Постанова № 70686988, 28.11.2017, Чернігівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
326/1062/16-а
Номер документу
70686988
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 326/1062/16-а

Провадження 2-а/329/18/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2017р. смт. Чернігівка

Колегія суддів Чернігівського районного суду Запорізької області в складі: головуючого судді - Поди Н.М., суддів - Богослова А.В., Покопцевої Д.О., при секретарі - Сивак В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, міського голови м. Приморськ Запорізької області, Божкової Олени Анатоліївни, треті особи: Запорізька обласна державна адміністрація, Приморська районна державна адміністрація Запорізької області про визнання дій неправомірними, визнання рішення протиправним та його скасування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом та просив суд,

- визнати неправомірними дії міського голови міста Приморськ Приморського району Запорізької області, Божкової О.А., з підстав неналежного виконання посадових обов'язків та недотримання встановленої процедури громадського обговорення пропозиції, щодо об'єднаної громади міста Приморськ Приморського району Запорізької області та села Преслав Приморського району Запорізької області з визначенням центру об'єднання в м. Приморськ;

- визнати громадські слухання, що проводилися 06.08.2016 року, щодо обговорення пропозиції об'єднання громади міста Приморськ Приморського району Запорізької області та села Преслав Приморського району Запорізької області з визначенням центру м. Приморськ Запорізької області такими, що не відбулися;

- визнати протиправним та скасувати рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 06.08.2016 року.

В судовому засіданні позивач, ОСОБА_1 позов підтримав та просив задовольнити. Просив визнати громадські слухання, 06.08.2016 року такими, що не відбулися з підстав грубого порушення законодавства України та Положення про порядок громадського обговорення, не забезпечення ефективного способу інформування більшості учасників громадських обговорень, м.Приморськ, селищ Набережне, Подспорє, села Комишуватка, відсутністю можливості громадян ознайомлення з оголошенням на сайті інтернету, не опублікування оголошення в друкованих засобах масової інформації, місцевій пресі та Запорізькій правді, призначення громадських слухань на вихідний день, порушення порядку ведення громадських слухань, склад лічильної комісії створений з порушенням, вважає, до складу лічильної комісії не можуть бути обрані депутати ради, посадові та службові особи місцевого самоврядування, працівники комунальних підприємств, установ, організацій, а також голова та секретар громадських слухань. Вважає підрахунок голосів незаконним, так як в протокол лічильної комісії внесені недостовірні відомості про кількість голосів, «за» - 132, «проти»- 41, «утримались» -6, всього - 179 голосів, а зареєстровано - 201 особа, не враховано - 22 особи. Результати громадського обговорення не оприлюднювалися упродовж робочих днів.

Вказав на порушення його прав як громадянина України, завчасно не повідомили про проведення громадських слухань, що позбавило його можливості привести на обговорення 250 однодумців, не повідомили про проведення 06.08.2016р. позачергової сесії міської ради, як би він був присутній на даній сесії, можливо б було прийняте інше рішення.

Представники відповідача, Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, Іотова В.В., ОСОБА_41. в судовому засіданні позов не визнали, надали письмові заперечення, де вказали, що 30.05.2016р. до міського голови Божкової O.A. надійшло депутатське звернення депутатів Приморської міської ради сьомого скликання з ініціативою добровільного об'єднання територіальних громад. Рішенням Приморської міської ради №1 від 01.06.2016р. затверджено Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад, у відповідності до якого та в порядку, передбаченому ч.3 ст.5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», 02.07.2016р. проведено громадські слухання з питання вивчення ініціативи депутатів Приморської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад, якими схвалено та підтримано зазначену ініціативу. Враховуючи резолюцію громадських слухань та згідно ст.5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» рішенням міської ради №1 від 14.07.2016р. надано згоду на добровільне об'єднання територіальних громад та доручено міському голові звернутись до суміжних територіальних громад Преславської сільської ради та Банівської сільської ради Приморського району з пропозицією добровільного об'єднання.

За результатами вивчення поданої пропозиції, в порядку ст.5 Закону Преславською сільською радою прийнято рішення №1 від 25.07.2016р. «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи». Банівською сільською радою відхилено пропозицію міської ради про об'єднання.

Розпорядженням міського голови від 04.08.2016 №99/3 утворено спільну робочу групу з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад з рівним представництвом громад, що об'єднуються, Приморської міської ради та Преславської сільської ради. На засіданні даної робочої групи було розроблено проект рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

З метою дотримання процедури добровільного об'єднання територіальних громад 04.08.2016р. міським головою м. Приморськ Божковою O.A. було прийнято розпорядження №101/3 «Про проведення громадських слухань», відповідно до якого було визначено день та місце проведення громадських слухань та визначено порядок сповіщення населення про їх проведення.

Оголошення про проведення громадських слухань було розміщено на телебаченні, в мережі Інтернет, а також членами робочої групи виготовлені персональні запрошення які вручено особисто мешканцям Приморської територіальної громади.

Посилання позивача на відсутність оголошення про проведення громадських слухань в газеті «Запорізька правда», як то нібито зобов'язує Розпорядження КМУ «Про друковані засоби масової інформації загальнодержавної та місцевої сфери розповсюдження» є безпідставним, оскільки дане розпорядження визначає перелік ЗМІ, в яких розміщуються оголошення та документи процесуального характеру.

Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010р. №996 визначає основні вимоги до організації і проведення органами виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики. Він не поширює свою дію на органи місцевого самоврядування, яким є Приморська міська рада, та не може ними використовуватись при прийнятті рішень.

Посилання позивача на недотримання міською радою даного Порядку є необгрунтованим та не має враховуватись судом при прийнятті рішення.

Частиною 1 статті 29 Регламенту роботи Приморської міської ради Приморського району Запорізької області сьомого скликання, затвердженого рішенням міської ради №1 від 27.11.2015р., передбачено, що сесії, наступні після першої, скликаються міським головою відповідно до плану проведення сесій, затвердженого радою, з його ініціативи, а також у двотижневий термін, за пропозицією більшості членів виконавчого комітету ради або не менш як третини депутатів від загального складу ради. У цьому випадку сесію відкриває та веде міський голова.

Керуючись даним положенням міським головою м. Приморськ Божковою O.A. було прийнято розпорядження №100/3 від 04.08.2016р. «Про скликання дванадцятої сесії Приморської міської ради сьомого скликання», про що кожного депутата було проінформовано електронною поштою. Крім того, розпорядження про скликання позачергової сесії було розміщено на Дошці оголошень Приморської міської ради.

Відповідно до ч.2 ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» міською радою прийнято рішення №1 від 06.08.2016р. «Про схвалення проекту рішення міської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та в порядку ч.3 ст.7 Закону направлено до Запорізької обласної державної адміністрації для надання висновку відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Таким чином, Приморською міською радою процедуру добровільного об'єднання проведено у чіткій відповідності Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», отримано позитивний висновок Запорізької обласної державної адміністрації, у зв»язку з чим, позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. (а.с.136-137).

