Постанова № 70710971, 29.11.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2017
Номер справи
805/3905/17-а
Номер документу
70710971
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2017 р. Справа №805/3905/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

при секретарі судового засідання Кідрі В.Г.

за участю представників сторін:

від позивача – ОСОБА_1 – договір від 15.10.2017 року

від відповідача – ОСОБА_2 довір. від 10.05.2017 року № 5-2928/3

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_3

Михайлівни

до відповідача ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України

Донецькій області в особі Краматорського міського відділу

про визнання протиправними дій

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України Донецькій області в особі Краматорського міського відділу про визнання протиправними дій щодо анулювання паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК номер 89644, дата видачі 09.04.2010 року, орган, що видав, 1443.

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, як вважає позивач, відповідач, здійснюючи дії щодо анулювання її паспорту, діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений Конституцією та законами України.

Зазначає, що відповідач неправомірно анулював паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оскільки підстав, передбачених Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» та «Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» від 07.05.2014 року № 152, не було.

Вказує на те, що, внаслідок зазначених дій відповідача, позивач позбавлений можливості перетину державного кордону України, що порушує його законні права та інтереси.

Враховуючи викладене, просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

В запереченнях на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що здійснюючи дії щодо анулювання паспорту позивача, державний орган діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.

Вказує на те, що позивач був обізнаний про анулювання його паспорту і подальше його використання можливе лише з метою спрощення процедури відкриття віз у консульських установах.

Вважає, що позивачем невірно обраний спосіб захисту порушеного права, оскільки такий спосіб не спрямований на відновлення такого права.

Враховуючи наведене, просить в задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні доводи позовної заяви підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в адміністративному позові, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти доводів адміністративного позову заперечував, просив в задоволені позовних вимог відмовити з підстав, викладених в запереченнях.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заперечень, заслухавши представників сторін, суд з?ясував наступні обставини справи.

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: 84300, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, паспорт серія ВВ № 371750 (а.с. 23-26).

09.04.2010 року ОСОБА_3 отримала паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК номер 89644, орган, що видав, 1443, дата закінчення строку дії 09.04.2020 року (а.с. 10-17).

26.04.2017 року ОСОБА_3 звернулась до Краматорського міського відділу ГУ ДМС України в Донецькій області з метою оформлення та отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм та надала необхідний пакет документів, в тому числі, паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК номер 89644, орган, що видав, 1443, дата закінчення строку дії 09.04.2020 року.

26.04.2017 року ОСОБА_3 надала до Краматорського міського відділу ГУДМС України в Донецькій області заяву про повернення закордонного паспорту серії ЕК номер 89644 після його анулювання.

08.06.2017 року ОСОБА_3 звернулась до Краматорського міського відділу ГУ ДМС України в Донецькій області з заявою про неправомірну ануляцію паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК номер 89644, орган, що видав, 1443, дата закінчення строку дії 09.04.2020 року (а.с. 20).

15.06.2017 року ГУ ДМС України в Донецькій області на звернення ОСОБА_3 надало відповідь, в якій зазначило, що паспорт громадянина України ОСОБА_3 для виїзду за кордон серії ЕК номер 89644, орган, що видав, 1443, дата закінчення строку дії 09.04.2020 року анульований шляхом пробиття двох отворів у машинозчитувальній зоні, що унеможливлює його подальше використання, та повернутий громадянці ОСОБА_3М.(а.с. 21-22).

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених адміністративним судом, в позовній заяві позивач просить визнати протиправними дії щодо анулювання закордонного паспорту.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи позовної заяви, заперечень, норми законодавства, яке регулює спірні взаємовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» розпорядник Реєстру - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Відповідно до п.п. 28, 34 Положення про Державну міграційну службу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 360, одними з основних завдань ДМС є, зокрема, забезпечення створення, удосконалення, розвиток, супроводження та підтримку функціонування Єдиного державного демографічного реєстру, Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами, Національної системи біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства, розпорядником яких є ДМС, а також здійснює заходи із захисту інформації в них; оформлення, видача, обмін, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення документів з безконтактним електронним носієм.

Згідно ч. 7 Положення про Державну міграційну службу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 360, ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.

Таким чином, відповідач у справі – орган владних повноважень, якій реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції) та на якого покладені владні управлінські функції щодо оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення документів з безконтактним електронним носієм.

Суд вважає обґрунтованим довід позивача про протиправність дій відповідача щодо анулювання паспорту громадянина України для виїзду за кордон, з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» оформлення, видача, обмін, переоформлення, продовження строку дії документів (у тому числі для осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку, осіб з фізичними вадами, недієздатних та обмежено дієздатних осіб), їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються у порядку, встановленому законодавством України, якщо інше не передбачено цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, за кордоном і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 5 ст. 22 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється в Україні розпорядником Реєстру, а за кордоном - ЗДУ. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюються розпорядником Реєстру та ЗДУ, а також уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.

