
Cправа №549/522/17
Провадження№2/549/210/17
РІШЕННЯ
Іменем України
29 листопада 2017 року Чорнухинський районний суд Полтавської області
у складі: головуючого - судді Крєпкого С.І.
з участю – секретаря Якубовської Т.О.
за участю осіб, які беруть участь у справі:
представника позивача – ОСОБА_1,
відповідача – ОСОБА_2
представника відповідача – ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Чорнухи цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Чорнухинської районної державної адміністрації Полтавської області (далі – УСЗН) до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,
встановив:
Управління соціального захисту населення Чорнухинської районної державної адміністрації Полтавської області звернулось до суду з вищезазначеним позовом, яке мотивував тим, що відповідач у справі з 01.11.2016 перебуває на обліку в управління як одержувач державної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
14 листопада 2016 року відповідач ОСОБА_2 звернулась до районної комісії з надання державної соціальної допомоги, житлових субсидій та надання пільг, так як її сім’я має у користуванні більше одного транспортного засобу.
Рішенням районної комісії від 16.11.2016 №16 ОСОБА_2 призначена допомога з урахуванням доходів за попередні шість місяців з 01.11.2016 по 30.11.2016 в сумі 2 637,73 грн, з 01.12.2016 по 30.04.2017 в сумі 2 967,21 грн, щомісячно, яка перераховується від середньомісячного сукупного доходу усіх членів сім’ї через кожні шість місяців.
Відповідно до заяви відповідача від 15.05.2017 про перерахунок допомоги на наступні шість місяців, їй відмовлено у перерахунку так як середньомісячний сукупний дохід сім’ї перевищував рівень прожиткового мінімуму для сім’ї.
Відповідно до довідок Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта ОСОБА_2 та чоловік відповідача ОСОБА_4 мають додатково в користуванні житлове приміщення.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 зі змінами від 30.11.2016 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям» допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м. на одного члена сім’ї та додатково 10,5 кв.м. на сім’ї, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Оскільки станом на 17.10.2017 переплачена сума державної соціальної допомоги становить 17 473,78 грн і відповідачем добровільно не повернуті, просить стягнути з ОСОБА_2 надмірно виплачену державну соціальну допомогу і витрати по сплаті судового збору.
Представник позивача позов підтримав повністю з підстав, викладених у позові.
Крім того, зазначив, що при вирішенні питання щодо надання відповідачу допомоги малозабезпеченим сім’ям витрати на придбання будинку не враховувалися.
Відповідач та її представник проти позову заперечували і суду пояснили, що вона та її чоловік мають у користуванні будинки, які потребують капітального ремонту, і в яких на даний час проживати неможливо.
Про наявність будинків позивачу було відомо з наданих нею документів.
Зокрема в декларації нею зазначалось про придбання будинку за 10 000 гривень. Щодо обов’язкового заповнення розділу ІІІ декларації про наявність житлових будинків у власності членів сім’ї відповідачу працівники УСЗН не роз’яснили. Відповідач вважала, що цей розділ підлягає заповненню при отриманні субсидії, а не державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, дослідивши матеріали справи, вважає. що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01 червня 2000 року № 1768-III (далі - Закон) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям є щомісячною допомогою, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї, що є нижчим від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Умови, порядок призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги визначено цим Законом та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі – Порядок).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 14.11.2016 звернулася із заявою до УСЗН про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.4).
При подачі вказаної заяви, в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги в розділі ІІІ «відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім’ї, або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім’ї, що проживають окремо» відомостей про житлові будинки не зазначила.
В розділі VII декларації «Відомості про витрати, здійсненні протягом 12 місяців перед зверненням» вказала про придбання нею будинку вартістю 10 000 гривень (а.с.5,6)
Після чого їй була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2016 по 30.04.2017 в сумі 17 473,78 грн. (з 01.11 по 30.11.2016 – 2 637,73 грн., з 01.12.2016 по 30.04.2017 – 2 967,21 грн.) (а.с.7,8).
Згідно з договором купівлі-продажу від 23.09.2016, посвідченого нотаріально та зареєстрованого в реєстрі за №1135, інформаційною довідкою державного реєстру речових прав, відповідач придбала житловий будинок загальною площею 59,6 кв.м., житловою – 23,4 кв.м. за ціною 10 000 грн., розташованого по вул.Замостянська,34 в с.Ковалі Чорнухинського району Полтавської області (а.с.12,14).
