Постанова № 70689073, 23.11.2017, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
607/7501/17
Номер документу
70689073
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.11.2017 Справа №607/7501/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Дзюбича В.Л.,

за участю секретаря Зубко О.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця» до Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації Тернопільської міської ради про зобов»язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця»(надалі КП «ТМШЕД») звернулося до суду з адміністративним позовом до відповідача Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації Тернопільської міської ради у якому просить зобов»язати відповідача внести до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців відомості про рішення Тернопільської міської ради від 24.11.2015 року за №7/2/13 «Про ліквідацію комунального підприємництва «Тернопільська міська шляхово - експлуатаційна дільниця» та додатку до вказаного рішення з одночасним зазначенням інформації про вимоги кредиторів, що розглядаються позивачем протягом двох місяців включно з дня опублікування повідомлення про прийняття рішення, останні задовольняються у порядку черговості. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 24 листопада 2015 року Тернопільською міською радою прийнято рішення №7/2/13 «Про ліквідацію комунального підприємства «Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця». З метою проведення ліквідаційної процедури вищевказаного комунального підприємства було створено ліквідаційну комісію, головою якої обрано Дейнеку В.М. 11.05.2017 року з метою виконання даного рішення між виконавчим органом Тернопільської міської ради -УЖКГБтЕ та головою ліквідаційної комісії КП «ТМШЕД» Дейнекою В.М. був укладений договір №371 про надання послуг, згідно якого останній взяв на себе зобов'язання, з метою забезпечення виконання рішення Тернопільської міської ради №7/2/13 від 24.11.2015 року надати послуги щодо проведення ліквідаційної процедури. Частиною 2 ст. 104 ЦК України встановлено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. 16.05.2017 р. голова ліквідаційної комісії КП «ТМШЕД» звернувся до відповідача з вимогою внесення до ЄДР запису про припинення юридичної особи на підставі рішення та додатку до рішення Тернопільської міської ради №7/2/13 від 24.11.2015 року. Однак того ж дня ним було отримано повідомлення державного реєстратора про відмову у внесенні відомостей про припинення КП «ТМШЕД» на підставі п.5 ч.1 ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та ст.105 ЦК України. Позивач вважає вказану відмову у проведенні державної реєстрації протиправною, оскільки для здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи головою ліквідаційної комісії КП «ТМШЕД» було виконано усі необхідні дії та подано повний перелік документів. На даний час у зв»язку із відмовою у внесенні відомостей про ліквідацію юридичної особи повністю заблоковано роботу ліквідаційної комісії КП «ТМШЕД». Із врахуванням викладеного просить позовні вимоги задовольнити.

У судовому засіданні представник позивача-голова ліквідаційної комісії КП «ТМШЕД» Дейнека В.М. позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просить позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на те, що своїми неправомірними діями відповідач перешкоджає ліквідаційній комісії у завершенні процедури ліквідації юридичної особи.

Від відповідача Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації Тернопільської міської ради надійшла письмова заява із клопотанням про розгляд справи за участю представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч.1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Як встановлено судом, 24.11.2015 року на засіданні другої сесії сьомого скликання Тернопільської міської ради ухвалено рішення №7/2/13 «Про ліквідацію комунального підприємства «Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця». Відповідно до вказаного рішення Тернопільська міська рада прийняла рішення ліквідувати КП «ТМШЕД», місцезнаходження м. Тернопіль, вул. Тролейбусна,7а, створивши ліквідаційну комісію у складі згідно з додатком до рішення. Даним рішенням визначено, що строк заявлення кредиторами своїх вимог становить два місяці з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення КП «ТМШЕД».

Згідно з додатком до рішення Тернопільської міської ради №7/2/13 від 24.11.2015 року затверджено ліквідаційну комісію з ліквідації КП «ТМШЕД» у складі: голова комісії Дейнека В.М., члени комісії Головачук Р.І., Кирик А.Т.

11.05.2017 року між Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради(Замовник) та Дейнекою В.М.(Виконавець) укладено договір про надання послуг №371, відповідно до умов якого Виконавець з метою забезпечення виконання рішення Тернопільської міської ради №7/2/13 від 24.11.2015 року зобов»язується надати Замовнику послуги щодо проведення процедури ліквідації(в тому числі і в процедурі банкрутства) КП «ТМШЕД».

