
Копія
Справа № 822/3041/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2017 року 13:15м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника позивачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Хмельницькій області до публічного акціонерного товариства "Хмельницький цукровий завод" про зупинення видаткових операцій на рахунках шляхом накладення арешту на кошти, що знаходяться в банках, та зобов'язати платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ) "Хмельницький цукровий завод", в якому просить зупинити видаткові операції на рахунках публічного акціонерного товариства "Хмельницький цукровий завод" шляхом накладення арешту на кошти, що знаходяться в банках, та зобов'язати платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого.
Позовні вимоги позивача обґрунтовані тим, що у відповідача наявний податковий борг в розмірі 3526210,47 грн. У відповідності до ст.91 Податкового кодексу України та на підставі Положення про проведення перевірок стану збереження майна платників податків, яке перебуває в податковій заставі, затверджене наказом Міністерства фінансів України №584 від 16 червня 2017 року, 05 вересня 2017 року, згідно подання начальника відділу стягнення та роботи з безхазяйним майном території обслуговування ДПІ у м. Хмельницькому управління погашення боргу складено повідомлення про перевірку стану збереження майна ПАТ "Хмельницький цукровий завод" (00373400, вул. Заводська, 59, м. Хмельницький), що перебуває у податковій заставі, та призначено перевірку на 18 вересня 2017 року.
Один із примірників повідомлення направлений на адресу відповідача засобами поштового зв'язку та вручений 11 вересня 2017 року, про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
ГУ ДФС у Хмельницькій області 15 вересня 2017 року отримано лист від ПАТ "Хмельницький цукровий завод" щодо перенесення перевірки стану збереження майна на іншу дату, у зв'язку із перебуванням ліквідатора ОСОБА_3 у відпустці з 15 вересня 2017 року по 09 жовтня 2017 року.
З метою погодження дати перевірки збереження майна боржника - відповідача, 10 жовтня 2017 року податковий керуючий неодноразово намагалась додзвонитися по мобільному телефону, однак, узгодити час перевірки не вдалося за можливе, оскільки ліквідатор ОСОБА_3 на зв'язок не виходила.
Для здійснення перевірки стану збереження майна, що перебуває у податковій заставі, 13 жовтня 2017 року податковим керуючим здійснено вихід на адресу ПАТ "Хмельницький цукровий завод" м. Хмельницький, вул. Заводська, 59. Проте, ворота підприємства та прохідна були зачинені, охорона та посадові особи відсутні.
Відповідач належним чином повідомлений про час проведення перевірки стану збереження майна, що перебуває в податковій заставі. Податковим керуючим, у відповідності до норм чинного законодавства України , складено акт про перешкоджання платником податків ПАТ "Хмельницький цукровий завод" виконанню повноважень податковим керуючим.
На підставі викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Повідомив, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року відмовлено в задоволенні позовних вимог ПАТ "Хмельницький цукровий завод" до ДПІ у м. Хмельницькому про зобов'язання ДПІ у м. Хмельницькому звільнити всі активи ПАТ "Хмельницький цукровий завод", які перебувають у податковій заставі, з податкової застави та подати до Державного реєстру обтяжень рухомого майна заяви про припинення обтяжень відносно вказаної юридичної особи.
Представник відповідача в судове засідання по справі не з`явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
В поданих письмових запереченнях відповідач вважає, що позов Головного управління ДФС у Хмельницькій області є безпідставним, оскільки в силу ст.97 Податкового кодексу України позивач позбавлений повноважень щодо стягнення податкового боргу за рахунок реалізації майна платника податків, яке перебуває в податковій заставі згідно ст.91 Податкового кодексу України. Вказані повноваження переходять до ліквідаційної комісії ПАТ"Хмельницький цукровий завод".
Суд вважає за можливе розгляд справи провести у відсутність представника відповідача згідно положень ч.4 ст.128 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що відповідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 28 грудня 2015 року відповідач знаходиться в стані припинення, за рішенням засновників. Водночас, за відповідачем рахується податковий борг в розмірі 3526210,47 грн.
Відповідно до пп.14.1.175. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України, Кодекс), податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
З метою погашення податкового боргу позивачем було надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ю" №2 від 09 січня 2013 року, яка отримана 16 січня 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
В силу пп.16.1.9 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи.
За п.97.2 ст.97 Кодексу, у разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов'язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України.
Згідно п.п.97.4.1. п.97.4 ст.97 ПК України, стосовно платника податків, який ліквідується, особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків, є ліквідаційна комісія або інший орган, що проводить ліквідацію згідно із законодавством України.
Відповідно до п.91.4 ст.91 ПК України, у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З огляду на наявність чинної податкової застави, як засобу забезпечення виконання зобов'язання перед податковим органом, що підтверджується : витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №47600910 від 07.08.2015 року, постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року № 822/1958/16, податковим керуючим 13 жовтня 2017 року складено акт №2/25 про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого, а саме - навмисного перешкоджання податковому керуючому здійснити перевірку стану збереження майна.
Зазначена заборгованість підтверджується корінцем врученої податкової вимоги форми "Ю" №2 від 09 січня 2013 року, довідкою про суми податкового боргу та матеріалами справи.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст.11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд вважає, що суб'єкт владних повноважень діяв в межах закону і повноважень, адже факти наявності податкового боргу у відповідача, перешкоджання виконанню повноважень податковому керуючому підтверджені доказами, які перевірені судом, тому, з урахуванням вищенаведеного, позов ГУ ДФС у Хмельницькій області необхідно задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Хмельницькій області задовольнити.
Зупинити видаткові операції на рахунках публічного акціонерного товариства "Хмельницький цукровий завод", код ЄДРПОУ 00373400, шляхом накладення арешту на кошти, що знаходяться в банках, та зобов'язати платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 04 грудня 2017 року , 10:45.
Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1