направленоПенсійному фонду України повідомлення про підстави для перерахунку пенсій особам, які одержують пенсії, призначені відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,а в подальшому органами Пенсійного фонду Україниподано до відповідного територіального органу списки осіб, які мають право на перерахунок пенсій, та одержано від ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській областідовідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в тому числі по пенсійній справі № 83/26005 (позивача).
Відтак, оскільки відповідач здійснюєнарахування пенсії вказаної категорії осібна підставі наданих відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а до ГУ ПФУ надійшло повідомлення про настання права позивача на проведення перерахунку пенсії та отримана відповідна довідка про розмір грошового забезпечення, у відповідача виниклипідстави для перерахунку пенсії позивача.
Посилання відповідача на те, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде здійснена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету, є незмістовними, оскільки відсутність коштів на виплату пенсій не є підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, якщо особа отримала право на такий перерахунок. Відсутність бюджетного фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, що є предметом спору у даній справі.
У звязку з тим, що розмір грошового забезпечення змінився з 01 січня 2016 року, про що підтверджується законодавством та зазначено в довідці № 83/26005, а тому Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області зобовязано провести перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року. Крім цього за захистом своїх прав позивач звертався до суду з адміністративним позовом про зобовязання направлення до ГУ ПФУ в області довідки про зміну грошового забезпечення ще в грудні 2016 року про що свідчить справа №184/2243/16-а, провадження 2-а/184/65/16 (2-а/184/65/16) ). Крім цього, у 2016 році МВС України роз'яснював, що у звязку зі зміною грошового забезпечення працівників поліції не має підстав для перерахунку пенсії для пенсіонерів міліції. В подальшому МВС України тільки в кінці першого півріччя 2017 року погодилось з правомірністю направлення довідок до УПФ України для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції. Це і стало причиною несвоєчасно направлення довідки до ПФУ ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області. Однак це відбулось не з вини позивача.
Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Такі дії з боку відповідача, як суб'єкта владних повноважень та державного органу, направлені на односторонню відмову від забезпечення Конституційних прав - є відмовою від взятих на себе державою зобов'язань, а отже, дії відповідача, направлені на безпідставну зміну існуючого механізму реалізації Конституційного права на соціальний захист, що передбачає гарантування державою принципів пропорційності та справедливості в сфері соціального захисту. Водночас, такими діями, відповідач ставить під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист, що є порушенням основного Закону - Конституції України, а тому суд дає критичну оцінку доводам відповідача, викладених ним в письмовому запереченні щодо невизнання позовних вимог позивача, оскільки вони є безпідставними та недоведеними і спростовуються доводами позивача, наданими ним належними та допустимими доказами, вищевказаними нормами закону, матеріалами справи в їх сукупності.
Таким чином суд, на підставі вищевикладеного вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 17, 18, 99, 158 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Визнати незаконними дії (бездіяльність) ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Дніпропетровській області №83/26005 від 29.06.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року».
Зобовязати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області провести (здійснити) перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року», згідно довідки №83/26005 від 29.06.2017 року виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області та без обмеження граничного розміру.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1) витрати по оплаті судового збору в сумі 640,00 грн..
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Орджонікідзевський міський суд. У разі застосування судом ч. 3 ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Орджонікідзевського міського суду ОСОБА_3