Постанова № 70671416, 27.11.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
805/3836/17-а
Номер документу
70671416
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2017 р. Справа №805/3836/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О.,

за участі представників:

позивача Марчука Ю.В.,

відповідача Самохвалової Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасс-Фармация-Трейдинг» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги,

в с т а н о в и в:

У жовтні 2017 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасс-Фармация-Трейдинг» (далі - ТОВ «Донбасс-Фармация-Трейдинг») до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - ГУ ДФС у Донецькій області), в якому Позивач просить визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДФС у Донецькій області від 03 жовтня 2017 року № Ю-4465-25 про сплату боргу (недоїмки).

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає наступне.

12 жовтня 2017 року ТОВ «Донбасс-Фармация-Трейдинг» отримана вимога про сплату боргу (недоїмки) ГУ ДФС у Донецькій області від 03 жовтня 2017 року № Ю-4465-25 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 276 917,00 грн.

Позивач вважає, що знаходиться на території проведення антитерористичної операції, а тому відповідно до приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є звільненим від виконання обов'язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції. З урахуванням викладеного просили задовольнити позов.

Через відділ діловодства та документообігу від Відповідачів надійшли заперечення, у яких вони наполягають на тому, що на Позивача покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі сплачувати суми податків, зборів та обов'язкових платежів. Наголошує, що сертифікат ТПП, наданий Позивачем, не охоплює період виникнення спірної недоїмки. Крім того, платником не подана заява про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску до контролюючого органу, що є обов'язковою умовою для такого звільнення.

Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.

Позивач - Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасс-Фармация-Трейдинг» (ідентифікаційний код 23779606) зареєстроване як юридична особа 25 жовтня 1995 року, про що 30 липня 2004 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 266 120 0000 000122.

03 жовтня 2017 року ГУ ДФС у Донецькій області винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ю-4465-25 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 276 917,00 грн (а.с.8).

В спірній вимозі зазначено, що вона сформована станом на 30 вересня 2017 року.

Заборгованість по сплаті єдиного соціального внеску виникла за період з липня по вересень 2017 року, що вбачається з картки особового рахунку Позивача.

У матеріалах справи наявний сертифікат ТПП №5708 про форс-мажорні обставини, яким встановлено період дії форс-мажорних обставин з 07 серпня 2014 року по 03 грудня 2014 року (а.с.9).

Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову. При цьому виходить з такого.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).

Пунктом 1 та пунктом 12 частини другої статті 6 Закону №2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзаців 1, 3, 4 частини 4 статті 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Вимога ГУ ДФС у Донецькій області від 03 жовтня 2017 року № Ю-4465-25 про сплату боргу (недоїмки) Позивачем не оскаржувалась.

Частиною четвертою статті 11 Закону № 1669 передбачено внесення змін до Закону №2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 такого змісту:

«Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону №2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669-VII), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону №2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції».

Суд відзначає, що підпунктом 8 пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12 серпня 2014 року № 1636-VII (далі - Закон № 1636) внесені зміни до Закону № 2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 доповнено пунктом 9-3.

Внаслідок цього зміни до Закону № 2464, внесені на підставі підпункту «б» підпункту 8 пункту 4 статті 11 Закону № 1669, включені до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 як пункт 9-4.

Абзацом 1 пункту 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 передбачає звільнення таких платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою звільнення платників єдиного внеску, згаданих у абзаці 1 пункту 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, є заява, подана ними до органу доходів і зборів, про що свідчить абзац 2 пункту 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.

На виконання абзацу 3 пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669 пункт 1 розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить м. Маріуполь та м. Донецьк.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.

Отже, з наведеного вбачається, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах та знаходилися на територіях, визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період мають усі законні права для звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI з 14 квітня 2014 року, за наявності поданої ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку у довільній формі заяви про звільнення від сплати платежів (не пізніше тридцяти календарних днів після закінчення АТО).

За відсутності вказаної заяви у контролюючого органу відсутні підстави для звільнення позивача від виконання обов'язків платника єдиного внеску.

На момент формування спірної вимоги Товариство не подавало до Відповідача заяви про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску, а тому у ГУ ДФС у Донецькій області не було правових підстав для не формування спірної вимоги.

Відповідно до статті 10 Закону № 1669-VII протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Позивачем наданий сертифікат ТПП, який засвідчує форс-мажорні обставини з 07 серпня 2014 року по 03 грудня 2014 року, що не охоплює періоду виникнення недоїмки з липня по вересень 2017 року відповідно до оскаржуваної вимоги.

За таких обставин, суд вважає що вимога ГУ ДФС у Донецькій області від 03 жовтня 2017 року № Ю-4465-25 про сплату боргу (недоїмки) про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 276 917,00 грн є правомірною та не підлягає скасуванню.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2-15, 17-20, 23, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

У задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбасс-Фармация-Трейдинг» відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 грудня 2017 року.

Суддя Аляб'єв І.Г.