
УХВАЛА
27 листопада 2017 р.Справа № 820/3669/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Жигилія С.П. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду клопотання Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі за подання апеляційної скарги на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2017р. по справі № 820/3669/17
за позовом Приватного підприємства "Олан"
до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
10 жовтня 2017 року постановою Харківського окружного адміністративного суду задоволено в повному обсязі адміністративний позов Приватного підприємства "Олан" до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про скасування податкових повідомлень-рішень.
27 жовтня 2017 року на зазначену постанову суду Харківським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України подано апеляційну скаргу, яка не була оплачена судовим збором.
06 листопада 2017 року ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2017р. по справі № 820/3669/17 - залишено без руху з підстави порушення ч.6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору. Скаржнику надано строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги - десять днів з дня отримання копії ухвали суду.
20 листопада 2017 року на виконання вимог ухвали Харківським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України подано клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Обґрунтовуючи зазначене клопотання, заявник вказує, що в період вересня, жовтень, листопад 2017 року Офіс позбавлений можливості здійснити сплату судового збору з рахунків Офісу ВПП ДФС, оскільки, відповідно до повідомлень від Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі № 04-04/3646 від 29.09.2017, № 04-04/3687 від 04.10.2017, № 04-04/3755 від 10.10.2017, № 04-04/3754 від 10.10.2017; № 04-04/4258 та №04-04/4255 від 15.11.2017 про зупинення операції з бюджетними коштами, у зв'язку із виконавчими провадженнями відносно Офісу щодо безспірних списань коштів з рахунків та до надання інформації, що може вплинути на процес безспірного списання коштів зупинено операції бюджетними коштами за всіма рахунками, кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України. Відновлення операцій з бюджетними коштами відбувається протягом п'яти робочих днів, за умови надання інформації про безспірне списання коштів.
За таких обставин, заявник просить суд взяти до уваги, що відповідач в повній мірі фінансується з Державного бюджету України. Розблокування рахунків, виділення відповідних коштів потребує певного часу, у зв'язку з чим останній з об'єктивних причин позбавлений можливості виконати в установлений строк вимоги ухвали та відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір», просить відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи заявленого клопотання та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для його задоволення.
Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя‚ від 14 травня 1981 року № R (81) 7: „В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).
Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду є складовою доступу до правосуддя.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" (тут і далі, в редакції, що є чинною на час подання апеляційної скарги).
Положеннями ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, які кореспондуються з приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що єдиною підставою для зменшення розміру належних для оплати судових витрат, звільнення від їх оплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка контролюючого органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо).
При цьому, особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий/фінансовий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
На підтвердження фактів, викладених у клопотанні, заявником надано копію повідомлень від Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі № 04-04/3646 від 29.09.2017, № 04-04/3687 від 04.10.2017, № 04-04/3755 від 10.10.2017, № 04-04/3754 від 10.10.2017; № 04-04/4258 та №04-04/4255 від 15.11.2017 щодо виконання рішення суду (а.с. 209-214).
Колегія суддів зауважує, що відповідно до п. 28 Постанови КМУ № 845 від 03.08.2011р. строк подання боржником інформації, пов'язаної з виконанням рішення про стягнення коштів не може перевищувати п'яти робочих днів з дати надходження повідомлення. Таким чином, враховуючи те, що повідомдення Управління державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва датовані 29.09.2017р., 04.10.2017р., 10.10.2017р. та 15.11.2017р. колегія суддів приходить до висновку, що дані докази є неналежними для задоволення клопотання заявника, оскільки не стосуються його матеріального стану на час розгляду клопотання, через те що боржник вже мав подати інформацію до органу Казначейства, пов'язану з виконанням рішення про стягнення коштів.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що в задоволенні клопотання Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України слід відмовити.
Керуючись ст. 88, 160, 167, 187, 196, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
У задоволенні клопотання Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі за подання апеляційної скарги на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2017 року по справі № 820/3669/17 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Сіренко О.І.Судді Жигилій С.П. Спаскін О.А.Повний текст ухвали виготовлений 04.12.2017 р.