
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/2129/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання Костіної А.В.,
представника заявника ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за поданням Головного управління ДФС у Полтавській області до Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" в особі голови ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, -
В С Т А Н О В И В:
30 листопада 2017 року Головне управління ДФС у Полтавській області /надалі заявник/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з поданням до Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" в особі голови ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" /а.с. 54-59/.
В обґрунтування заявлених у поданні вимог заявник зазначив, що проведеною перевіркою стану збереження майна платників податків, яке перебуває у податковій заставі, оформленою актом № 1016-01 від 29.11.2017 (час складення акту: 13 год. 25 хв.), встановлено факт відчуження платником податків Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" майна, описаного в податкову заставу, а саме трактора колісного марки ЮМЗ-6АКЛ, р.в. 1993, заводський номер 803407, державний номерний знак НОМЕР_1 без отримання згоди на відчуження, чим порушено статтю 92 Податкового кодексу України. Вказуючи на зазначену обставину, заявник прийняв рішення від 30.11.2017 про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків та просить суд підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат".
Представник заявника у судовому засіданні подання підтримав та просив його задовольнити.
Представник Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" в особі голови ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" в судове не з'явився.
Повістки про виклик до суду разом з копіями ухвал від 01.12.2017 про відкриття провадження в адміністративній справі, закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду були доставлені за адресою місцезнаходження Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат", що внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 01.12.2017 о 14 год. 45 хв., однак, не були вручені Колективному підприємству "Полтавський м'ясокомбінат" та голові ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" з незалежних від суду причин, зокрема, через відмову від їх отримання за місцезнаходженням платника податків: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6, 01.12.2017 о 14 год. 45 хв. особою - чоловіком, який не надав інформації про своє прізвище та посаду, та повідомив, що голова ліквідаційної комісії та представник Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" відсутні на робочому місці, що підтверджується актом від 01.12.2017.
Згідно з приписами пункту 3 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України повістка у справах, для яких встановлено скорочені строки розгляду, має бути вручена у строк, достатній для прибуття до суду.
Відповідно до частин 8, 9, 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Вважається, що повістку вручено посадовій чи службовій особі, яка є учасником адміністративного процесу, якщо її доставлено за адресою місця служби цієї особи в порядку, встановленому частиною восьмою цієї статті.
Розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Статтею 37 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі відмови адресата від одержання повістки особа, яка її доставляє, робить відповідну відмітку на повістці, засвідчує її власним підписом і негайно повертає до адміністративного суду. Особа, яка відмовилася одержати повістку, вважається такою, що її повідомлено про дату, час і місце судового засідання.
З огляду на вищевикладене, платник податків та голова ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" вважаються належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду подання.
Також з метою здійснення виклику до суду платника податків та голови ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" телефонограмою у порядку, встановленому статтею 38 Кодексу адміністративного судочинства України, 01.12.2017 телефоновано за номером (0532) 7-33-33, що зазначений заявником у поданні та вказаний у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно Колективного підприємства «Полтавський м'ясокомбінат" у розділі «Інформація про здійснення звязку з юридичною особою». Однак, за вказаним номером телефону в автоматичному режимі повідомлено «Номер абонента змінено», що підтверджується актом від 01.12.2017, наявним у матеріалах справи.
Інших засобів звязку заявником у поданні не вказано.
Крім того, з метою використання всіх можливих способів повідомлення платника податків та голови ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" про дату, час та місце розгляду подання, зазначені копії ухвал від 01.12.2017 про відкриття провадження в адміністративній справі, закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду, а також повістки про виклик до суду направлені 01.12.2017 рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення на адресу Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат", що внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Також 04.12.2017 о 08 год. 59 хв. текст повістки та копії ухвал від 01.12.2017 про відкриття провадження в адміністративній справі, закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду направлені на електронну адресу Колективного підприємства «Полтавський м'ясокомбінат"» (E-mail: pmk@po.pl.ua), що вказана представником Колективного підприємства «Полтавський м'ясокомбінат"» у податковій декларації з податку на додану вартість Колективного підприємства «Полтавський м'ясокомбінат"» за вересень 2017 року, копія якої додана до подання та міститься у матеріалах справи /а.с. 37/. Однак, за повідомленням поштового сервера лист не вдалося доставити даному або всім адресатам.
