Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2017 р. Справа №805/3438/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб’єва І.Г., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради «Маріупольтепломережа» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
в с т а н о в и в:
У жовтні 2017 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - Відділення Фонду) до Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради «Маріупольтепломережа» (далі – ККП «Маріупольтепломережа»), в якому Позивач просить стягнути з Відповідача на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році, у сумі 284 423,50 грн та пеню у розмірі 1 9454,67 грн.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, Відділення Фонду зазначило, що згідно зі звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, наданим ККП «Маріупольтепломережа», середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 1281 осіб. Таким чином, впродовж 2016 року відповідачем мало бути забезпечене працевлаштування 51 інваліда, фактично ж у трудових відносинах з Відповідачем перебувало 46 інвалідів, про що зазначено у звіті.
Оскільки відповідачем не виконаний норматив по створенню 5 робочих місць, призначених для працевлаштування осіб, яким встановлено інвалідність, чинним законодавством на нього покладений обов'язок нарахувати і сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 284 423,50 грн, однак зазначена сума у добровільному порядку Відповідачем не сплачена та у зв’язку із порушенням термінів сплати нарахована пеня у розмірі 1 9454,67 грн.
Відповідач у письмових запереченнях проти позовних вимог заперечує, вважає, що відсутні підстави для стягнення санкцій. оскільки підприємством було вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення. Відповідач зазначає, що всі інваліди, які зверталися в пошуках роботи на підприємстві були працевлаштовані, та відповідач постійно інформує міський центр зайнятості щодо наявних вакансій для інвалідів.
Представники сторін до судового засідання не з’явилися, про час та місце розгляду повідомлені належним чином.
Згідно із статтею 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у відкритому судовому засіданні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
З’ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Відповідач – Комунальне комерційне підприємство Маріупольської міської ради «Маріупольтепломережа», зареєстровано як юридична особа та включене до ЄДРПОУ за № 33760279, зареєстровано за адресою: 87534, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Гризодубової, 1.
У звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік за формою № 10-ПІ від 23 лютого 2017 року відображено наступну інформацію:
- середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік складає 1 281 особу;
- середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність – 46 особи;
- кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 51 осіб;
- фонд оплати праці штатних працівників – 728 693 тис. грн;
- середньорічна заробітна плата штатного працівника – 56 885 грн;
- сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів – 284 425 грн (а.с. 6).
Використовуючи вихідні дані, наведені Відповідачем у звіті, Відділення Фонду здійснило розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2016 року, яка за розрахунком Позивача становить 284 423,50 грн. Розрахунок здійснений наступним чином.
Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу – 1 281 особу; середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, - 46 осіб; фонд оплати праці штатних працівників 728 693 тис. грн; перераховано коштів адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів – 0,00 грн.
Кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, відповідно до нормативу - 51 особа; кількість нестворених робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів 51-46 = 5 одиниць; середньорічна заробітна плата штатного працівника 728 69,3 х 1000 : 1 281 = 56 884,70 грн; сума адміністративно-господарських санкцій 56 884,70 грн х 5 одиниць = 284 423,50 грн; залишкова сума заборгованості з адміністративно-господарських санкцій 284 423,50 грн – 0,00 грн = 284 423,50 грн. (а.с. 7).
Сума пені відповідно до розрахунку складає 1 9454,67 грн (а.с.8).
Судом встановлено, що впродовж 2016 року ККП «Маріупольтепломережа» надавало до Маріупольського міського центру зайнятості звітність за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», що підтверджено звітами від 29 січня 2016 року, 29 лютого 2016 року, 31 березня 2016 року, 29 квітня 2016 року, 31 травня 2016 року, 09 червня 2016 року, 30 червня 2016 року, 29 липня 2016 року, 31 серпня 2016 року, 27 вересня 2016 року, 30 вересня 2016 року (6 звітів), 07 жовтня 2016 року, 31 жовтня 2016 року, 29 листопада 2016 року, 30 грудня 2016 року (а.с.30-68).
Крім того, Позивач направляв листи до Маріупольського міського центру зайнятості щодо стосовно сприяння в укомплектуванні робочих місць від 29 січня 2016 року № 54/к, від 29 лютого 2016 року №72/к, від 31 березня 2016 року №87/к, від 29 квітня 2016 року №102/к, від 31 травня 2016 року №126/к, від 30 червня 2016 року №117/к, від 29 липня 2016 року №133/к, від 31 серпня 2016 року №167/к, від 30 вересня 2016 року №190/к, від 31 жовтня 2016 року №222/к, від 29 листопада 2016 року №248/к, від 30 грудня 2016 року №278/к (а.с.69-80).
Вказані листи отримані Маріупольським міським центром зайнятості, що підтверджено листом від 21 листопада 2017 року №08-7497.
Здійснивши оцінку обставин справи, надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про відмову у задоволені позову, виходячи з такого.
Статтею 5 Закону України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі – Закон № 5067-VI), який набрав чинності з 01 січня 2013 року, встановлені гарантії у сфері зайнятості населення.
Зокрема відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону № 5067-VI держава гарантує у сфері зайнятості додаткове сприяння у працевлаштуванні окремих категорій громадян.
Категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, визначені статті 14 Закону № 5067-VI. Так, згідно з пункту 6 частини першої статті 14 Закону № 5067-VI до категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, належать інваліди, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
За правилами частини другої статті 14 Закону № 5076-VI для працевлаштування зазначених у частині першій цієї статті громадян (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», норматив працевлаштування на роботу яких встановлюється згідно із Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні») підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб встановлюється квота у розмірі 5 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік.
