
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2017 року о 15 год. 56 хв.Справа № 808/1284/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стрельнікової Н. В.,
за участю секретаря Батигіна О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Альфа Плюс»
до Управління Держгеокадастру в Запорізькому районі Запорізької області, Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області,
третя особа: Запорізька міська рада
про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, визнання протиправним та скасування витягу з технічної документації, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Альфа Плюс» (надалі – позивач або ТОВ Фірма «Альфа Плюс») звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) з позовною заявою до Управління Держгеокадастру в Запорізькому районі Запорізької області (надалі – відповідач 1), третя особа – Запорізька міська рада, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача 1 стосовно незастосування у витягу з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки від 21.01.2016 №1935/86-16 при розрахунку коефіцієнту КМЗ значення локального фактору із коефіцієнтом 0,90 – земельна ділянка знаходиться в зоні залягання ґрунтових вод;
- визнати протиправним та скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.01.2016 №1935/86-16;
- зобов’язати відповідача 1 видати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Грязнова, 2-В, з врахуванням при розрахунку коефіцієнту КМЗ значення локального фактору із коефіцієнтом 0,90 – земельна ділянка знаходиться в зоні залягання ґрунтових вод.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою отримання витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки вищевказаної земельної ділянки для внесення змін щодо розміру орендної плати до договору оренди землі №201501000100284 від 01.09.2015, укладеного між позивачем та Запорізькою міською радою, позивач 18.01.2016 звернувся до Управління Держгеокадастру в Запорізькому районі Запорізької області із заявою на отримання відповідного витягу. До заяви додавався пакет документів, що підтверджують характеристики орендованої земельної ділянки. 04.03.2016 позивачем було отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.01.2016 №1935/86-16, в якому при розрахунку нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки не було враховано вплив понижуючого рентоутворюючого фактора місцезнаходження земельної ділянки у зоні залягання ґрунтових вод менше 3 м., що підтверджується Звітом про геологічно-інженерні вишукування на об’єкті «Будівництво автосалону з продажу авто та СТО в районі Набережної магістралі м. Запоріжжя», розробленим Запорізьким філіалом ГОССТРОЙ УКРАЇНИ «Укр НИИНТИЗ», який попередньо подавався до заяви про видачу витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Позивач повторно звернувся до відповідача 1 з проханням усунути вищевказані недоліки та видати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, проте дане звернення не знайшло відповіді. У зв’язку із викладеним позивач просить позов задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити, виходячи із викладених в ньому підстав.
Управління Держгеокадастру в Запорізькому районі Запорізької області позовні вимоги не визнало, 30.05.2016 подало до суду заперечення проти адміністративного позову (вх. №16482), в яких просило відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування заперечень зазначено, що при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки було використано Технічну документацію із нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, яка виконана Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя та затверджена рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2016 №7. Значення коефіцієнтів локальних факторі Км3 у м. Запоріжжі обчислюється за допомогою програмного продукту, розробленого на підставі Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11, та Технічної документації про нормативну грошову оцінку земель м. Запоріжжя 2013 р. Розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Грязнова, 2-В, в м. Запоріжжі виконано без помилок, з урахуванням усіх вимог чинного законодавства у зв’язку з чим, на думку відповідача 1, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Також ухвалою суду від 15.06.2017 залучено до участі у справі у якості другого відповідача ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Представник відповідача 2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала з підстав, викладених в письмових запереченнях проти адміністративного позову (вх.№25076 від 14.09.2017), та просила відмовити в позові.
В обґрунтування заперечень вказано, що інформація, що вказана в оскаржуваному витязі, ґрунтується на даних Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, тому відповідач 2 вважає, що даний витяг сформовано на підставі вищевказаних нормативно-правових актів, а локальний коефіцієнт застосований відповідно до вимог чинного законодавства.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, 06.11.2017 подав до суду клопотання (вх. №30208), яким просить суд розглянути справу без його участі із врахуванням письмових пояснень, що подавалися раніше.
В письмових поясненнях (вх. №16746 від 31.05.2016) представник третьої особи вказав, що Запорізька міська рада не може підтвердити або спростувати достовірність наведених у витязі з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнтів, оскільки зазначені витяги формує відповідний орган виконавчої влади. Представник третьої особи просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 01.09.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю Фірма «Альфа Плюс» та Запорізькою міською радою укладено Договір оренди землі № 201501000100284, відповідно до п. п. 1, 3 якого Відповідач на підставі рішення п'ятдесят восьмої сесії шостого скликання Запорізької міської ради від 10 червня 2015 року № 74/197 надає, а Позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1,1416 га із кадастровим номером 2310100000:01:013:0026, для розташування автосалону на станції технічного обслуговування, яка знаходиться по вул. Грязнова, 2В в м. Запоріжжя.
В п. 15 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у випадку затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
30.06.2015 Запорізькою міською радою на підставі Технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель міста Запоріжжя, розробленої Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя, прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя».
Рішенням затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя та передбачено ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста Запоріжжя з 01 січня 2016 року.
Рішенням також затверджено значення коефіцієнтів місцерозташування Км2, значення коефіцієнтів впливу локальних факторів Км3 згідно з Додатками 1, 2 відповідно.
