
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2017 року м. Київ К/800/31531/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого судді Мороза В.Ф.,
суддів: Голяшкіна О.В.,
Шведа Е.Ю.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства юстиції України на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2016 року у справі за позовом Приватного підприємства «Ультрасервіс» до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України, Міністерства юстиції України, третя особа - Хмельницька міська рада, про визнання незаконними та скасування висновку і наказу,
в с т а н о в и л а:
Приватне підприємство «Ультрасервіс» звернулося до суду з позовом до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України, Міністерства юстиції України, третя особа - Хмельницька міська рада, про визнання незаконними та скасування висновку і наказу, в якому просило:
- визнати незаконним та скасувати висновок Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України від 20 травня 2016 року за результатами розгляду скарги Хмельницької міської ради від 12 квітня 2016 року;
- визнати незаконним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 08 червня 2016 року № 1634/5 «Про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуваний висновок є протиправним, оскільки складений з порушенням визначеної законодавством процедури розгляду скарги. У результаті порушення процедури розгляду скарги, порушено його право на захист, так як позивача позбавлено можливості надати пояснення по суті скарги. Як наслідок, оскаржуваний наказ також є протиправним та підлягає скасуванню.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2016 року, позовні вимоги Приватного підприємства «Ультрасервіс» було задоволено.
Визнано протиправним та скасовано висновок Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України від 20 травня 2016 року за результатами розгляду скарги Хмельницької міської ради від 12 квітня 2016 року.
Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства юстиції України від 08 червня 2016 року № 1634/5 «Про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень».
Рішення судів вмотивовано тим, що в порушення пунктів Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, Комісія не забезпечила своєчасного отримання позивачем повідомлення про розгляд скарги, що в свою чергу позбавило можливості позивача 20 травня 2016 року бути присутнім під час розгляду скарги та надати відповідні письмові пояснення.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріально та процесуального права, подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 12 квітня 2016 року Хмельницька міська рада звернулася до Міністерства юстиції України із скаргою. У скарзі викладено прохання про скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області Андрієвської М.В. про державну реєстрацію права приватної власності на незавершене будівництво бази відпочинку та літнього торгівельного майданчика по вул. Нижній Береговій 2/4Б за Приватним підприємством «Ультрасервіс», індексний номер: 18683804 від 17 січня 2015 року.
За результатами розгляду скарги Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України 20 травня 2016 складено висновок, згідно якого вирішено задовольнити скаргу повністю, а саме: скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17 січня 2015 року № 18683804, прийняте державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Хмельницького міськрайолнного управління юстиції у Хмельницькій області Андрієвською М.В.
На підставі висновку Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України від 20 травня 2016 року за результатами розгляду скарги Хмельницької міської ради від 12 квітня 2016 року, Міністерством юстиції України 08 червня 2016 видано наказ № 1634/5, яким скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17 січня 2015 року № 18683804, прийняте державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Хмельницького міськрайолнного управління юстиції у Хмельницькій області Андрієвською М.В.
Вважаючи, що Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України порушено процедуру розгляду скарги, внаслідок чого висновок, складений за результатами її розгляду та наказ, виданий на підстав даного висновку не можуть вважатися правомірними, Приватне підприємство «Ультрасервіс» звернулося до суду з даним позовом.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.
Міністерство юстиції України розглядає скарги:
1) на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (крім випадків, коли таке право набуто на підставі рішення суду, а також коли щодо нерухомого майна наявний судовий спір);
2) на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.
Порядок розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1128 затверджено Порядок розгляду скарг у сфері державної реєстрації.
Згідно із пунктом 2 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, для забезпечення розгляду скарг суб'єктом розгляду скарги утворюються постійно діючі комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, положення та склад яких затверджуються Мін'юстом або відповідним територіальним органом.
Відповідно до пункт 2 Положення про Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2016 року № 37/5, Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Міністерстві юстиції України, що в межах повноважень, визначених Законами України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», Порядком розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1128, забезпечує розгляд скарг у сфері державної реєстрації.
Пунктами 3, 4 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації передбачено, що розгляд скарг здійснюється за заявою особи, яка вважає, що її права порушено, що подається виключно у письмовій формі та повинна містити обов'язкові відомості та документи, що долучаються до скарги, передбачені Законами, а також відомості про бажання скаржника та / або його представника взяти участь у розгляді відповідної скарги по суті та про один із способів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, в який скаржник бажає отримати повідомлення про зазначений розгляд.
