
Справа № 128/2737/17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
01 грудня 2017 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді - Саєнко О.Б., при секретарі - Кузьменко А.О., без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці адміністративний позов ОСОБА_1 до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
13 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Вінницького районного суду Вінницької області , як адміністративного суду із адміністративний позов до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов позивачем обґрунтований тим, що він ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по віку на підставі поданої заяви від 28.03.2017 року.
Вказує, що він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії по віку відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року та п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року.
28.03. 2017 року йому відповідачем при значена пенсія відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» та п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу», а також Постанови Кабінету Міністрів України від 14. 09.2016 року № 622 в розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно розпорядження начальника Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області від 05.04. 2017 року №146722 в розмірі 5090 грн. 17 коп.
Під час визначення заробітку для обчислення пенсії на день звернення за її призначенням, згідно поданих ним довідок, були враховані наступні складові заробітної плати: посадовий оклад - 3801 грн., надбавка за ранг - 200 грн., надбавка за вислугу років - 1900 грн. 50 коп., надбавка за високі досягнення у праці, премія та індексація - 1011 грн. 44 коп., матеріальна та грошові допомоги - 1570 грн. 68 коп. (Всього для розрахунку 8483 грн. 62 коп.)
В ході обчислення пенсії матеріали пенсійної справи перевірялись фахівцями Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області шляхом зустрічної перевірки з бухгалтерією за останнім місцем роботи (Вінницька обласна державна адміністрація) та за поданням цього ж органу, контрольна перевірка проводилась Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Зауважень щодо правильності призначення пенсії позивача не було встановлено. (Лист Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 29.05.2017 року №476/К-09).
При обчисленні пенсії позивачу Вінницьким приміським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Вінницької області, зокрема з питань, які згодом стали предметом спору, а саме розрахунку та включення матеріальних та грошових допомог, що є вагомими складовими заробітної плати, враховувались наступні вимоги чинного законодавства України:
положення статті 57 Закону України № 889-VIII від 10.12.2015 року, грошова допомога державним службовцям виплачується у середньомісячному розмірі заробітної плати при наданні щорічної відпустки, розмір якої визначається згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08. 02.1995 року №100.
Вказує, що Порядок надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 08 2016 року № 500. Дана матеріальна допомога може надаватись один раз на рік у розмірі середньомісячної заробітної плати в межах затвердженого фонду оплати праці. При розрахунку та включенні матеріальних та грошових допомог для призначення йому пенсії державного службовця застосовувався механізм, викладений у відповідних тогочасних роз'ясненнях Правління Пенсійного Фонду України.
Зазначає, що впродовж квітня-серпня місяців 2017 року він тримував пенсію рівну призначеній. У серпні місяці поточного року відповідач , посилаючись на лист Пенсійного фонду України від 13.07.2017 року № 22178/02-12 та відповідного листа Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 14.06.2017 року № 850/09-33/02, повідомило його усно, а згодом (на його звернення) листом від 04.09.2017р. № К-40 про те, що затверджено новий порядок призначення пенсій державним службовцям, який передбачає інший механізм розрахунку матеріальної допомоги, тому пенсійна справа буде проведена у відповідність з 01.09.2017 року.
Внаслідок цього розмір пенсії позивача зменшено на 600 гривень 60 копійок. Вважає такі дії незаконними з кількох причин, зокрема:
1. Обчислення розміру пенсії було проведено згідно діючих на час звернення до органів Пенсійного фонду України законодавчих актів України (28.03.2017 р.), які залишаються чинними до цього часу. Новий розрахунок пенсії проведений п'ять місяців потому (13.07.2017 року).
2.Лист Пенсійного фонду України з роз'ясненнями щодо застосування іншого механізму розрахунку матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державного службовця за своїм статусом є відомчим документом для внутрішнього користування і не може бути підставою для перегляду розміру нарахованої мені пенсії.
