Ухвала суду № 70674608, 29.11.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2017
Номер справи
815/2243/17
Номер документу
70674608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/2243/17

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Джабурія О.В.

суддів - Вербицької Н.В.

- Крусяна А.В.

при секретарі - Філімович І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства юстиції України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом Дочірнього підприємства «Клінічний санаторій «Лермонтовський» закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» до Державного реєстратора Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» Кравець Олександра Володимировича, Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Міністерства юстиції України, Державного підприємства «Санаторій «Лермонтовський», про визнання дій протиправними, визнання незаконним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ :

Дочірнє підприємство «Клінічний санаторій «Лермонтовський» закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» звернулось із вказаним адміністративним позовом до Державного реєстратора Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» Кравець Олександра Володимировича.

Позивач просив визнати дії відповідача протиправними, визнати незаконним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, прийняте Державним реєстратором Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» Кравцем О.В..

Вказане рішення відповідача стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41, про реєстрацію за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м. Одеса, провулок Лермонтовський,2.

23.05.2017 року до участі в справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору, відповідно до положень ч. 2 ст. 53 КАС України, були залучені Міністерство юстиції України та Державне підприємство «Санаторій «Лермонтовський».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2017 року, прийнятою в порядку письмового провадження, позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправними дії Державного реєстратора Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» Кравця О.В. щодо прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41 в частині реєстрації за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2.

Визнано незаконним та скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, прийняте Державним реєстратором Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» Кравцем О.В., яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41 в частині реєстрації за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Міністерство юстиції України звернулось до суду з апеляційною скаргою на вказану постанову, просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно з вимогами ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Колегією суддів встановлено, що Дочірнє підприємство «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» на момент вчинення дій та прийняття рішень державним реєстратором було користувачем нерухомого майна, що розташоване за адресою: 65014, Одеська область, місто Одеса, Приморський район, провулок Лермонтовський будинок 2.

Зазначений факт не заперечується сторонами у справі та доведений рішенням Господарського суду Одеської області від 03.09.2015 року по справі №916/2615/15, яке набрало законної сили за постановою Одеського апеляційного господарського суду від 27.10.2015 року, у справі за позовом: Державного підприємства «Санаторій «Лермонтовський» (65014, м. Одеса, пров. Лермонтовський, 2, код ЄДРПОУ 39608495) до Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 39/41, код ЄДРПОУ 02583780) Дочірнього підприємства «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (65014, м. Одеса, пров. Лермонтовський, 2, код ЄДРПОУ 32432486), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерства юстиції України (01001 м. Київ, вул. Городецького, 13) Фонду державного майна України (01601, м. Київ 133, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) про виселення з займаних нежитлових приміщень, яким було відмовлено в задоволенні позову Державного підприємства «Санаторій «Лермонтовський» до Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», та був частково задоволений позов Державного підприємства «Санаторій «Лермонтовський» до Дочірнього підприємства «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця».

Вказаним рішенням було виселено Дочірнє підприємство «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (65014, м. Одеса, пров. Лермонтовський, 2, код ЄДРПОУ 32432486) з займаних будівель та споруд., що знаходяться у м. Одесі по провулку Лермонтовському, 2: літера «В» - лікувальний корпус; літера «Д» - корпус №2; літера «Е, Е1, Е2» - корпус №1; літера «Ж» - корпус № 5; літера «З,М» - грязелікарня; літера «Н» - котельна; літера «О» - майстерня; літера «Л» - сушка; літера «И» - клуб та поліклініка; літера «Й» - кінобудка; літера «ЬІ» - естрада; літера «П» - водонапірна башта; літера «С» - їдальня; літера «Р, Ю» - адмін. корпус; літера «Я, Я1» - експериментально-монтажний цех; літера «Т» - дитячий садок та аптека; літера «Ф, Э, Щ» - житлові; літера «Ш» - радонова лабораторія; літера «Ч» - приймальне відділення; літера «У» - корпус №4; №1, 2, 26, 36 - кіоски; №10,31, «Ц» - трансформаторні будки; №24 - газобалонна; №11, 12, 13, 14, 15, 16 - аеросолярій; №25, 23, 4, 5, 6, 7, 8, 27, 28 - сараї; №32 - гараж; №3, 17, 18, 21, 22 - навіси; №19 - душова літня; № 20, 9 - убиральні; №35 - танцювальний майданчик; №37 - спортивний майданчик; №38 - метеомайданчик; №ІІІ - VIII - оранжерея; №І - мостіння; №39 - 47 - ворота; №48 - 52 - забори; №29 - резервні запаси води; №11 - бетонний борт; №ІХ - фонтан; №Х-ХХІХ - грязеві басейни. та відмовлено у задоволенні позову Державного підприємства «Санаторій «Лермонтовський» до Дочірнього підприємства «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» про виселення з займаних будівель та споруд, що знаходяться у м. Одесі по провулку Лермонтовському, 2: літера «Г» - гуртожиток та пральня, літера «X» - бібліотека та перукарня, рішенням Господарського суду Одеської області по цій же справі від 10.04.2017 року та постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.07.2017 року по цій же справі, якими було задоволено заяву Дочірнього підприємства «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», скасовано рішення по цій справі від 03.09.2015 року та прийняте нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Санаторій «Лермонтовський» до Дочірнього підприємства «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» про виселення з займаних будівель та споруд, що знаходяться у м. Одесі по провулку Лермонтовському, 2 відмовлено повністю, при цьому, обидва позови були ґрунтувались на наявності у Держави в особі Міністерства юстиції України державної реєстрації права власності на це майно у Єдиному державному реєстрі прав власності на нерухоме майно та їх обтяжень.