Відповідач, Божкова О.А. в судовому засіданні позов не визнала, надала письмові заперечення, де вказала, що відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (далі - Закон), сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених з спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до Роз'яснення Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування щодо застосування положень Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» №17 від 03.06.2015р. проведення громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян інших форм консультацій з громадськістю) протягом певної кількості днів слід розуміти як визначення граничного проміжку часу, протягом якого мають бути проведені певні заходи та оприлюднені їх результати.

На виконання вказаних положень та з метою дотримання процедури добровільного об'єднання територіальних громад 04.08.2016р. міським головою м. Приморськ Божковою O.A. було прийнято розпорядження №101/3 «Про проведення громадських слухань», відповідно до якого було визначено день та місце проведення громадських слухань та визначено порядок сповіщення населення про їх проведення.

Оголошення про проведення громадських слухань було розміщено на телебаченні, в мережі Інтернет, а також членами робочої групи виготовлено персональні запрошення та вручено особисто мешканцям Приморської територіальної громади.

Посилання позивача на відсутність оголошення про проведення громадських слухань в газеті «Запорізька правда», є безпідставним, оскільки дане розпорядження визначає перелік ЗМІ, в яких розміщуються оголошення та документи процесуального характеру.

Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 р. №996 не поширює свою дію на органи місцевого самоврядування при прийнятті рішень.

Під час проведення вперше громадських слухань з питання добровільного об'єднання територіальних громад 02.07.2016р. міським головою м. Приморськ Божковою O.A. наводились економічні показники за результатами можливого об'єднання. Проте аналізуючи положення Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» процедура такого об'єднання не передбачає обов'язкового проведення дослідження економічної ефективності, не передбачено й формату такого дослідження. Крім того, Закон не зобов'язує територіальні громади об'єднуватись виключно за Перспективним планом, затвердженим Обласною державною адміністрацією, що й зазначається самим позивачем: Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» надає право територіальним громадам об'єднуватись без цього перспективного плану, за власним бажанням». На підставі вищевикладеного просила суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в повному обсязі. (а.с.43-43)

Представник третьої особи на боці позивача, Приморської районної державної адміністрації, Смирнов О.В. в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити, надав до суду письмові пояснення, які долучені до матеріалів справи в яких вказав, що голова Приморської міської ради Божкова O.A. не проконтролювала виконання розпорядження міського голови м. Приморськ Запорізької області № 100/3 від 04.08.2016р. «Про скликання дванадцятої сесії Приморської міської ради сьомого скликання», не мала права на відкриття та проведення дванадцятої сесії Приморської міської ради сьомого скликання. Прушено Регламент, який виразився у неналежному оповіщенні про проведення даної сесії депутатів Приморської міської ради.

Вищевказане розпорядження не оприлюднювалось, та станом на 06.08.2016р. на 12-00 год. не було доведено до громадськості.

Сесія Приморської міської ради 06.08.2016р. була відкрита та проведена міським головою з порушенням встановленого законом способу та порядку скликання пленарних засідань сесії.

Рішення № 1 від 06.08.2016р. дванадцятої позачергової сесії сьомого скликання Приморської міської ради Приморського району Запорізької області «Про схвалення проекту рішення міської ради «Про добровільне об'єднання громад» є таким, що прийняте протиправно.

Приморська міська рада, провела 06.08.2016 року громадські обговорення пропозиції щодо об'єднаної громади міста Приморськ Приморського району Запорізької області та села Преслав Приморського району Запорізької області з визначенням центру об'єднання цих громад в м. Приморськ Запорізької області Приморського району Запорізької області з 10-00 год. до 12-00 год.

О 13-00год. того ж дня, з порушенням Регламенту та Порядку проведення позачергової сесії ради, була проведена 12-та позачергова сесія ради, на якій відразу ж було затверджено таке рішення громадських зборів, без проведення обов'язкової процедури п'яти денного оприлюднення такого рішення громадських обговорень, як того вимагає Закон України «Про добровільне об'єднання громадян».

Г ромадяни, мешканці м. Приморськ не були належним чином попереджені про проведення громадських обговорень, що суперечить законодавству України.

Інформація щодо проведення даного заходу зафіксована лише на інтернет - сайті Приморської міської ради Запорізької області та на сайті «Про приморськ.біз», тобто оголошення про проведення громадських обговорень було розміщено лише 05.08.2016р. о 10 год. 57 хв.

На сайті «Про приморськ.биз» таке оголошення з'явилося лише о 14 год. 45 хв.

Всього переглядів такого оголошення про проведення громадських обговорень станом на 08.08.2016р. становить 147 переглядів, що не може вважатися належним сповіщенням з боку організатора таких громадських обговорень

Оскільки, у громадських слуханнях, які були проведені Приморською міською радою та її посадовими особами 06.08.2016р. була присутня лише 201 особа, громадські слухання не відбулися.

Приморським міським головою Божковою О.М., як посадовою особою та представником територіальної громади у значній частині було порушено визначений нормативними актами Порядок проведення громадського обговорення, порушення прав мешканців територіальної громади на реалізацію права щодо безпосередньої участі населення у вирішенні питань віднесених до відома місцевого самоврядування.

Незаконні дії Приморського міського голови Божкової О.М., виразились у втіленні незаконного рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 06.08.2016р. «Про схвалення проекту рішення міської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад», прийнятого з порушенням норм чинного законодавства та порушенням гарантованих ст.7 Конституції України прав позивача та громадян територіальної громади на самоврядування, а тому є протиправними.

В зверненні 14 депутатів Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 30.05.2015р. до Приморського міського голови Божкової O.A. вказані замість селищ села Набережне та Подспорє.

Таким чином, провести добровільне об'єднання територіальних громад, в форматі, визначеному депутатами, неможливо, оскільки до складу такого об'єднання, визначеного депутатами Приморської міської ради увійшли населені пункти, які не існують в Україні,

Надані довідки, представником відповідача Іотовою В.В. в судовому засіданні від 16.11.2017р., як докази вивчення ініціативи депутатів Приморської міської ради від 30.05.2016р. не є правдивими, жодних обговорень з трудовим колективом та громадськістю про переваги чи недоліки об єднання територіальних громад в форматі села Преслав Преславської сільської ради, села Банівка Банівської сільської ради, сіл Набережне, Комишуватка, Подспорє та міста Приморськ Приморської міської ради в Приморську територіальну громаду з центром у місті Приморськ та саме й вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад в установах не проводилося.

Документів на підтвердження проведення вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад в форматі, ініційованим депутатами Приморської міської ради 30.05.2015р. з боку відповідачів не надано.

Робоча група жодних зборів громадян м. Приморськ, або с. Преслав, або інших населених пунктів Приморського району Запорізької області для вивчення пропозицій щодо добровільного об'єднання громадян, не проводилося.

Доказів оприлюднення рішення № 1 від 01.06.2016р. «Про звернення депутатів Приморської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад», відповідачем суду не надано.

