Постанова № 70681049, 27.11.2017, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
592/10467/17
Номер документу
70681049
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №592/10467/17

Провадження №2-а/592/529/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2017 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючого - судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання - Мазіної К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом і обґрунтовує його тим, що приблизно з липня 2014 року місце його проживання - м.Донецьк, опинилося у зоні збройного конфлікту з подальшим його відношенням до району проведення антитерористичної операції, а також до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. У зв'язку із зупиненням роботи відповідних державних і банківських установ на неконтрольованій території України (в тому числі у зв'язку з неможливістю доставки коштів до цієї території, відсутністю технічної можливості перерахування грошей), виплата пенсії за місцем проживання йому була припинена. Він перебуває на обліку у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, яке на підставі його заяви нараховувало пенсійне забезпечення та перераховувало належні до виплати суми на пенсійний рахунок, що відкритий на його ім'я - виплачувало йому пенсію на банківську картку й продовжувало це робити по липень 2017 року включно, а починаючи з серпня 2017 року виплати було припинено. У вересні 2017 року з телефонної розмови з працівником відповідача йому стало відомо, що йому було припинено виплату пенсії з 01.08.2017 року у зв'язку з відсутністю за фактичним місцем проживання (перебування). Окреме рішення про припинення виплати йому пенсії відповідачем не виносилось, тому і письмова інформація про припинення виплати пенсії, територіальним органом Пенсійного фонду йому не надсилалась. Згідно листа відповідача №19013/05-20 від 30.08.2017 року до нього висунута вимога про повернення нібито виниклої переплати пенсії - 2337грн. 31коп. З такими діями відповідача позивач не погоджується та просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення йому нарахування та виплати пенсії, а також щодо утримання надміру виплаченої суми пенсії у сумі 2337грн. 31коп. за період з 11.08.2017 року по 31.08.2017 року, зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити йому нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії, з одночасним скасуванням свого рішення №737 від 28.08.2017 року про утримання надміру виплаченої суми пенсії у розмірі 2337грн. 31коп.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі

Представник відповідача Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в судове засідання не з`явився, надано до суду заперечення на позов, в якому зазначено, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Позивач перебував на обліку в управлінні та отримував пенсію по 01.09.2017 року, як внутрішньо переміщена особа з Донецької області. З 14 червня 2016 року (дата набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365) рішення щодо призначення (відновлення) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у містах Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад. Відповідно до рішення цієї Комісії від 11.08.2017 року позивачу було припинено всі види соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у зв'язку зі скасуванням дії довідки про взяття на облік внтурішньо переміщеної особи через відсутність за місцем проживання. 11.08.2017 року рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради ОСОБА_1 було відмовлено у відновленні пенсії у зв'язку зі скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Пунктом 16 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам передбачено, що Рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене до суду. Позивач не скористався своїм правом та не оскаржив вищезазначені рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, яким їй було припинено виплату пенсії та відмовлено в поновленні такої виплати. Просили суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, та справу розглядати без участі їх представника.

Суд, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав:

Судом встановлено, що відповідно до довідки від 10.10.2016 №5924005026 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з м. Донецьк в м. Суми, з 2016 року позивач перебував на обліку і отримував пенсію за віком в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області (а.с. 6 - 7,8,9,10,11).

Згідно листа Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду від 30.08.2017 року №19013/05-20 (а.с.12) вбачається, що виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена з 11.08.2017 року на підставі листа Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 11.08.2017 року №12.01-30/6682/07 у зв'язку зі скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 11.08.2017 року. З 11.08.2017 року по 31.08.2017 року виникла переплата пенсії в сумі 2337,31грн. 28.08.2017 року управлінням прийнято рішення №737 про утримання надміру виплаченої суми пенсії в розмірі 2337,31грн.

Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом

Частиною першою ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні не запроваджено.

Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України від 20.03.2003 р. «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014.

Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м. Донецьк.

Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).

Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ні Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.

Комісія по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним ухвалила рішення (протокол №34 від 07.09.2017 року) про припинення всіх видів соціальних виплат зазначеним в рішенні внутрішньо переміщеним особам, в т.ч. і позивачу ОСОБА_1 з 11.08.2017 року (а.с. 35-38).

Судом встановлено, що рішення Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області про зупинення з 11.08.2017 року виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідачем - Сумським об'єднаним управлінням Пенсіного фонду України Сумської області відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не приймалось

Доказів наявності судового рішення про зупинення виплати пенсії ОСОБА_1 суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.

З огляду на встановлені факти, суд дійшов висновку, що Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області припинено виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що він є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та усупереч вимог ст.19 Конституції України, ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про таке зупинення відповідачем не приймалося, законодавчо встановлені підстави для такого зупинення відсутні.

З викладених підстав, неправомірно Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області прийнято рішення №737 від 28.08.2017 року про утримання надміру виплаченої суми пенсії в розмірі 2337,31грн. з ОСОБА_1 за період з 11.08.2017 року по 31.08.2017 року.

Суд вважає необхідним визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії та утримання виплаченої пенсії в сумі 2337,31грн. за період з 11.08.2017 року по 31.08.2017 року; скасувати рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 28.08.2017 року №737 про утримання виплаченої суми пенсії з 11.08.2017 року по 31.08.2017 року ОСОБА_1 та зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2017 року та виплатити виниклу заборгованість.

Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 6 - 9, 11, 69 - 71, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії та утримання виплаченої пенсії в сумі 2337,31грн. за період з 11.08.2017 року по 31.08.2017 року.

Скасувати рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 28.08.2017 року №737 про утримання виплаченої суми пенсії з 11.08.2017 року по 31.08.2017 року в розмірі 2337,31грн. ОСОБА_1 та зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2017 року та виплатити виниклу заборгованість.

На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Суддя О.А. Котенко