
_____________________ Справа № 520/12694/17
Провадження № 2-а/520/807/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.12.2017 року
Київський районний суд м.Одеси
У складі судді Калашнікової О.І.
При секретарі Шеховцевій О.В.
Розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою
ОСОБА_1 до Центрального Об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання дій неправомірними, про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з вимогами ухвалити рішення, яким визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м.Одесі щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні при обчисленні пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» виплати матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року з урахуванням усіх видів виплат з урахуванням «Інших виплат» згідно з довідкою державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного Управління ДФС в Одеській області за №6008/А\15-53-05-26 від 07.06.2017 року в розмірі 82% від суми заробітної плати. У судовому засіданні позивачка вимоги підтримала у повному обсязі. Представник відповідача до суду не з'явився, про час слухання справи сповіщений, надав заперечення на позов і заяву про розгляд справи за його відсутності. В запереченнях відповідач посилався на відсутність правових підстав для врахування при розрахунку пенсії складових заробітної плати у вигляді матеріальної допомоги на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань.
Суд вислухав позивачку, вивчив надані документи і встановив наступне:
ОСОБА_1 з 2005 року перебуває на обліку в Центральному Об'єднаному УПФ України в м.Одесі (раніше - УПФ України Київському районі м.Одеси) і отримує пенсію, призначену відповідно до ЗУ «Про державну службу України» в розмірі 82% від суми заробітної плати. 29 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в м.Одеси з заявою про перерахунок призначеної пенсії і просила включити до розрахунку виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, посилаючись на довідку державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного Управління ДФС в Одеській області за №6008/А\15-53-05-26 від 07.06.2017 року, ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням УПФ Центрального Об'єднаного УПФ України в м.Одесі №821131 від 04.10.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні заяви з тих підстав, що ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено перерахунок пенсій державним службовцям, що виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань не входять до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні цього виду пенсій.
Позивачка доводить, що рішення управління не відповідає вимогам ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і порушує її право на отримання пенсії у відповідному до Закону розмірі.
Позивачка на обґрунтування своїх вимог посилалась також на судову практику з аналогічних справ.
При наведених обставинах суд вважає позов ОСОБА_1 таким, що підлягає задоволенню з таких підстав:
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 працювала на посаді головного державного ревізора-інспектора в Державній податковій інспекції у Приморському районі м.Одеси.
Відповідно до довідки про складові заробітної плати , що подається для призначення пенсії з підстав, визначених ЗУ «Про державну службу», №6008\А\15-53-05-26 від 07.06.2017 року ОСОБА_1 при проходженні служби виплачувалась до щорічної відпустки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4807,29 грн.
Відповідно до вимог ч.2 ст.33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Ст.2 ЗУ «Про оплату праці» визначає, що основна заробітна плата є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці. Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата- винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, інші заохочувальні компенсаційні виплати- до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами нормами. Відповідно до п.п.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713, допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
Відповідно до ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « від 9 липня 2003 року до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, в тому числі, суми виплат (доходу) отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на державне загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» визначені види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержаного зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Наведені положення дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, входить до системи оплати праці, оскільки із неї сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця (аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11, від 28 травня 2012 року у справі №21-97а12, від 06.11.2013 року у справі №21-350а13).
Таким чином, дії Центрального Об'єднаного УПФ України в м.Одесі щодо неврахування всіх виплат ( матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань ) при обчисленні пенсії позивачці як державному службовцю не відповідає вимогам ЗУ «Про державну службу».
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, якщо стороною у страві виступала його посадова чи службова особа.
На підставі п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» Пенсійний фонд та його органи звільнені від сплати судового збору, а відтак сплачена позивачем сума судового збору підлягає поверненню з Державного бюджету України.
Керуючись ст.158-163, 256 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо неврахування виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань при обчисленні пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу» - з урахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного Управління ДФС в Одеській області за №6008\А\15-53-05-26 від 07.06.2017 року, починаючи з 1.10.2017 року, виходячи з розміру 82% від заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через Київський районний суд м. Одеси протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя Калашнікова О. І.