Постанова № 70711889, 28.11.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
822/2909/17
Номер документу
70711889
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2909/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі: представника позивача представника відповідачаОСОБА_3 ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом комунального підприємства "Цивільжитлобуд" м. Хмельницький до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 11 жовтня 2017 року № 3199 "Про внесення змін до наказу від 07.04.2017 року № 603".

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 11.10.2017 року Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області прийнято наказ № 3199 "Про внесення змін до наказу від 07.04.2017 року № 603".

Відповідно до даного наказу вирішено викласти пункт 1 наказу від 07.04.2017 року № 603 в наступній редакції: "Відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб провести документальну планову виїзну перевірку комунального підприємства "Цивільжитлобуд" м. Хмельницький з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.04.2014 року по 31.12.2016 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та оформлення трудових відносин за період з 01.01.2011 року по 31.12.2016 року тривалістю 10 діб - з 24.10.2017 року".

Відповідно до пункту 77.1 статті 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

Позивач зазначає, що відповідно до оскаржуваного наказу від 11.10.2017 року № 3199 встановлено проведення перевірки в жовні 2017 року, тобто в IV кварталі 2017 року, однак в плані-графіку проведення планових документальних перевірок на IV квартал 2017 року перевірка комунального підприємства "Цивільжитлобуд" не передбачена.

Позивач вважає, що оскаржуваний наказ винесено з порушенням вимог ПК України, а тому він є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, та надала суду пояснення, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, та надав суду пояснення згідно поданих письмових заперечень на даний адміністративний позов.

В обгрунтування заперечень зазначив, що 07 квітня 2017 року Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області прийнято наказ № 603 про проведення документальної планової виїзної перевірки комунального підприємства "Цивільжитлобуд".

Наказ № 603 від 07 квітня 2017 року винесено на виконання плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на II квартал 2017 року, сформованого згідно з вимогами наказу МФУ від 02.06.2015 року № 524 "Про затвердження Порядку формування плану-графіку проведення документальних перевірок платників податків".

Наказом зазначено провести документальну планову виїзну фактичну перевірку комунального підприємства "Цивільжитлобуд" з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.04.2014 року по 31.12.2016 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та оформлення трудових відносин за період з 01.01.2011 року по 31.12.2016 року тривалістю 10 діб – з 20.04.2017 року.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.07.2017 року по справі № 822/1138/17 вирішено визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області №603 від 07.04.2017 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки".

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 року по справі № 822/1138/17 вирішено апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області задовольнити повністю, постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 липня 2017 року - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

З метою виконання плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на ІІ квартал 2017 року, керуючись постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 року по справі № 822/1138/17, відповідач 11.10.2017 року прийняв наказ № 3199 "Про внесення змін до наказу від 07.04.2017 року № 603".

Даним наказом викладено пункт 1 наказу від 07.04.2017 року № 603 в наступній редакції: "Відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб провести документальну планову виїзну перевірку комунального підприємства "Цивільжитлобуд" м. Хмельницький з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.04.2014 року по 31.12.2016 року єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та оформлення трудових відносин за період з 01.01.2011 року по 31.12.2016 року тривалістю 10 діб - з 24.10.2017 року", про що позивача повідомлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 11.10.2017 року.

Оскільки відповідачу необхідно провести перевірку позивача відповідно до затвердженого плану-графіку, який є обов'язковим до виконання, тому він вважає, що оскаржуваний наказ є повністю правомірним, в зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 07.04.2017 року Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області прийнято наказ № 603 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки комунального підприємства "Цивільжитлобуд".

Даний наказ винесено на виконання плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на II квартал 2017 року, сформованого згідно з вимогами наказу МФУ від 02.06.2015 року № 524 "Про затвердження Порядку формування плану-графіку проведення документальних перевірок платників податків".

Наказано провести документальну планову виїзну фактичну перевірку комунального підприємства "Цивільжитлобуд" з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.04.2014 року по 31.12.2016 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та оформлення трудових відносин за період з 01.01.2011 року по 31.12.2016 року тривалістю 10 діб – з 20.04.2017 року.

Перевірка контролюючим органом не проведена, та як не погодившись із даним наказом позивач оскаржив його в судовому порядку до Хмельницького окружного адміністративного суду.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.07.2017 року по справі № 822/1138/17 вирішено визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області № 603 від 07.04.2017 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки".

