Ухвала суду № 70717634, 29.11.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2017
Номер справи
802/1036/17-а
Номер документу
70717634
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/1036/17-а

Головуючий у 1-й інстанції: Воробйова І.А.

Суддя-доповідач: Боровицький О. А.

29 листопада 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Матохнюка Д.Б. Сапальової Т.В. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,

представника позивача: Подолянюк Н.О.

представників відповідача: Гиренко І.П., Григоренко А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Вінторгбуд" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 17 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні Відокремленого підрозділу "Державна інспекція енергетичного нагляду України" до товариства з обмеженою відповідальністю "Вінторгбуд" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

В С Т А Н О В И В :

в червні 2017 року позивач - ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні Відокремленого підрозділу "Державна інспекція енергетичного нагляду України" звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Вінторгбуд" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 17.07.2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та закрити провадження по справі.

У судовому засіданні представники відповідача підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд її задовольнити.

Позивач в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, що 19.12.2016 року посадова особа державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Вінницькій області прибула для здійснення планового заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах "Вінторгбуд" (м. Вінниця, вул. С. Зулінського, буд.21), однак на даному підприємстві були відсутні працівники, а директор такого повідомила в телефонному режимі про неможливість проведення перевірки, що зафіксовано в акті №06/10-2045-А від 19.12.2016 року.

На підставі даного акту та керуючись ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Вінницькій області видано розпорядження №06/10-01-27 -РП від 19.12.2016 року, яким зобов'язано усунути порушення статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та допустити представника інспекції до здійснення заходу державного енергетичного нагляду.

26.12.2016 року з метою перевірки виконання вимог розпорядження №06/10-01-27 -РП від 19.12.2016 року, здійснено позапланову перевірку та встановлено факт не виконання такого (розпорядження), що відображено в акті №06/10-20-8-АП від 26.12.2016 року.

В подальшому, за невиконання вимог даного розпорядження винесено постанову №06/10-03-1-ПШ, якою накладено на відповідача штрафні санкції в сумі 3 400 грн.

Зазначену постанову надіслано відповідачу листом №29-11/12-7 від 06.01.2017 року, однак, повідомлення про вручення поштового відправлення повернулося до інспекції із відміткою поштового відділення зв'язку: "за закінченням терміну зберігання".

22.02.2017 року листом №29-11/12-116 постанову повторно надіслано відповідачу та вручено 10.03.2017 року.

Оскільки визначена сума штрафу у встановлені в постанові строки відповідачем не сплачена, позивач звернувся з цим позовом до суду.

За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про електроенергетику", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Порядку накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання, затвердженого постановою КМУ №1312 від 21.07.1999 року, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, а також з централізованим диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням регулюються Законом України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 № 575/97-ВР ( далі - Закон № 575/97-ВР).

Згідно статті 5 Закону № 575/97-ВР, державна політика в електроенергетиці базується на зокрема на такому принципі, як державне регулювання діяльності в електроенергетиці.

За змістом статті 9 Закону № 575/97-ВР, державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею, розподілом та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право зокрема:

- вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства;

- видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання;

- застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.

В силу положень статті 27 Закону № 575/97-ВР, правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та/або порушення умов ліцензій - штраф у розмірі від п'ятисот до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.

Таким чином, державою в особі відповідних органів, на підставі вказаних нормативно-правових актів, здійснюється контроль за дотриманням суб'єктами господарської діяльності законодавства в галузі електроенергетики, шляхом зокрема проведення перевірок та винесення приписів про усунення встановлених такими перевірками порушень, за невиконання яких передбачена відповідальність штрафу у встановленому законом розмірі.

Крім цього, правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-16).

Відповідно до частини першої статті 11 Закону № 877-16, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), серед іншого зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) або його заступником.

В свою чергу згідно частини дев'ятої статті 4 Закону № 877-16, невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

Із аналізу вищенаведених норм видно, що контролюючий орган має право видавати розпорядження за невиконання яких передбачено відповідальність у вигляді штрафних санкцій.

Разом з тим, порядок накладення НКРЕ, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регламентується Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання, затвердженого постановою КМУ №1312 від 21.07.1999 року (далі - Положення №1312).

Так, пунктом 2 Положення №1312 передбачено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Із пунктів 7-8 Положення №1312 випливає, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2), яке в подальшому оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Відповідно до пункту 10 Положення №1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

У випадку несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, 26.12.2016 року в ході перевірки встановлено не виконання товариством з обмеженою відповідальністю "Вінторгбуд" розпорядження №06/10-01-27-РП від 19.12.2016 року, що зафіксовано у акті №06/10-20-8-АП від 26.12.2016 року та послідувало прийняттю постанови № 06/10-03-1-ПШ, якою накладено на відповідача штрафні санкції в сумі 3 400 грн.

Колегія суддів звертає увагу на те, що оскаржувана постанова про накладення штрафних санкцій не скасована в судовому порядку, а відтак є чинною на час розгляду справи.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо наявності у позивача підстав для звернення до суду з даним позовом, в той час як доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують вказаних висновків суду першої інстанції.

З огляду на вищевказане, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив оскаржуване рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Вінторгбуд" залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 17 липня 2017 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 04 грудня 2017 року.

Головуючий Боровицький О. А. Судді Матохнюк Д.Б. Сапальова Т.В.