
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2017 р.Справа № 820/1040/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Сіренко О.І. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідачів Гаєвської І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Начальника Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.10.2017р. по справі № 820/1040/17
за позовом ОСОБА_3
до Начальника Головного управління ДФС у Харківській області, Головного управління ДФС у Харківській області
про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середньомісячної заробітної плати,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.10.2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Начальника Головного управління ДФС в Харківській області, Головного управління ДФС в Харківській області про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середньомісячної заробітної плати -задоволено.
Скасовано наказ Головного управління ДФС у Харківській області від 17 лютого 2017 року № 77-0 "Про звільнення ОСОБА_3" в запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом "г" (через скорочення штатів) майора податкової міліції ОСОБА_3 старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління ГУ ДФС у Харківській області.
Поновлено на посаді майора податкової міліції ОСОБА_3 старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління ГУ Державної фіскальної служби у Харківській області з 17.02.2017 року.
Стягнуто з Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (код ЄДРПОУ 39599198, вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057) на користь ОСОБА_3 (код НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) суму середньомісячного грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у розмірі 29538.86 грн. (двадцять дев'ять тисяч п'ятсот тридцять вісім гривень 86 копійок).
Допущено негайне виконання постанови суду в частині поновлення на посаді майора податкової міліції ОСОБА_3 старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління ГУ Державної фіскальної служби у Харківській області з 17.02.2017 року та стягнення з Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області на користь ОСОБА_3 суму середньомісячного грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць.
Відповідач, Начальник Головного управління ДФС в Харківській області, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права.
Представник відповідачів в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, посилаючись на мотиви та доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти апеляційної скарги та зазначив, що рішення суду першої інстанції є правомірним та обґрунтованим і підстав для його скасування не вбачає.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_3 проходив службу у податковій міліції на посаді старшого оперуповноваженого з ОВС відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління Головного управління ДФС в Харківській області.
Наказом Головного управління Державної фіскальної служби в Харківській області від 10.06.2016 року № 341-о позивача звільнено з податкової міліції у запас Збройних Сил через службову невідповідність.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, ОСОБА_3, звернувся з позовом до Харківського окружного адміністративного суду, який постановою останнього від 16.11.2016 року було задоволено.
Скасовано наказ начальника Головного управління Державної Фіскальної служби у Харківській області № 341-0 від 10 червня 2016 року "Про звільнення в запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом "Д" (через службову невідповідність) старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління Головного управління Державної Фіскальної служби у Харківській області майора податкової міліції ОСОБА_3.
Поновлено майора податкової міліції ОСОБА_3 старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління ГУ Державної Фіскальної служби у Харківській області;
Стягнуто з Головного управління Державної Фіскальної служби у Харківській області середньомісячну заробітну плату за час вимушеного прогулу майора податкової міліції ОСОБА_3 старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління ГУ Державної Фіскальної служби у Харківській області.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2017 р. апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Харківській області задоволено частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 р. по справі №820/3720/16 змінено, виклавши абзац 4 резолютивної частини постанови в такій редакції: "Стягнути з Головного управління ДФС у Харківській області на користь ОСОБА_3 середньомісячну заробітну плату за час вимушеного прогулу з 11.06.2016 року по 16.11.2016 року в розмірі 14632,11 грн. (чотирнадцять тисяч шістсот тридцять дві грн. одинадцять коп.)".
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 р. по справі № 820/3720/16 залишено без змін.
На виконання рішення суду Харківським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи.
Наказом Головного управління ДФС у Харківській області від 07.12.2016 р. №601-0, на підставі постанови Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 р. у справі №820/3720/16, поновлено ОСОБА_3 на посаді старшого оперуповноваженого з ОВС відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління Головного управління ДФС у Харківській області(а.с.118).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1998 року №1716 "Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року №114, начальником Головного управління ДФС в Харківській області прийнято наказ №77-о від 17.02.2017 року, яким звільнено в запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом "г" (через скорочення штатів) майора податкової міліції ОСОБА_3 (НОМЕР_2), старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління ГУ ДФС у Харківській області, 17 лютого 2017 року(а.с.9).
Підставою для прийняття вказаного наказу зазначено попередження про скорочення штатів від 16.12.2016 р., штатний розпис на 2016 р. Головного управління ДФС в Харківській області.
Не погоджуючись із рішенням відповідачів, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з протиправності звільнення позивача та правомірності позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ст. 43 Конституції України встановлено, що громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Відповідно до ст. 348 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, а також на час розгляду справи) податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Завданнями податкової міліції є:
запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення;
розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері;
запобігання і протидія корупції у контролюючих органах та виявлення її фактів;
забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
Відповідно до п. 353.4 ст. 353 Податкового кодексу України особам, яких прийнято на службу до податкової міліції на посади начальницького і рядового складу, присвоюються такі спеціальні звання, зокрема, майор податкової міліції.
Пунктом 353.1 статті 353 Податкового кодексу України визначено, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 р. №1716 "Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їх вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" передбачено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу в порядку, встановленому Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 р. №114.
Відповідно до п. 8 Положення №114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу, залишені на службі в органах внутрішніх справ понад граничний вік перебування на службі, можуть бути звільнені в запас Збройних Сил або у відставку до закінчення строку, на який вони були залишені на службі.
Дострокове звільнення зі служби осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, які не досягли граничного віку перебування на службі в органах внутрішніх справ, провадиться, зокрема, у зв'язку із скороченням штатів - у разі відсутності можливості використання на службі.