У зв'язку з цим постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2015 року по справі №815/1468/15, якою були задоволені позовні вимоги Дочірнього підприємства «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» щодо скасування рішення державного реєстратора від 14.02.2015 року №19351779 реєстрацію за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м. Одеса, провулок Лермонтовський,2, суд апеляційної інстанції встановив, що Дочірнє підприємство «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» є належним позивачем у розумінні п.8 ч.1 ст.3 КАС України, та особою, яка потребує захисту своїх інтересів, що полягають у визначенні відповідно до вимог чинного законодавства, суб'єкта, уповноваженого державою на здійснення володіння, користування та розпорядження цим нерухомим майном.

Таким чином, суд першої інстанції при розгляді даної справи, вірно виходив із встановленого постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2015 року по справі №815/1468/15 права позивача на оскарження державної реєстрації права власності на майновий комплекс Санаторію «Лермонтовський», оскільки вказана постанова суду набрала законної сили 21.11.2015 року та до теперішнього часу не скасована та не змінена.

Вищевказаними судовими рішеннями також встановлені наступні факти та обставини, які згідно положень ч.1 ст.72 КАС України не підлягають повторному доведенню під час розгляду цієї справи.

На підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №151 від 04.07.2002 року, виконавчим комітетом Одеської міської ради було видано свідоцтво про право власності на нежитлові будівлі №021961 від 17.07.2002 року, згідно з яким Закрите акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» було власником нежитлових будівель, загальною площею 12663 кв.м., відображених у технічному паспорті від 14.12.2001 року.

Загальними зборами закритого акціонерного товариства «Укрпрофоздоровниця» було прийнято рішення від 22.01.2003 року «Про зміни організаційно-правової структури ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», за яким Одеське Дочірнє підприємство ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» передає, а Дочірнє підприємство «Клінічний санаторій «Лермонтовський» приймає у володіння і користування майно, без права прийняття рішення про відчуження основних засобів, що належать на праві власності ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», інших активів, зобов'язань, власного капіталу і складає цілісний майновий комплекс - дочірнє підприємство «Клінічний санаторій «Лермонтовський» за адресою: м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2 згідно з передаточним балансом станом на 31.03.2003 року та додатками №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, про що складено та затверджено акт прийому передачі майна цілісного майнового комплексу від 24.04.2003 року та акти прийому-передачі до рядку балансу.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011 за позовом прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави, в особі Фонду державного майна України до виконавчого комітету Одеської міської ради, Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Дочірнє підприємство «Клінічний санаторій «Лермонтовський» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14.02.2012 року, позов прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави, в особі Фонду державного майна України задоволено повністю та зокрема, визнано недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради (65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) №151 від 04.07.2002 року «Про оформлення свідоцтва про право власності Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» на об'єкти нерухомого майна санаторію «Лермонтовський» розташовані за адресами: провулок Лермонтовський, 2, вул. Белінського, 7»; визнано недійсним свідоцтво про право власності на нежитлові будівлі №021961 від 17.07.2002 року, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради (65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) на ім'я Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця»; визнано за державою в особі Фонду Державного майна України (01133, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) право власності на нежитлові будівлі майнового комплексу санаторію «Лермонтовський: літера «В» - лікувальний корпус; літера «Г» - гуртожиток та пральня; літера «Д» - корпус № 2; літера «Е, Е1, Е2» - корпус № 1, літера «Ж» - корпус № 5; літера «З, М» - грязелікарня; літера «Н» - котельня; літера «О» - майстерня; літера «Л» - сушка; літера «И» - клуб та поліклініка; літера «Й» - кінобудка; літера «Ы» - естрада; літера «Х» - бібліотека та перукарня; літера «П» - водонапірна башта; літера «С» - їдальня; літера «Р, Ю» - адмінкорпус; літера «Я, Я1» - експериментально-монтажний цех; літера «Т» - дитячий садок та аптека; літера «Ф, Э, Щ» - житлові; літера «Ш» - радонова лабораторія; літера «Ч» - приймальне відділення; літера «У» - корпус № 4; № 1, 2, 26, 36 - кіоски; № 10, 31, «Ц» - трансформаторні будки; № 24 - газобалонна; № 11, 12, 13, 14, 15, 16 - аеросолярій; № 25, 23, 4, 5, 6, 7, 8, 27, 28 - сараї; № 32 - гараж; № 3, 17. 18, 21, 22 - навіси; № 19 - душова літня; № 20, 9 - убиральні; № 35 - танцювальний майданчик; № 37 - спортивний майданчик; № 38 - метео-майданчик; № ІІІ - VIII - оранжерея; № 1 - мостіння; № 39 - 47 - ворота; № 48 - 52 - забори; № 29 - резервні запаси води; № 11 - бетонний борт; № ІХ - фонтан; № Х-ХХІХ - грязеві басейни, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться у м. Одесі по пров. Лермонтовський, 2.