Відтак, судом вжито вичерпних заходів для належного повідомлення Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" в особі голови ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" про дату, час та місце розгляду подання.
Відповідно до частини 8 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
Розгляд подання відбувається за участю органу доходів і зборів, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено.
Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.
Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи, що частиною 8 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено скорочені строки розгляду подання, платник податків та голова ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" вважаються належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду подання, а неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання, суд вважає за можливе розглянути подання за відсутності Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" в особі голови ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат".
Суд, заслухавши пояснення представника заявника, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Колективне підприємство "Полтавський м'ясокомбінат" зареєстроване як юридична особа 21.06.1996 та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 16.01.2017 внесено запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації /а.с. 11-12/.
Матеріалами справи підтверджено, що Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" подано до ДПІ у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області:
- податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 12.02.2016, згідно якої сума самостійно визначеного платником податків податкового зобов'язання за 2016 рік склала 1887775 грн. 44 коп., у тому числі щомісячно з січня 2016 року по грудень 2016 року у розмірі 157314 грн. 62 коп. /а.с. 33/;
- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 17.05.2016, згідно якої сума самостійно визначеного платником податків податкового зобов'язання за 2016 рік склала 1891187 грн. 22 коп., у тому числі щомісячно з січня 2016 року по листопад 2016 року у розмірі 157598 грн. 94 коп., за грудень 2016 року у розмірі 157598 грн. 88 коп. /а.с. 34/;
- податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік від 17.02.2017, згідно якої сума самостійно визначеного платником податків податкового зобов'язання за 2017 рік склала 2001041 грн. 97 коп., у тому числі щомісячно з січня 2017 року по грудень 2017 року у розмірі 166753 грн. 50 коп., за грудень 2017 року у розмірі 166753 грн. 47 коп. /а.с. 35/.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України /в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин/ крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Разом з тим, відповідачем своєчасно не сплачено суми податкового зобов'язання щодо земельного податку:
- по податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 12.02.2016 з урахуванням уточнюючої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 17.05.2016 за період з серпня 2016 року по грудень 2016 року включно в загальному розмірі 734539 грн. 91 коп. (157598 грн. 94 коп. х 4 міс. (серпень листопад 2016 року)+ 157598 грн. 88 коп. (грудень 2016 року) 53454 грн. 73 коп. (часткова сплата)) по термінах сплати 30.09.2016, 30.10.2016, 30.11.2016, 30.12.2016, 30.01.2017 відповідно;
- по податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік від 17.02.2017 за період з січня 2017 року по вересень 2017 року включно в загальному розмірі 1500781 грн. 50 коп. (166753 грн. 50 коп. х 9 міс.) по термінах сплати 02.03.2017, 30.03.2017, 30.04.2017, 30.05.2017, 30.06.2017, 30.07.2017, 30.08.2017, 30.09.2017, 30.10.2017 відповідно.
13.12.2016 ДПІ у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області на підставі акту перевірки № 3095/16-01-12-02/00424214 від 28.11.2016 /а.с. 28/ винесено податкове повідомлення - рішення № 0031161202 /а.с. 27/, яким Колективне підприємство "Полтавський м'ясокомбінат" за затримку на 30 календарних днів сплати грошового зобовязання в сумі 61375 грн. 90 коп. зобовязано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 6137 грн. 59 коп. за платежем «орендна плата з юридичних осіб». Вказане податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_2 від 13.12.2016 направлено платнику податків Колективному підприємству "Полтавський м'ясокомбінат" 14.12.2016 рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримане останнім 20.12.2016 /а.с 27/.