Як вбачається з матеріалів справи, 16.12.2016 року позивач був ознайомлений з попередженням про скорочення штатів(а.с.54).
Вказаним попередженням адміністрація попередила позивача про можливе наступне звільнення із займаної посади та податкової міліції ДФС через два місяці після попередження згідно і підпунктом "г" пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року № 114, у зв'язку зі скороченням штату, за відсутності можливості подальшого використання на службі.
Разом з цим позивачу 16.02.2017 року були запропоновані вакантні посади :
- оперуповноважений відділу організації відкриття економічних злочинів ОУ Харківської ОДПІ ГУДФС у Харківській області;
- оперуповноважений відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ ОУ Харківської ОДПІ ГУДФС у Харківській області.
Також, 03.02.2017 р. позивачу запропонована вакантна посада старшого інспектора з особливих доручень штабу ОУ Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №840 "Про внесення змін у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2015 р. №85", наказів ДФС України від 11.12.2015 р. №978 "Про затвердження чисельності працівників територіальних органів ДФС" та від 25.12.2015 р. №996 "Про затвердження чисельності працівників територіальних органів ДФС" та наказу ГУ ДФС у Харківській області від 22.01.2016 р. №74 "Про введення в дію організаційної структури Головного управління ДФС у Харківській області", у зв'язку із затвердженням 28 січня 2016 року штатного розпису на 2016 рік Головного управління ДФС у Харківській області прийнято наказ "Про введення в дію штатного розпису" №7-ф від 02.02.2016 року(а.с.40).
З матеріалів справи, зокрема з затвердженого штатного розпису ГУ ДФС у Харківській області на 2016 рік вбачається, що у складі Головного управління функціонував відділ протидії незаконному обігу підакцизних товарів чисельністю 5 штатних посад:
- начальник відділу;
- старший оперуповноважений з особливо важливих справ;
- старший оперуповноважений з особливо важливих справ;
- старший оперуповноважений з особливо важливих справ;
- старший оперуповноважений.
З копії штатного розпису ГУ ДФС у Харківській області на 2017 р., який затверджений головою ДФС слідує, що у відділі протидії незаконному обігу підакцизних товарів кількість штатних посад - 6, а саме:
- начальник відділу;
- заступник начальника відділу;
- старший оперуповноважений з особливо важливих справ;
- старший оперуповноважений з особливо важливих справ;
- старший оперуповноважений з особливо важливих справ;
- старший оперуповноважений.
Крім того, з довідки про укомплектованість відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління ГУ ДФС у Харківській області у 2015 р. - 2016 р., вбачається, що у відділі протидії незаконному обігу підакцизних товарів у 2015 році було 7 штатних посад, у 2016 році 5 штатних посад.
З урахуванням змін №7 до штатного розпису від 15.11.2016 р., станом на 07.12.2016 р. у Відділі передбачено 7 посад(а.с.139).
Таким чином, колегія суддів вважає, що у відділі протидії незаконному обігу підакцизних товарів не відбулось скорочення штату та кількість посад старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ не скоротилася.
Крім того, судовим розглядом щодо пропозицій відповідача зайняти позивачу вакантні посади встановлено, що дві посади - оперуповноважений відділу організації відкриття економічних злочинів ОУ Харківської ОДПІ ГУДФС у Харківській області та оперуповноважений відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ ОУ Харківської ОДПІ ГУДФС у Харківській області є нижчими у порівнянні з посадою позивача - старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління ГУ Державної фіскальної служби у Харківській області, а третя посада старшого інспектора з особливих доручень штабу ОУ Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області запропонована на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, що і стало причиною відмови позивача від вказаних посад, як встановлено з пояснень представника позивача, наданих у судовому засіданні.
Згідно з підпунктом "г" п. 64 Положення №114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
Пунктом 24 Положення №114 передбачено, що у разі незаконного звільнення або переведення на іншу посаду особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають поновленню на попередній посаді з виплатою грошового забезпечення за час вимушеного прогулу або різниці в грошовому забезпеченні за час виконання службових обов'язків, але не більш як за один рік.
Таким чином, наказ Головного управління Державної Фіскальної служби у Харківській області від 17 лютого 2017 року №77-0 "Про звільнення ОСОБА_3" в запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом "г" (через скорочення штатів) майора податкової міліції ОСОБА_3 старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління ГУ Державної фіскальної служби у Харківській області підлягає скасуванню, а майор податкової міліції ОСОБА_3 поновленню на посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління ГУ Державної фіскальної служби у Харківській області з 17.02.2017 року із стягненням з відповідача на користь позивача суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у розмірі 29538,86 грн.
Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що при прийнятті оскаржуваного наказу відповідач діяв всупереч встановленому законом порядку, необґрунтовано, упереджено, без з'ясування необхідних обставин, що мали значення для вирішення справи, чим порушено законні інтереси позивача.
Доводи апеляційної скарги щодо того, що у відділі протидії незаконному обігу підакцизних товарів відбулося скорочення штату, зокрема, посади старшого оперуповноваженого з особливо важливих справі, не знайшли свого підтвердження ні в ході судового розгляду справи судом першої інстанції, ні під час апеляційного провадження. Крім того, зазначені висновки спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, зокрема, переліком змін №7 до штатного розпису від 15.11.2016 р.(а.с.139).
Таким чином, постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Начальника Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.10.2017р. по справі № 820/1040/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Сіренко О.І. Перцова Т.С. Повний текст ухвали виготовлений 04.12.2017 р.