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 року по справі № 822/1138/17 вирішено апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області задовольнити повністю, постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 липня 2017 року - скасована та прийнята нова, якою в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

В зв'язку з прийняттям Вінницьким апеляційним адміністративним судом постанови від 12.09.2017 року по справі № 822/1138/17, якою вирішено задовольнити апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області та скасовано постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.07.2017 року у справі за адміністративним позовом комунального підприємства "Цивільжитлобуд" до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки від 07.04.2017 року № 603, Головним управлінням Державної фіскальної служби у Хмельницькій області прийнято наказ від 11 жовтня 2017 року № 3199 "Про внесення змін до наказу від 07.04.2017 року № 603" .

Даним наказом викладено пункт 1 наказу від 07.04.2017 року № 603 в наступній редакції: "Відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб провести документальну планову виїзну перевірку комунального підприємства "Цивільжитлобуд" м. Хмельницький з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.04.2014 року по 31.12.2016 року єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та оформлення трудових відносин за період з 01.01.2011 року по 31.12.2016 року тривалістю 10 діб - з 24.10.2017 року", про що позивача повідомлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 11.10.2017 року.

Вважаючи даний наказ протиправним позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 77.1 статті 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Пунктом 77.2. статті 77 ПК України визначено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 77.4 статті 77 ПК України встановлено, що про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Згідно пункту 77.7 статті 77 ПК України строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 82.1 статті 82 ПК України тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.

Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів.

Відповідно до статті 77 розділу II Податкового кодексу України, підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, та з метою удосконалення організації роботи з формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, відповідно до вимог Податкового кодексу України та Митного кодексу України, Міністерством фінансів України прийнято наказ Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків від 02.06.2015 року № 524.

Пунктом 5 наказу Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків від 02.06.2015 року № 524 визначено, що план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС України.

Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.

Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників для перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).

З аналізу наведених норм суд приходить до висновку, що обов'язковою умовою проведення документальної планової перевірки платника податків є план-графік територіального органу ДФС, який затверджується Головою ДФС.

Представник відповідача, як на підставу для прийняття оскаржуваного наказу зазначає план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІ квартал 2017 року, який затверджено в. о. Голови Державної фіскальної служби України 31.03.2017 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 року по справі № 822/1138/17.

Суд зазначає, що оскаржуваним наказом визначено провести перевірку тривалістю 10 робочих днів, починаючи з 24.10.2017 року, тобто перевірку необхідно провести в IV кварталі 2017 року, проте в плані-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на IV квартал 2017 року перевірка комунального підприємства "Цивільжитлобуд" не передбачена.

Відповідачем у свою чергу, в спростування вищевказаного не наведено вимог чинного законодавства, що передбачають проведення документальної планової виїзної перевірки органами ДФС у ІV кварталі 2017 року на виконання затвердженого плану-графіку на ІІ квартал 2017 року.

Посилання відповідача на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 року по справі № 822/1138/17 суд вважає безпідставними, оскільки вказаною постановою підтверджено правомірність прийняття наказу на проведення перевірки у ІІ, а не у IV кварталі.

Так як у плані-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків, зокрема перевірок, які необхідно провести у IV кварталі 2017 року, відсутні затверджені зміни щодо перевірки комунального підприємства "Цивільжитлобуд", тому суд робить висновок, що наказ про проведення перевірки комунального підприємства "Цивільжитлобуд" у IV кварталі є протиправним.

Окрім того суд вважає за необхідне зазначити, що прийнятий наказ фактично вносить зміни в план-графік проведення перевірок за відсутності підтвердження погодження таких змін.

Суд зазначає, що встановлені главою 8 розділу ІІ ПК України правила щодо призначення та проведення перевірок є законодавчими гарантіями дотримання прав платників податків під час здійснення контролюючими органами контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства в процесі адміністрування податків і зборів

Відповідні гарантії спрямовані на забезпечення нормального перебігу господарської діяльності платників податків, а так само на надання можливості платникові податків висловити сою незгоду із неправомірним, на його думку, проведенням контрольних заходів щодо такого платника.

Лише дотримання контролюючим органом встановлених умов та порядку прийняття контролюючим органом рішень про проведення перевірок може бути належною підставою наказу про проведення перевірки (аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у справі № 21-425а14).

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) тощо.

Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного суд вважає, що наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 11 жовтня 2017 року № 3199 "Про внесення змін до наказу від 07.04.2017 року № 603" прийнято з порушенням вимог ПК України, а тому він є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 11 жовтня 2017 року № 3199 "Про внесення змін до наказу від 07.04.2017 року № 603".

В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 04.12.2017 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 04 грудня 2017 року

Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1