21.01.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №52-р «Про віднесення нерухомого майна санаторію «Лермонтовський» у м. Одесі до сфери управління Міністерства юстиції» для забезпечення ефективного використання цього майна за цільовим призначенням, за яким будівлі та споруди санаторію «Лермонтовський» по провулку Лермонтовський, 2 у м. Одесі за переліком згідно з додатком віднесено до сфери управління Міністерства юстиції України.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року №52-р, Міністерством юстиції України прийнято наказ №29/7 від 28.01.2015 року «Щодо деяких питань управління майном Міністерства юстиції», згідно якого, до сфери управління Мін'юсту прийнято нерухоме майно санаторію «Лермонтовський» за переліком згідно додатку №1; утворено на базі нерухомого майна санаторію «Лермонтовський», прийнятого до сфери управління Мін'юсту відповідно до п. 1 цього Наказу, Державне підприємство «Санаторій «Лермонтовський», установлено статутний капітал ДП «Санаторій «Лермонтовський», майно та майнові права закріплено за ДП «Санаторій «Лермонтовський» на праві господарського відання, затверджено Статут ДП «Санаторій «Лермонтовський», тощо.

21.03.2017 року Дочірньому підприємству «Клінічний санаторій «Лермонтовський» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» стало відомо про те, що 01.03.2017 року о 15:54:40 годині Державним реєстратором Одеської філії Державного підприємства «Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень» Кравцем Олександром Володимировичем до Державного реєстру речових прав па нерухоме майно було внесено запис № 19294975 про державну реєстрацію за державою в особі Міністерства юстиції України права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 м2, що розміщені за адресою: Одеська область, м. Одеса, провулок Лермонтовський, 2.

Підставою для внесення відповідного запису стало рішення Державного реєстратора Кравця О.В. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:41 год.

Відповідно до вказаного рішення державного реєстратора підставами виникнення у Держави в особі Міністерства юстиції України права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м, що розташовані за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський, 2, є рішення Господарського суду одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011 та розпорядження Кабінету Міністрів України №52-р від 21.01.2015 року.

Дослідивши письмові докази по справі, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового визнання протиправними дій та визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення державного реєстратора, з огляду на наступне.

Згідно до положень ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно до ст. 6 Закону система органів державної реєстрації складає спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав. Держателем Державного реєстру прав є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України.

Статтею 8 Закону передбачено, що орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.

Згідно ч.1 ст.19 Закону держана реєстрація прав здійснюється на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Відповідно до положень ст.31-1 Закону (в редакції Закону України від 06.10.2016 року №1666-VІІІ) з 02.11.2017 року визначені особливості проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів.

Згідно ч.1 ст. 31-1 Закону встановлено, що реєстраційні дії на підставі рішень судів проводяться виключно на підстав рішень, отриманих у результаті взаємодії Державного реєстру прав та Єдиного державного реєстру судових рішень без подання відповідної заяви.

