
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/10458/17Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Кушнерика М., Рибачука А.І.,
за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 27 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 13.07.2017 звернулася в суд з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просила визнати неправомірними дії Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), сума оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні), індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, оплата днів по середньому, доплата (компенсація відпустки); зобов'язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано - Франківської області здійснити упорядкування (перерахунок) призначеної їй пенсії за віком згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення мені пенсії) починаючи з 30.04.2014 з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок) та які не були включені до розрахунку заробітної плати при призначенні пенсії, а саме: дорахувавши до заробітної плати для обчислення пенсії суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), сума оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні), індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, оплата днів по середньому, доплата (компенсація відпустки) згідно довідки від 03.05.2017 року № 73 з проведенням індексації пенсії згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для обчислення індексації та провести виплату належних мені сум.
Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 27 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні при обчисленні пенсії за віком як державному службовцю всіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі суми індексації заробітної плати, відпускних, лікарняних, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, оплата днів по середньому, доплати/компенсації відпустки. Зобов’язано Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано - Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком як державному службовцю, починаючи з 01.06.2017, з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням всіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включивши до заробітної плати індексацію заробітної плати, відпускні, лікарняні, матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, оплату днів по середньому, доплату/компенсацію відпустки, з урахуванням фактично виплачених сум. Позовні вимоги за період з 30.04.2014 по 12.01.2017 залишено без розгляду. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати на прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Апелянт вказує, що позивачем до матеріалів позовної заяви додано довідку про нараховані виплати за період з 01.05.2009 по 29.04.2014 за № 73 від 03.05.2017 виданої виконавчим комітетом Долинської міської ради. Зазначена довідка видана, як інформаційна, оскільки на ній не містяться реквізити щодо того, яким нормативним актом вона затверджена. Крім цього, форма довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 №5-1 на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.08.2010 №2а-4753/09/2670.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з’явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст.41, ч.4 ст. 196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю – доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 з 30.04.2014 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області, правонаступником якого є Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
19.05.2017 позивачка зверталася до Долинського об’єднаного управління ПФУ з проханням повідомити з урахуванням яких виплат та за який період їй здійснено розрахунок та нарахування пенсії і у випадку неврахування при розрахунку та призначенні їй пенсії всіх виплат провести перерахунок призначеної пенсії з моменту її призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески (а.с. 10).
Листом №189/С-15 від 09.06.2017 Долинське об’єднане управління ПФУ Івано - Франківської області надало відповідь, в якій зазначено, що в долученій до заяви копії довідки довільного взірця від 03.05.2017 № 73 до суми відпускних та лікарняних включено посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років, які вже враховані при обчисленні середньомісячної заробітної плати, з якої призначено пенсію, і повторне їх включення призведе до штучного завищення розміру пенсії. Орган Пенсійного фонду України не вправі самостійно виключати із сум відпускних, лікарняних, відряджень середньомісячної суми окремих видів оплати праці (оклад, надбавки за ранг та інше) (а.с. 11).
Вказаною відповіддю управління підтверджуються посилання позивачки про те, що перерахунок розміру призначеної їй пенсії з урахуванням всіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за вказаний у позові період, проведений не був.
Не погоджуючись із такою відмовою відповідача позивач звернулась до суду.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням вказаних усіх виплат, оскільки з цих сум нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, так як вони відповідають правильно встановленим обставинам справи та нормам чинного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) передбачала, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія на підставі Закону України «Про державну службу» з розрахунку 80 % від суми заробітної плати.
Разом з тим, як встановлено судом першої інстанції, при здійсненні такого перерахунку не враховано усі виплати, які входили у структуру заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно з п.2.2 Розділу 2 «Фонд оплати праці» Інструкції зі статистики заробітної плати фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Відповідно до п.п.2.3.3. п.2.3 Розділу 2 «Фонд оплати праці» Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, (далі - Закон №3723-XII) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону №3723-XII державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 статті 35 Закону №3723-XII передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, інші додаткові виплати входять до системи оплати праці державного службовця.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 пункту 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Враховуючи наведене, індексація також є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В матеріалах справи наявна довідка № 73 від 03.05.2017, видана виконавчим комітетом Долинської міської ради Івано-Франківського району, ОСОБА_1 за період роботи з 01 травня 2009 року по 29 квітня 2014 року, з якої видно, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, лікарняні, відпускні, оплата днів по середньому та доплата/компенсації нараховувались. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.(а.с. 12).
Відтак, суд першої інстанції вірно вказав, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, з урахуванням виплачених їй матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, лікарняних, відпускних, оплати днів по середньому та доплати/компенсації, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином доводи апелянта, про те, що вищевказані виплати не включаються до складу заробітної плати державного службовця та не враховуються при обчисленні розміру пенсії є безпідставними.
Судом першої інстанції вірно враховано пропуск позивачем строку позовної давності і залишення внаслідок цього позовних вимог за період з 30.04.2014 по 12.01.2017 без розгляду.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відтак, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому відсутні підстави для його скасування.
Керуючись статтями 41, 160, 195, 196, 198 п. 1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 27 вересня 2017 року у справі №343/1206/17 – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4Повний текст судового рішення виготовлено 05.12.2017