Отримавши відмову Банівської сільської ради Приморського району Запорізької області від 02.08.2016р. та згоду Преславської сільської ради Приморського району № 01-19/1054 від 14.07.2016р., Приморська міська рада зобов'язана була повідомити Преславську громаду про зміну формату об'єднання, надати громаді нову пропозицію без с.Банівка, докази економічної ефективності існування такого формату об'єднання, та провести нові громадські обговорення Преславською громадою такої пропозиції об'єднання, та у разі схвалення такої пропозиції, за вимогами ч. З ст. 6 ЗУ «Про добровільне об єднання громад», у разі прийняття рішення про надання згоди, прийняти рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень.

Розпорядженням міського голови м. Приморськ Запорізької області № 99/3 від 04.08.2016р. створена робоча група у кількості 10 осіб - по 5 з кожної громади.

На засіданні спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад від 04.08.2016р. приймали участь лише 9 її членів, а саме: ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, з боку Приморської міської ради Приморського району Запорізької області та ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, та ОСОБА_16 - з боку Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області. Член робочої групи ОСОБА_17 не приймала участі у такому засіданні, що є прямим порушенням вимог ст. 6 ЗУ «Про добровільне об'єднання громад».

Проекти рішень Приморської міської ради Приморського району Запорізької області «Про добровільне об'єднання територіальних громад», схвалений рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 06.08.2016р. № 1, та проект рішення Преславської сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад», схвалений рішенням від 08.08.2016р. № 1 не містять перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів, визначенням адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та найменування, план організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

На громадських обговореннях проекту рішення Приморської міської ради не було обговорено обов'язкового пункту рішення - план організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Проект рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області «Про добровільне об'єднання територіальних громад», схвалений рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 06.08.2016р. № 1, громадських слухань-не проходив. (а.с.129-135).

Представник третьої особи на боці відповідача, Запорізької обласної державної адміністрації, Скорик К.М. в судове засідання не з'явився, просив розглядати справу без участі уповноваженого представника, надав до суду письмові пояснення, в яких вказав, що 10.08.2016р. до Запорізької обласної державної адміністрації надійшло звернення Приморської міської ради Запорізької області про надання висновку щодо відповідності Конституції України та законам України проекту рішення Приморської міської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад», схваленого рішенням Приморської міської ради №1 від 06.08.2016р. та проекту рішення Преславської сільської ради Приморського району «Про добровільне об'єднання територіальних громад», схваленого рішенням Преславської сільської ради Приморського району №1 від 08.08.2016р. За результатами розгляду пакету документів розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації №510 від 18.08.2016р. «Про затвердження висновку щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень стосовно добровільного об'єднання територіальних громад Приморської міської ради та Преславської сільської ради Проморського району Запорізької області в Приморську міську територіальну громаду Приморського району Запорізької області» було затверджено висновок про відповідність зазначених проектів Конституції та законам України. Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» не зобов'язує обласну державну адміністрацію перевіряти явку депутатів на сесію місцевої ради, на якій було прийняте рішення про схвалення проекту рішення про добровільне об'єднання або перевіряти кількість оголошень про проведення громадських слухань, місця їх розміщення тощо.

Рішенням Приморської міської ради №1 від 01.08.2016р. затверджено відповідний Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад. З наданих Приморською міською радою документів вбачалося, що громадське обговорення проведене, в ньому взяла участь значна кількість людей, близько 200 осіб, що спростовує доводи позивача про те, що мешканці громади не були повідомлені про проведення громадських слухань. Крім того, ані Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», ані Порядком не встановлено будь-яких вимог щодо кворуму представництва громади на громадських обговореннях - має взяти участь 1% від числа мешканців, 10% або 70%.

За результатами опрацювання поданих документів Запорізькою обласною державною адміністрацією було встановлено, що процедура об'єднання громад відбувалася у визначеному законом порядку: депутати міської ради ініціювали перед міським головою процес об'єднання, міська рада відповідним рішенням розпочала процедуру обговорень цієї ініціативи, був затверджений порядок громадського обговорення, проведено громадські слухання, надано згоду на об'єднання громад, надіслано пропозиції щодо об»єднання сусіднім громадам, отримано згоду однієї з них, створено спільну робочу групу, підготовлено проект рішення, проведено громадське обговорення цього проекту, скликано та проведено сесію, на якій зазначений проект затверджено, тому твердження позивача про те, що громадські слухання були неповноважними через те, що проведені, на його думку, з порушенням процедури є необгрунтованими, у зв'язку з чим позов задоволенню не підлягає. (а.с.118-120).

Свідок ОСОБА_19 - голова Приморської районної державної адміністрації Запорізької області в судовому засіданні пояснив, що створення об'єднаної територіальної громади, є незаконною, яка створена з порушеннями процедури, закону. Процес обговорення щодо створення об'єднаної територіальної громади проходив не один рік. Приморська міська рада - це основна громада Приморського району, де знаходиться вся податкова база, тому виходячи з того, що економічно спроможні території можуть бути лише там, де є грошові кошти. Управління фінансів прорахувало варіанти об'єднання громад і вийшло на варіант тільки в форматі 1 район = громада, що є найбільш економічно вигідним варіантом для району. Районна робоча група у 2014р. скликала обговорення на території Приморського району на яких представниками району, у тому числі міської ради проголосовано створення об'єднаної територіальної громади у форматі «район = громада», який офіційно закріплений протокольно та направлений на сесію Запорізької обласної ради. Приморською міською радою у 2014р. було організовано робочу групу і на громадських слуханнях більшістю голосів вирішено створення об'єднаної територіальної громади, «район = громада». Документи направлено в Запорізьку обласну раду, перевірені усі розрахунки спеціалістами обласної ради та направлені до ВРУ та КМУ, звідки отримали позитивне схвалення об'єднаної територіальної громади у форматі, «район = громада», як спроможна територія і на сесії облради було прийняте рішення саме про такий формат об'єднання і це був документ, який дозволяв далі вести процедуру реформування у цьому напрямку, але всупереч цьому, керівництво міської ради вирішило розділити район на декілька громад.

Свідок ОСОБА_20 в судовому засіданні пояснив, що участі в громадських слуханнях по об'єднанню територіальної громади, які проходили 06.08.2016р. не приймав, оскільки не знав про них, так як не отримував ніякого запрошення. Дізнався про них з місцевої газети після того, як вони відбулися. Якби знав, що слухання будуть проходити, то прийшов би, проте не знає, як би тоді проголосував. Якщо б такі слухання проходили сьогодні, то він би проголосував проти такого об'єднання, оскільки зараз він є депутатом Приморської об»єднаної територіальної громади і бачить її неспроможність.

