Рішення № 70714156, 04.12.2017, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
04.12.2017
Номер справи
905/2157/17
Номер документу
70714156
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

04.12.2017 Справа № 905/2157/17

Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.

при секретарі судового засідання Кащеєві А.О.,

розглянувши матеріали справи

за позовом ОСОБА_1 міської ради, м. Добропілля

до відповідача ОСОБА_1 районної ради, м. Добропілля

про стягнення 262381,23грн.

Представники сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

Суть спору: ОСОБА_1 міська рада, м. Добропілля, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, ОСОБА_1 районної ради, м.Добропілля про стягнення боргу в розмірі 524087,42грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем належним чином не виконані умови договору про передачу видатків на виконання делегованих повноважень №51 від 14.07.2016.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 19.09.2017 порушено провадження по справі №905/2157/17.

11.10.2017 від позивача надійшла заява про зміну розміру позовних вимог, відповідно до якої позивач просить стягнути з ОСОБА_1 районної ради борг у сумі 262381,23 грн.

Частина 4 статті 22 ГПК України визначає права, які належать лише позивачу. Так, відповідно до зазначеної норми права, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити або зменшити розмір позовних вимог. Враховуючи те, що вищезазначені дії позивача не суперечать законодавству та не порушують права і охоронювані законом інтереси інших осіб, суд приймає вищезазначену заяву як заяву про зменшення розміру позовних вимог до розгляду та розглядає зменшені позовні вимоги.

02.10.2017 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог в частині, що стосується оплати за енергоносії, оскільки це не передбачено умовами договору №51 від 14.07.2016. Крім того, відповідач зазначив, що окрема угода щодо здійснення фінансування витрат за спожиту електроенергію між сторонами не укладалась. Аналогічні пояснення від відповідача зазначені в доповненнях до відзиву на позовну заяву, які надійшли до суду 23.10.2017 та в поясненнях на позовну заяву про зміну розміру позовних вимог, що надійшли до суду 15.11.2017.

06.11.2017 позивачем надані пояснення, в яких зазначено, що сума боргу в розмірі 262381,23 грн. виникла станом на 01.10.2017 за період січень-вересень 2017р., як різниця між нарахованими та фактично сплаченими відповідачем сумами за обслуговування його мешканців трьома закладами охорони здоровя міста Добропілля, при цьому з всієї заборгованості сума в сумі 203968,67 грн несплачена заборгованість за спожиті енергоносії.

Представники позивача в судових засіданнях наполягали на задоволенні позовних вимог.

Розгляд справи відкладався на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України, строк розгляду справи продовжувався на 15 днів на підставі ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.

Під час судового розгляду справи представників позивача було ознайомлено з правами та обов'язками у відповідності із ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив:

14.07.2016 між відповідачем, ОСОБА_1 районною радою (Сторона 1) та позивачем, ОСОБА_1 міською радою (Сторона 2) був укладений договір №51 про передачу видатків на виконання делегованих повноважень (Договір), згідно до п.1.1. якого реалізація та фінансування в 2017 році видатків на виконання делегований у повноважень в галузях соціально-культурної сфери населенню Добропільського району.

Додатковою угодою від 23.12.2016 №1 до договору сторони розділу 1. «Предмет договору» доповнили підпунктом 1.1.1. наступного змісту:

1.1.1. Надання медичної допомоги населенню Добропільського району (далі - Населення) за видами медичних послуг, які надаються медичними закладами первинного рівня медичної допомоги:

- прийом сімейним лікарем (лікарем-терапевтом), прийом лікарем-педіатром, доведення ЛКК (в т.ч. для встановлення статусу «дитина-інвалід» та «інвалід з дитинства»), розробка індивідуальної програми реабілітації для дітей-інвалідів, обстеження ДКТ;

Надання медичної допомоги населенню за видами медичних послуг, які надаються медичними закладами вторинного рівня медичної допомоги:

-обслуговування населення в лікарні інтенсивного лікування;

-обслуговування населення в стоматологічній поліклініці;

-реалізація наступних програмних заходів: розширення доступу ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД до лікування опортуністичних захворювань, забезпечення хворих на туберкульоз соціальною підтримкою при амбулаторному лікуванні, забезпечення пільгової категорії населення зубним протезуванням, забезпечення скринінгового обстеження населення на ВІЛ-інфекцію.

Цією ж Додатковою угодою сторони виклали пункт 1.2. розділу 1. «Предмет договору» в новій редакції: Безпосередню реалізацію послуг, зазначених в підпункті. 1.1.1. даної додаткової угоди здійснюють відповідні виконавчі органи ОСОБА_1 міської ради і його структурні підрозділи: комунальний заклад «ОСОБА_1 центр первинної медико-санітарної допомоги», комунальний заклад охорони здоровя «ОСОБА_1 лікарня інтенсивного лікування», комунальний лікувально-профілактичний заклад «ОСОБА_1 стоматологічна поліклініка».