3. При обґрунтуванні нового Порядку призначення пенсії державного службовця Правління Пенсійного Фонду України в своєму листі посилається на ті ж законодавчі акти, що діяли на момент первинного обчислення пенсії.
4.Органи Пенсійного Фонду України мали б керуватися даним листом для обчислення новопризначених пенсій з часу його надходження.
Тому позивач просить суд визнати неправомірними дії Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо безпідставного перерахунку його пенсії у сторону зменшення шляхом проведення неправильного розрахунку матеріальної і грошової допомог; зобов'язати відповідача провести обчислення його пенсії у відповідність до вимог чинного законодавства України на момент її призначення 28.03.2017 року; стягнути з відповідача, а саме Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, заборгованість, яка утворилася внаслідок неправильного механізму розрахунку матеріальної та грошової допомог з 01.09.2017 року, допустити постанову суду до негайного виконання.
В судове засідання сторони по справі не з'явилися, попередньо через канцелярію суду надійшла заява від позивача, який просить справ розглянути без його участі, позов підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.
Від представника відповідача також попередньо через канцелярію суду надійшла письмова заява, в якій просить справу розглянути без участі представника відповідача, позовні вимоги не підтримує з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Відповідно до письмових заперечень (а.с.17-20),вбачається, що з 28.03.2017 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року в розмірі 60 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 р. затверджено Порядок призначення пенсій деяким категорія осіб, зокрема, порядок призначення пенсій державним службовцям.
Згідно з пунктом 4 зазначеного Порядку, пенсія державним службовим призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включається всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби ( або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат ( крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років ), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховується як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної служби таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат ( крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років ) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць.
Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплатах за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на держаній службі.
Таким чином, відповідач вважає , що всі виплати, крім посадових окладів, надбавок за ранг та за вислугу років визначаються в середніх розмірах шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців.
Розрахунковим періодом матеріальної допомоги є 12 місяців, а виплата її здійснюється один раз на рік. Матеріальна допомога за відпрацьований період року перед зверненням за пенсією враховується як 1/12 на місяць. А її середній розмір визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016р. на кількість таких місяців.
Вказує, що матеріальна та грошова допомога, виплачена ОСОБА_1 в червні 2016 році, врахована в розмірі 1/12 у восьми відпрацьованих 01.05.2016 р. по 31.12.2016 р. місяцях. Матеріальна допомога, виплачена позивачу в лютому 2017 році, врахована як 1/12 у відпрацьованих ним в 2017 році до звернення за пенсією двох місяцях (1346,08 грн.). Середній розмір даної виплати визначено шляхом ділення вищевказаних сум на 10 відпрацьованих з 01.05.2016 р. по 28. 03.2017 р. ( дату звернення) календарних місяців. (425,92 х 8 + 1144,77 х 2) / 10 = 569,69 грн. - середній розмір матеріальної та грошової допомоги, врахований до заробітної плати, з якої обчислено розмір пенсії ОСОБА_1
Оскільки розрахунок матеріальної допомоги був проведений у інший спосіб , а саме: матеріальні допомоги за 2016-2017 рр. були враховані в розмірі 1/12 ((5111,00 + 13737,20) / 12 = 1570,68) , а затверджений порядок призначення пенсії державним службовцям передбачає інший механізм розрахунку, то після з'ясування цих обставин, пенсійна справа була приведена у відповідність з 01.09.2017 року.
Зважаючи на вищевикладене просять відмовити в задоволенні у повному обсязі.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін.