Згідно ч.2 ст.31-1 Закону Державна судова адміністрація України у день набрання законної сили рішенням суду, яке передбачає набуття зміну або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав, внесення змін до записів Державного реєстру прав, зупинення реєстраційних дій, внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора, забезпечує передачу до Державного реєстру прав примірника такого судового рішення.

Частиною 3 ст. 31-1 Закону визначено, що державний реєстратор, що перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, за місцем знаходження відповідного майна у день надходження відповідного рішення суду формує та реєструє необхідну заяву або реєструє рішення суду про заборону вчинення дій, пов'язаних з державною реєстрацією прав, чи рішення суду про скасування відповідного рішення суду.

Відповідно до п.п.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06.10.2016 року №1666-VІІІ встановлено, що до запровадження інформаційної взаємодії між Державним реєстром речових прав на нерухоме майно та Єдиним державним реєстром судових рішень, передбаченою Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а також у разі проведення реєстраційних дій на підставі рішень судів, що набрали законної сили, до запровадження відповідної інформаційної взаємодії реєстраційні дії на підставі рішень судів проводяться за зверненням заявника.

Державний реєстратор прав на нерухоме майно з метою встановлення набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі поданого рішення суду обов'язково використовує відомості Єдиного державного реєстру судових рішень за допомогою офіційного веб-порталу судової влади України щодо наявності такого рішення у відповідному реєстрі в електронної формі, відповідності його за документарною інформацією та реквізитами.

Так, у відповідності до п.п.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06.10.2016 року №1666-VІІІ, 28.02.2017 року представником Міністерства юстиції України була подана заява №21212394 до державного реєстратора про здійснення реєстрації права власності за державою в особі Міністерства юстиції України на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський,2 яке виникло на підставі рішення суду.

До заяви були додані рішення Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011, п.4 резолютивної частини якого визнано за державою в особі Фонду Державного майна України (01133, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) право власності на нежитлові будівлі майнового комплексу санаторію «Лермонтовський: літера «В» - лікувальний корпус; літера «Г» - гуртожиток та пральня; літера «Д» - корпус № 2; літера «Е, Е1, Е2» - корпус № 1, літера «Ж» - корпус № 5; літера «З, М» - грязелікарня; літера «Н» - котельня; літера «О» - майстерня; літера «Л» - сушка; літера «И» - клуб та поліклініка; літера «Й» - кінобудка; літера «Ы» - естрада; літера «Х» - бібліотека та перукарня; літера «П» - водонапірна башта; літера «С» - їдальня; літера «Р, Ю» - адмін.корпус; літера «Я, Я1» - експериментально-монтажний цех; літера «Т» - дитячий садок та аптека; літера «Ф, Э, Щ» - житлові; літера «Ш» - радонова лабораторія; літера «Ч» - приймальне відділення; літера «У» - корпус № 4; № 1, 2, 26, 36 - кіоски; № 10, 31, «Ц» - трансформаторні будки; № 24 - газобалонна; № 11, 12, 13, 14, 15, 16 - аеросолярій; № 25, 23, 4, 5, 6, 7, 8, 27, 28 - сараї; № 32 - гараж; № 3, 17. 18, 21, 22 - навіси; № 19 - душова літня; № 20, 9 - убиральні; № 35 - танцювальний майданчик; № 37 - спортивний майданчик; № 38 - метео-майданчик; № ІІІ - VIII - оранжерея; № 1 - мостіння; № 39 - 47 - ворота; № 48 - 52 - забори; № 29 - резервні запаси води; № 11 - бетонний борт; № ІХ - фонтан; № Х-ХХІХ - грязеві басейни, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться у м. Одесі по пров. Лермонтовський, 2, та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року №52-р «Про віднесення нерухомого майна санаторію «Лермонтовський» у м.Одесі до сфери управління Міністерства юстиції» для забезпечення ефективного використання цього майна за цільовим призначенням, за яким будівлі та споруди санаторію «Лермонтовський» по провулку Лермонтовський, 2 у м. Одесі за переліком згідно з додатком віднесено до сфери управління Міністерства юстиції України.

Державним реєстратором Кравцем О.В., після розгляду вказаної заяви, винесено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41 в частині реєстрації за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м. Одеса, провулок Лермонтовський,2.

Судом першої інстанції біло вірно звернуто увагу на той факт, що вказане рішення було прийнято з порушенням основоположного принципу державної реєстрації прав на нерухоме майно за рішеннями судів, визначеного у ст.31-1 Закону та п.п.1 п.2 Перехідних та прикінцевих положень Закону України від 06.10.2016 року №1666-VІІІ, а саме: здійснення державної реєстрації права власності за державою в особі не того уповноваженого органу, який зазначений у п.4 резолютивної частини рішення Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011.