Крім того, в рішенні Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 вся територія міста Запоріжжя розділена на економіко-планувальні зони із зазначенням відповідних коефіцієнтів Км2 (додаток 1 рішення). У Додатку 2 до рішення передбачено коефіцієнт впливу локальних факторів Км3, в тому числі п. 12, згідно якого земельна ділянка, розташована в зоні залягання ґрунтових вод менше 3 метрів - коефіцієнт 0,90.
Судом також встановлено, що п. 34.17. Договору оренди землі закріплено, що у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі Орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою міською радою та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний звернутися до Орендодавця із заявою про внесення змін до п. 12 Договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим Договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за Договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів.
19.01.2016 Товариством з обмеженою відповідальністю Фірма «Альфа Плюс» було подано до Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області заяву про видачу витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:01.013:0026.
Судом досліджено ОСОБА_2 № 1935/8616 від 21.01.2016 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, згідно з яким на вказану земельну ділянку нормативна грошова оцінка складає 36 786 918 грн. 40 коп. та при її розрахунку застосовано такі локальні коефіцієнти Км3: фактор розташування земельної ділянки у зоні пішохідної доступності до громадських центрів - 1,12; розташування земельної ділянки в зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту - 1,08; земельна ділянка розташована в зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'яток природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів - 1,05; розташування земельної ділянки в зоні магістралей підвищеного містоформуючого значення - 1,10; земельна ділянка розташована в санітарно-захисній зоні - 0,80 ; земельна ділянка розташована в зоні регулювання забудови - 1,10; земельна ділянка не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,90. Сукупний локальний коефіцієнт (Км3) – 1,17.
Не погоджуючись із правильністю розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:01.013:0026 позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Судом також досліджено Звіт про інженерно-геологічні вишукування на об'єкті «Будівництво автосалону з продажу авто та СТО в районі Набережної магістралі м. Запоріжжя», розроблений Запорізьким філіалом Держбуд України «УкрНДІнтіз» від 2003 року (а.с 17).
Відповідно до розділу 3 Звіту на період вишукувань земельна ділянка характеризується тим, що встановлений рівень підземних вод зафіксовано на глибині 1.0 -1.7 м. (відм. 18.99 - 19.97 м.). У Звіті вказано, що підземні води мають тісний гідравлічний зв'язок з р. Дніпро і в паводковий період підлягають затопленню. Враховуючи агресивні властивості підземних вод до будівельних конструкцій та кабелів, варто передбачити антикорозійні заходи. Враховуючи високий рівень підземних вод та можливість затоплення територій, рекомендується виконувати підсипку ділянки будівельними дренажними матеріалами та передбачити гідроізоляцію підземних частин будівель.
Також, судом досліджено Звіт про виконані інженерно-геологічні роботи: «Уточнення рівня підземних вод на території земельної ділянки ТОВ Фірма «Альфа-Плюс», розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Грязнова, 2В», складений Запорізькою філією ДП «УкрНДІнтіз» від 2016 року. В Пояснювальній записці Звіту наведено, що рівень ґрунтових вод розкрито на глибинах 2.80 м (відм. дзеркала 18.50-18.60 м.), а у зимово-весняний період рівень ґрунтових вод може піднятися на висоту 0.8-1.2 м від того, що існує.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України, грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні, відносини, пов'язані з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель врегульовані Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
За змістом ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель, грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку земель», за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Статтею 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин ( ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель»).
Згідно ч. 1 ст. 193 Земельного Кодексу України, державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Відповідно до ст. 194 Земельного Кодексу України, призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також; громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Відповідно до статті 204 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру регламентовано Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (надалі – Порядок №1051).
Пунктом 4 Порядку №1051 закріплено, що ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр. Функції адміністратора Державного земельного кадастру виконує визначене Держгеокадастром за погодженням з Мінрегіоном державне підприємство, яке належить до сфери управління Держгеокадастру.
Підпунктом 2 п. 3 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 (надалі – Положення №15) встановлено, що надання адміністративних послуг згідно із законом у відповідній сфері є одним з основних завдань Держгеокадастру.
Відповідно до п. 7. Положення №15, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з п.п. 29 п. 4 Положення №15 Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.
ОСОБА_2 1935/8616 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки видано позивачу 04 березня 2016 року, до регулювання правовідносин щодо механізму нормативної грошової оцінки земель застосовується Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року №18/15/21/11 (далі – Порядок №18/15/21/11), який був чинним на час виникнення спірних правовідносин.
Цей Порядок розроблено у відповідності до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 (надалі – Методика №213), та Закону України «Про оцінку земель».
Відповідно до Методики №213, нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із Законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (пункт 1 Методики) інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення є матеріали державного земельного кадастру (кількісна і якісна характеристика земель, бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель), матеріали внутрігосподарського землевпорядкування, а земель населених пунктів - їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території (пункт 2 Методики), нормативна грошова оцінка земель населених пунктів визначається за формулою:
ВхНп
Цн=-------------------------хКфхКм,
Нк
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);
Нп - норма прибутку (6 %);
Нк - норма капіталізації (3 %);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);
Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Пунктом 3.1 Порядку № 18/15/21/11 встановлено, що в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою 8 (п.3.2 Порядку № 18/15/21/11).
Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою : Цн = (В х Нп) / Нк х Кф х Км, де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %); Нк - норма капіталізації (3 %); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо); Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки (п.3.3. Порядку № 18/15/21/11).
Вихідними даними для обчислення Км є генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, плани їх земельно-господарського устрою, матеріали економічної оцінки їх територій.
Значення коефіцієнтів установлюються за результатами пофакторних оцінок кожної групи з урахуванням питомої ваги рентоутворювальних факторів у формуванні загального рентного доходу в межах населеного пункту та його економіко-планувальних зон.
В п. 10.3. Порядку встановлено, що значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей , а для його обчислення необхідно враховувати локальні фактори, наведені в додатку 1, табл. 1.7, при цьому добуток пофакторних оцінок не повинен бути нижче 0, 50 і вище 1, 50.
Як встановлено судом з пояснень представника відповідача 2, у своїй роботі орган, що уповноважений надавати витяги з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі зобов'язаний застосувати рішення Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Як вже зазначалося вище, рішенням Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя.
В рішенні Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 вся територія міста Запоріжжя розділена на економіко-планувальні зони із зазначенням відповідних коефіцієнтів Км2 (додаток 1 рішення). У Додатку 2 до рішення передбачено коефіцієнт впливу локальних факторів Км3, в тому числі п. 12, згідно якого земельна ділянка, розташована в зоні залягання ґрунтових вод менше 3 метрів - коефіцієнт 0,90.
Між тим, як встановлено судом з пояснень представника відповідача 2 та підтверджується Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, в тому числі й роздруківками Схеми локальних факторів оцінки (т. 2 а.с.38-40), земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:01.013:0026, яку позивач орендує у Запорізької міської ради, не віднесено до земельних ділянок, які знаходяться в зоні залягання ґрунтових вод менше 3 метрів.
Під час розгляду справи судом також встановлено, що в провадженні Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя перебувала адміністративна справа №335/9902/16-а, провадження №2-а/335/8/2017, за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Альфа Плюс» до Запорізької міської ради, треті особи: Управління Держгеокадастру в Запорізькому районі Запорізької області, Державне підприємство Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя, про зобов’язання Запорізької міської ради прийняти рішення щодо внесення змін до Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, затвердженої рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7, в частині земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Грязнова, 2В, загальною площею 1,1416 га із кадастровим номером 2310100000:01:013:0026, з врахуванням локального рентопонижуючого фактору, передбаченого Додатком 2 до рішення Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015 – земельна ділянка розташована в зоні залягання ґрунтових вод менше 3 м із значенням коефіцієнту 0,90.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 07.02.2017 в адміністративній справі №335/9902/16-а, провадження №2-а/335/8/2017, відмовлено в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Альфа Плюс» до Запорізької міської ради, треті особи: Управління Держгеокадастру в Запорізькому районі Запорізької області, Державне підприємство Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя, про зобов’язання вчинити певні дії.
Постанова суду набрала законної сили 20.02.2017.
Таким чином, оскільки Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, затвердженою рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7, земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:01.013:0026, яку позивач орендує у Запорізької міської ради, не віднесено до земельних ділянок, які знаходяться в зоні залягання ґрунтових вод менше 3 метрів, змін до Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя щодо віднесення цієї земельної ділянки до земельних ділянок, які знаходяться в зоні залягання ґрунтових вод менше 3 метрів не внесено, а орган, що уповноважений надавати витяги з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі у своїй діяльності зобов'язаний застосувати рішення Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки та формуванні витягів, суд приходить до висновку, що на час формування оскаржуваного витягу, рівно як і на час розгляду даної справи у суді, у відповідача відсутні підстави для врахування при обчисленні нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки коефіцієнту, передбаченого п. 12 Додатку №2 до рішення Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015, а саме: земельна ділянка розташована в зоні залягання ґрунтових вод менше 3 метрів - коефіцієнт 0,90.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що при формуванні та видачі оскаржуваного витягу відповідач діяв в межах наданих повноважень та у відповідності до приписів чинного законодавства, у зв’язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
При цьому суд не приймає до уваги покликання представника позивача на неправомірне, на його думку, застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок програмного продукту, та зазначає, що такий програмний продукт розроблений на підставі Порядку №18/15/21/11, та Технічної документації про нормативну грошову оцінку земель м. Запоріжжя та є лише інструментом обчислення нормативної грошової оцінки земельних ділянок м. Запоріжжя. Дане програмне забезпечення використовує дані Технічної документації про нормативну грошову оцінку земель м. Запоріжжя та ніяким чином самостійно не визначає коефіцієнти для земельних ділянок, інші від визначених Технічною документацією про нормативну грошову оцінку земель м. Запоріжжя.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Довести правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Разом з тим, відповідно до принципу змагальності, суб'єкт господарювання зобов'язаний заперечувати проти доводів суб'єкта владних повноважень.
Підсумовуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
За приписами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 71, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.В. Стрельнікова