Вивчивши позов, врахувавши думки сторін по справі, викладені в поданих до суду письмових заявах, оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд вважає позов не обґрунтований та такий, що підлягає відмові у задоволенні виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та з 28.03.2017 року отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року в розмірі 60 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позивач стверджує, що під час визначення заробітку для обчислення його пенсії були враховані наступні складові заробітної плати: посадовий оклад - 3801 грн., надбавка за ранг - 200 грн., надбавка за вислугу років - 1900 грн. 50 коп., надбавка за високі досягнення у праці, премія та індексація - 1011 грн. 44 коп., матеріальна та грошові допомоги - 1570 грн. 68 коп. (Всього для розрахунку 8483 грн. 62 коп.). Впродовж квітня-серпня місяців 2017 року він отримував пенсію рівну призначеній. У серпні місяці поточного року Вінницьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області, посилаючись на лист Пенсійного фонду України від 13.07.2017 року № 22178/02-12 та відповідний листа Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 14.06.2017 року № 850/09-33/02, повідомило його усно, а згодом (на його звернення) листом від 04.09.2017 р. № К-40 про те, що затверджено новий порядок призначення пенсій державним службовцям, який передбачає інший механізм розрахунку матеріальної допомоги, тому пенсійна справа буде проведена у відповідність з 01.09.2017 року. Внаслідок цього розмір його пенсії зменшено на 600 гривень 60 копійок.
Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, тому звернувся з даними позовом до суду.
Застосовуючи норми матеріального та процесуального права, суд виходить з наступного.
Так, ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п.4 Порядку призначення пенсій деяким категорія осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 року, пенсія державним службовим призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включається всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховується як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної служби таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплатах за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на держаній службі.
Таким чином, всі виплати, крім посадових окладів, надбавок за ранг та за вислугу років визначаються в середніх розмірах шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців.
Розрахунковим періодом матеріальної допомоги є 12 місяців, а виплата її здійснюється один раз на рік. Матеріальна допомога за відпрацьований період року перед зверненням за пенсією враховується як 1/12 на місяць, а її середній розмір визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців.
Судом перевірено правильність нарахування пенсії ОСОБА_1
Так, матеріальна та грошова допомога, виплачена ОСОБА_1 в червні 2016 році, врахована в розмірі 1/12 у восьми відпрацьованих (з 01.05.2016 року по 31.12.2016 року) місяцях. Матеріальна допомога, виплачена позивачу в лютому 2017 році, врахована як 1/12 у відпрацьованих ним в 2017 році до звернення за пенсією двох місяцях (1346,08 грн.). Середній розмір даної виплати визначено шляхом ділення вищевказаних сум на 10 відпрацьованих (з 01.05.2016 року по 28.03.2017 року - дату звернення) календарних місяців. (425,92 х 8 + 1144,77 х 2) / 10 = 569,69 грн. - середній розмір матеріальної та грошової допомоги, врахований до заробітної плати, з якої обчислено розмір пенсії ОСОБА_1.).
Судом також встановлено, що розрахунок матеріальної допомоги ОСОБА_1, під час призначення пенсії на дату звернення, був проведений відповідачем у інший спосіб , а саме із розрахунку : матеріальні допомоги за 2016-2017 роки були враховані в розмірі 1/12 ((5111,00 + 13737,20) / 12 = 1570,68), а затверджений порядок призначення пенсії державним службовцям передбачає інший механізм розрахунку. Тому після з'ясування цих обставин пенсійна справа ОСОБА_1 була приведена у відповідність з 01.09.2017 року.
Тому твердження позивача про те, що перерахунок його пенсії було здійснено в зв'язку із затвердженням нового порядку призначення пенсій державним службовцям, який передбачає інший механізм розрахунку матеріальної допомоги, є помилковим, оскільки Порядок призначення пенсій деяким категорія осіб залишається тим самим, що і на час призначення пенсії ОСОБА_1 ( 28.03.2017 р.), а саме: Порядок , затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 року, однак, суд вважає , що при призначенні 28.03.2017 року пенсії ОСОБА_1 розрахунок матеріальної допомоги був проведений невірно, а тому відповідач з 01.09.2017 року і привів у відповідність розрахунок матеріальної допомоги позивача та перерахував розмір його пенсії.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає правомірними дії відповідача перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки відповідач здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України і законами України, а тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький районний суд Вінницької області, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повної постанови.
Повний текст постанови суду виготовлено 05.12.2017 року.
Суддя: