Постанова № 70719483, 01.12.2017, Марганецький міський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
01.12.2017
Номер справи
180/1843/17
Номер документу
70719483
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

180/1843/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2017 р.

Марганецький міський суд Дніпропетровської області в складі: головуючої - судді Тананайської Ю.О., при секретарі Новоселецькій К.В., розглянувши в порядку ч.1 ст.41 КАС України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відкритому судовому засіданні в м. Марганці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Марганецького міського суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійснені йому перерахунку пенсії з 28.12.2015 року; зобов’язати відповідача провести відповідні виплати його пенсії з 28.12.2015 року з вирахуванням проведених виплат, встановити судовий контроль за виконанням постанови суду, шляхом зобов’язання відповідача подати у місячний строк з моменту набрання постановою законної сили звіту про виконання постанови суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебував на службі в органах внутрішніх справ України та з червня 2001 року вийшов на пенсію і з цього часу отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

18 серпня 2017 року на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка про новий розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 6093-ЛК від 17.08.2017 року, якою змінено його грошове забезпечення.

В зв’язку з фактичною зміною грошового забезпечення, проведеного на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного таким правом, ОСОБА_1, в жовтні 2017 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку його пенсії з 28.12.2015 року відповідно з вимогами ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно листа відповідача від 20.10.2017 року № 507/Л-11 в перерахунку пенсії було відмовлено з посиланням на те, що програмним комплексом ПВП ДКГ на теперішній час не передбачається можливим.

Позивач вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до якої усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч.2 ст. 51 цього закону.

Відповідач надав письмові заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі з наступних підстав: дії відповідача повністю відповідають чинному законодавству України, вчинені у межах повноважень відповідача і у спосіб, встановлений законом, а саме: виплата додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Оскільки, на виплату такого перерахунку не передбачено відповідного бюджетного призначення, виплата пенсії позивачу здійснюється з дотриманням вимог бюджетного законодавства.

Позивач на розгляд справи не з’явився. Надав суду заяву про слухання справи у його відсутність. У наданій заяві зазначив, що позов підтримує і просить його задовольнити.

Представник відповідача на розгляд справи не з’явився, в наданих запереченнях зазначили, що справу просять розглядати без їхньої участі. У задоволені позову просять відмовити з підстав, зазначених у запереченнях на позов.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає адміністративний позов таким, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років з 02.06.2001 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року по лінії Міністерства внутрішніх справ України.

Згідно письмової відповіді відповідача, наданої позивачу на підставі його звернення, 18 серпня 2017 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка про новий розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 6093-ЛК від 17.08.2017 року, видана на ім’я ОСОБА_1. В перерахунку пенсії було відмовлено з посиланням на те, що програмним комплексом ПВП ДКГ на теперішній час не передбачається можливим.

Відповідно до положень статті 63 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015, установлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктом 2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п. 3 Порядку).

Судом встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України листом № 1461/05/22-2017 від 03 лютого 2017 року повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року, що підтверджується інформацією, розміщеною на офіційному сайті уряду.

Крім того, 17.08.2017 року ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області було надано довідку про новий розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім’я ОСОБА_1, що не заперечується письмовими відповідями відповідача.

Проте, станом на момент розгляду адміністративної справи в суді відповідачем не здійснено жодної дії згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з метою забезпечення права позивача на перерахунок пенсії, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Разом з тим, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача вчинити всі необхідні дії та перерахувати пенсію з 28.12.2015 року не підлягають задоволенню, адже перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною 2 статті 51 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015, яка набрала чинності 02.12.2015, встановлено грошове забезпечення поліцейських, що є обставиною, яка потягла за собою зміну розміру пенсії, а тому її перерахунок має бути здійснено з 01 січня 2016 року.

Порядок виконання постанов суду в адміністративному судочинстві проводиться у загальному порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" з особливостями, встановленими КАС України.

Згідно частини 1 статті 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Цій нормі кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини 1 статті 163, абзацу 5 пункту 4 частини 1 статті 207вказаного Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної інстанції зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.

У рішенні Конституційного Суду України від 30.06.2009 року №16-рп/2009 зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголошено, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", - "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".

Згідно з частиною 12 статті 267 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 181 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, законодавець у контексті Кодексу адміністративного судочинства України передбачив загальні і спеціальні способи судового контролю.

Загальні способи контролю мають усі суди, незалежно від спеціалізації, і вони полягають у розгляді скарг на рішення, дії чи бездіяльність державних виконавців. Загальний судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому статтею 181 КАС України.

Спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачені статтею 267 КАС України, зокрема до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення; накладання штрафу за невиконання судового рішення; визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, що вчинені суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або на порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.

Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може під час прийняття постанови у справі.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

Вказане свідчить, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

Разом з тим, в абзаці 10 пункту 9 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 року №3-рп/2003 Конституційний Суд України наголошував, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

За наведених обставин суд прийшла до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно матеріалів справи, сторони на підставі Закону України «Про судовий збір» звільнені від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

З наведеного слідує, що стягненню з відповідача підлягають лише здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати. Тобто, вказана норма за своєю правовою суттю має компенсаційний характер, передбачає стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень.

Вказана правова норма, ані інші положення Кодексу адміністративного судочинства України, які регулюють питання розподілу судових витрат, не встановлюють правила, за яким на відповідача суб’єкта владних повноважень покладається обов’язок сплати судового збору за подання адміністративного позову особою, яка звільнена від сплати судового збору.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що судовий збір з відповідача стягненню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 18, 71, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області вчинити дії, передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2016 року та здійснити виплату донарахованих сум пенсії з вирахуванням виплачених сум.

Встановити строк, тривалістю один місяць, для подання Головним управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Марганецького міського суду Дніпропетровської області звіту про виконання постанови суду.

В іншій частині задоволення позовних вимог відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Марганецький міський суд Дніпропетровської області шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Ю. А. Тананайська