Відповідно до п. 38 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року № 152, заявник для обміну паспорта для виїзду за кордон звертається до працівника територіального органу / територіального підрозділу ДМС або уповноваженого суб'єкта та подає документи, передбачені пунктом 35 і 36 цього Порядку, а також:

1) паспорт для виїзду за кордон, що підлягає обміну;

2) документи, що підтверджують обставини, у зв'язку з якими паспорт для виїзду за кордон підлягає обміну (у випадках, передбачених підпунктами 1 і 2 пункту 6 цього Порядку);

3) заяву про повернення паспорта для виїзду за кордон, що підлягає обміну, після його анулювання у зв'язку з наявністю в ньому віз або у випадках, якщо такий паспорт є підставою для отримання/продовження дозвільних документів на проживання в іноземній державі.

6. Обмін паспорта для виїзду за кордон здійснюється у разі:

1) зміни інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон;

2) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта для виїзду за кордон;

3) закінчення строку дії паспорта для виїзду за кордон;

4) непридатності паспорта для виїзду за кордон для подальшого використання.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем, позивач з заявою про обмін паспорту до міграційної служби не звертався.

Пунктом 89 Порядку № 152 визначено, що паспорт для виїзду за кордон визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується у разі:

1) коли він підлягає обміну у зв’язку із зміною інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон;

2) закінчення строку його дії або прийняття рішення про його обмін до закінчення строку його дії;

3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;

4) непридатності паспорта для виїзду за кордон для подальшого використання;

5) припинення особою громадянства України;

6) коли паспорт заявлений як втрачений або викрадений;

7) смерті особи, якій було видано такий паспорт;

8) оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства;

9) неотримання заявником паспорта протягом року.

У разі подання заявником у строки, встановлені законодавством, документів для обміну паспорта для виїзду за кордон у зв’язку із зміною інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон, такий паспорт визнається недійсним з дня подання документів для його обміну.

У разі неподання заявником протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон, документів для його обміну за наявності у ДМС відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про зміну відповідної інформації паспорт для виїзду за кордон, який підлягає обміну, визнається недійсним засобами Реєстру.

У разі подання заявником для оформлення паспорта для виїзду за кордон у зв’язку з його втратою або викраденням такий паспорт визнається недійсним з дня подання заяви-анкети.

У разі небажання особи оформлювати паспорт для виїзду за кордон взамін втраченого або викраденого втрачений або викрадений паспорт для виїзду за кордон визнається недійсним за письмовою заявою особи, поданою нею особисто до будь-якого територіального органу/територіального підрозділу ДМС, а у разі постійного проживання або тимчасового перебування за кордоном - до закордонної дипломатичної установи. З поважних причин така заява подається представником особи та має бути нотаріального засвідченою.

Тобто, чинним законодавством визначений вичерпний перелік підстав для визнання недійсним, вилучення, анулювання або знищення паспорту для виїзду за кордон.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем, у спірних взаємовідносинах відсутні підстави для анулювання паспорту позивача, визначені зазначеною нормою чинного законодавства.

Щодо доводу позивача про позбавлення відповідачем можливості перетину ним державного кордону України, що порушує його законні права та інтереси, суд враховує наступне.

Згідно п. 92 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року № 152 недійсні паспорти для виїзду за кордон анулюються працівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи шляхом пробиття не менш як двох отворів у машинозчитуваній зоні, після чого дані вносяться до відомчих інформаційних систем.

За письмовою заявою заявника анульований паспорт для виїзду за кордон повертається йому працівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, якщо в ньому проставлені одна чи декілька віз або якщо такий паспорт є підставою для отримання/продовження дозвільних документів на проживання в іноземній державі.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується позивачем, заява про повернення паспорту для виїзду за кордон, що підлягає обміну, після його анулювання, була надана особисто позивачем до відповідного територіального органу ДМС та анульований паспорт повернений позивачу, тобто, позивач був обізнаний про анулювання його паспорту та використання його тільки з метою спрощення процедури відкриття віз у консульських установах.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 1 статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суд вважає, що відповідачем не надано жодного доказу правомірності дій щодо анулювання паспорту позивача для виїзду за кордон.

Оскільки під час розгляду справи судом встановлена протиправність дій відповідача щодо анулювання паспорту позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України питання про перерозподіл судових витрат не розглядається.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року № 152,ст. 2, ст. 7-15, ст.17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділу про визнання протиправними дій щодо анулювання паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК номер 893644, дата видачі 09.04.2010 року, орган, що видав, 1443 – задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділу щодо анулювання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК номер 893644, дата видачі 09.04.2010 року, орган, що видав, 1443.

Стягнути з ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень) на користь ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: 84300, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, паспорт серія ВВ № 371750) витрати, пов’язані зі сплатою судового збору, в розмірі 640 грн.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У судовому засіданні 29.11.2017 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, повний текст постанови виготовлений 04.12.2017 року.

Суддя Давиденко Т.В.