
Справа № 750/7955/17
Провадження № 2-а/750/1101/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2017 року м.ЧерніговаДеснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого - судді Литвиненко І.В.,
за участі секретаря - Юрченко І.В.,
за участі представника позивача ОСОБА_1, представників відповідачів Зенченко Н.В. та Лук’янця Д.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Міністерства юстиції України, Державної Пенітенціарної служби України та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
19.08.2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, Державної Пенітенціарної служби України та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив:
- визнати неправомірними дії Державної пенітенціарної служби України, щодо не підготовки та неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документів для призначення позивачу пенсії за вислугою років на пільгових умовах;
- зобов'язати Державну пенітенціарну службу України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документи для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії»;
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за вислугою років та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити та виплатити позивачу довічну пенсії за вислугу років на пільгових умовах з наступного дня після звільнення зі служби в Державній Кримінально-виконавчій службі України.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до наказу № 243/ОС-16 від 30.09.2016 року, відповідно до п.5 ст. 23 Закону України «Про державну кримінально-виконавчу службу України», п.4 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» 30.09.2016 року його було звільнено із служби в Державній кримінально-виконавчій службі України у зв'язку із скороченням штатів. Згідно вказаного наказу, вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 19 років 4 місяці 29 днів, у пільговому - 25 роки 0 місяців та 18 днів. 10.05.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою з метою призначення пенсії за вислугою років, проте листом останнього від 23.03.2017 року в призначенні зазначеного виду пенсії позивачу було відмовлено. Разом з тим, позивач звернувся до ДПтС України із заявою щодо призначення йому пенсії за вислугою років, проте листом від 22.05.2017 року позивачу було відмовлено в призначенні такого виду пенсії з тих підстав, що календарна вислуга років є недостатньою для призначення даного виду пенсії. Тобто замість виконання вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок), ДПтС України неправомірно витлумачив законодавство та вирішив, що позивач не має права на пенсію за вислугою років, а отже вийшов за межі своїх повноважень. При цьому, позивач зазначає, що Законом України «Про Державну кримінально-виконавчу служба України» встановлено пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів. Крім того, право на пенсію за вислугою років не залежить від наявної відповідної кількості виключно календарної вислуги, пільгова пенсія враховується саме при призначені пенсії, а не при призначенні розміру такої пенсії. Таким чином позивач вважає, що вказаними діями відповідача порушуються його права, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом з метою захисту свого порушеного права.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просивла суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник ДПтС України у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, просила суд відмовити у задоволенні позову, надала письмові запереченя.
Представник ГУ ПФУ в Чернігівській області у задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перевіряючи обставини справи судом встановлено, що наказом ДПтС України № 243/ОС-16 від 30.09.2016 року (а.с. 7) було позивача звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України у зв'язку із скороченням штатів відповідно до п.5 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та п.4 ч.1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію». Вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні становить 19 років 04 місяці 29 днів, у пільговому обчисленні - 25 роки 00 місяців 18 днів.
21.02.2017 року позивач звернувся до голови комісії з ліквідації ДПтС України із заявою, відповідно до якої просив призначити йому пенсію за вислугу років (а.с. 8).
Листом ДПтС України від 10.04.2017 року позивача було повідомлено про те, що у останнього календарна вислуга років становить 19 років 04 місяці 29 днів, в той час коли такий вид пенсії призначається за наявності, коли календарна вислуга років становить 22 календарних роки та 6 місяців і більше (а.с. 13).
Тобто, позивач фактично отримав відмову від ДПтС України щодо призначення йому пенсії за вислугу років.
10.05.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою, відповідно до якої просив призначити йому пенсію за вислугу років (а.с. 10-11). Листом від 22.05.2017 року позивача було повідомлено, що призначення і виплати пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України. Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, встановлено, що заяви про призначення пенсії подаються особами через уповноважені структурні підрозділи відповідних міністерств та служб, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії, документів.