Вартість договору по галузі "Охорона здоров'я" складає 4218500грн., в тому числі на реалізацію програмних заходів 90700грн. (розширення доступу ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД до лікування опортуністичних захворювань 17600грн., забезпечення хворих на туберкульоз соціальною підтримкою при амбулаторному лікуванні 15000грн., забезпечення пільгової категорії населення зубним протезуванням 23000грн., забезпечення скринінгового обстеження населення на ВІЛ-інфекцію 35100грн) (п.3.1.в редакції Додаткової угоди № 1 від 23.12.2016 до договору).

Згідно з п.п.4.1.1.-4.1.2. договору сторона 1 зобов'язується при затверджені бюджету на 2017 рік і внесенні змін до нього, передбачити передачу коштів у вигляді субвенції міському бюджету м.Добропілля для реалізації предмету даного договору. Здійснювати перерахування субвенції міському бюджету м. Добропілля відповідно до помісячного розпису місцевого бюджету Добропільського району. У разі прийняття додаткової згоди забезпечити перерахування субвенції міському бюджету м. Добропілля за окремо визначені, фактично надані послуги, до 15 числа місяця, наступного за звітним, в межах сум наданих рахунків.

Додатковою угодою №1 від 23.12.2016 до договору сторони доповнили пункт 4.1. розділу 4. «Обовязки сторін» підпунктом 4.1.3. наступного змісту:

4.1.3. Сторона 1 забезпечує перерахування субвенції Стороні 2 згідно помісячного розпису медичної субвенції з державного бюджету наступного дня з дня отримання на котлові рахунки. У разі перевищення фактичних витрат по наданню послуг згідно п. 1.1.1. над перерахованим обсягом медичної субвенції Сторона 1 сплачує витрати до 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом. У разі зменшення фактичних витрат від перерахованого обсягу субвенції Сторона 1 коригує обсяг перерахування на суму переплати.

Звітування про кількість і вартість наданих послуг відбувається раз на квартал до 10 числа місяця наступного за звітним. Розрахунок за грудень поточного року складається станом на 15-е число і сплачується в межах залишку медичної субвенції, або інших джерел фінансування, визначених Стороною 1, а надлишок сплачується (переплата утримується) в січні 2018 року (пп.4.2.2. в редакції Додаткової угоди).

Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до грудня 2017 року. Сторони мають право вносити зміни в умови Договору після затвердження бюджету на 2017 рік і отримання показників обємів місцевих бюджетів і міжбюджетних трансфертів наступний бюджетний період (п.7.1.-7.2. договору).

Додатковою угодою від 02.06.2017 №2 сторони внесли зміни до пунктів договору, а саме: підпункт 4.1.1. пункту 4.1. розділу 4 "Обов'язки сторін" виклали в новій редакції: "4.1.1.При затверджені бюджету на 2017 рік і внесенні змін до нього, передбачити передачу коштів у вигляді медичної субвенції з державного бюджету та коштів іншої субвенції з районного бюджету (далі-субвенція) міському бюджету м.Добропілля для реалізації предмету даного договору. Здійснювати перерахування субвенції міському бюджету м.Добропілля відповідно до помісячного розпису районного бюджету Добропільського району.

Перше речення підпункту 4.1.3 пункту 4.1. розділу 4 "Обов'язки сторін". Викладено в редакції: "Сторона 1 забезпечує перерахування Стороні 2 медичної субвенції з державного бюджету, згідно помісячного розпису, наступного дня з дня отримання на котлові рахунки, або іншої субвенції з районного бюджету згідно помісячного розпису".

Додатковою угодою від 19.09.2017 №3 до договору сторони виклали пункт 3.1. розділу 3 "Вартість Договору" в новій редакції: "3.1. Вартість договору по галузі "Охорона здоров'я" складає 4982634,00грн, в тому числі : медичної субвенції з державного бюджету місцевому бюджету 4682070,00грн, з них на реалізацію програмних заходів 90700,00грн. (розширення доступу ВІЛ-інфікованих на СНІД до лікування опортуністичних захворювань 17600грн, забезпечення хворих на туберкульоз соціальною підтримкою при амбулаторному лікуванні 15000грн, забезпечення пільгової категорії населення зубним протезуванням - 23000грн., забезпечення скринінгового обстеження населення на ВІЛ інфекцію 35100грн.) та іншої субвенції 300564,00грн, з них: на капітальний ремонт частини приміщень КЗОЗ "ОСОБА_1 ЛІЛ" з розміщенням кабінету компютерного томографа по вул. Гагаріна, 3 у м. Добрлопілля Донецької області 180000грн, перерахунок за надані медичні послуги у грудні 2016 року 120564грн.".