Частиною третьою статті 14 Закону № 5076-VI визначено, що роботодавці самостійно розраховують квоту, зазначену в частині другій цієї статті, з урахуванням чисельності громадян, які на умовах повної зайнятості вже працюють на підприємствах, в установах та організаціях і належать до таких, що неконкурентоспроможні на ринку праці (крім інвалідів), та забезпечують їх працевлаштування самостійно. Роботодавці можуть звернутися за сприянням для працевлаштування даної категорії громадян до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Відповідно до частини третьої статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (далі – Закон № 875-ХІІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати до Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 19 Закону № 875-ХІІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
За правилами частини другої статті 19 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого ч.1 цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Згідно з частини третьої, п’ятої, дев’ятої статті 19 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Виконання нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом, що встановлено частиною одинадцятою статті 19 Закону № 875-ХІІ.
При цьому частиною першою статті 18 Закону № 875-ХІІ визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Аналіз наведених вище правових норм зумовлює висновок, що ККП «Маріупольтепломережа» зобов’язане виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати до Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Процедуру подання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та інформації про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів – центру зайнятості визначає Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі – Порядок № 70).
Відповідно до абзаців 1-2 пункту 2 Порядку № 70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 01 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Датою надходження звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів вважається дата подання роботодавцем звіту до відділення Фонду, а у разі надсилання його поштою – дата на поштовому штемпелі.
На виконання цього обов’язку 23 лютого 2017 року КП «Маріупольське ВУВКГ» надало Відділенню Фонду Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік за формою № 10-ПІ, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42.
Згідно з абзацу 3 пункту 2 Порядку № 70 інформація про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 «Про затвердження форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядку її подання» (далі – наказ № 316), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520, затверджені форма звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядок подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)».
Згідно з пунктом 2.1. Порядку подання форми звітності № 3-ПН форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Відповідно до підпункту 2.2.6. пункту 2.2. Порядку подання форми звітності № 3-ПН у графі 5 розділу І форми проставляється «Так», якщо роботодавцем передбачається укомплектування вакансій за сприяння територіальних органів, або «Ні» - у разі укомплектування вакансії роботодавцем самостійно.
У разі згоди роботодавця на укомплектування вакансій за сприяння територіальних органів (у графі 5 розділу І зазначено «Так») для кожного такого запису заповнюється розділ ІІ, у якому відображається порядковий номер відповідного запису у розділі І, а також характеристики такий вакансій, умови праці та вимоги до претендентів, що передбачено п. 3.1. Порядку заповнення форми звітності № 3-ПН.
У пункті 3 розділу ІІ форми вказується кількість вакансій, на які можуть бути працевлаштовані громадяни, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, визначені статтею 14 Закону № 5067-VI), і за необхідності зазначаються категорії таких громадян, (в тому числі «інваліди»), що визначено підпунктом 3.1.3. пункту 3.1. Порядку заповнення форми звітності № 3-ПН.
Формою звітності № 3-ПН, затвердженою наказом № 316, визначений термін її подання, а саме: «за наявності попиту на робочу силу (вакансії): не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й)».
Наявні у справі письмові докази, а також пояснення ККП «Маріупольтепломережа» свідчать, що впродовж 2016 року Відповідач інформував центр зайнятості про наявність у нього 23 вакансій для працевлаштування інвалідів, 13 з яких працевлаштовано на підставі направлення.
Згідно з статтею 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов’язкових платежів).
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституції України, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Згідно з пунктом 2.3. Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223 (далі – Порядок № 223) адміністративно-господарська санкція – це грошове зобов’язання, альтернативне зобов’язанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів відповідно до Закону.
Разом з тим відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною другою цієї статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до частини третьої статті 18-1 Закону № 875-ХІІ державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Системне тлумачення положень Закону № 875-ХІІ дозволяє дійти висновку, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.
Крім того, аналізуючи норми Конституції та діючого законодавства України, суд відзначає, що основним органом працевлаштування громадян є центри зайнятості; людина самостійно обирає собі працю і не може бути примушена виконувати її; інваліди, реалізуючи своє право на працевлаштування, самостійно звертаються на підприємства або у центр зайнятості, вони є вільними у виборі професії та місця роботи.
З матеріалів справи вбачається, що протягом 2016 року ККП «Маріупольтепломережа» вживало заходи, спрямовані на недопущення правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, при виникненні вакансії, придатної для працевлаштування інваліда, надавало до центру зайнятості звітність за формою № 3-ПН.
Крім того з пояснень Відповідача вбачається, а також листами до Маріупольського міського центру зайнятості про сприяння у працевлаштуванні інвалідів підтверджується, що звіти за формою 3-ПН надавалися з зазначенням не всіх наявних вакансій для інвалідів у зв’язку із суміщенням вказаних вакансій іншими працівниками підприємства через необхідність виконання вказаних робіт. Крім вказаних за звітами вакансій існувало ще щонайменше15 посад, про які щомісячно повідомлявся центр зайнятості. У разі, якщо інваліди відповідної кваліфікації виявили бажання працевлаштуватися, то суміщення було б знято та працевлаштування інваліда стало можливим.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради «Маріупольтепломережа» про стягнення адміністративно-господарських санкцій є необґрунтованим, оскільки Відповідачем доведено факт вжиття усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, а тому, відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись статтями 2-15, 17-20, 69-72, 94, 98, 159-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 04 грудня 2017 року.
Суддя Аляб'єв І.Г.