05.07.2017 Головним управлінням ДФС у Полтавській області на підставі акту перевірки № 2665/16-31-12-06-12/00424214 від 14.06.2017 /а.с. 32/ винесено податкове повідомлення - рішення № 0009831206 /а.с. 30/, яким Колективне підприємство "Полтавський м'ясокомбінат" за затримку на 179 календарних днів сплати грошового зобовязання в сумі 10830 грн. 66 коп. зобовязано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 2166 грн. 13 коп. за платежем «орендна плата з юридичних осіб». Вказане податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_3 від 05.07.2017 направлене платнику податків Колективному підприємству "Полтавський м'ясокомбінат" 07.07.2017 рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримане останнім 11.07.2017 /а.с 29/.
Пунктом 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Із пояснень представника заявника у судовому засіданні встановлено, що податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_2 від 13.12.2016 та податкове повідомлення рішення № НОМЕР_3 від 05.07.2017 Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" в адміністративному або судовому порядку не оскаржувалися.
Суду не надано доказів оскарження Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" податкового повідомлення - рішення № НОМЕР_2 від 13.12.2016 та податкового повідомлення рішення № НОМЕР_3 від 05.07.2017.
За приписами підпунктів 129.1.1, 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується:
- після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;
- у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
28.03.2017 контролюючим органом на підставі положень підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нараховано Колективному підприємству "Полтавський м'ясокомбінат" пеню в загальному розмірі 438 грн. 66 коп., що підтверджується наявним у матеріалах справи витягом з інтегрованої картки Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" з орендної плати з юридичних осіб та розрахунком суми заборгованості /а.с. 38/.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, станом на 31.10.2017 за Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" рахується податковий борг з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 2244063 грн. 79 коп., у тому числі пеня 438 грн. 66 коп., що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" з орендної плати з юридичних осіб .
Також матеріалами справи підтверджено, що Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" подано до ДПІ у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області:
- податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2017 року від 19.09.2017, у якій відповідачем самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до державного бюджету в розмірі 42405 грн. /а.с. 36/;
- податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2017 року від 23.10.2017, у якій відповідачем самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до державного бюджету в розмірі 2417 грн. /а.с. 37/.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З наявного у матеріалах справи витягу з інтегрованої картки платника податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" з податку на додану вартість вбачається, що заборгованість відповідача по податку на додану вартість була частково зменшена за рахунок зарахування контролюючим органом у рахунок погашення податкового боргу наявної у платника податків переплати в сумі 20139 грн. 42 коп.
Таким чином, за Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" рахується податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 24682 грн. 58 коп., що підтверджується наявним у матеріалах справи витягом з інтегрованої картки платника податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" з податку на додану вартість.
Крім того, 17.03.2016 Головним управлінням ДФС у Полтавській області на підставі акту перевірки № 65/16-31-14-02-08/00424214 від 23.02.2016 /а.с. 24/ винесено податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_4, яким Колективному підприємству "Полтавський м'ясокомбінат" нараховано суму грошового зобовязання за платежем «пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства» в розмірі 226865 грн. 27 коп. /а.с. 22/.
Вказане податкове повідомлення рішення № НОМЕР_4 від 17.03.2016 направлене платнику податків Колективному підприємству "Полтавський м'ясокомбінат" 17.03.2016 рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручене 21.03.2016 /зворот а.с. 21/.
04.04.2016 Колективне підприємство "Полтавський м'ясокомбінат" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.05.2016 у справі № 816/444/16 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2016 у справі № 816/444/16 апеляційну скаргу Колективного підприємства Полтавський м'ясокомбінат залишено без задоволення. Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 30.05.2016 року по справі № 816/444/16 за позовом Колективного підприємства Полтавський м'ясокомбінат до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишено без змін.
Постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 30.05.2016 у справі № 816/444/16 та ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2016 у справі № 816/444/16 набрали законної сили 28.09.2016.