Факт надання відповідних послуг позивачем, передбачених умовами договору № 51 від 14.07.2016 підтверджуються розрахунками витрат по обслуговуванню хворих за 2017 рік.

Як стверджує позивач, відповідачем не сплачено витрати за фактично надані медичні послуги за договором (з урахуванням заяви про зміну розміру позовних вимог, що надійшли до суду 11.10.2017) у звязку з чим останній звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості за період з січня-вересень 2017р. у розмірі 262381,23 грн., при цьому з всієї заборгованості сума в розмірі 203968,67 грн. несплачена заборгованість за спожиті енергоносії, а відповідно 58412,56 грн. борг за надані медичні послуги.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно вимог ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобовязання і одностороння зміна умов договору не допускаються.

За приписом ст.526 Цивільного кодексу України зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом ст.193 Господарського кодексу України субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Субвенція (від лат. subvenio «приходжу на допомогу») це форма грошової допомоги місцевим бюджетам із державного, яка призначена для конкретно визначеної цілі/цілей.

Субвенція є дотацією місцевим бюджетам з державного бюджету. Субвенцію слід відрізняти від субсидії, яка призначена як дотації бюджетам, так і різним організаціям за рахунок бюджету або за рахунок спеціальних фондів, які формуються на основі внесків громадян і окремих компаній.

Відповідно до чинного законодавства України субвенції - це міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

Відповідно до п.34 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-VI, місцеві бюджети - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 103-4 (в редакції Законів № 914-VIII від 24.12.2015, № 1789-VIII від 20.12.2016) Бюджетного кодексу України медична субвенція спрямовується на видатки місцевих бюджетів, передбачені у пункті 3 частини першої статті 89 та пункті 3 частини першої статті 90 цього Кодексу, для оплати поточних видатків, крім видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв.

Згідно п.3 ч.1 ст.89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, належать видатки на охорону здоров'я:

а) первинну медико-санітарну, амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу (лікарні широкого профілю, спеціалізовані медико-санітарні частини, пологові будинки, поліклініки і амбулаторії, загальні стоматологічні поліклініки, а також дільничні лікарні, медичні амбулаторії, фельдшерсько-акушерські та фельдшерські пункти, центри первинної медичної (медико-санітарної) допомоги);

б) програми медико-санітарної освіти (міські та районні центри здоров'я і заходи з санітарної освіти);

в) інші державні програми медичної та санітарної допомоги (територіальні медичні об'єднання, центри медичної статистики, автопідприємства санітарного транспорту, інші програми і заходи).

Згідно п.3 ч.1 ст.90 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджету Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів, належать видатки на:

а) консультативну амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу (лікарні республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення), центри екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, станції екстреної (швидкої) медичної допомоги;

б) спеціалізовану амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу (спеціалізовані лікарні, поліклініки, включаючи стоматологічні, центри, диспансери, госпіталі для ветеранів війни, будинки дитини, станції переливання крові);

в) санаторно-курортну допомогу (санаторії для хворих на туберкульоз, санаторії для дітей та підлітків, санаторії медичної реабілітації);

г) інші державні програми медичної та санітарної допомоги (медико-соціальні експертні комісії, бюро судмедекспертизи, центри медичної статистики, територіальні медичні об'єднання, автопідприємства санітарного транспорту, бази спецмедпостачання, центри здоров'я і заходи санітарної освіти, регіональні заходи з реалізації державних програм, інші програми і заходи).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 січня 2015 року №11 "Деякі питання надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам" головним розпорядником вказаних бюджетних коштів визначено Міністерство охорони здоров'я України (бюджетна програма за КПКВК 2311410 "Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам").

Кабінет Міністрів України постановою від 23.01.2015 №11 затвердив Порядок та умови надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, що додаються.

Так, даний Порядок та умови визначають механізм надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (далі - субвенція).

Головним розпорядником субвенції є МОЗ.

Розпорядники субвенції за місцевими бюджетами визначаються рішеннями про такі бюджети відповідно до законодавства.

Субвенція спрямовується на оплату поточних видатків закладів охорони здоровя та програм у сфері охорони здоровя, визначених у статті 103-4 Бюджетного кодексу України.

У складі субвенції передбачається резерв коштів, обсяг яких не може перевищувати 1 відсотка загального обсягу субвенції.

