
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/1462/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Альчук М.П.
Суддя-доповідач: Боровицький О. А.
29 листопада 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Курка О. П. Совгири Д. І. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
представника позивача: Дмитренка В.Ю.
представника відповідача: Пенькас В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства "Альбіон-Трейд" до Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
в серпні 2017 року позивач - приватне підприємство "Альбіон-Трейд" звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 14.09.2017 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, що Головним управлінням ДФС у Вінницькій області на підставі пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України та відповідно до наказу ГУ ДФС у Вінницькій області від 19.07.2017 року № 1743 проведена фактична перевірка ПП "Альбіон-Трейд" з питань реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку за період: з 01.04.2016 по 21.07.2017 року.
Результати перевірки оформлені актом від 21.07.2017 року № 40/40391654, згідно якого встановлено порушення ПП "Альбіон-Трейд" вимог пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України, а саме: здійснення реалізації підакцизного товару (пального) за кодом УКТ ЗЕД 2711129700 без реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального.
На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом сформовано податкове повідомлення-рішення від 31.07.2017 року № 0000554001, яким позивачу визначено штрафні (фінансові) санкції в сумі 50600 грн.
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Податкового кодексу України, Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (стаття 1 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 9 ПК України акцизний податок віднесений до загальнодержавних податків і зборів.
Згідно з підпунктом 14.1.1 п. 14.1. статті 14 ПК України пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України.
Підпункт 212.3.4. п. 212.3 ст. 212 ПК України встановлює, що особи, які здійснюють реалізацію пального, зобов'язані обов'язково зареєструватися платниками податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Пунктом 117.3 ст. 117 ПК України визначено, що здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.
Таким чином, суб'єкт господарювання операцій з реалізації пального, зобов'язаний зареєструватись як платник акцизного податку.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, між ПП "Альбіон-Трейд" (експедитор) та ТОВ "Західна Промислово-Торгова Компанія" (замовник) укладено договір про надання послуг № 4 від 03.04.2017 року. Згідно вказаного договору експедитор від свого імені та за рахунок замовника забезпечує здійснення перевезення вантажів замовника автомобільним транспортом у міському, приміському й міжміському сполученні.
Колегія суддів звертає увагу на те, що виконання умов вказаного договору підтверджується товарно-транспортними накладними № Р12419 від 12.05.2017 року, № Р19871 від 01.07.2017 року, № 12406 від 11.05.2017, № Р12413 від 10.05.2017, № Р19876 від 30.06.2017 року та актом надання послуг № 53 від 14.04.2017 року. Також позивачем виписано податкову накладну № 69 від 14.04.2017, згідно якої в графі "номенклатура товарів продавця" вказано назву товару "газ скраплений СПБТ".
Пунктом 50.1 ст. 50 ПК України визначено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивачем вжито всі необхідні заходи щодо виправлення помилок у податковому обліку, зокрема, здійснено коригування до податкової накладної № 69, що підтверджується розрахунком коригування кількісних і вартісних показників від 01.08.2017 року до податкової накладної від 14.04.2017 року, згідно якої змінено номенклатуру товару/послуг з "газ скраплений СПБТ" на "транспортні послуги".
Так, колегія суддів вважає, що позивачем виконано свій обов'язок щодо подання уточнюючого розрахунку до податкової накладної за наслідками виявленої помилки, а контролюючим органом прийнято вказані коригування.
Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, а господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Таким чином, надані позивачем первинні документи підтверджують реальність операцій, здійснених між ПП "Альбіон-Трейд" та ТОВ "Західна Промислово-Торгова Компанія", а тому, позивач не підлягає реєстрації як платник акцизного збору.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Вінницькій області №0000554001 від 31.07.2017 року є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які підтверджуються належними доказами, а тому обґрунтовано задоволені судом першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 01 грудня 2017 року.
Головуючий Боровицький О. А. Судді Курко О. П. Совгира Д. І.