Згідно пункту 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Таким чином, грошове зобов'язання, визначене Колективному підприємству "Полтавський м'ясокомбінат" податковим повідомленням рішенням № НОМЕР_4 від 17.03.2016, вважається узгодженим з 28.09.2016.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21.10.2016 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 30.05.2016 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2016 у справі № 816/444/16.
Таким чином, за Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" рахується податковий борг по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства в розмірі 226865 грн. 27 коп., що виник на підставі податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_4 від 17.03.2016, що підтверджується наявним у матеріалах справи витягом з інтегрованої картки платника податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Матеріалами справи підтверджено, що 10.10.2016 ДПІ у м. Полтава Головного управління ДФС у Полтавській області винесено податкову вимогу форми "Ю" № 3348-17 на суму 114974 грн. 87 коп. /а.с. 13/, яка направлена платнику податків Колективному підприємству "Полтавський м'ясокомбінат" рекомендованим листом з повідомленням про вручення 13.10.2016 та отримана Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" 18.10.2016 /а.с. 13/.
Із пояснень представника заявника у судовому засіданні встановлено, що податкова вимога форми "Ю" № 3348-17 від 10.10.2016 Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" в адміністративному або судовому порядку не оскаржувалися.
Доказів оскарження Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" податкової вимоги форми "Ю" № 3348-17 від 10.10.2016 до суду не надано.
За приписами пункту 89 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі:
89.1.1. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
89.1.2. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно приписів пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 89.8 статті 89 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Матеріалами справи підтверджено, що 12.10.2016 в.о. начальника ДПІ у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області ОСОБА_2 прийнято рішення про опис майна у податкову заставу вих. № 9115/10/16-01-17-32, яким відповідно до статті 89 розділу ІІ Податкового кодексу України вирішено здійснити опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) платника податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" /а.с. 13/. Вказане рішення про опис майна у податкову заставу направлено Колективному підприємству "Полтавський м'ясокомбінат" рекомендованим листом з повідомленням про вручення 13.10.2016 та отримане останнім 18.10.2016 /а.с. 13/.
Відповідно до пункту 91.3 статті 91 Податкового кодексу України податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди контролюючого органу (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.
У разі відмови платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право залучати до опису майна платника податків не менш як двох понятих.
12.12.2016 податковим керуючим проведено опис майна Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат", про що складено акт опису активів № 84 від 12.12.2016 /а.с. 15/, за № 4 у якому значиться: трактор колісний, марки ЮМЗ-6АЛ, рік випуску 1993, заводський номер 803407, № двигуна ДЗ 1965, № шасі 204918, свідоцтво АК435396, номерний знак 0204ПЛ, дата реєстрації 08.04.2002.
Вказаний акт опису активів № 84 від 12.12.2016 направлено на адресу Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" рекомендованим листом 12.12.2016, що підтверджується копією фіскального чеку /а.с. 15/.
Із пояснень представника заявника у судовому засіданні встановлено, що рішення про опис майна у податкову заставу вих. № 9115/10/16-01-17-32 від 12.10.2016 та акт опису активів № 84 від 12.12.2016 Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" в адміністративному або судовому порядку не оскаржувалися.
Доказів оскарження Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" рішення про опис майна у податкову заставу вих. № 9116/10/16-01-17-32 від 12.10.2016 та акту опису активів № 84 від 12.12.2016 суду не надано.
Витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 51005643 від 12.12.2016, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 16/, підтверджено, що до Державного реєстру обтяжень рухомого майна 12.12.2016 внесено реєстраційний запис про публічне обтяження на підставі пункту 89.8 статті 89 Податкового кодексу України активів платника податків згідно акту опису від 12.12.2016 № 84; обтяжувач: ДПІ у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області; боржник: Колективне підприємство "Полтавський м'ясокомбінат".
