Постанова № 70696393, 01.12.2017, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
01.12.2017
Номер справи
766/19926/17
Номер документу
70696393
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №766/19926/17

Пров. №2-а/766/2308/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.12.2017

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Гаврилов Д.В., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду із позовом до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, в якому просила визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язати здійснити перерахунок її пенсії в тому числі з врахуванням розділу «інші виплати» довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Позовні вимоги мотивовано тим, що Херсонським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Херсонської області при призначення та нарахуванні пенсії позивачу не було враховано розділ «інші виплати» довідки про складові заробітної плати, де вказані виплачені позивачу суми матеріальної допомоги, відпускні та індексації заробітної плати. Зазначене суперечить вимогам чинного законодавства та порушує права позивача.

На адресу суду відповідачем було надано письмові заперечення.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала на посадах, які зараховані до стажу державної служби та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 у розмірі 90% від середнього заробітку з 18.09.2009 року.

11.05.2017 року позивач звернулась до пенсійного фонду із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням розділу «інші виплати» (індексація, матеріальна допомога та ін.) відповідної довідки про складові заробітної плати від 30.03.2017 року № № 3/01-1/14.

16.05.2017 року рішенням комісії для розгляду питань, пов'язаних з при­значенням (перерахунком) та виплатою пенсій Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, оформленого протоколом № 16, позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що на теперішній час жодним чинним законодавчим актом не передбачене проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Крім того, вирішуючи питання перерахунку пенсії, із включенням в розрахунок колонки «інші витрати», пенсійним фондом було зясовано, що при приначенні пенсії у довідку про складові заробітної плати від 18.09.2009 року № 05-16/2198, виданої Державною інспекцією України з питань захисту прав споживачів у Херсонській області, не були включені суми, невраховані за відрядження, та суми відпусток, середні розміри надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премії. Після зясування даного факту позивачем було надано нову довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії від 30.03.2017 року № 4/01-1/14.

Пенсійним фондом було проведено перерахунок пенсії по довідці від 30.03.2017 року № 4/01-1/14, однак виплату проведено лише за три роки назад від дати подачі оновленої довідки, а

саме з липня 2014 по липень 2017 року. На неодноразові запити позивача пенсійним фондом було відмовлено у перерахунку пенсії за попередні з 2009 по 2014 роки було відмовлено.

ОСОБА_1 вважає, що пенсійний фонд маючи відповідні поноваження з контролю за призначенням і виплатою пнсії, є винним у неврахуванні при призначені їй пенсії всіх виплат, передбачених законодавством на той час та невірним обчисленням розміру пенсії при її призначені, у звязку з чим виплата нарахованої суми пенсії за минулий час повинна бути виплачена без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини пенсії.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці»).

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713.

Отже, індексація є також складовою частиною заробітної плати.

Таким чином, діюче законодавство до складу заробітної плати відносить і інші виплати, у тому числі індексацією заробітної плати працівників та виплачену їм матеріальну допомогу.

Відповідно до п.2ст. 46 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплчує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з рарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у звязку з порушенням строків її виплати пенсіонером здійснюється згідно із законом.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 33 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 41, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. 95 КЗпП України, ст.ст. 159, 161 -163, 183-2, 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про відмову в проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 по довідці від 30.03.2017 року № 4/01-1/14.

Зобов'язати Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 по довідці від 30.03.2017 року № 4/01-1/14 виданої Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Херсонській області, починаючи з 18.09.2009 року у розмірі 90 відсотків від заробітку та з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправним та скасувати рішення Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, оформлене протоколом засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 16 від 16.05.2017 року.

Зобов'язати Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум, зазначених у довідці від 30.03.2017 року № 3/01-1/14 про складові заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексації заробітної плати (розділ інші виплати), починаючи з 18.09.2009 року, з урахуванням раніше проведених виплат, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від заробітку.

Стягнути з видаткової частини Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати, які складаються з судового збору в розмірі 640 грн.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.

СуддяД. В. Гаврилов