Постанова № 70671840, 01.12.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2017
Номер справи
813/2992/17
Номер документу
70671840
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2017 року справа № 813/2992/17

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулкевич І.З.

секретар судового засідання Харів М.Ю.

за участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача Чабана О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції (Пустомитівського відділення) Головного управління ДФС у Львівській області, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги, рішення про опис майна у податкову заставу -,

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3.) з адміністративним позовом до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції (Пустомитівського відділення) Головного управління ДФС у Львівській області, Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просить : визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №23351-13 від 12.07.2016 року; визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДФС у Львівській області №1358-07 від 10.08.2017 року; визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Львівській області про опис майна в податкову заставу №11274/10/13-01-17-04-09 від 11.08.2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Галицькою об'єднаною державною податковою інспекцією (Пустомитівського відділення) Головного управління ДФС у Львівській області 12.07.2016 року прийнято податкове повідомлення-рішення №23351-13, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 25 000 грн. Об'єктом оподаткування є автомобіль Lexus IS 250, 2015 року випуску.

Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, оскільки відповідно до даних Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середня ринкова вартість належного йому автомобіля, становила 999 823,32 грн., тобто є меншою ніж 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, у зв'язку з чим такий транспортний засіб не підлягає оподаткуванню транспортним податком.

Відповідно також підлягає скасуванню податкова вимога, та рішення про опис майна в податкову заставу, які винесені на підставі податкового повідомлення-рішення №23351-13 від 12.07.2016 року.

Представник позивача підтримав позовні вимоги повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Відповідач подав до суду заперечення проти позову, які залучені до матеріалів справи, та згідно яких податковим органом встановлено, що позивач є власником транспортного засобу, який підпадає під визначення об'єкта оподаткування транспортним податком, у зв'язку з чим відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, діяв на підставі та у межах повноважень і способу, що передбачені Конституцією та законами України.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, зазначив про правомірність винесення податкового повідомлення-рішення.

Суд заслухав пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

За посиланням позивача, що не спростовано відповідачем, ОСОБА_3 є власником транспортного засобу марки Lexus, 2015 року випуску, модель IS 250, тип легковий автомобіль, об'єм двигуна 2500.

На підставі вказаного, Галицькою об'єднаною державною податковою інспекцією (Пустомитівського відділення) Головного управління ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.07.2016 №23351-13, яким ОСОБА_3 визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25 000,00 грн.

Надалі, Головним управлінням Державної фіскальної служби у Львівській області сформовано податкову вимогу від 10.08.2017 №1358-07, якою ОСОБА_3 повідомлено про те, що станом на 09.08.2017 сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 25 000,00 грн., з яких 25 000,00 грн. заборгованість з транспортного податку з фізичних осіб. Крім того, контролюючим органом прийнято рішення про опис майна у податкову заставу від 11.08.2017, згідно з яким заступником начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області вирішено здійснити опис майна, що перебуває у власності (господарському віддані або оперативному управлінні) ОСОБА_3

Вважаючи вказані податкове повідомлення-рішення, податкову вимогу та рішення про опис майна у податкову заставу протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів, згідно з ч. 2 цієї ж статті, можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Юрисдикція адміністративних судів, відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України, поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Відповідно до пп.267.1.1 п.267.1, пп.267.2.1 п.267.2, пп.267.3.1 п.267.3, п.267.4, пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Підпунктом 267.5.1 п.267.5 ст.267 Податкового кодексу України визначено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Методика визначення середньомісячної вартості легкових автомобілів та внесення змін у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньомісячної вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 66 (далі - Постанова).

Відповідно до п. 13 Постанови Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Пунктом 14 Постанови встановлено, що Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньомісячну вартість легкового автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач, пробіг.

Таким чином, при визначенні обєкта оподаткування «Транспортним податком з фізичних осіб» необхідне дотримання двох умов, а саме: з року випуску автомобіля минуло не більше пяти років (включно); середньоринкова вартість автомобіля повинна становити понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2016 року становить 1378,00 грн. Отже середньоринкова вартість автомобіля повинна становити понад 1033500,00 грн.

Як вбачається з інформації, отриманої з офіційного веб-сайту http://www.me.gov.ua/Vehicles/Calculateprice, середньоринкова вартість автомобіля LEXUS IS 250, 2015 року випуску, що належить позивачу, становить 999 823,32 грн та листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, середньоринкова вартість автомобіля LEXUS IS 250, об'єм 2500 куб., 20155 року випуску та пробігом 5000 км., становила 1 013 774,34 грн (з ПДВ).

Таким чином, оскільки середньоринкова вартість автомобіля позивача не перевищує 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року, суд приходить до висновку, що транспортний засіб, який зареєстрований за позивачем, не є об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України.

З урахуванням всього викладеного, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.07.2017 №23351-12 підлягають задоволенню.

При цьому, згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пункт 59.3 статті 59 Податкового кодексу України).

Відтак, виходячи з того, що оскаржувані податкова вимога від 10.08.2017 №1358-07 та рішення від 11.08.2017 №11274/10/13-01-17-04-09 про опис майна у податкову заставу винесені контролюючим органом виключно у зв'язку з наявною у позивача податковою заборгованістю з транспортного податку за 2016 рік, щодо якої суд дійшов до висновку про її протиправність та скасування відповідного повідомлення-рішення, з урахуванням похідного характеру оскаржуваних податкової вимоги та рішення про опис майна у податкову заставу, останні також є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно із ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Галицької об'єднаної державної податкової інспекції (Пустомитівське відділення) Головного управління ДФС у Львівській області №23351-13 від 12 липня 2016 року.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДФС у Львівській області №1358-07 від 10 серпня 2017 року.

Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС у Львівській області №11274/10/13-01-17-04-09 від 11 серпня 2017 року про опис майна у податкову заставу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Галицької об'єднаної державної податкової інспекції (Пустомитівське відділення) Головного управління ДФС у Львівській області на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 640 (шістсот сорок гривень) сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 04 грудня 2017 року.

Суддя Гулкевич І.З.