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.06.2017 у справі № 816/730/17, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017, адміністративний позов задоволено. Надано дозвіл Головному управлінню ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639) на погашення усієї суми податкового боргу Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" (код ЄДРПОУ 00424214) у розмірі 1 301 488,43 грн (один мільйон триста одна тисяча чотириста вісімдесят вісім гривень сорок три копійки) за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Пунктом 93.1 статті 93 Податкового кодексу України встановлено, що майно платника податків звільняється з податкової застави з дня:
93.1.1. отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку;
93.1.2. визнання податкового боргу безнадійним;
93.1.3. набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства;
93.1.4. отримання платником податків рішення відповідного органу про визнання протиправними та/або скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження.
Згідно пункту 93.2 статті 93 Податкового кодексу України підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених підпунктами 93.1.1 - 93.1.5 пункту 93.1 цієї статті.
Однак, станом на час розгляду даної справи судом, події, визначені підпунктами 93.1.1 - 93.1.4 пункту 93.1 статті 93 Податкового кодексу України, не настали.
Відповідно до приписів пункту 92.1 статті 92 Податкового кодексу України платник податків зберігає право користування майном, що перебуває у податковій заставі, якщо інше не передбачено законом.
Платник податків може відчужувати майно, що перебуває у податковій заставі, тільки за згодою контролюючого органу, а також у разі, якщо контролюючий орган впродовж десяти днів з моменту отримання від платника податків відповідного звернення не надав такому платнику податків відповіді щодо надання (ненадання) згоди.
Відповідно до пункту 92.3 статті 92 Податкового кодексу України у разі здійснення операцій з майном, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди контролюючого органу платник податків несе відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 5 розділу ІІІ Положення про проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 № 584, за результатами проведеної перевірки стану збереження заставного майна складається акт про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (далі - акт перевірки) (додаток 2), який реєструється в журналі реєстрації актів перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (додаток 3). Якщо платник податків не погоджується з фактами, зазначеними в акті перевірки, такий платник може на окремому аркуші висловити свої зауваження, які стануть невід'ємною частиною акта перевірки.
Проведеною перевіркою стану збереження майна платників податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат", яке перебуває у податковій заставі встановлено та зафіксовано в акті перевірки № 1016-01 від 29.11.2017 (час складення акту: 13 год. 25 хв.) факт відчуження платником податків майна, описаного в податкову заставу, а саме трактора колісного марки ЮМЗ-6АКЛ, р.в. 1993, заводський номер 803407, державний номерний знак НОМЕР_1 без отримання згоди на відчуження, чим порушено статтю 92 Податкового кодексу України /а.с. 8/.
Голова ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" ознайомлений з вказаним актом № 1016-01 від 29.11.2017, про що наявна відмітка про ознайомлення від 29.11.2017 у примірнику акту.
Матеріалами справи підтверджено, що 18.09.2017 між Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_3 (продавець) та ОСОБА_4 (покупець) укладено договір купівлі продажу транспортного засобу /зворот а.с. 10/, за умовами якого продавець зобовязується передати майно у власність покупцю, а покупець зобовязується прийняти і сплатити за нього обумовлену грошову суму /пункт 1.1 договору/. Згідно пункту 1.2 цього договору транспортний засіб, що відчужується заданим договором, має такі характеристики: Трактор КЛ, марка (модель) ЮМЗ-6 АКЛ, номер машини 803407, номер двигуна ЗД1965, номер шасі 204918, реєстраційний номер ПЛ 0204, рік випуску 1993. Пунктом 2.1 договору передбачено, що продаж транспортного засобу за домовленістю сторін вчиняється за 1087 грн. 34 коп.
18.09.2017 між Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_3 (продавець) та ОСОБА_4 (покупець) в звязку із укладанням договору купівлі-продажу транспортного засобу від 18.09.2017 складено акт приймання-передачі транспортного засобу, за змістом якого продавець передав, а покупець прийняв транспортний засіб трактор КЛ, марки ЮМЗ 6 АКЛ, двигун № ЗД1965, шасі № 204918, свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) серії АК № 435396, видане Обласною державною інспекцією Держтехнагляду Полтавської обласної адміністрації 08.04.2002 /а.с. 9/.
