ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua0,2
УХВАЛА
28.11.2017Справа № 910/17909/17За позовом державного підприємства "Бродівське лісове господарство"
до відповідачів:
1. Закарпатської митниці ДФС,
2. Державної казначейської служби України
про стягнення 198 058,90 грн.
Суддя Шкурдова Л.М.
Представники:
від позивача - Симканич В.В., Рождественська Л.П. (за договором про надання правової допомоги)
від відповідача 1 - не з'явився
від відповідача 2 - не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом державного підприємства "Бродівське лісове господарство" до Закарпатської митниці ДФС, Державної казначейської служби України про стягнення 198 058,90 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано протиправною бездіяльністю відповідача 1 щодо затримки залізничних вагонів позивача, які не пройшли митного огляду та були затримані на станції Батьово, неправомірність чого встановлена у постанові Львівського окружного адміністративного суду від 02.11.2016 у справі №813/2237/16, яка набрала законної сили, у зв'язку чим позивач, який вважає, що через простій вагонів та протиправну бездіяльність відповідача 1 ним понесено матеріальних збитків на суму 198 058,90 грн., просить суд стягнути з Державного бюджету України 198 058,90 грн. шкоди, заподіяної внаслідок неправомірної бездіяльності Закарпатської митниці ДФС.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.10.2017 порушено провадження у справі № 910/17909/17.
20.11.2017 року через відділ діловодства суду від відповідача 1 надійшло клопотання про заміну відповідача на Головне управління державної казначейської служби України в Закарпатській області та направлення справи № 910/17909/17 до Господарського суду Закарпатської області за підсудністю.
Представник позивача у судовому засіданні 28.11.2017 року заперечував проти задоволення поданого клопотання відповідача 1.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників позивача, суд вважає, що клопотання відповідача 1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав на те, що внаслідок протиправних дій Закарпатської митниці ДФС щодо неправомірного затримання вагонів позивача, останнім були понесені збитки у зв'язку з простоєм вагонів у загальному розмірі 198 058,90 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги до Державної казначейської служби України, позивач вказав на те, що органом, який здійснює функції держави у правовідносинах, за захистом порушених прав у яких позивач звернувся до суду, є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є:державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Тобто, вказаним законом визначені особливості виконання судових рішень, боржниками за якими є, зокрема, державні підприємства, установи, організації, встановлені гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, та, зокрема, встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, є уповноваженим органом, який здійснює саме виконання рішень суду щодо стягнення коштів з державного органу.
Відповідно до п. 35 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45), Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації), зокрема, шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень.
Таким чином, відшкодування шкоди, завданої органом державної влади, відбувається шляхом стягнення відповідної суми відшкодування саме з державного бюджету, а не з рахунку органу Державної казначейської служби України або державного органу, який завдав шкоду.
Відповідно до п.п. 3. п. 4 Положення про державну казначейську службу України. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.
Відповідно до п. 9 Положення про державну казначейську службу України. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215, Казначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
При цьому, позовні вимоги у даній справі обґрунтовані порушенням прав позивача саме відповідачем 1, та позивачем не обґрунтовано будь-яких обставин щодо порушення його прав відповідачем 2 та наявності у зв'язку з цим будь-яких вимог до останнього.
Згідно з п. 36 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45) у разі здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку стягувачі подають документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду.
Таким чином, суд доходить висновку, що співвідповідачем у справі про стягнення з Державного бюджету України шкоди, завданої органом державної влади, повинен бути саме орган Казначейства, за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду, а не Державна казначейська служба України.
При цьому, відповідний орган казначейства має процесуальний статус співвідповідача у такій категорії спорів не у зв'язку із порушенням ним прав або законних інтересів позивача, а лише внаслідок особливостей виконання рішення суду в даних справах.
Крім того, нормами ст. 16 Господарського процесуального кодексу України не передбачено виключної підсудності справ у спорах щодо відшкодування державою шкоди, завданої незаконними діями чи бездіяльністю органів державної влади, а саме підсудності таких справ Господарському суду міста Києва (враховуючи місцезнаходження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів). Таким чином, формальне зазначення позивачем у якості співвідповідача Державної казначейської служби України не може свідчити про те, що всі спори щодо відшкодування шкоди, завданої незаконними діями чи бездіяльністю органів державної влади, незалежно від місцезнаходження таких державних органів (діями яких безпосередньо завдано шкоду), повинні розглядатись Господарським судом міста Києва.
Також, судом враховано ті обставини, що фактично позивач та відповідач територіально знаходяться поза межами міста Києва, у зв'язку з чим, зокрема, ними подавались клопотання про проведення судових засідань у справі у режимі відео конференції, що свідчить про порушення принципу процесуальної економії, враховуючи встановлені судом обставини щодо відсутності будь-яких імперативних норм закону, які б передбачали обов'язкову участь у відповідній категорії спорів безпосередньо Державної казначейської служби України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Державна казначейська служба України є неналежним відповідачем у даній справі, у зв'язку з чим суд вважає за доцільне виключити Державну казначейську службу України (відповідача 2) зі складу відповідачів у справі № 910/17909/17 відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 65 Господарського процесуального кодексу України з метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору.
Разом з тим, у відповідності до статті 24 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача.
Враховуючи те, що позовні вимоги позивача стосуються стягнення з Державного бюджету України шкоди, завданої неправомірними діями Закарпатської митниці ДФС, у разі доведення наявності підстав для відшкодування позивачеві вказаної шкоди, органом, який буде уповноважено на виконання відповідного рішення суду, з урахуванням з п. 36 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845, є Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області як територіальний орган Казначейства, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про необхідність залучення вказаної особи до участі у справі в процесуальному статусі відповідача 2 відповідно до приписів ст. 24 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Господарського процесуального кодексу України, справи у спорах, що виникають при виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також справи про визнання недійсними актів розглядаються господарським судом за місцезнаходженням відповідача.
Судом встановлено, що місцезнаходженням Закарпатської митниці ДФС є: 88000, м. Ужгород, вул. Собранецька, буд. 20, а місцезнаходженням Головного управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області є: 88000, м. Ужгород, вул. П. Мирного, буд. 2 А.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 17 Господарського процесуального кодексу України, якщо справа не підсудна даному господарському суду, матеріали справи надсилаються господарським судом за встановленою підсудністю не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви або винесення ухвали про передачу справи. Справа, прийнята господарським судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута по суті і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому господарському суду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що справа № 910/17909/17 підлягає передачі за підсудністю до Господарського суду Закарпатської області.
На підставі викладеного та керуючись статтями 17, 24, 65, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Виключити відповідача 2 - Державну казначейську службу України зі складу відповідачів у справі № 910/17909/17.
2. Залучити до участі у справі в процесуальному статусі відповідача 2 - Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області (88000, м. Ужгород, вул. П. Мирного, буд. 2 А).
3. Справу № 910/17909/17 за позовом Державного підприємства "Бродівське лісове господарство" до Закарпатської митниці ДФС та Головного управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області про стягнення 198 058 грн. 90 коп. надіслати за підсудністю до Господарського суду Закарпатської області.
Суддя Л.М. Шкурдова