Постанова № 70695030, 01.12.2017, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
01.12.2017
Номер справи
592/10473/17
Номер документу
70695030
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №592/10473/17

Провадження №2-а/592/533/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2017 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., секретар судового засідання - Шипиленко О.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду та свої вимоги мотивує тим, що у зв'язку зі скасуванням ЗУ «Про міліцію» та набранням чинності ЗУ «Про Національну поліцію» виникло питання щодо долі його міліцейської пенсії у зв'язку з тим, що пенсія нарахована з розмірів грошового забезпечення неіснуючої на теперішній час міліції. Але, у ЗУ «Про Національну поліцію» вказано про відповідність звань міліції званням поліції. Постановою КМУ №988 від 11.11.2015 р. були затверджені нові розміри грошового забезпечення поліцейських. Отже, він отримав ще й право на перерахунок пенсії з усіх розмірів та видів грошового забезпечення поліції. До ГУ ПФ України в Сумській області з УМВС України в Сумській області надійшла довідка №11/139-605 (1776) від 19.05.2017 р. про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, де вказано, що відповідно до ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988, наказу МВС від 06.04.2016 р. №260,- розмір його грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 р. за посадою старшого інспектора з особливих доручень відділу комплектування управління кадрового забезпечення ГУ МВС України в Сумській області становить 7050,02 грн. Коли, 30.08.2017 р. він звернувся з заявою про перерахунок пенсії до ГУ ПФУ в Сумській області, то, йому було надано відповідь про відмову його законних вимог, спираючись на відсутність коштів в Державному бюджеті України. У зв'язку з цим, просить суд визнати незаконною відмову ГУ ПФУ в Сумській області зробити перерахунок та виплату йому пенсії, нарахованої з урахуванням грошового забезпечення поліції відповідно до вимог законодавства; зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок розміру його пенсії за наданою довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку за нормами чинними від 01.01.2016 р. та в строки, вказані в законі; зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області проводити виплати пенсії згідно наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язати виплатити пенсію за минулий час з компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії, як вимагає законодавство України.

ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та дав пояснення аналогічні вищевикладеному.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - Свистун Д.В. в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що головне управління вважає позовні вимоги ОСОБА_1 передчасними. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45. Порядком передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України відповідні державні органи (органи Міністерства оборони) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Листом Пенсійного фонду України від 28.03.2017 р. за № 9493/02-23 повідомлено головне управління про те, що листом Міністерства внутрішніх справ від 22.03.2017 р. №4019/02/22-2017 повідомлено щодо перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), призначених відповідно до Закону № 2262 з 01 січня 2016 р. Головне управління листом від 31.03.2017 р. № 3293/03.2-05 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надіслало списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Зазначив, що оскільки, відповідно до ст.8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб» виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, то перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вимогу позивача про виплату компенсації за несвоєчасну виплату пенсії вважає необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам законодавства.

Суд, дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення сторін, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні з 01.01.2011 р., як отримувач пенсії за вислугу років на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

30.08.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме постанови КМУ №988 від 11.11.2015 р. (а.с.6).

Листом від 11.09.2017 р. №561/К-11 на вказане звернення позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надіслано копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 р. та повідомило, що оскільки відповідно до ст.8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, то перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.7).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі - Порядок № 45),- перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 р. № 900-VIII),- за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію»,- пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, з огляду на викладене позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, що свідчить про протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1

Пунктами 2, 3 Порядку передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, виходячи з наведеного, зазначеним Порядком встановлена наступна послідовність дій: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Листом Пенсійного фонду України від 28.03.2017 р. за №9493/02-23 повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про те, що листом Міністерства внутрішніх справ від 22.03.2017 р. №4019/02/22-2017 повідомлено щодо перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), призначених відповідно до Закону України №2262 з 01 січня 2016 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 31.03.2017 року №3293/03.2-05 на виконання постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надіслало списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (а.с.22).

На виконання постанови КМУ від 13.02.2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області до головного управління надана довідка на ім'я ОСОБА_1 від 19.05.2017 р. №11/139-605 (1776) (а.с.8).

Так, згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, така відмова відповідача є протиправною, у позивача наявні права на перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і суд вважає необхідним визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» протиправними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 та врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з довідкою УМВС України в Сумській області від 19.05.2017 р. №11/139-605 (1776) та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини пенсії з 01.01.2016 р.

Разом з тим, суд не враховує доводи відповідача про відсутність фінансування на проведення таких виплат, здійснення перерахунку пенсії, оскільки Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає такої підстави для відмови у приведенні пенсійних виплат у відповідність до Закону за вказаних обставин.

Стосовно вимоги позивача про зобов'язання виплати пенсії з нарахуванням компенсації за несвоєчасну виплату пенсії суд зазначає наступне.

З метою реалізації Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати» Кабінетом Міністрів України 21.02.2001 р. було прийнято постанову № 159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.

Відповідно до п. 1 вказаного Порядку його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Згідно п. п. 3, 4 Порядку, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Основною умовою для виплати компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Водночас, положення наведених норм права регулюють виплату за минулий час уже нарахованих пенсій, однак невиплачених з вини Пенсійного фонду.

Отже, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, які вже були нараховані.

Проте, предметом спору у цій справі є зобов'язання здійснити перерахунок, а отже спірні суми пенсії ще не нараховані органом Пенсійного фонду, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині нарахування компенсації за несвоєчасну виплату пенсії заявлені передчасно та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 6 - 9, 11, 69 - 71, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р., суд,-

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 та врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з довідкою УМВС України в Сумській області від 19.05.2017 р. №11/139-605 (1776) та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини пенсії з 01.01.2016 р.

В іншій частині вимог - відмовити.

На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Суддя В.Б. Князєв