Свідок ОСОБА_21 - начальник відділу економічного розвитку Приморської районної державної адміністрації Запорізької області в судовому засіданні пояснила, що 06.08.2016р. не приймала участі у громадських обговореннях щодо об'єднання територіальної громади, які проводилися у великій залі Приморської районної ради. Про проведення таких слухань дізналася в цей же день з вставленого у її паркан папірця, в якому на обговорення 06.08.2016р. запрошувалися жителі м Приморська, хоча вона проживає в с. Комишуватка. В її селищі такі обговорення не проводилися. 05.08.2016р. напротязі робочого часу, її ніхто з працівників райдержадміністрації не запрошував на таке обговорення у залу Приморської районної ради і офіційну сторінку сайту Приморської міської ради з розміщеним там запрошенням цього дня не переглядала. На її думку, як заввідділу економічного розвитку, найбільш оптимальним варіантом об'єднання для Прморського району є, один район = громада, оскільки більшість сільських рад району є дотаційними, тобто такими, що не спроможні самі себе обслуговувати. Спроможна лише та громада, коли її доходи більш ніж 200% і тоді вона може сама себе утримувати. Розрахунки з обласного бюджету робили вже в цьому році і їхні розрахунки були по трьом об'єднаним територіальним громадам, які показують лише дохідну частину, а не видаткову, тобто з таких показників неможливо встановити повну фінансову спроможність запропонованого варіанту громади. Також вказала, що до об'єднання, Приморський район був дотаційним.

Свідок ОСОБА_22 в судовому засіданні пояснила, що була депутатом Приморської міської ради та була присутня 06.08.2016р. на громадських обговореннях щодо об'єднання територіальної громади, однак участі у голосуванні не приймала. В процесі обговорення щодо об'єднання ставилися питання щодо доцільності такого об'єднання, обгрунтування економічних показників. За об'єднання було більше голосів, ніж проти. Головою лічильної комісії була ОСОБА_23 Цього ж дня, сесією Приморської міської ради надано згоду на таке об'єднання, однак на сесії присутньою не була, так як не знала, що вона відбудеться 06.08.2016р., про проведення сесії дізналася лише зранку 08.08.2016р. з повідомлення, направленого їй о 16:00 год. 05.08.2016р. електронною поштою. Про проведення самих обговорень дізналася 05.08.2016р. від голови Приморської районної державної адміністрації Запорізької області, ніхто з інших працівників адміністрації напротязі робочого дня до неї не приходив і не повідомляв про них. Також на ці обговорення її запрошував заступник міського голови ОСОБА_41., однак вона не планувала приймати в них участь, так як мала інші плани. Особисто, їй ніхто запрошення не приносив, чи було воно розклеєне в під'їзді, не бачила.

Свідок ОСОБА_24 - в судовому засіданні пояснила, що на початку серпня 2016р. гуляючи з дитиною, біля приміщення райдержадміністрації, побачила велике скупчення транспортних засобів. На запитання, що відбувається, перехожий відповів, що проходять громадські слухання з приводу об'єднання територіальної громади. Таким чином, вона потрапила на громадські слухання, зареєструвавшись перед цим біля входу в зал, однак запрошення особисто не отримувала, якби знала про це, привела б своїх знайомих-однодумців. На слуханнях були присутні близько 200 осіб з числа мешканців м. Приморськ та с. Преслав. Обговорення були емоційними, були за і проти об'єднання, у виступах про ефективність створення об'єднаної територіальної громади виступив ОСОБА_41., який пояснив, що при об'єднанні громада отримає 10 млн.грн. За результатами голосування «ЗА» проголосувало близько 120-126 осіб, «Проти» - близько 60-80 осіб. Голос її чоловіка врахований не був, так як він не був зареєстрований. Особисто вона проти запропонованого варіанту об'єднання, підтримує створення «великої» громади. На цих зборах була присутня ОСОБА_23, яка була головою чи членом лічильної комісії та виступала на захист так званої «малої» громади. Як людина, яка проходила курси по децентралізації може пояснити, що термін, який відводиться для проведення громадських слухань після ініціювання особами, визначеними ст. 5 ЗУ «Про добровільне об'єднання територіальних громад» становить 30 днів, з дня надходження такої пропозиції.

Стосовно оприлюднення прийнятого на громадських зборах рішення, то закон не вимагає якогось окремого способу його оприлюднення. Обов'язковою умовою для проведення громадських слухань - є їх регулювання нормативними документами міської ради, тобто, прийняти порядок про їх проведення і якщо в ньому буде зазначений особливий спосіб оприлюднення, тоді воно має оприлюднюватися згідно з цим порядком, закон такого не регламентує. Що стосується організації позачергових сесій, то згідно з Закону України «Про місцеве самоврядування» вони можуть існувати, їх організація відбувається відповідно до регламенту, затвердженого органом місцевого самоврядування. Позачергові сесії у разі вирішення термінових питань, особливо бюджетних, скликається за добу, з повідомленням такого термінового зібрання з друкуванням у ЗМІ.

Питання, яке стосується адміністративно-територіального устрою має вирішуватися широким колом осіб, хоча кількість закон не регламентує. У деяких територіях Приморського району на даний час продовжується процедура об'єднання, деякі території менші, ніж м. Приморськ, сільські території застосовують метод по дворового опитування з протоколюванням відповідей від населення. Особисто у неї є зауваження з приводу організації громадських слухань, оскільки такої інформації не було надруковано у ЗМІ, не розміщено на телебаченні, а якщо воно й було, то вона не бачила. Вважає, що 120 осіб, які прийняли рішення про об'єднання громади є недостатнім. З приводу проведення громадських слухань Приморська міська рада не зверталася до адміністрації санаторію «Глорія».

Свідок ОСОБА_25 - начальник Управління фінансів Приморської районної державної адміністрації Запорізької області в судовому засіданні пояснила, що напротязі 04-05 серпня 2016р. не отримувала від Приморської міської ради ніяких запрошень щодо участі у громадських обговореннях з приводу об'єднання територіальної громади, які відбудуться 06.08.2016р. На зараз, об'єднана у вибраному форматі громада, спроможна, так як покриває доходи та розходи, але б «велика» громада була б більш спроможною тому, що ті, сільські ради, які залишилися - тепер неспроможні. Департаментом фінансів був затверджений розрахунок вибраного формату, а розрахунок формату Приморськ-Банівка-Преслав зроблений Приморською районної державної адміністрації Запорізької області, згідно якого цей формат неспроможний.

Свідок ОСОБА_26 в судовому засіданні пояснив, що 05.08.2016р. від секретаря Приморської міської ради дізнався про те, що 06.08.2016р. відбудуться громадські слухання з приводу об'єднання територіальної громади і позачергова сесія міськради. На обговореннях був присутнім і там з ним склалася досить нестандартна ситуація, а саме, коли проходило голосування, ОСОБА_27, яка рахувала голоси, підійшла до нього і порахувала його голос як «за», хоча він сказав їй, що «ні», оскільки не голосує за це рішення, вона в свою чергу, махнула рукою, і пішла рахувати далі, таким чином, спотворивши його думку. Голосував тоді, коли голосували «проти», однак не пам'ятає, чи при цьому був його голос врахований. З результатами голосування ознайомлений не був, знає лише про те, що більшість підтримала вибраний формат об'єднання. Предметом обговорення було 2 питання: 1-й: 1 район = громада, 2-й: Приморськ - Комишуватка - Преслав - Набережне - Подспор'є, пройшов 2-й варіант, чи були інші питання в порядку денному не пам'ятає, як і не пам'ятає чи були паперові носії з інформацією і хто озвучив рішення про результати обговорення. Вважає, що долю громади не може вирішувати 200 чоловік.

