ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
29 листопада 2017 рокусправа № 804/5317/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.
суддів: Білак С.В. Шальєвої В.А.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.
За участю представників:
Позивача - Помазкін А.Є. ( довіреність від 20.09.2017 року)
Відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 р.
у справі № 804/5317/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет"
до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Головного управління ДФС у Київській області
про скасування наказу, скасування податкового- повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет" звернулося до суду з позовом про скасування наказу ГУ ДФС у Київській області про проведення фактичних перевірок від 21.06.2017 року №1095, в частині проведення фактичної перевірки магазину "Продукти-451", який належить ТОВ "АТБ-маркет" та який розташований за адресою: Київська обл., м.Бровари, вул.Ярослава Мудрого, 90 та скасування податкового повідомлення-рішення №0007334619 від 10.08.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення відповідач дійшов до помилкового висновку стосовно несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів, оскільки перевірка проводилась вдень 25.07.2017року, а відтак у Головного управління ДФС у Київській області не було підстав для висновку про порушення позивачем Положення №637.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року позов задоволено частково: скасовано податкове повідомлення-рішення №0007334619 від 10.08.2017 року. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить про його скасування у зазначеній частині, як такого, що ухвалене із порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити в цій частині нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача проти апеляційної скарги заперечив, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу безпідставною. Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, суд, у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим здійснювати розгляд справи за їхньої відсутності.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.
На підставі наказу ГУ ДФС у Київській області від 21.06.2017 року №1095 "Про проведення фактичних перевірок" згідно направлень від 25.01.2017 року №4083 та №4084, 25.07.2017 року працівниками Головного управління ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку магазину за адресою: Київська обл., м.Бровари, вул.Ярослава Мудрого, 90 ТОВ "АТБ-Маркет".
Перевіркою господарської одиниці позивача встановлено порушення п.2.6, п.3.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ №637 від 15.12.2004 із змінами та доповненнями.
За наслідками проведеної перевірки, що викладені у висновках акту перевірки від 26.07.2017 року Офісом великих платників ДФС м. Києва прийнято податкове повідомлення-рішення форми "С" від 10.08.2017 №0007334619, відповідно до якого ТОВ "АТБ-Маркет" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 57401,50 грн. за платежем: штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Як вбачається з розрахунку фінансових санкцій на позивача накладено фінансову санкцію (штраф) за неоприбуткування готівкових коштів застосовано штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми в розмірі 57 401,50 грн.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення .
Колегія суддів погоджується з викладеними висновками у постанові суду першої інстанції з огляду на наступне.
За змістом ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п. 4 ст. 17 Закону № 265/95-ВР, у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Аналіз змісту вказаних норм дає підстави для висновку, що зазначена фінансова санкція встановлена за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимоги закону щоденно друкувати фіскальний звітний чек та зберігати його в книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до пунктів 2.6, 3.1, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 4.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 15.12.2004 року №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Положеннями п. 7.5 розділу 7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року за № 106/5297, визначено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає, зокрема, щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків.
Виходячи з того, що законодавством під «оприбуткуванням готівки» в касі підприємства у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО розуміється своєчасне (у день одержання готівкових коштів) здійснення обліку таких коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО, то не здійснення відповідних записів у книзі обліку розрахункових операцій згідно із Z-звітом у день одержання готівкових коштів у порядку, встановленому законодавством, не може вважатися «оприбуткуванням готівки в касі».
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки в касі є сукупність дій з фіксації повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій. При цьому, не відображення готівки в книзі обліку розрахункових операцій після їх проведення із застосуванням РРО є порушенням порядку оприбуткування готівки.
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції, зокрема за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
З акта перевірки від 26.07.2017 року № 1931/1000/14/30487219 встановлено, що до перевірки було надано касову книгу в повному обсязі на 205 аркушах за 2017 рік.
При дослідженні наданих документів виявлено готівкові кошти в сумі 11480, 30 грн., які не підтверджені прибутковим касовим ордером, а саме приймання готівки до каси в сумі 11480, 30 грн. проведено 25.07.2017 без складання касового ордеру на вказану суму. Вказані готівкові кошти відображені у книзі обліку №5229 виданих та прийнятих старшим касиром грошей за 25.07.2017.
Вимогами п. 4.3 Положення № 637 передбачено, що записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися.
Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі. Готівка, яка видана за видатковими відомостями на виплати, пов'язані з оплатою праці, відображається в касовій книзі після закінчення строків цих виплат (згідно з пунктом 2.10 цього Положення), а закриття вищезазначених документів та виписка відповідних видаткових касових ордерів здійснюються в порядку, визначеному в пункті 3.9 цього Положення.
Згідно наявних в матеріалах справи пояснень позивача, встановлено, що перевірка була закінчена о 18 год. 00 хв. 25.07.2017року, а 26.07.2017 року посадовими особами ГУ ДФС у Київській області керуючому магазином "Продукти-451", в якому проводилась фактична перевірка, було надано акт фактичної перевірки для підпису.
Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що у відповідача не було підстав для висновку про порушення позивачем п. 2.6, 3.3 Положення №637, оскільки Положенням №637 передбачено оприбуткування готівки в касах підприємств до завершення дня, в якому готівка надійшла (до 24 год. 00хв.), тобто в даному випадку до 24 год. 00 хв. 25.07.2017року, в той час, як перевірка закінчилась о 18 год. 00 хв. 25.07.2017року.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду, що позивачем належним чином здійснено облік готівкових коштів за 25.07. 2017року на підставі Z-звітів, тобто всі готівкові кошти, одержані позивачем через РРО під час періоду, за який проводилась перевірка, були оприбутковані, у зв'язку з чим висновок відповідача щодо порушення позивачем пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні № 637 є неправомірним.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 р. у справі № 804/5317/17 - залишити без змін.
Стягнути на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України з бюджетних асигнувань Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби несплаченого судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 3520 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять гривень).
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали виготовлено 01.12.2017 року.
Головуючий: Н.А. Олефіренко
Суддя: С.В. Білак
Суддя: В.А. Шальєва