Разом з тим, із пояснень представника заявника у судовому засіданні встановлено, що платник податків не звертався до контролюючого органу для отримання згоди на відчуження зазначеного вище майна та контролюючий орган не надав згоду на таке відчуження.
Суду не надано доказів того, що платник податків звертався до контролюючого органу для отримання згоди на відчуження зазначеного вище майна та контролюючий орган надав згоду на таке відчуження або не надав платнику податків відповіді щодо надання (ненадання) згоди.
Згідно з положеннями статті 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Арешт майна може бути застосовано у разі, якщо платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі (підпункт 94.2.1 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України).
Відповідно до приписів підпункту 94.5 статті 94 Податкового кодексу умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.
Арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків (пункту 94.4 статті 94 Податкового кодексу України).
Відповідно до приписів пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу України керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається:
94.6.1. платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна;
94.6.2. іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.
Згідно з приписами пункту 94.10 статті 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку, у тому числі за рішенням інших державних органів, крім випадків, коли власника майна, на яке накладено арешт, не встановлено (не виявлено). У цих випадках таке майно перебуває під режимом адміністративного арешту протягом строку, визначеного законом для визнання його безхазяйним, або у разі якщо майно є таким, що швидко псується, - протягом граничного строку, визначеного законодавством. Порядок операцій з майном, власника якого не встановлено, визначається законодавством з питань поводження з безхазяйним майном.
Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
Системний аналіз вказаних законодавчих норм дає підстави для висновку про те, що підставою для застосування адміністративного арешту є вчинене платником податків правопорушення у сфері оподаткування, яке у даному випадку полягає в порушенні правил відчуження майна, що перебуває у податковій заставі.
30.11.2017 за зверненням та доданими до нього матеріалами відділу стягнення та роботи з безхазяйним майном території обслуговування ДПІ у м. Полтаві управління погашення боргу Головного управління ДФС у Полтавській області про застосування адміністративного арешту майна платника податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" в.о. заступника начальника Головного управління ДФС у Полтавській області ОСОБА_5 прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" (код ЄДРПОУ 00424214), що перебуває (розміщене, зберігається) в м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 та інше майно, що знаходиться на балансі платника податків /а.с. 39/. Пунктом 2 вказаного рішення вирішено надіслати рішення з вимогою КП "Полтавський м'ясокомбінат", код ЄДРПОУ 00424214, тимчасово зупинити відчуження його майна.
Вказане рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" від 30.11.2017 надіслане 30.11.2017 на адресу Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" рекомендованим листом з повідомленням про вручення /а.с. 40/.
Представник заявника у судовому засіданні пояснив, що на разі рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" від 30.11.2017 платником податків не оскаржено.
Доказів оскарження вказаного рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" від 30.11.2017 до суду не надано.
Таким чином, оскільки платником податків Колективним підприємством "Полтавський м'ясокомбінат" порушено правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, суд дійшов висновку про обґрунтованість рішення в.о. заступника начальника Головного управління ДФС у Полтавській області ОСОБА_5 про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" (код ЄДРПОУ 00424214), що перебуває (розміщене, зберігається) в м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 та інше майно, що знаходиться на балансі платника податків /а.с. 39/, у звязку з чим подання Головного управління ДФС у Полтавській області підлягає задоволенню.
Згідно частини 8 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Подання Головного управління ДФС у Полтавській області до Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" в особі голови ліквідаційної комісії Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків - задовольнити.
Підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна Колективного підприємства "Полтавський м'ясокомбінат" (ідентифікаційний код 00424214), застосованого на підставі рішення Головного управління ДФС у Полтавській області від 30 листопада 2017 року.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 04 грудня 2017 року.
СуддяС.С. Сич