Свідок ОСОБА_28 - голова Приморської районної ради Приморського району Запорізької області в судовому засіданні пояснив, що про громадські слухання, які відбулися 06.08.2016р. дізнався за декілька днів до їх проведення з соціальної мережі Фейсбук, крім того, до райради від міської ради подано лист - прохання про виділення залу для проведення даного заходу. Порядок денний даного заходу: громадські слухання з приводу об'єднання громади у форматі Комишуватка-Преслав-Набережне Приморськ. Він особисто був присутній на громадських слуханнях, проте не реєструвався та не голосував, так як на той час був зареєстрований в с. Банівка. Зал був заповнений повністю, 99% присутніх були мешканцями м. Приморськ, останні з с. Преслав. Хто був головуючий на громадських слуханнях, не пам'ятає. Доповідь від робочої групи робили ОСОБА_41, депутати. Зі скаргами з приводу таких слухань до нього ніхто не звертався. Також, цього ж дня, був присутній на сесії міської ради, про яку дізнався під час громадського обговорення, де було зроблено про це оголошення. Крім того, вказав, що коли проводилися слухання по селам району, люди мали свою думку щодо об'єднання, проте їм нав'язували формат 1 район = громада. Також ним було встановлено, що Приморська районної державної адміністрації Запорізької області надавала мінімум інформації щодо об'єднання громад і сільські голови мали мінімум інформації про спроможність їх громад. Усі сільські ради скаржилися на те, що не має розрахунків фінансової спроможності громад, вони зверталися в фінуправління, однак їм відповідали, що цифр не дадуть, а по закону райдержадміністрація повинна проводити роз'яснювальні роботи серед населення.

Свідок ОСОБА_29 в судовому засіданні пояснив, що на початку серпня 2016р. йому зателефонував секретар міської ради ОСОБА_30 і повідомив його, як депутата міської ради, що на вихідні дні будуть проводитися громадські слухання з приводу об'єднання територіальної громади. На слуханнях присутнім не був, відвозив дитину до м. Запоріжжя. На слідуючий день, у неділю, йому зателефонували і запитали, як він проголосував на сесії, чи був на слуханнях, ось так він випадково дізнався про сесію. Про те, що після слухання відбудеться сесія, його не повідомили, якби він знав про це, то можливо б змінив свої плани. У неділю, продивившись свою електронну пошту виявив, що о 17:06 год. 05.08.2016р. йому з міської ради було направлено лист про те, що 06.08.2016р. відбудеться сесія. У понеділок зустрівся з ОСОБА_31, депутатом міської ради, яка теж не була присутньою на сесії. Разом пішли до міського голови Божкової О.А. розібратися з цього питання, яка пояснила, що на обговореннях була кількість депутатів, необхідна для проведення сесії.

Свідок ОСОБА_31 в судовому засіданні пояснила, що про громадські слухання, які відбудуться 06.08.2016р. дізналася від людей за декілька днів до їх проведення, ніяких письмових запрошень особисто не отримувала та не знала, що туди запрошують депутатів і що цього ж дня відбудеться сесія міської ради, депутатом якої вона є. На слуханнях присутньою не була і відповідно на сесії також. 22.08.2016р. на сесії при прийняття рішення про об'єднання територіальної громади у даному форматі голосувала «за».

Свідок ОСОБА_32 в судовому засіданні пояснила, що як депутату Приморської міської ради їй було відомо про громадські слухання, які відбудуться 06.08.2016р. та про позачергову сесію міської ради в цей же день. Особисто за два дні до проведення громадських слухань розносила запрошення в с. Подспор'є, які їй надав секретар міської ради, спілкувалася з людьми. Кількість виборців в с.Подспор'є - Набережне складає 427 чоловік. Громадські слухання проводилися у сесійному залі Приморської районної ради, зал був майже повний, вона також була присутньою і приймала участь у голосуванні. Матеріали з інформацією про слухання їй ніякі не надавалися, все було показано через телепроектор. Предметом обговорення було об'єднання територіальної громади, одні підтримували один формат об'єднання, другі - інший. Виступало по 5 представників від кожного формату об'єднання, а також спеціалісти з Запорізького центру регіонального розвитку, обговорювали бюджет громади. За результатами голосування прийнято рішення про об'єднання територіальної громади в форматі Комишуватка-Преслав-Приморськ, дане рішення було оприлюднене у найближчому номері місцевої газети. Одразу ж після громадських слухань, була проведена позачергова сесія, на якій було схвалено проект рішення про добровільне об'єднання територіальної громади у проголосованому на слуханнях форматі.

Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні пояснив, що був запрошений ОСОБА_30 як депутат Приморської міської ради на громадські слухання та на позачергову сесію міської ради, які відбулися 06.08.2016р., за 2 дні до їх проведення. Предметом громадських обговорень було питання, якою буде громада: 1 район = громада чи Приморськ-Преслав-Камишуватка - Подспор'є. Був активним учасником процесу добровільного об'єднання громади саме у форматі Приморськ-Преслав-Камишуватка -Подспор'є, тому проводив бесіди з цього приводу як з окремими громадянами, так і з трудовими колективами, виступав безпосередньо і на слуханнях. На слуханнях, кожен з присутніх міг висловити свою думку, якою саме має бути громада. Вважає, що процедуру об'єднання було додержано, без порушень закону, оскільки прийняте на слуханнях рішення було затверджене Запорізькою обласною радою та Верховною Радою України та як наслідок, проведені вибори. Також був присутній на позачерговій сесії міської ради, перед початком якої був ознайомлений з порядком денним.

Свідок ОСОБА_41. в судовому засіданні пояснив, що про громадські слухання 06.08.2016р. знав, оскільки був членом робочої групи з розробки проекту рішення та особисто сприяв розповсюдженню оголошення про такі слухання: розносив оголошення, спілкувався з громадянами, працював з педагогічними колективами школи №3, технікуму, ліцею. Обговорення такого формату проводилися і до 06.08.2016р., куди запрошувалися спеціалісти із Запорізької обласної ради, офісу реформ, інформатики, які надавали громадянам інформацію з приводу результатів об'єднання. На слуханнях 06.08.2016р. виступав як представник робочої групи з питань децентралізації. Дана група була створена на підставі рішення Приморської міської ради. Порядок денний громадських слухань - схвалення проекту рішення щодо об'єднання територіальної громади у вибраному форматі. Як член робочої групи мав методичні інструкції, які визначали порядок, в тому числі орієнтовні проекти рішень, які рекомендувалися офісом реформ для розробки проектів рішень безпосередньо цими комісіями. Проекти рішень розроблялися комісією у складі 10 чоловік, на слуханнях з них були присутні - 9. В обов'язки робочої групи входила підготовка і розробка проекту резолюції громадських слухань, це було зроблено і подано на розгляд громадських слухань. За результатами громадських слухань було прийнято рішення погодити проект рішення робочої групи і цього ж дня сесією міськради даний проект рішення був схвалений, після чого направлений до Запорізької обласної державної адміністрації для надання висновку. Після надання позитивного висновку, 22.08.2016р. сесією міської ради прийнято рішення про об'єднання територіальної громади та направлено до Запорізької обласної ради на затвердження, а вже потім до ЦВК для призначення виборів міського голови та депутатів. 18.12.2016р. вибори відбулися та створено об'єднану територіальну громаду. Після створення об'єднаної територіальної громади створеною комісією було реформовано Преславську сільську раду.

