
Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/119/17-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2017 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
10.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на його користь відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 25.09.2017 року.
В серпні 2017 року позивач звернувся із заявою до відповідача із заявою про усунення порушень Закону та проведення нарахування та виплати пенсії на його користь відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, на яку отримав відповідь про відмову у перерахунку призначеної пенсії через відсутність підстав для застосування ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки при призначенні пенсії відповідач, збільшуючи її розмір на 1%, керувався лише ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чим порушив його право на пільговий характер розрахункової величини, визначений ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно заявлених позовних вимог, позивач просить розглядати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача надав заперечення в якому просить суду в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити. В запереченні зазначив, що позивачу управління не відмовляло у перерахунку пенсії відповідно до ч ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Ємільчинським ОУПФУ в Житомирській області за вих.. №826/У-8 від 06.10.2017 року було надіслано повідомлення та роз'яснено порядок такого перерахунку, що ОСОБА_1 необхідно подати заяву відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1. Так, як позивач не звертався про перерахунок пенсії відповідно до діючого законодавства, то відсутні підстави для розгляду даної справи по суті. Крім того, Ємільчинське ОУПФУ в Житомирській області звертає увагу, що обчислення розміру пенсії у такому порядку є не доцільним, оскільки призведе до зменшення розміру пенсійної виплати.
Відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося, оскільки сторони не з'явилися у судове засідання.
У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 04.04.2008 року Житомирською облдержадміністрацією, позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
З листа Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №826/У-8 від 06.10.2017 року вбачається, що позивач знаходиться на обліку в Ємільчинському об'єднаному УПФ України в Житомирській області і одержує пенсію за віком в розмірі 3058,84 грн. згідно ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та має страховий стаж на момент звернення 27 років 10 місяців 28 днів.
25.09.2017 року позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що стверджується копією заяви позивача (а.с.9)
Відповідач своїм листом №826/У-8 від 06.10.2017 року повідомив позивача, що для проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» необхідно подати заяву про перерахунок пенсії встановленого зразку відповідно до додатку 2 Порядку подання оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1. Також зазначено, що після проведення даного перерахунку загальний розмір пенсії за віком по 2-х складових буде встановлено мінімальному розміру пропорційно до наявного стажу 2164,80 грн., що призведе до зменшення розміру пенсійної виплати.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.
09.07.2003 року було прийнято Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як слідує зі змісту п. 13 Розд. XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у його редакції, чинній на дату звернення позивача із відповідною заявою до відповідача, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначається одна пенсія за її вибором.
Частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Як слідує з матеріалів адміністративної справи, ОСОБА_1 звертався до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що стверджується копією відповідної заяви, яка наявна в матеріалах справи (а.с.9).
Матеріалами справи встановлено, позивач ОСОБА_1, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 та має трудовий стаж понад 20 років, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає надуманим твердження відповідача, що до повторного подання заяви позивача до управління про перерахунок пенсії встановленого зразку відповідно до додатку 2 Порядку подання оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, оскільки ОСОБА_1 25.09.2017 року вже звертався до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із відповідною заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі закону Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Слід також зазначити, що оскільки порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, тому в даному випадку слід застосувати аналогію закону на підставі ч.7 ст.9 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз.2 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зважаючи на те, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та позивач обрав умови, встановлені спеціальним законом - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що подав відповідачу заяву, отримавши на неї роз'яснення, про те, що після проведення даного перерахунку призведе до зменшення розміру пенсійної виплати, однак не зважаючи на розяснення управління, звернувся до суду за захистом своїх прав, тому суд приходить до висновку, що позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на його користь відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 25.09.2017 року, підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, ст.ст. 49, 55, 56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 27, п. 13 Розд. XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.19 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 41, 112, 158, 159, 160-163, 167, 186, 244-2 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Ємільчинського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.
Зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області, ІПН: 41246527, провести перерахунок та виплату пенсії на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН - НОМЕР_1, відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 25.09.2017 року.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: Волощук В. В.