
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
137/1509/17
30.11.2017
Літинський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Желіховського В.М при секретарі Голота О.В.
за участю сторін представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Назаренко Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Літин адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_3 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що при звільненні з органів МВС, йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ. 23.12.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Вказаним Законом внесені зміни до чинного законодавства, зокрема визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських. Таким чином, вважає, що з 01.01.2016 року йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України має бути перерахована пенсія у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, що здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року та в порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року. Листом від 03.02.2017 року за № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсії у порядку та в терміни, визначені законодавством. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, було включено в списки для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які Головне управління 31.03.2017 року надало ліквідаційній комісії УМВС України у Вінницькій області на виконання вимог п. 2 Порядку № 45. В свою чергу, Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області підготовлено Довідку № 15764 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивачу, та направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Дана довідка отримана Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області 22 травня 2017 року. Разом з тим, п. 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Враховуючи те, що довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_3 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області отримало в травні місяці 2017 року, обов`язок щодо здійснення перерахунку пенсії Позивачу, з урахуванням положень п. 4 Порядку № 45 та ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виник у відповідача 01 червня 2017 року. Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, після отримання від Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області Довідки №15764 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій Позивачу, жодних дій для такого перерахунку вчинено не було. Тому, позивач звернувся до суду з вказаним позовом за захистом свого права. Представник позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав повністю, просить його задоволити. Вважає, що його довіритель відповідно до ЗУ "Про національну поліцію" як колишній працівник міліції має право на перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів №45та Закону №2262 саме з 01.01.2016 року. Вважає протиправною бездіяльність Пенсійного Фонду щодо непроведення перерахунку пенсії. Представник відповідача Назаренко Р.В. в судовому засіданні позову не визнав, просить в його задоволенні відмовити. Посилаючись на те, що на даний час існують підстави для перерахунку пенсії позивачу, однак, в зв`язку з необхідністю отримання додаткових коштів з Державного бюджету, яких не виділено, тому здійснити такий перерахунок є неможливим. Крім того, в запереченні відповідача міститься клопотання про застосування ст.ст.99, 100 КАС України, проте враховуючи те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області було порушено право позивача та не здійснено перерахунок пенсії відповідно ч.3 ст.51 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", де зазначено, що перерахунок пенсії проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а тому суд вважає необхідним відмовити в задоволенні клопотання відповідача про застосування ст.ст.99,100 КАС України та про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_3 Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників судового процесу, оцінивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного. Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку призначених пенсій військослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII), Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII (надалі - Закон №900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору. Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ, без визначення правонаступників, а також утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських. Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Як зазначено в ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З урахуванням вищенаведених норм, ОСОБА_3 як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988. На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті. Разом з цим, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року. В силу вимог п. 2 вказаного Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців. В той час, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Разом з тим, п. 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики. З матеріалів справи судом встановлено, що листом від 03.02.2017 року за № 1461/05/22-2017 (а.с.10) Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсії у порядку та в терміни, визначені законодавством. Як вбачається із листа Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 02.10.2017 року № 888/П-12 (а.с.13) ОСОБА_3 включено в списки для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які Головне управління надало ліквідаційній комісії УМВС України у Вінницькій області на виконання вимог п. 2 Порядку № 45. В свою чергу, Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області підготовлено Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 (а.с.11) та 16.06.2017 року направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Разом з тим, п. 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно ч.3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у звязку зі зміною розміру хоча о одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строків. Враховуючи те, що у ОСОБА_3 01.01.2016 року виникло право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", однак Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області жодних дій для такого перерахунку вчинено не було, а тому, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_3, та вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, відповідно до Довідки №15764 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. З обставин адміністративної справи, встановлених судом, вбачається, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій, відтак позовні вимоги знайшли своє підтвердження під час розгляду адміністративної справи. Згідно вимог ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа Враховуючи вимоги вказаної вище норми, а також те, що ОСОБА_3 є учасником бойових дій і на підставі ст.5 ч.1 п.13 ЗУ "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, а тому судовий збір в сумі 640 гривень необхідно компенсувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області. Відповідно ст.267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі має право зобов'язати субєкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Враховуючи ту обставину, що позов задоволений, тому суд вважає необхідним встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Корчака О.С. керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області, подати до суду у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду. Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 99, 100, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257, 267 КАС України, ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 (АДРЕСА_1) відповідно до Довідки № 15764 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з 01.01.2016 року.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання Корчака Олени Сергіївни керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області, подати до суду у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Судовий збір в сумі 640 гривень компенсувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Желіховський В. М.,
..