Відповідно до договору купівлі-продажу від 25.09.2009, посвідченого нотаріально та зареєстрованого в реєстрі за №2165, витягу про реєстрацію права власності, інформаційною довідкою державного реєстру речових прав, ОСОБА_4, чоловік відповідача, є власником житлового будинку розташованого по вул.Центральна,10 в с.Кізлівка Чорнухинського району Полтавської області загальною площею 55,3 кв.м., житловою – 26,0 кв.м. (а.с.10,11,13).
Згідно із ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та абз. 6 п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м. на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв.м. на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Відповідно до ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, державна соціальна допомога не призначається.
Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Пунктом 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям встановлено, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення в судовому порядку.
Згідно із ч.3 ст.10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч.1 ст.1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст.1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Вказаний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2015 року у справі № 6-91цс14, який має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином на момент подачі заяви про призначення соціальної допомоги (станом на 14.11.2016) у власності сім’ї відповідача були наявні два житлові будинки загальною площею 114,9 кв.м. (55,3 кв.м. + 59,6 кв.м.) при нормі для призначення соціальної допомоги сім'ї відповідача із чотирьох осіб 94,5 кв.м. (21,00 х 4 + 10,5 =94,5).
Інформація про наявність у власності сім’ї відповідача двох будинків, нею в декларації не зазначалась.
З огляду на викладене, внаслідок неподання особистих відповідачем у розділі ІІІ декларації «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім’ї, або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім’ї, що проживають окремо» даних щодо наявності у власності у неї та її чоловіка двох житлових будинків загальної площею, яка перевищує допустиму загальну полощу для призначення соціальної допомоги, їй безпідставно була нарахована та виплачена державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім'ї за період з 01.11.2016 по 30.04.2017 в загальній сумі 17 473,78 грн., чим завдано збитків державному бюджету.
Оскільки відповідач у добровільному порядку не повернула отриману соціальну допомогу, вона підлягає стягненню з неї в примусовому порядку.
Твердження відповідача про те, що позивачу про наявність будинків було відомо з наданих нею документів, суд вважає безпідставними, оскільки вказаних відомостей декларація не містить.
Посилання на те, що вона проживає в сільській місцевості де всі про всіх знають, в тому числі і працівники УСЗН, суд не бере до уваги в силу ч.4 ст.60 ЦПК України, оскільки таке посилання грунтується на припущеннях.
Твердження відповідача та її представника, що вона не приховувала факту наявності у її власності двох будинків, повідомила в декларації про придбання будинку за 10 000 гривень, та не навмисно діяла при наданні інформації про доходи та майно, оскільки працівники УСЗН не роз’яснили їй про обов’язкове зазначення таких відомостей в розділі ІІІ декларації, а відповідач вважала, що цей розділ необхідно заповнювати у разі отримання субсидії, а не соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, є безпідставними.
Відповідачем повідомлено в декларації про придбання нею будинку вартістю 10 000 гривень.
Разом з тим, із заяви про призначення допомоги від 14.11.2016 вбачається, що відповідач була повідомлена про обов’язок повідомляти про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги та попереджена про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та повернення надміру нарахованих коштів, у разі подання неповних чи недостовірних даних про доходи та майновий стан сім’ї.
Відповідач усвідомлювала, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення, щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України (а.с.4).
В декларації про її майновий стан від 14.11.2016, де міститься особистий підпис відповідача, що нею не заперечувалося, її було попереджено про відмову в призначенні або припиненні в тому числі державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім’ї.
З огляду на викладене позовні вимоги суд вважає обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати
Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
З огляду на викладене слід стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 1 600 грн, від сплати якого позивач був звільнений на підставі п.19 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 57, 60, 88, 212-214 ЦПК України,суд,
вирішив:
1.Позов Управління соціального захисту населення Чорнухинської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям задовольнити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Чорнухинської районної державної адміністрації Полтавської області (вул.Центральна, 28, смт.Чорнухи Полтавська область, 37100) надмірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 17 473,78 гривень.
3.Стягнути з ОСОБА_2 1 600 гривень судового збору в дохід держави.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через Чорнухинский районний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з моменту отримання копії цього рішення.
Рішення cуду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Рішення виготовлене у повному обсязі 04 грудня 2017 року.
Суддя