Крім того у судовому засіданні встановлено, що у зв'язку із припиненням діяльності ДПтС України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.05.2016 року № 343 «Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» та розпорядження КМУ від 22.09.2016 року № 697-Р «Питання Міністерства юстиції» повноваження ДПтС України перейшли до Міністерства юстиції України (а.с. 48).
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При звільненні зі служби особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» (ч. 3 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України»).
Відповідно до пункту «а» ч.1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
Положеннями ч.1 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» визначено, що держава забезпечує соціальний захист персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України.
Відповідно до ч.4 ст. 23 Закону, особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів; особам, які проходять службу у воєнізованих формуваннях і установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, - один місяць служби за півтора місяця, а в установах виконання покарань, призначених для тримання і лікування інфекційних та психічно хворих засуджених, - один місяць служби за два місяці за переліком посад і в порядку, що затверджуються Міністерством юстиції України.
Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (ч.1 ст. 2 вказаного Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, з аналізу положень якого можна дійти висновку, що пільгова вислуга років враховується саме при призначенні виду пенсії та не ставиться в залежність від наявності виключно календарної вислуги років.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1.
Зокрема, пунктом першим встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
У відповідності до вказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
В свою чергу рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» приймають органи Пенсійного фонду України (ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Аналізуючи зміст зазначених норм та положень, можна дійти висновку про те, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Разом з тим, на Державну пенітенціарну служби України, у випадку вирішення питання про призначення пенсії у відповідності до вище вказаного Закону позивачу, покладено лише функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів.
При цьому, суд критично ставиться до наведених в запереченнях ДПтС України доводів необґрунтованості та безпідставності позовних вимог позивача, оскільки ДПтС України не уповноважений приймати рішення про призначення позивачу певного виду пенсії, а зобов'язаний лише підготувати та подати відповідний пакет документів до органів Пенсійного фонду України.
Крім того, посилання ДПтС України на відсутність календарної вислуги років у позивача для призначення останньому пенсії за вислугою років суперечать чинному законодавству, оскільки у відповідності до норм як Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», так і Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», визначено, що особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії.
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тому, з врахуванням наведеного, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій, ДПтС України щодо відмови у підготовці та поданні до ГУ ПФУ в Чернігівській області документів на ОСОБА_6 для призначення йому пенсії за вислугою років на пільгових умовах та зобов'язання відповідача підготувати та направити до ГУ ПФУ в Чернігівській області документів стосовно позивача для призначення останньому пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджено постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимог до ГУ ПФУ в Чернігівській області суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору (ст. 70 КАС України).
У відповідності до норм чинного законодавства саме органи Пенсійного фонду України приймають рішення щодо призначення певного виду пенсії для відповідної категорії осіб. Разом з тим, чинним законодавством передбачено і певний порядок звернення до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії. В даному випадку саме ДПтС України не виконав покладені на нього функції та не передав до ГУ ПФУ в Чернігівській області необхідний пакет документів для вирішення питання про призначення пенсії за вислугою років позивачу. З матеріалів справи не вбачається, що ГУ ПФУ в Чернігівській області було порушено права позивача, зокрема, що ГУ ПФУ в Чернігівській області відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах за вислугою років. Доказів протилежного матеріали справи не містять. А тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Таким чином суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в частині визнання неправомірними дії Міністерства юстиції України щодо відмови в підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документів відносно ОСОБА_4 для призначення йому пенсії за вислугою років на пільгових умовах та зобов'язання Міністерства юстиції України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документи на ОСОБА_4 для призначення йому пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджено постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року за №3-1
Керуючись статтями 158 -163 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Міністерства юстиції України щодо відмови в підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документів відносно ОСОБА_4 для призначення йому пенсії за вислугою років на пільгових умовах.
Зобов'язати Міністерство юстиції України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документи на ОСОБА_4 для призначення йому пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджено постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року за №3-1.
Присудити за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 судові витрати 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ч. 1 та 2 статті 186 КАС України.
Суддя