16.05.2017 року за вих.№1526/28.02. державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації Тернопільської міської ради Одарчук Л.А. вручено позивачу повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації реєстраційної дії- «Внесення рішення засновників(учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації КП «ТМШЕД», код ЄДРПОУ31548696» на підставі п.5 ч.1 ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та ч.1 ст.105 ЦК України.

У відповідності до ч.1,2 ст.104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов»язків іншим юридичними особам-правонаступникам(злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до ч.1 ст.105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов»язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Учасники юридичної особи, суд, або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу, призначають комісію з припинення юридичної особи(комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється-ч.2 ст.105 ЦК України.

Частиною 1 ст.111 ЦК України визначено, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про рішення засновників(учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія(ліквідатор) зобов»язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

У відповідності до ч.1 ст.7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» № 755-IV від 15.05.2003 року(надалі -Закон №755-IV) Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону №755-IV відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій.

Відповідно до п.26 ч.2 ст.9 Закону №755-IV в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог.

Частиною 12 ст. 17 Закону №755-IV передбачено, що для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.28 Закону №755-IV підставою для відмови у державній реєстрації є подання документів, що суперечать вимогам Конституції та законів України.

У відповідності до ч.1 ст.34 Закону №755-IV рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі та інші обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як встановлено в ході судового розгляду, 16.05.2017 року голова ліквідаційної комісії КП «ТМШЕД» Дейнека В.М., діючи на підставі договору №371 від 11.05.2017 року, з метою забезпечення виконання рішення Тернопільської міської ради №7/2/13 від 24.11.2015 року звернувся до державного реєстратора із заявою про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про припинення юридичної особи КП «ТМШЕД» відповідно до рішення Тернопільської міської ради №7/2/13 від 24.11.2015 року, однак у вчиненні зазначеної реєстраційної дії державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації Тернопільської міської ради відмовлено на підставі ч.1 ст.105 ЦК України, оскільки орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи на протязі трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово не повідомив про прийняте рішення орган, що здійснює державну реєстрацію.

Аналізуючи досліджені у судовому засіданні докази та норми закону, суд приходить до переконання про те, що оскаржувана відмова державного реєстратора у вчиненні реєстраційної дії носить формальний характер, та обставина, що Тернопільською міською радою у триденний строк не повідомлено орган державної реєстрації про ухвалене рішення щодо ліквідації КП «ТМШЕД» не призвела до порушення законних прав та інтересів будь-яких юридичних чи фізичних осіб, позивачем вжито усіх необхідних заходів з метою виконання рішення Тернопільської міської ради №7/2/13 від 24.11.2015 року, а відмова у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення КП «ТМШЕД» перешкоджає та унеможливлює подальшу роботу ліквідаційної комісії, а також створює перешкоди для виконання умов договору №371, укладеного 11.05.2017 року між Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради та Дейнекою В.М., відповідно до якого останній зобов»язується надати послуги з проведення процедури ліквідації КП «ТМШЕД».

Крім цього, положеннями ст.105 ЦК України не передбачено права чи обов»язку державного реєстратора відмовити у здійсненні державної реєстрації відомостей про прийняття рішення про припинення юридичної особи у випадку порушення терміну повідомлення про прийняття такого рішення.

Відповідачем у відповідності до вимог ст. 71 КАС України не представлено суду будь-яких доказів в обґрунтування правомірності наданої відмови у вчиненні реєстраційної дії.

Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства «Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця» є підставними, обґрунтованими та підлягають до задоволення, а тому слід зобов»язати Відділ державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації Тернопільської міської ради внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дані про ліквідацію комунального підприємства «Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця відповідно до рішення Тернопільської міської ради №7/2/13 від 24.11.2015 року та додатку до вказаного рішення, із одночасним зазначенням відомостей про ліквідаційну комісію та про строк, визначений органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.6-11, 41, 71, 94, 104, 158-163, 167, 186 КАС України, ст.ст.104, 105,111 ЦК України, Законом України № 2657-XII від 02.10.1992 року, ст.ст. 7,9,17,28,34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003 року, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства «Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця»-задовольнити.

Зобов»язати Відділ державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації Тернопільської міської ради внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дані про ліквідацію комунального підприємства «Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця відповідно до рішення Тернопільської міської ради №7/2/13 від 24.11.2015 року та додатку до вказаного рішення, із одночасним зазначенням відомостей про ліквідаційну комісію та про строк, визначений органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог.

Копію постанови направити сторонам у справі.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.

Постанову суду першої інстанції може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд з дня проголошення постанови. Якщо постанову було ухвалено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, а також у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич