Постанова № 70707907, 01.12.2017, Буський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
01.12.2017
Номер справи
440/1666/17
Номер документу
70707907
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер №440/1666/17

Провадження № 2-а/440/127/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2017 року Буський районний суд Львівської області

в складі: головуючого судді Шендрікова Г. О.

за участю секретаря судового засідання Волошин Х.С.

за участю позивача ОСОБА_1

за участю представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду місті Буськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Бродівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій Бродівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_3, звернулася в суд з адміністративним позовом до Бродівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій Бродівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії.

Позов мотивує тим, що з 27.09.1989 року по 08.02.2011 року перебувала на державній службі. З 08 лютого 2011 року її звільнено у зв’язку з виходом на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». З 09.02.2011 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі заяви, довідки надані Буською районною державною адміністрацією про складові заробітної плати, розмір посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, затвердженої постановою Пенсійного Фонду України № 5-1. В довідці не включено розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та індексація заробітної плати, з яких нараховані страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Управлінням пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області розмір пенсії позивачці обчислено виходячи із заробітної плати, нарахованої за лютий 2009 року – січень 2011 року, але при розрахунку пенсії суми, передбачені в колонці інші виплати (матеріальна допомога та індексація), в розмірі заробітної плати, а отже як і в розмір пенсії, не були враховані. Просить суд зобов’язати Бродівське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області зобов’язати здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії, тобто врахувати при перерахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за багаторічну сумлінну працю, індексацію заробітної плати, з яких сплачено збір на загальнообов’язкове пенсійне страхування, та виплачувати пенсію із врахуванням вказаних сум. Також просить поновити строк для звернення з зазначеним позовом.

Позивач в судовому засіданні підтримала подану нею позовну заяву. Просить суд задовольнити заявлений позов.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позову. Подав до суду заперечення. Дав пояснення аналогічні мотивам заперечення, акцентував, що ст. 33 Закону України "Про держану службу" передбачає складові заробітної плати державних службовців. У пункті 4 Постанови КМ України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Такі види, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не включені до складової заробітної плати, які враховують під час перерахунків пенсій у зв’язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Також подав клопотання про застосування строку позовної давності.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази у їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом і вказана обставина не заперечується сторонами, ОСОБА_3 09.02.2011 року призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. Стаж державної служби на час призначення пенсії становив 21 рік 4 місяці, 12 днів.

Управлінням пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області призначення пенсії ОСОБА_3 здійснено із врахуванням довідки виданої Буською районною державною адміністрацією № 16 від 08.02.2016 року видана ОСОБА_3 про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", згідно з якими у складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати не включені.

Судом встановлено, що у виданій довідці № 16 від 08.02.2016 Буською районною радою видано довідку про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій зазначено, що сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування становить 1929 грн. 20 коп. У складові заробітної плати включено такі виплати: посадовий оклад 1404 гривні, надбавка за ранг 80 гривень, надбавка за вислугу років 30 % 445 гривень 20 копійок. В довідці вказано, що довідка про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсій до Закону України «Про державну службу» та з яких оплачено страхові внески, додається. На цю довідку Управління Пенсійного Фонду увагу при призначенні пенсії не звернув. Про те, що вони були, позивач представила в розпорядження довідку від 28.08.2017 року № 01-08/1584. Згідно цієї довідки у 2009 році була застосована індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, у 2010 році застосована індексація, і у 2011 році також була застосована індексація.

В склад "інших виплат" увійшли: матеріальна допомога на оздоровлення та індексація.

23.08.2017 року ОСОБА_3 звернулась до Бродівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою, яка була зареєстрована 28.08.2017 року, про перерахунок пенсії із врахуванням складових зарплати, які зазначені у вищевказаних довідках і включені у графу "інші виплати".

Своїм листом від 31.08.2017 р. № 9/к-12/БС Бродівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області повідомило ОСОБА_3, що підстав для перерахунку пенсії немає.

Відповідно до ст.66 Закону України № 1788 "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Відповідно до ст.41 Закону України №1058 "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування "до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховують суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно цим Законом, фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески"

Згідно із ст.2 Закону України від 26.06.1997р. №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"(в редакції, чинній до 01.01.2011 року) та ст.7 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-1V

"Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату прані працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» (108/95-ВР).

Відповідно до ст.2 Закону України від 24.03.1995р. №108/95 ВР "Про оплату праці" у структуру заробітної плати включається основна та додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до пп.2.2.7 та пп.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 р. №5 (у відповідності до Закону України №108/95) суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, включається до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Згідно із роз'ясненням Пенсійного Фонду України (лист від 02.03.2004р. № 1983/04) вказана Інструкція є єдиним нормативним документом, який визначає складові фонду оплати праці і застосовується при нарахуванні внесків до Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 1 ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії 24.09.2010р.) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ч.5 ст.37 цього Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Заробітна плата державного службовця відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зокрема, в ч. 6 вказаної статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також: надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 35 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ передбачено, що державним службовцям допомога на оздоровлення виплачується при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу.

Згідно з ч. 7 ст.33 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Умови оплати праці державних службовців визначені постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Зазначеною постановою надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови ( в т.ч. виконавчої влади ), у межах затвердженого фонду оплати праці: надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при паданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника, у межах затвердженого фонду оплати праці.

Враховуючи зазначене, допомога на оздоровлення, передбачена статтею 35 Закону України "Про державну службу" є обов'язковою виплатою, а матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №268 може виплачуватися у розмірі середньомісячної заробітної плати за умови наявних коштів на оплату праці.

Крім того, на виконання вимог ст.66 Закону України від 05.11.1991р. №1788 "Про пенсійне забезпечення" постановою Кабінету Міністрів України від 18.05 1998р. №697 затверджено "Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій". Матеріальна допомога, яка носить системний характер і виплачується всім або більшості працівників,

а також суми індексації заробітної плати, які виплачуються з фонду оплати праці, не включені у зазначений Перелік, а тому мають враховуватися при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій.

Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

У Постанові Верховного суду України від 06.11.2013р. №21-350а13 зазначено, що ВС вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 закону №3723-XII і в постановах від 20.02.2012, 14, 28.05.2013 (справи №№21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів №3723-XII та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 закону №1058-IV та ст.66 закону №1788-XII.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Позивач просила провести їй перерахунок пенсії з 09.02.2011 року, звернулась до суду з заявою про поновлення пропущеного строку. Суд вважає, що такий строк було пропущено з поважних причин.

В силу статей 83, 84, 87 Закону №1788-ХІІ та статей 43, 44, 45, 46 Закону №1058-ІV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Згідно ст.45 Закону №1058-ІV перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшенні пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії необхідно провести відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у редакції, чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 90 % від заробітної плати позивача, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення), з урахуванням виплачених сум, починаючи з дати призначення пенсії з 09.02.2011 року.

Керуючись ст. ст. 12, 14, 18, 71, 99, 101-103, 105, 159-163, 167 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Бродівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії – задовольнити.

Визнати дії Бродівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо не включення при розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати державного службовця та відмови в здійсненні перерахунку розміру пенсії протиправними.

Зобов’язати Бродівське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати ОСОБА_3 розмір пенсії, починаючи з дати призначення, а саме з 09.02.2011 року у розмірі 90 % суми заробітної плати з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхову внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та проводити її виплату в такому розмірі в подальшому.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Буський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Г. О. Шендрікова