Додатковий розподіл і перерозподіл загальних обсягів субвенції між місцевими бюджетами здійснюється Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.

Місцеві ради мають право передавати кошти субвенції у вигляді міжбюджетного трансферту іншим бюджетам для надання медичних послуг за місцем обслуговування населення.

Субвенція перераховується в установленому порядку до обласних і районних бюджетів, міських (м. Києва та міст обласного значення) бюджетів та бюджетів обєднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад.

Використання субвенції здійснюється в обсязі, передбаченому в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 р. № 710 Про ефективне використання державних коштів (Офіційний вісник України, 2016 р., № 83, ст. 2739).

Обсяг субвенції, що спрямовується на первинну медичну допомогу, становить не більше 40 відсотків загального обсягу субвенції для районів та обєднаних територіальних громад, які добровільно обєдналися на базі районів, та не більше 30 відсотків загального обсягу субвенції для міст обласного значення та обєднаних територіальних громад, які добровільно обєдналися на базі міст обласного значення.

В ст. 32 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено, що у 2017 році додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоровя перераховується обласним бюджетам, районним бюджетам і бюджетам обєднаних територіальних громад в обсягах, визначених у додатку № 6 до цього Закону, щомісячно рівними частинами та спрямовується у першу чергу на видатки навчальних закладів (визначених у частині першій статті 103-2 Бюджетного кодексу України) з оплати праці з нарахуваннями (крім видатків на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників) та з оплати комунальних послуг і енергоносіїв, видатки закладів охорони здоровя (зазначених у частині першій статті 103-4 Бюджетного кодексу України) з оплати комунальних послуг і енергоносіїв.

У 2017 році медичну субвенцію спрямовуватимуть на видатки місцевих бюджетів для оплати поточних видатків закладів охорони здоровя. Однак тепер в переліку таких поточних видатків не згадуються поточні видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв.

Тож видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв закладів охорони здоровя не проводитимуть коштом медичної субвенції.

У 2017 році для оплати комунальних послуг та енергоносіїв медичних закладів передбачена додаткова дотація - «дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з держбюджету видатків з утримання закладів охорони здоровя». Таку дотацію в обсягах, визначених у додатку № 6 до Закону про Держбюджет-2017, отримуватимуть: обласні бюджети; районні бюджети; бюджети обєднаних територіальних громад. Отримуватимуть її означені місцеві бюджети щомісячно рівними частинами. А спрямовуватимуть насамперед на видатки закладів охорони здоровя з оплати комунальних послуг і енергоносіїв.

Отже, до складу медичної субвенції не входить видатки з оплати енергоносіїв.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору про передачу видатків на виконання делегованих повноважень №51 від 14.07.2016, однак згідно п. 3.1. договору (з урахуванням додаткової угоди № 3 від 19.09.2017) вартість договору складає медична субвенція та інша субвенція (капітальний ремонт частини приміщень КЗОЗ «ОСОБА_1 ЛІЛ» з розміщення кабінету компютерного томографа), отже суд дійшов висновку, що договір про передачу видатків на виконання делегованих повноважень №51 від 14.07.2016 не передбачає фінансування витрат за спожиту електроенергію.

На підставі зазначеного, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо стягнення несплаченої заборгованості за договором №51 від 14.07.2016 за спожиті енергоносії в розмірі 203968,67 грн.

Стосовно позовних вимог про стягнення заборгованості за медичною субвенцією в розмірі 58412,56 грн. суд зазначає наступне.

Згідно другого речення п. 4.1.3 договору у разі перевищення фактичних витрат по наданню послуг згідно п. 1.1.1. над перерахованим обсягом медичної субвенції Сторона 1 сплачує витрати до 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Отже строк сплати заборгованості за медичною субвенцією в розмірі 58412,56грн., нарахованою з січня 2017 р. до вересня 2017 р. (включно) є таким, що настав.

Таким чином, суд задовольняє позовні вимоги про стягнення заборгованості в розмірі 58412,56грн.

Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України підлягають віднесенню на сторони пропорційно задоволеним вимогам.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 міської ради, м. Добропілля до відповідача ОСОБА_1 районної ради, м. Добропілля про стягнення 262381,23грн., задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 районної ради, м. Добропілля (85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Московська, 1; код ЄДРПОУ 05420043) на користь ОСОБА_1 міської ради, м. Добропілля (85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Першотравнева, 83; код ЄДРПОУ 32897190) заборгованість у розмірі 58412,56грн., витрати на оплату судового збору в розмірі 876,19грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Видати наказ після набрання рішення законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

У судовому засіданні 04.12.2017 оголошено повний текст рішення.

Суддя Г.Є. Курило