Рішення № 70684633, 13.11.2017, Мар'їнський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
13.11.2017
Номер справи
237/3874/17
Номер документу
70684633
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа 237/3874/17

Номер провадження 2/237/1988/17

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.11.17 м. Курахове

Марїнський районний суд Донецької області

в складі: головуючого судді Медведського М.Д.

при секретарі Готовщиковій Т.О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Курахове цивільну справу за позовом ОСОБА_1 Волноваської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Курахівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення шкоди, завданої внаслідок незаконного вилову риби,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 Волноваської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Курахівської міської ради звернувся до Марїнського районного суду Донецької області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення шкоди, завданої внаслідок незаконного вилову риби.

В обґрунтування позову зазначив, що постановою Мар'їнського районного суду Донецької області від 17 травня 2016 року, ОСОБА_2 визнано винним в скоєнні правопорушення передбаченого ст. 85 ч. 4 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 закрито у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення. Однак, судом при розгляді справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 питання щодо відшкодування ним шкоди, завданої рибному господарству України не вирішено. Враховуючи, що добровільно ОСОБА_2 шкоду завдану незаконним виловом риби не відшкодовано, а Марїнська районна державна адміністрація Донецької області - Військово-цивільна адміністрація дотепер не звернулася до суду про стягнення зазначеної суми шкоди, що свідчить про її бездіяльність, неналежне виконання покладених повноважень, Волноваською місцевою прокуратурою прийнято рішення про спрямування до суду позовної заяви в інтересах міської ради. З зазначених підстав просить стягнути з відповідача на користь Курахівської міської ради шкоду, завдану внаслідок незаконного вилову рибу в сумі 10370 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 1600 грн.

В судове засідання представник позивача не зявився, надав заяву про розгляду справи в його відсутність, свої вимоги підтримав та просив задовольнити.

Відповідач в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник третьої особи в судове засідання не зявився, надав заяву з проханням справу розглянути в його відсутність, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскільки від відповідача не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, як то передбачаєст. 169 ЦПК України, з причин, які б могли бути визнані судом поважними, у суду відсутні підстави для відкладення розгляду справи, а тому, суд зі згоди позивача вирішує справу на підставі наявних у справі доказів відповідност. 224-228 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, згідно копії постанови Мар'їнського районного суду Донецької області від 17 травня 2016 року, ОСОБА_2 визнано винним в скоєнні правопорушення передбаченого ст. 85 ч. 4 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 закрито у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Згідно розрахунку матеріальної шкоди до протоколу № 003713, спричиненого громадянином ОСОБА_2 незаконним виловом цінних видів риби, складає 10370 грн.

Розрахунок зроблено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1209 від 21.11.2011 «Про затвердження такс для розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів».

Факт незаконного лову риби громадянином ОСОБА_2 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №003713 від 03.02.2016, складеного державним інспектором Кужель Є.В., розрахунком матеріального розміру шкоди, завданої внаслідок незаконного рибного промислу, поясненнями самого правопорушника, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення №003713 від 03.02.2016, описом вилучених у ОСОБА_2 знарядь лову риби.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 40 КУпАП питання про відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, вирішується в порядку цивільного судочинства.

Згідно з ч.4, 5 ст.68, ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» - шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності.

При цьому, у пункті 3.15.1 Правил любительського і спортивного рибальства зазначено, що забороняється лов водних живих ресурсів із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих знарядь лову, вогнепальної та пневматичної зброї (за винятком гарпунних рушниць для підводного полювання), промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, а також способом багріння, спорудження гаток, запруд та спускання води з рибогосподарських водойм.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної і морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених дією Конституцією.

Відповідно до вимог ст.15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до повноважень і компетенції місцевих рад у галузі охорони навколишнього природного середовища відноситься забезпечення реалізації екологічної політики України, здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно зі ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються фонди охорони навколишнього природного середовища. Ці фонди утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, у тому числі, грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Ці кошти направляються на охорону та відтворення об'єктів тваринного світу згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1147 від 17.09.1996.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про тваринний світ» громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, в порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

Судовий збір за подання даного позову сплачено прокуратурою Донецької області. Тож, у розумінні ст. 2 Закону України «Про судовий збір» саме прокуратура Донецької області є платником судового збору, на користь якого мають бути повернуті судові витрати .

За таких обставин, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 209, 224 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 Волноваської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Курахівської міської ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Курахівської міської ради шкоду, завдану внаслідок незаконного вилову риби в сумі 10370 (десять тисяч триста сімдесят) гривень, перерахувавши їх на рахунок бюджету Курахівської міської ради (розрахунковий рахунок №33112331700303, Держказначейська служба України в Донецькій області/24062100 (грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, внаслідок господарської та іншої діяльності) МФО 834016, ОКПО- 38028736).

Стягнути з ОСОБА_2 на користь прокуратури Донецької області (ідентифікаційний код юридичної особи 25707002, юридична адреса: вул. Університетська, 6, м. Маріуполь, Донецька область, 87500, розрахунковий рахунок № 35216066016251, Держказначейська служба України, МФО 820172, отримувач прокуратура Донецької області) кошти, витрачені на сплату судового збору в розмір 1600 (одна тисяча шістсот) грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Заочне рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.

Суддя М.Д. Медведський

Дата документу 13.11.2017