Свідок ОСОБА_23 - контролер КУ «Чисте місто» Приморської міської ради Запорізької області в судовому засіданні пояснила, що була присутньою на громадському слуханні 06.08.2016р., про яке дізналася з газети. На вказаному заході була членом лічильної комісії, рахувала голоси, крім неї був ще один рахівник. Спочатку голосували «за», потім «проти». Кількість голосів фіксувала у блокноті, який потім передала головуючому лічильної комісії та який потім оголосив результати голосування. На вказаному заході був присутній ОСОБА_6, чи був присутній ОСОБА_1 не пам'ятає. Вважає, що ніяких порушень при проведенні слухань не було, все відповідало вимогам законодавства, створено громаду, яка працює та розвивається.

Заслухавши позивача, представників відповідача, відповідача, представника третьої особи, свідків, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню в частині визнання дій неправомірними, визнання рішення протиправним та його скасування, закриттю в частині позовних вимог ОСОБА_1 про визнання громадських слухань такими, що не відбулися.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно з ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Закон «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (надалі Закон), регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.

Відповідно до приписів вказаного Закону добровільне об"єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: конституційності та законності, добровільності, економічної ефективності, державної підтримки, повсюдності місцевого самоврядування, прозорості та відкритості, відповідальності.

Добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст повинно здійснюватися з дотриманням таких умов згідно ст. 4 Закону:

1) у складі об'єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування;

2) територія об'єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися;

3) об'єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області;

4) при прийнятті рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об'єднаної територіальної громади;

5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об'єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об'єднання.

Розділом другим Закону визначено Порядок добровільного об'єднання територіальних громад.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про добровільне об"єднання територіальних громад", ініціаторами добровільного об"єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: сільський, селищний, міський голова; не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).

Пропозиція щодо ініціювання добровільного об"єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити:

1) перелік територіальних громад, що об"єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів;

2) визначення адміністративного центру об"єднаної територіальної громади та її найменування.

На виконання вимог ст.5 Закону, 30.05.2016р. 14 депутатів Приморської міської ради, звернулися із депутатським зверненням до міського голови м. Приморськ, Божкової О.А., яким ініціювали перед Приморською міською радою, проведення наступних заходів:

- організувати процедуру добровільного об'єднання територіальних громад села Преслав Преславської сільської ради, села Банівка Банівської сільської ради, сіл Набережне, Комишуватка, Подспор'є та міста Приморськ Приморської міської ради в Приморську територіальну громаду з центром у місті Приморськ;

- підготувати проведення громадського обговорення щодо можливості об'єднання територіальних громад у зазначеному вище складі в Приморську територіальну громаду з центром у місті Приморськ;

- скликати 01.06.2016р. позачергову сесію Приморської міської ради, до порядку денного якої включити питання про добровільне об'єднання територіальних громад у зазначеному складі в Приморську територіальну громаду з центром у місті Приморськ. (а.с.140 т.1)

Надалі, згідно ч.3 ст.5 Закону, міський голова отримавши таку пропозицію забезпечує її вивчення та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції.

01.06.2016р. вищевказане звернення депутатів (пропозиція), розглянута Приморською міською радою та винесено рішення №2 від 01.06.2016р., яким визначено:

- провести громадське обговорення пропозиції депутатів Приморської міської ради щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад села Преслав Преславської сільської ради, села Банівка Банівської сільської ради, селищ Набережне, Подспор'є, Комишуватка, та міста Приморськ Приморської міської ради в Приморську територіальну громаду з центром у місті Приморськ до 02.07.2016р.;

- створити робочу групу з вивчення пропозицій, що стосуються ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад, у складі: ОСОБА_8, ОСОБА_41. - заступники міського голови, ОСОБА_33, ОСОБА_32, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_10 - депутати міської ради, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38 - члени виконавчого комітету;

- розмістити пропозицію депутатів на офіційному веб-сайті Приморської міської ради та у засобах масової інформації, щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад;

- фізичним та юридичним особам подавати свої пропозиції у письмовій формі з позначкою «Робочій групі з вивчення пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад» до 24 червня 2016р.;

- робочій групі з вивчення пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад до 02 липня 2016р. провести збори громадян з розгляду даного питання;

- підготувати проект рішення про надання згоди добровільного об'єднання територіальних громад з урахуванням отриманих пропозицій від фізичних та юридичних осіб та рішення зборів громадян;

- подати проект рішення на розгляд чергової сесії Приморської міської ради.

Контроль за виконанням даного рішення покладено на міського голову.(а.с.139 т.1).

Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом, визначається міською радою, ч.4 ст.5 Закону.

На виконання вищевказаної статті Закону, рішенням дев'ятої сесії сьомого скликання Приморської міської ради Приморського району Запорізької області №1 від 01.06.2016р., затверджено Порядок проведення громадських обговорень, з питань добровільного об'єднання територіальних громад (надалі Порядок), який визначає механізм проведення громадського обговорення та основні вимоги до його організації та розгляду узагальнених пропозицій.

Відповідно до даного Порядку, ініціатор займається інформуванням цільових груп та потенційно зацікавлених сторін громадського обговорення.

Організатори громадського обговорення самостійно визначають форми його проведення.

Громадське обговорення передбачає:

1). вирішення організаційних питань: час, дата, місце проведення громадського обговорення;

2). визначення цільової групи та ефективного способу інформування потенційних учасників (у разі необхідності складають списки учасників).

В Порядку вказані можливі способи інформування цільових груп та потенційно зацікавлених сторін громадського обговорення:

- оголошення у засобах масової інформації (пресі, телебаченні, радіо, інтернету) та розсилання письмових запрошень.

3). опрацювання організаторами громадського обговорення висловлених пропозицій та проведення їх аналізу;

4). узагальнення та оприлюднення результатів громадського обговорення.

Рішення про проведення громадського обговорення приймається його організатором з урахуванням вимог Закону, яке повинно містити питання, що виносяться на громадські обговорення, строк його проведення та імена відповідальних осіб.

Пропозиції реєструються організаторами громадського обговорення.

У ході проведення конференцій, форумів, громадських слухань, засідань за круглим столом, зборів, зустрічей з громадськістю в рамках громадського обговорення ведеться протокол у якому фіксуються всі пропозиції.