Розгляд скарг здійснюється у строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян» з урахуванням особливостей, передбачених Законами, які обраховуються з моменту реєстрації її суб'єктом розгляду скарги.
Пунктами 9, 10, 11 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації передбачено, що під час розгляду скарги по суті обов'язково запрошується скаржник та/або його представник (за умови якщо ним зазначено про це у скарзі), суб'єкт оскарження та інші заінтересовані особи, зазначені у скарзі або встановлені відповідно до відомостей реєстрів. Неприбуття таких осіб, яким було належним чином повідомлено про розгляд скарги, а також неотримання такими особами повідомлень про час та місце розгляду скарги з причин, що не залежать від суб'єкта розгляду скарги, не перешкоджає її розгляду.
Суб'єкт розгляду скарги своєчасно повідомляє скаржнику (за умови якщо ним зазначено про це у скарзі), суб'єкту оскарження та іншим заінтересованим особам, зазначеним у скарзі або встановленим відповідно до відомостей реєстрів, про час і місце розгляду скарги в один з таких способів:
1) рекомендованою телеграмою;
2) телефонограмою;
3) факсимільним повідомленням;
4) засобами електронної пошти.
Копії скарги та доданих до неї документів надаються суб'єкту оскарження та заінтересованим особам, зазначеним у скарзі або встановленим відповідно до відомостей реєстрів, не пізніше дня, що передує дню розгляду скарги по суті. Суб'єкт оскарження має право подавати письмові пояснення по суті скарги, які обов'язково приймаються комісією до розгляду.
Виходячи з того, що у прохальній частині скарги Хмельницької міської ради від 12 квітня 2016 року ставилося питання про скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області Андрієвської М.В. про державну реєстрацію права приватної власності на незавершене будівництво бази відпочинку та літнього торгівельного майданчика по вул. Нижній Береговій 2/4Б за Приватним підприємством «Ультрасервіс», індексний номер: 18683804 від 17 січня 2015 року, Приватне підприємство «Ультрасервіс» є заінтересованою особою, яке в силу пунктів 9, 10, 11 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації мало бути запрошене на розгляд скарги встановленим законом способом та йому мали бути надані копії скарги та додані до неї документи не пізніше дня, що передує дню розгляду скарги по суті.
Як вбачається з матеріалів справи, Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України направила на адресу Приватного підприємства «Ультрасервіс» повідомлення від 19 травня 2016 року за № 2/11825-0-33-16/19К про те, що 20 травня 2016 року об 12.00 годині відбудеться розгляд скарги Хмельницької міської ради від 12 квітня 2016 року. До повідомлення було додано лише копію скарги без копій доданих до неї документів. Дане повідомлення на адресу позивача було направлено простим поштовим відправленням 20 травня 2016 року, що підтверджується відбитком поштового штемпеля на конверті.
Вищенаведене свідчить про те, що Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України не забезпечила своєчасного отримання позивачем повідомлення про розгляд скарги, що в свою чергу позбавило можливості позивача 20 травня 2016 року бути присутнім під час розгляду скарги та надати відповідні письмові пояснення.
Пунктами 12, 17 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації передбачено, що за результатами розгляду скарги суб'єкт розгляду скарги на підставі висновків комісії приймає мотивоване рішення про задоволення скарги або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених Законами, у формі наказу.
Копії рішення, прийнятого за результатом розгляду скарги, засвідчені в установленому законодавством порядку, надсилаються скаржнику, суб'єкту оскарження, а також особам, які брали участь у розгляді скарги по суті, протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, заперечуючи проти адміністративного позову, не надав суду доказів направлення копії рішення, прийнятого за результатом розгляду скарги.
Враховуючи вищенаведені порушення при прийнятті (складанні) Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України висновку від 20 травня 2016 за скаргою Хмельницької міської ради від 12 квітня 2016 року, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про його протиправність.
Згідно із пунктом 19 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, рішення, дії або бездіяльність суб'єкта розгляду скарги можуть бути оскаржені до суду.
Оскільки висновок Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України від 20 травня 2016 року за результатами розгляду скарги Хмельницької міської ради від 12 квітня 2016 року є протиправним, то й винесений на його підставі наказ від 08 червня 2016 № 1634/5 «Про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень» також підлягає скасуванню.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та у апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Міністерства юстиції України залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2016 року - без змін.
Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України.
Судді: В.Ф. Мороз
О.В. Голяшкін
Е.Ю. Швед