
Справа №701/743/17-а
Провадження №2-а/701/32/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2017 року Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого судді - І.Д. Калієвського
за участю секретаря - О. О. Брітан
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Черкаського обласного військового комісаріату, третьої особи: Департаменту фінансів Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача та третьої особи про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що позивач 08.06.2012 року при первинному огляді МСЕК був визнаний інвалідом III групи у зв'язку з отриманим пораненням під час виконання військових обов'язків при проходженні військової служби у місцях де велися бойові дії. Про даний факт свідчить виписка з акту огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 10 ААБ за № 076609 від 08.06.2012 року. 21.02.2017 року при повторному огляді МСЕК позивачу було підвищено групу інвалідності з ІІІ-ї на ІІ-пу групу, про що видано довідку до акту огляду МСЕК серії 12 ААА № 537188 від 21.02.2017 року. У зв'язку з тим, що державою гарантована грошова допомога інвалідам, у березні 2017 року він звернувся до Черкаського обласного військового комісаріату з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги на підставі ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», надавши до заяви всі необхідні документи, які перелічені в ч. 11 вказаної вище Постанови. Отримавши лист Черкаського обласного військового комісаріату за №6/8/5/683 від 31.03.2017 року, та ознайомившись з його змістом, позивачу стало відомо, що підстав для оформлення його документів та направлення їх за належністю у Департамент фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги немає. Оскільки, як було аргументовано, дія ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (зі змінами, внесеними Законом України від 04.07.2012 року № 5040-УІ «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців», що набрав чинності 1 січня 2014 року, та постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» на спірні правовідносини не поширюються, через те, що інвалідність позивачу було встановлено до 01.01.2014 року. Позивач вважає, що зазначені дії (бездіяльність) Черкаського обласного військового комісаріату є протиправними з огляду на наступне. Ст. 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів її сімей. Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової службі, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті. Позивач вважає, що наданий йому Витяг із протоколу №948 від 17.05.2012 року засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, є достатнім підтвердженням того факту, що отримане ним поранення (контузія) та захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. А тому посилання Черкаського ОВК на те, що у позивача відсутні документи, які свідчать про причини та обставини поранення є безпідставними. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги, за приписами ч. 9 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначається Кабінетом Міністрів України. У зв'язку з чим Кабінет Міністрів України Постановою від 25 грудня 2013 року №975 затвердив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. Згідно з вказаним Порядком №975 від 25.12.2013 року визначено механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. Відповідно до п. З Порядку №975 від 25.12.2013 року днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико - соціальної експертної комісії. Згідно довідки до акту огляду МСЕК мені встановлено ІІІ групу інвалідності 13.03.2012 року. Однак на момент встановлення такої інвалідності позивач не звертався та не отримував жодних грошових виплат, гарантованих позивачу державою, оскільки Порядка №975 на той момент ще не існувало. Разом з тим, під час проходження повторного огляду МСЕК мені з 21.02.2017 року було змінено групу інвалідності з ІІІ-ї на ІІ-гу безтерміново. У відповідності до п. "б" ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п. 6 Порядку №975 визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності ІІІ групи. Але так як позивачу було підвищено групу інвалідності, то відповідно даний факт дає йому право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, а саме у розмірі 200 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності. Також з наведеного вище вбачається, що особа набуває право на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення їй інвалідності та не залежить від час встановлення такої інвалідності. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані. Бездіяльність Черкаського обласного військового комісаріату та не направлення ним наданих позивачем документів для повторного їх розгляду на комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби є незаконною, порушує позивача права, тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав..
Представник третьої особи: Департаменту фінансів Міністерства оборони України в судове засідання не з"явився, про час та місце розгляду справи попередженний належним чином, згідно надісланих письмових заперечень заперечує проти задоволення позовних вимог, але його неявка не перешкоджає розгляду справи по суті у його відсутність..
Суд, дослідивши письмові докази по справі, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини: дійсно позивач 08.06.2012 року при первинному огляді МСЕК був визнаний інвалідом III групи у зв'язку з отриманим пораненням під час виконання військових обов'язків при проходженні військової служби у місцях де велися бойові дії, що підтверджується випискою з акту огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 10 ААБ за № 076609 від 08.06.2012 року (а.с.8). 21.02.2017 року при повторному огляді МСЕК позивачу було підвищено групу інвалідності з ІІІ-ї на ІІ-пу групу, про що видано довідку до акту огляду МСЕК серії 12 ААА № 537188 від 21.02.2017 року (а.с.9). Судом встановлено, що позивач звернувся до Черкаського обласного військового комісаріату з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги на підставі ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві». Листом Черкаського обласного військового комісаріату за №6/8/5/683 від 31.03.2017 року (а.с.11), позивача повідомлено, що підстав для оформлення його документів та направлення їх за належністю у Департамент фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги немає. Оскільки, як було аргументовано, дія ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (зі змінами, внесеними Законом України від 04.07.2012 року № 5040-УІ «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців», що набрав чинності 1 січня 2014 року, та постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» на спірні правовідносини не поширюються, через те, що інвалідність позивачу було встановлено до 01.01.2014 року. Позивач вважає, що зазначені дії Черкаського обласного військового комісаріату є протиправними та просить суд зобов"язати відповідача надати третій особі по справі висновок та матеріали про можливість виплати одноразової грошової допомоги у зв"язку з настанням другої групи інвалідності внаслідок поранення (контузії).
Проте суд не може повністю погодитися з позицією позивача, оскільки відповідно до п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975, вбачається, що військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Згідно п. 12 даного Порядку зазначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Відповідно до п. 13 даного порядку керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Проте в судовому засіданні було встановлено, що відповідач листом-відповіддю від 31.03.2017 року(а.с.11) повідомив позивача, що останнім під час зверення до відповідача не надіслано копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов"язане із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного,наркотичного чи токсичного сп"яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, як це передбачено Порядком затвердженим постановою КМУ від 25.12.2013 р. №975 та копію військового квитка. Крім того інші надіслані документи позивачем не є належно завіреними. Даний факт знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, оскільки підтверджений як поясненнями представника відповідача так і з показів самого позивача даними ним в судовому засіданні вбачається, що пакет документів, який передбачений відповідним Порядком, а саме їх ксерокопії він направив до відповідача простим поштовим листом без опису вкладення і належним чином їх не завіряв і оригінали для огляду відповідачу не надавав. Відсутність зазначених документів у листі-відповідді відповідача позивач суду пояснити не зміг.
Із вищевикладеного суд, не перевіряючи право позивача на одноразову грошову допомогу, приходить до висновку, що позивач належним чином не виконав вимоги п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975, а саме не надав належно офрмленні документи відповідно до переліку закріпленого в п. 11 даного Порядку, що в свою чергу фактично не дає підстав відповідачу вчинити дії щодо надання висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в п. 11 цього Порядку, оскільки відповідно до п. 13 даного порядку керівник уповноваженого органу, в даному випадку відповідач, подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів, а даному випадку третя особа по справі, висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Із листа-відповідді від 31.03.2017 року відповідача (а.с.11) вбачається, що відповідач крім того, що повідомив позивача про неналежне оформлення пакету документів, а саме відсутністю деяких документів згідно переліку п. 11 Порядку, також повідомив позивача, що підстав для оформлення документів та направлення їх за належністю у Департамент фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов"язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги немає, обгрунтувавши це тим, що на позивача не поширюється дія вищезаначених законодавчих та нормативно-правових актів, при цьому роз"яснивши право позивачу оскаржити дане рішення в суді.
Проте суд вважає, що дії відповідача щодо розгляду звернення про направлення документів позивача є протиправними, оскільки рішення про відмову у наданні висновку про можливість виплати даної одноразової допомоги грунтувалося на пакеті документів, які були направленні позивачем і як на думку суду так і на думку самого відповідача, яка викладена в листі-відповідді позивачу на його звернення, є не належно оформлені та даний пакет документів не містить всіх необхідних документів закріплених в переліку п. 11 Порядку, що не давало відповідачу підстав приймати рішення на підставі документів які ж ним самим визнанні такими, що не мають юридичної сили. Розгляд неповного пакету документів міг призвести до повернення позивачу не належно оформленого пакету документів для належного оформлення, а не до винесення рішення про відсутність підстав для отримання допомоги на підставі не належних документів.
Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме визнання дій відповідача щодо розгляду звернення про направлення документів позивача щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" для подальшого розгляду на комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби протиправними та зобов'язання відповідача належно розглянути звернення позивача, згідно порядку та процедури закріплених закондавчими та нормативно-правовими актами.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 12, 18, 19, 71, 94, 122, 159 - 163, 167 КАС України, ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", п.п.11-13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві",затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 , суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати дії Черкаського обласного військового комісаріату щодо розгляду звернення про направлення документів ОСОБА_1 щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" для подальшого розгляду на комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби протиправними.
Зобов'язати Черкаський обласний військовий комісаріат розглянути звернення ОСОБА_1 про направлення документів щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" для подальшого розгляду на комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.
В решті позову- відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її отримання сторонами.
Суддя І.Д. Калієвський