Відповідно до п. 4 резолютивної частини вказаного судового рішення, вирішено визнати право власності Держави на вказане нерухоме майно в особі Фонду державного майна України, при цьому в оскарженому рішенні державного реєстратора це право зареєстровано за Державою в особі Міністерства юстиції України.

Посилання апелянта на законність дій державного реєстратора з огляду на розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року №52-р «Про віднесення нерухомого майна санаторію «Лермонтовський» у м. Одесі до сфери управління Міністерства юстиції» для забезпечення ефективного використання цього майна за цільовим призначенням, за яким будівлі та споруди санаторію «Лермонтовський» по провулку Лермонтовський, 2 у м. Одесі за переліком згідно з додатком віднесено до сфери управління Міністерства юстиції України, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки особливість реєстрації прав власності на нерухоме майно за рішеннями судів, як передбачено положеннями ст. 31-1 Закону, здійснюється виключно на підставі судових рішень, які набрали законної сили та містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Використання інших документів для здійснення державної реєстрації права власності за рішенням суду, окрім самих офіційних рішень судів положеннями саме цієї статті Закону не передбачена, що є суттєвою відмінністю від державної реєстрації права власності у звичайному порядку.

Колегією суддів також приймається до уваги той факт, що 03.03.2017 року відповідачем здійснювалась первинна державна реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна №574996351101 (з відкриттям розділу) за державою на підставі рішення суду, а тому, державна реєстрації повинна була бути проведена виключно таким порядком та у спосіб, які викладені судом у рішенні Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011, і вже у подальшому, відповідно до принципу послідовності внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, згідно розпорядження уповноваженого державою органу Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року №52-р можливе внесення відповідних змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відносно органу управління (віднесення до сфери управління) цього нерухомого майна у звичайному порядку.

Оскільки до державної реєстрації була подана заява з вимогою про здійснення державної реєстрації права на об'єкт нерухомого майна за державою в особі органу, якій не містився у підставі реєстраційної дії - рішенні Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011, державний реєстратор повинен був прийняти рішення про відмову у вчиненні такої реєстраційної дії відносно Міністерства юстиції України згідно положень п.4 ч.1 ст.24 Закону, оскільки подане судове рішення не давало змоги встановити права Міністерства юстиції України зареєструвати право власності на нерухоме майно за державою у власній особі.

Не вчинення державним реєстратором дій, прямо передбачених Законом «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до положень ч.3 ст.2 КАС України, має наслідком їх протиправність, оскільки вони не відповідають конституційному принципу правової поведінки посадової особи органу державної влади, визначеному ч.2 ст.19 Конституції України.

З огляду на викладені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій держаного реєстратора Кравця О.В., відповідно до положень ч.1, ч.2 ст.162 КАС України, підлягають визнанню протиправними частково, а саме щодо прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41 в частині реєстрації за Державою в особі Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ: 00015622, країна реєстрації: Україна, права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м. Одеса, провулок Лермонтовський,2.

Згідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України суд не може визнати законним рішення суб'єкту владних повноважень, яке прийняте у зв'язку із вчинення ним протиправних дій.

При цьому, колегія суддів вважає, що оскаржене рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 34125555 від 03.03.2017 року 09:11:42, яке стало підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №19294975, дата та час державної реєстрації: 01.03.2017 року 15:54:41 в частині реєстрації за Державою права власності на нежитлові будівлі майнового комплексу, загальною площею 12663 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м.Одеса, провулок Лермонтовський, 2, відповідає рішенню Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 року у справі №9/17-4164-2011, а тому, суд першої інстанції на підставі положень ч.1, ч.2 ст.162 КАС України, вірно скасував вказане рішення лише в частині незаконно визначеного державним реєстратором органу, в особі якого реєструється право власності за державою, а саме: Міністерства юстиції України, а в решті вказане рішення вірно залишено без змін.

Таким чином, на підставі наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо часткового задоволення адміністративного позову.

За таких обставин колегія суддів вважає наведені висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.

Апелянт, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію суду не доказав та не обґрунтував її.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195; 196; 198; 200; 205; 206; 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Міністерства юстиції України залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2017 року без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів.

Повний текст судового рішення виготовлений 04.12.2017 року.

Головуючий: О.В.Джабурія

Суддя: Н.В.Вербицька

Суддя: А.В.Крусян