Організатор громадського обговорення протягом 2 днів після закінчення строку подання пропозицій, узагальнює та готує звіт, у якому зазначаються, найменування організатора, зміст питання, що виносилося на громадське обговорення, інформація про осіб, які взяли участь в обговоренні порушеного питання, а також узагальнений аналіз пропозицій, що надійшли за час проведення громадського обговорення. (а.с.138 т.1).

Відповідно до рішення №2 від 01.06.2016р. громадське обговорення пропозиції депутатів Приморської міської ради, щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад села Преслав Преславської сільської ради, села Банівка Банівської сільської ради, селищ Набережне, Подспор'є, Комишуватка та міста Приморськ Приморської міської ради в Приморську територіальну громаду з центром у місті Приморськ , провести до 02.07.2016р.

02.07.2016р. згідно протоколу №1 громадських слухань з питання добровільного об'єднання територіальних громад вирішено, схвалити та підтримати пропозицію депутатів Приморської міської ради про добровільне об'єднання територіальних громад села Преслав Преславської сільської ради Приморського району, села Банівка Банівської сільської ради Приморського району, селищ Набережне, Подспор'є, села Комишуватка та міста Приморськ Приморської міської ради в Приморську територіальну громаду з центром у місті Приморськ. (а.с.144-148 т.1).

Відповідно до Резолюції від 02.07.2016р. громадських слухань з питання добровільного об'єднання територіальних громад вирішено, прийняти до відома інформацію, що надійшла від учасників громадських слухань, схвалити та підтримати пропозицію депутатів Приморської міської ради про добровільне об'єднання територіальних громад села Преслав Преславської сільської ради Приморського району, села Банівка Банівської сільської ради Приморського району, сіл Набережне, Подспор'є, Комишуватка та міста Приморськ Приморської міської ради в Приморську територіальну громаду з центром у місті Приморськ. До резолюції долучено реєстраційний лист з прізвищами та підписами 89 громадян, які прийняли участь в громадських обговореннях з питань добровільного об»єднання територіальних громад. (а.с.141 -143 т.1).

Згідно ч.3 ст.5 Закону, після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

14.07.2016р. Приморська міська рада прийняла рішення на одинадцятій сесії сьомого скликання, про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад села Преслав Преславської сільської ради Приморського району, села Банівка Банівської сільської ради Приморського району, селищ Набережне, Подспор'є, села Комишуватка та міста Приморськ Приморської міської ради в Приморську територіальну громаду з центром у місті Приморськ, міському голові м.Приморськ звернутися до Банівської сільської ради, Преславської сільської ради з пропозицією про добровільне об'єднання територіальних громад. Контроль за виконанням даного рішення покладено на міського голову.(а.с.149)

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.

Згідно ч.2 ст.6 Закону, сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення, пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.

25.07.2016р. рішенням дев'ятої позачергової сесії сьомого скликання Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області №1, вирішено дати згоду на добровільне об'єднання територіальних громад села Преслав Преславської сільської ради Приморського району, села Банівка Банівської сільської ради Приморського району, сіл Набережне, Подспор'є, Комишуватка та міста Приморськ Приморської міської ради в Приморську територіальну громаду з центром у місті Приморськ та делегувати до складу спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад представників територіальної громади с. Преслав, у складі 5 осіб: ОСОБА_13, ОСОБА_17, ОСОБА_39, ОСОБА_15, ОСОБА_14.(а.с.151 т.1).

02.08.2016р. відповідно до Протоколу десятої (позачергової) сесії шостого скликання Банівської сільської ради Приморського району Запорізької області, рішення щодо об'єднання територіальних громад села Преслав Преславської сільської ради Приморського району, села Банівка Банівської сільської ради Приморського району, сіл Набережне, Подспор'є, Комишуватка та міста Приморськ Приморської міської ради в Приморську об»єднану територіальну громаду з центром у місті Приморськ, не прийнято. (а.с.152 т.1).

Відповідно до ч.3,4 ст.6 Закону, у разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це обласну державну адміністрацію.

Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується.

Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад

04.08.2016р. за розпорядженням міського голови Приморської міської ради Приморського району Запорізької області №99/3, створено спільну робочу групу з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, у складі 10 осіб: ОСОБА_8, ОСОБА_41. - заступники міського голови м.Приморськ, ОСОБА_11, ОСОБА_10 - депутати Приморської міської ради, ОСОБА_12 - член виконавчого комітету Приморської міської ради, ОСОБА_13 - сільський голова с.Преслав, ОСОБА_17 - головний бухгалтер Преславської сільської ради, ОСОБА_39 - депутат Преславської сільської ради, ОСОБА_15 - секретар виконкому Преславської сільської ради, ОСОБА_14 - депутат Приморської районної ради. (а.с.153 т.1).

Утворення спільної робочої групи відповідно до Закону, є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад.

04.08.2016р. відповідно до Протоколу засідання спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад вирішено, схвалити запропонований ОСОБА_41. - секретарем робочої групи проект рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад», підготувати проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, до 05.08.2016р., доручити Преславському сільському голові, ОСОБА_13 та міському голові м. Приморськ, Божковій О.А., забезпечити проведення обов'язкового громадського обговорення підготовлених проектів рішень, щодо добровільного об'єднання територіальних громад. (а.с.155 т.1).

04.08.2016р. відповідно до розпорядження міського голови Приморської міської ради Приморського району Запорізької області Божкової О.А. №101/3, про проведення громадських слухань, громадські слухання з питання громадського обговорення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад, підготовленого спільною робочою групою, провести 06 серпня 2016р. о 10:00 год. у великій залі Приморської районної ради, розмістити оголошення про проведення громадських слухань на офіційному веб-сайті Приморської районної ради та на дошці оголошень Приморської районної ради, виконавчому комітету Приморської міської ради забезпечити виготовлення та вручення персональних оголошень мешканцям міської ради (а.с.157 т.1).

04.08.2016р. міським головою Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, Божковою О.А. видане розпорядження №100/3 про скликання 06 серпня 2016р. о 12:00 год. у великій залі Приморської районної ради, дванадцятої позачергової сесії Приморської міської ради сьомого скликання. На розгляд винести питання «Про схвалення проекту рішення щодо добровільного об»єднання територіальних громад». Виконавчому апарату Приморської міської ради повідомити депутатів. (а.с.158 т.1).

06.08.2016р. прийнята резолюція громадських слухань з питання громадського обговорення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад, підготовленого спільною робочою групою, про схвалення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад» певної редакції (а.с.159 т.1).

Відповідно до протоколу №2 громадських слухань, з питання добровільного об'єднання територіальних громад від 06.08.2016р. вирішено прийняти резолюцію громадських слухань з питання громадського обговорення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад села Преслав Преславської сільської ради Приморського району, селищ Набережне, Подспор'є, села Комишуватка та міста Приморськ Приморської міської ради в Приморську територіальну громаду з центром у місті Приморськ, підготовленою спільною робочою групою. До протоколу додано реєстраційні списки громадян (а.с.160-166 т.1).

