Постанова № 70705429, 28.11.2017, Селидівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
242/445/17
Номер документу
70705429
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 242/445/17

Провадження № 2-а/242/62/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2017 року Селидівський міський суд Донецької області в складі головуючого суддіВладимирської І.М., розглянувши у письмовому провадженні в м. Селидове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 02.02.2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Селидівського ОУ ПФУ Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, в обґрунтування уточненого позову, поданого до суду 23.08.2017 року, зазначив, що він в грудні 2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку. Селидівським ОУ ПФУ Донецької області 05.01.2017 року здійснено перерахунок пенсії позивача, але під час даного перерахунку не враховано вимоги пункту 16 Розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме до основної пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку за кожний повний рік роботи понад 25 років, та стаж роботи в підземних шкідливих умовах праці в розмірі 1 проценту заробітку за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст. 13 і ст. 14, як це передбачено ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Просить суд визнати дії відповідача щодо невиплати йому доплати до основної пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку за кожний повний рік роботи понад 25 років, та стаж роботи в підземних шкідливих умовах праці в розмірі 1 проценту заробітку за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах з 05.01.2017 року, зобов'язати здійснити вищевказану доплату до пенсії починаючі з 05.01.2017 року та в строк один місяць подати звіт про виконання постанови суду.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Представником позивача надано до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить слухати справу без їх участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та надав суду письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнав та зазначив, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Селидівського об'єднаного УПФУ Донецької області з 27.07.1998 року та отримує пенсію відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». 05.01.2017 року позивач звернувся із заявою № 35 про проведення перерахунку пенсії по стажу відповідно до ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Станом на дату звернення страховий стаж ОСОБА_1 становив 37 років 00 місяців 23 дні, в тому числі: пільговий стаж за ст. ст. 14-20 шахтарі - 20 років 05 місяців 13 днів; пільговий стаж за ст. ст. 14-25 шахтарі - 03 роки 02 місяці 27 днів, військова служба - 02 роки 00 місяців 10 днів. Позивачу під час розрахунку пенсії було встановлено доплату за понаднормовий стаж 35 років виходячи із розрахунку 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не більше як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. Таким чином, сума доплати за понаднормовий стаж роботи позивача склала 436 грн. 45 коп. Просить суд відмовити в задоволені позову у повному обсязі.

Відповідно до частини 6 статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Положенням ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Стаття 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Так зокрема статтею 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Згідно до ст. 9 КАС України, суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. У разі невідповідальності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Селидівського об'єднаного УПФУ Донецької області з 27.07.1998 року та отримує пенсію відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», робітники безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних та відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, за списком робіт, професій, затвердженому Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій не менше 20 років.

Відповідно до п. 4.1. «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 22.11.2005 року, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Як вбачається з заяви ОСОБА_1 від 05.01.2017 року, останній звернувся до Селидівського об'єднаного УПФУ Донецької області з заявою про перерахунок пенсії по стажу та у відповідності із ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII.

Відповідно до розпорядження Селидівського об'єднаного УПФУ Донецької області № 146594 від 17.01.2017 року ОСОБА_1 було здійснено перерахунок саме по стажу в порядку передбаченому ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З наданого відповідачем розрахунку пенсії вбачається, що страховий стаж позивача на момент перерахунку пенсії становив 37 років 00 місяців 23 дні, в тому числі: пільговий стаж за ст. ст. 14-20 шахтарі - 20 років 05 місяців 13 днів; пільговий стаж за ст. ст. 14-25 шахтарі - 03 роки 02 місяці 27 днів, військова служба - 02 роки 00 місяців 10 днів. Під час розрахунку пенсії було встановлено доплату за понаднормовий стаж 35 років виходячи із розрахунку 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема сума доплати за понаднормовий стаж роботи позивача склала 436 грн. 45 коп.

Згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно п. 4.3. «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 22.11.2005 року не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Суд звертає увагу на те, що здійснюючі перерахунок пенсії позивача по стажу в межах її призначення відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Селидівське ОУ ПФУ Донецької області фактично не розглянуло заяву ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і не прийняло в цій частині відповідного рішення.

Натомість, суд не розглядає дане порушення, оскільки позивач уточнивши підстави та предмет позову не вбачає у вищевказаних діях відповідача порушення його права та просить розглядати справу в межах порушення положень ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії. Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом «а» статті 13 і статтею 14 цього Закону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку.

Згідно ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Згідно абзацу 2 пункту 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Тоді як, розрахунок пенсії здійснюється в порядку та на умовах передбачених Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Здійснюючі в порядку Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розрахунок доплати ОСОБА_1 за понаднормовий час Селидівським ОУ ПФУ Донецької області взято до уваги положення ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії» та нараховано 12 процентів за стаж роботи понад 25 років та 23 проценти за стаж роботи в підземних шкідливих умовах праці.

Таким чином, під час розрахунку пенсії позивача було встановлено доплату за понаднормовий стаж 35 років виходячи із розрахунку 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не більше як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, розмір якої становить 436 грн. 45 коп..

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Наданими Селидівським ОУ ПФУ Донецької області по даній справі доказами доведено правомірність дій під час здійснення перерахунку пенсії позивача та встановлення розміру надбавки за понаднормовий стаж роботи.

За таких обставин, суд приходить до переконання, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Селидівського ОУ ПФУ Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 3, 19, 22, 55 Конституції України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення» суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.М. Владимирська