
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2017 року Житомир справа № 806/3148/17
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Панкеєвої В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства справ України в Житомирській області щодо ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки для перерахунку його пенсії з 01.01.2016 з урахуванням надбавок та підвищеного розміру премії;
- зобов'язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства справ України в Житомирській області виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною інформацією за формою, передбаченою додатком № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2016 в наступних розмірах: посадовий оклад - 3400,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби (40 відсотків) - 2240,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 відсотків) - 340,00грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків - 3920,00 грн; надбавка за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність у розмірі 50 відсотків - 1598,00 грн; премія (113,8 відсотків) - 15588,32 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем протиправно не було включено додаткові види грошового забезпечення в довідку від 05.05.2017, що направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Позивач звертався із заявами до відповідача, в яких просив внести зміни до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказує, що за результатами розгляду заяв отримував листи з відмовами, що вмотивовані відсутністю законодавчих підстав для включення додаткових видів грошового забезпечення. Вважає таку відмову відповідача протиправною та такою, що грубо суперечить чинному законодавству України.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача подав до суду заперечення на адміністративний позов, в прохальній частині яких, просить справу розглядати без участі представника відповідача.
Зважаючи на неявку сторін та керуючись приписами ст.41, ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в УМВС України в Житомирській області та з 2012 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до довідки № 85 /1234 від 13.06.2012 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нараховано розмір грошового забезпечення - 8052,78 грн, відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 (а.с.10).
Як встановлено з матеріалів справи довідкою № 85/1234 від 05.05.2017 у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 перераховано суму пенсії позивачу до 8615,99 грн (а.с.11).
На звернення ОСОБА_1 разом з супровідним листом від 19.05.2017 № 917/К-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області направило позивачу копію вищезгаданої довідки (а.с.12).
Зі змісту довідки від 05.05.2017 видно, що розмір грошового забезпечення має такі складові: посадовий оклад 3400,00 грн, оклад за військовим званням підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби (40 відсотків) - 2240,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 відсотків) - 340,00 грн, премія (5,33 відсотків) - 435,99 грн (а.с.11).
Не погоджуючись з сумою нарахованої пенсії ОСОБА_1 16.08.2017 звернувся із заявою до УМВС України в Житомирській області, в якій просив виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку з включенням основних і додаткових видів грошового забезпечення. Зокрема позивач просить додати суму надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків (3920 грн), суму матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу (3400 грн) та збільшити розмір премії до 45 відсотків (5445 грн) (а.с.13).
Листом від 21.08.2017 № 14зі/15зі/48-2017 голова ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області Мамульчик А.М. повідомив позивачу, що матеріальна допомога для оздоровлення не є щомісячною виплатою. Крім того, додаткові види грошового забезпечення та премії, скасовані чи такі, що не виплачувались на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються (а.с. 16).
Заявою від 04.09.2017 ОСОБА_1 повторно звертається до відповідача, в якій просить включити до видів грошового забезпечення надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 50 відсотків (3920 грн), збільшити розмір премії до 45 відсотків (5445 грн), та окремим пунктом до довідки просить включити матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу - 3400 грн (а.с.14).
Згідно з листом відповідача від 11.09.2017 № 19 зі/48-2017 позивачу відмовлено в задоволенні заяви від 04.09.2017 у зв'язку з тим, що щомісячні додаткові види грошового забезпечення встановлені у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 р. № 988 (а.с.17).
30 жовтня 2017 позивач втретє звернувся з заявою до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з вимогою включити в довідку наступні види грошового забезпечення : надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків - 3920,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність у розмірі 50 відсотків - 1700,00 грн та премія у розмірі 45 відсотків, що складає 6210 грн (а.с.15).
Відповіддю від 02.11.2017 голова ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області Мамульчик А.М. повідомив ОСОБА_1, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовлена відповідачем 05.05.2017, відповідає вимогам чинного законодавства і заміні не підлягає (а.с.18).
Не погоджуючись з відмовами відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-12), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45), Постановою № 988.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-12, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-12 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п.5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Згідно з Постановою № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Вимогами п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Нормами ст.102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч.3, 4 ст.63 Закону № 2262-12 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Так, усі призначені за Законом № 2262-12 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ №1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Крім того, вищезгаданою нормою встановлено надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.
Аналіз правових норм свідчить на користь висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988.
Суд критично ставиться до тверджень відповідача про те, що вказані надбавки не можуть включатись до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ, з огляду на те, що норми постанови КМУ №1294 так само як і постанови КМУ № 988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.
Суд звертає увагу, що постановою КМУ № 988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ № 1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.
Таким чином, відповідно до Порядку № 45 для перерахунку пенсії не враховуються лише ті додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які були скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Враховуючи те, що постановою КМУ № 988 не врегульовано виплату надбавок за виконання особливо важливих завдань та за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність, то такі надбавки мають бути включені в довідку на підставі норм постанови КМУ № 1294. Крім того, необхідність включення таких видів грошового забезпечення в довідку для перерахунку пенсії позивача підтверджується довідкою від 13.06.2012 № 85/1234 (а.с.10).
Здійснивши системний аналіз позовних вимог, оцінивши наявні у матеріалах справи докази та обставини справи в сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність відмови відповідача у видачі нової довідки про грошове забезпечення з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність та підвищеного розміру премії.
На підстві викладеного суд вважає, що підлягає до задоволення вимога позивача в частині зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що включає: посадовий оклад - 3400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби (40 відсотків) - 2240,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 відсотків) - 340,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків - 3920,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність у розмірі (47 відстотків) - 1598,00 грн, премія (113,8 відсотків) - 15588,32 грн.
Вимога ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що включає, зокрема, надбавку за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність у розмірі 50 відстотків підлягає до часткового задоволення, оскільки відповідно до довідки відповідача № 85/1234 від 13.06.2012 надбавка за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність становить 47 відстотків - 1598,00 грн (а.с.10).
Доказів встановлення ОСОБА_1 надбавки за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність у розмірі 50 відстотків позивачем в порушення вимог ч.1 ст.71 КАС України не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.267 КАС України суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 267 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням постанови в даній справі.
Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 71, 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства справ України в Житомирській області щодо ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням надбавок та підвищеного розміру премії.
Зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що включає: посадовий оклад - 3400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби (40 відсотків) - 2240,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 відсотків) - 340,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків - 3920,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність у розмірі (47 відстотків) - 1598,00 грн, премія (113,8% відсотків) - 15588,32 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.А. Панкеєва
Повний текст постанови виготовлено: 04 грудня 2017 р.