Рішенням дванадцятої сесії сьомого скликання Приморської міської ради Приморського району Запорізької області №1 від 06.08.2016р. вирішено схвалити проект рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області «Про добровільне об'єднання територіальних громад», підготовлений спільною робочою групою та міському голові м. Приморськ Божковій О.А. подати проект рішення Приморської міської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад» до Запорізької ОДА для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України. До рішення додано додаток, план організаційних заходів щодо добровільного об»єднання (а.с.167, 169,170 т.1).

Заступником голови - керівником апарату облдержадміністрації надано висновок щодо відповідності Конституції та Законам України проекту рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області «Про добровільне об'єднання територіальних громад», схваленого рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 06.08.2016р. №1, та проекту рішення Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області Про добровільне об'єднання територіальних громад», схваленого рішенням Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області від 08.08.2016р. №1.

Даний висновок затверджений розпорядженням голови Запорізької обласної адміністрації 18.08.2016р. за №510, який позивач не оскаржує. (а.с. 171-172 т.1, ).

Рішення Приморської міської ради від 22.08.2016р. №1 "Про добровільне об"єднання територіальних громад" завершує процес об"єднання територіальних громад, яким проведено об»єднання з територіальними громадами села Преслав Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області, селища Набережне, селища Подспор»є, села Комишуватка та міста Приморськ Приморської міської ради Приморського району Запорізької області в Приморську міську об»єднану територіальну громаду з центром у місті Приморськ.(а.с.214).

18.12.2016р. проведені вибори міського голови Приморської міської ради Приморського району Запорізької області та депутатів міської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 2,6 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що у зв'язку з прийняттям рішенням чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача.

Вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення).

Встановлення факту наявності порушення права, свободи чи інтересу особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковим під час судового розгляду.

Позивач вказав на порушення його прав як громадянина України, завчасно не повідомили про проведення громадських слухань, що позбавило можливості привести на обговорення 250 однодумців, не повідомили про проведення 06.08.2016р. позачергової сесії міської ради, як би він був присутній на даній сесії, можливо б було прийняте інше рішення, не приймав участі в громадських обговореннях в форматі с. Банівка.

В п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за КАС України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.

Одночасно, ст. 124 Конституції України визначено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Крім того, в ст. 6 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Таким чином, суд акцентує увагу, що за змістом наведеної норми Конституції України та КАС України судова юрисдикція поширюється не загалом на всі суспільні відносини, а лише на такі, що врегульовані нормами права, тобто на правовідносини.

У свою чергу, неодмінним елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб'єктивне право особи та її юридичний обов'язок. Відтак, судовому захисту підлягає суб'єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах.

Порушенням суб'єктивного права особи є створення будь-яких перепон у реалізації нею свого суб'єктивного права, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона вправі розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи. Так само, протиправним є покладення на особу додаткового обов'язку, який не випливає зі змісту конкретних правовідносин за участі цієї особи.

Отже, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків особи, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.

Встановлення невідповідності діяльності суб»єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв ч.3 ст.2 КАС України може бути підставою для задоволення адміністративного позову, за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.

Таким чином, обов»язковою умовою для визнання протиправним рішення (дії, бездіяльності) суб»єкта владних повноважень є наявність факту порушення останнім прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася за їх судовим захистом.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 особисто приймав участь в громадських обговореннях про, що не заперечував в судовому засіданні, та підтверджується поясненнями свідків, матеріалами справи, відповідно до протоколу №1 від 02.07.2016р., протоколу №2 від 06.08.2016р.

Тобто, в адміністративному позові позивач не надає жодних пояснень в чому полягає його порушене право. Як наслідок, позивачем не наведено, а судом не встановлено, порушеного права позивача.

Зважаючи на наведене в сукупності, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання дій неправомірними, визнання рішення протиправним та його скасування необхідно відмовити з підстав відсутності порушеного права позивача у правовідносинах, що виникли.

Позивач просив визнати громадські слухання, що проводилися 06.08.2016 року, щодо обговорення пропозиції об'єднання громади міста Приморськ Приморського району Запорізької області та села Преслав Приморського району Запорізької області з визначенням центру м. Приморськ Запорізької області такими, що не відбулися.

Згідно ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до Законів України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження про прийняття рішення щодо об'єднання територіальних громад та інші питання майбутнього об'єднання належать виключно до компетенції сільської, селищної, міської рад. Громадські обговорення є лише формою опитування громадян тієї чи іншої територіальної громади щодо їхнього ставлення до майбутнього об'єднання. Жодного вирішального значення у прийнятті рішення органом місцевого самоврядування результати громадського обговорення не мають, оскільки будь-які формати громадського обговорення, (за винятком місцевого референдуму) не мають обов'язкового значення для представницького органу місцевого самоврядування.

За таких обставин колегія суддів визначила, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, що передбачений КАС України не співпадає з тими правами, які він намагається захистити.

Відсутність порушеного права (свободи, охоронюваного законом інтересу) чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову.

Колегія суддів, вважає, що жодна з обставин, на які покликався позивач, не свідчать про порушення з боку відповідача права позивача на участь у громадських слуханнях про добровільне об'єднання територіальних громад. Буд-яких перешкод для позивача та інших членів громади взяти участь у громадських обговореннях з приводу економічної доцільності, необхідності, обґрунтованості такого об"єднання відповідачі не чинили. Оскаржуване рішення відповідачів не призвели до виникнення правових наслідків, які б свідчили про порушення прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів позивача. Процес об"єднання територіальних громад завершено. Проведені вибори депутатів міської ради об'єднаної територіальної громади та міського голови, які відбулися 18.12.2016 року.

В судовому засіданні також встановлено, що позивач, ОСОБА_1 приймав участь у розгляді питань про добровільне об'єднання територіальних громад, а тому суд вважає що йому було відомо про добровільне об'єднання, в тому числі і про формат об'єднання і не вбачає порушень його прав на обговорення питань життя громади.

Відповідно до ст.19 Конституції України, ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

По справі не встановлено, що відповідачі діяли не на підставі, не в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв може бути підставою для задоволення адміністративного позову, за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні, Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» у редакції чинній на момент виникнення спірних відносин.

Керуючись ст. ст. 2, 6,7, 9, 69, 70, 71, 86, 122, 158-160, 162, 167 КАС України, ст.ст. 2,5,6,7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» суд,

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, міського голови м. Приморськ Запорізької області Божкової Олени Анатоліївни, треті особи: Запорізька обласна державна адміністрація, Приморська районна державна адміністрація Запорізької області в частині визнання дій неправомірними, визнання рішення протиправним та його скасування.

Закрити провадження в частині позовних вимог ОСОБА_1 про визнання громадських слухань такими, що не відбулися.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови через Чернігівський районний суд Запорізької області.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя: Пода Н.М.

Судді: Богослов А.В.

Покопцева Д.О.